تهران، شادآباد

سبد خرید

فواید رطوبت ساز چیست؟

نسرین نیک نژاد
2023-07-24
21:29
No Responses
فواید رطوبت ساز چیست؟

امروزه آلودگی هوا به یکی از معضل‌های بزرگ در بسیاری از کشورها تبدیل شده است. وجود ریز آلاینده‌ها باعث شده تا رطوبت هوا در محیط خانه و مکان‌های صنعتی بسیار کم شود. رطوبت می‌تواند بر حرارت بدن انسان و دام و در نتیجه سلامت هر موجود زنده‌ای تأثیر زیادی بگذارد. رطوبت کم می‌تواند باعث خشکی پوست، سوزش سینوس و گلو و الکتریسیته ساکن شود. البته میزان سطح رطوبت در هر جایی باید متناسب باشد. به طور مثال، سطح رطوبتی در خانه باید حدود 50 درصد باشد و یا بهترین و ایده‌آل‌ترین رطوبت نسبی برای گلخانه نیز عددی حدود 50 تا 60 درصد است.

در این مقاله پارس صنعت قصد داریم تا نگاهی به فواید رطوبت ساز و دلایل اهمیت خرید این دستگاه برای فضای خانه و محیط‌های صنعتی بپردازیم.

فواید رطوبت ساز

رطوبت ساز (Humidifier) چیست؟

رطوبت ساز (Humidifier) دستگاهی است که آب را به شکل بخارهای سرد و یا گرم در هوا پخش می‌کند تا رطوبت را در محیطی که قرار است استفاده شود، افزایش دهد. این دستگاه معمولاً در مناطقی با هوای خشک مورداستفاده قرار می‌گیرد تا کمک کند تا هوا رطوبت بیشتری داشته باشد.
رطوبت ساز‌ها عمدتاً در محیط‌های داخلی مانند اتاق‌خواب، اتاق نشیمن، دفتر کار، اتاق کودک و غیره استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها به دو صورت خانگی و صنعتی (اولتراسونیک) وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خود هستند. به طور مثال، از رطوبت ساز‌های صنعتی برای محیط‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها و انواع گلخانه‌ها استفاده می‌کنند.

فواید رطوبت ساز ها

استفاده از رطوبت ساز‌های خانگی و صنعتی، مزایای زیادی برای سلامتی و راحتی انسان‌ها و یا بهتر است بگوییم موجودات زنده دارند. رطوبت ساز‌ها به کاهش خشکی هوا در محیط کمک می‌کنند،
استفاده از رطوبت ساز‌ها می‌تواند به کاهش استفاده از سیستم گرمایشی نیز کمک کند، زیرا در هوای مرطوب حساسیت به سرما کمتر است.
استفاده از رطوبت ساز‌های صنعتی می‌تواند به کاهش خطر آتش‌سوزی در محیط‌های خشک صنعتی کمک کند. همچنین این وسیله می‌توانند به بهبود رشد گیاهان و سلامت آنها در گلخانه‌ها کمک زیادی کند. در ادامه به فواید رطوبت ساز خانگی می‌پردازیم.

رطوبت ساز خانگی

فواید رطوبت ساز خانگی

دستگاه رطوبت ساز خانگی مسئول ایجاد رطوبت در هوای داخل منزل است. این رطوبت سازها با انتشار بخار آب در هوا، رطوبت را به هوای داخل خانه اضافه می‌کنند و از خشکی هوا که می‌تواند باعث تحریک در بسیاری از قسمت‌های بدن شود، جلوگیری می‌کند.
در ادامه به فواید رطوبت ساز خانگی می‌پردازیم. البته لازم به ذکر است سطح رطوبت هوا در خانه باید بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد و میزان بیشتر آن توصیه می‌شود.
• جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا
• بهبود پوست
• رفع مشکلات سینوس
• تسکین گلودرد
• کاهش آلرژی
• تسکین سرفه
• جلوگیری از آسم
همچنین استفاده از رطوبت سازها می‌تواند به رشد گیاهان آپارتمانی نیز کمک کند. در ادامه به فواید رطوبت ساز صنعتی می‌پردازیم.

رطوبت ساز التراسونیک چگونه کار میکند
رطوبت ساز التراسونیک

فواید رطوبت ساز صنعتی

رطوبت سازهای صنعتی فواید بسیاری برای صنعت و محیط‌زیست دارند. برخی از این فواید عبارت‌اند از:

 • بهبود کیفیت هوا
  رطوبت سازهای صنعتی می‌توانند به بهبود کیفیت هوا در فضاهای بزرگ کمک کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند به تهویه هوا، کاهش غلظت آلاینده‌ها و کنترل رطوبت و دما در فضاهای صنعتی کمک کنند.

 

 • کاهش هزینه‌های انرژی
  استفاده از رطوبت سازهای صنعتی می‌تواند به کاهش هزینه‌های انرژی مرتبط با سیستم‌های گرمایش و خنک‌کننده کمک کند. با افزایش رطوبت در فضا، درجه حرارت به طور معمول کاهش می‌یابد و می‌تواند هزینه‌های گرمایشی و سرمایشی را کاهش دهد.

 

 • کاهش خطر آتش‌سوزی
  رطوبت سازهای صنعتی می‌توانند به کاهش خطر آتش‌سوزی در محیط‌های صنعتی کمک کنند. با افزایش رطوبت در فضا، خشکی هوا و قابلیت اشتعال مواد قابل‌اشتعال در فضا کاهش می‌یابد.

 

 • بهبود رشد گیاهان
  رطوبت سازهای صنعتی می‌توانند به بهبود رشد گیاهان در گلخانه‌ها کمک کنند. با افزایش رطوبت در فضا، رشد گیاهان بهبود می‌یابد و از زردشدن در امان می‌مانند.

کاربرد رطوبت ساز

رطوبت ساز صنعتی اولتراسونیک یکی از نوع رطوبت سازهایی است که برای مصارف صنعتی طراحی شده است. این دستگاه‌ها عمدتاً در صنایع مختلف مانند صنعت داروسازی، صنایع غذایی، کشاورزی، صنایع الکترونیکی و تجهیزات پزشکی استفاده می‌شوند.
در صنعت کشاورزی، رطوبت سازهای اولتراسونیک معمولاً برای رطوبت دهی به گیاهان و نگهداری از محصولات کشاورزی مانند میوه و سبزی‌ها استفاده می‌شوند. در صنایع الکترونیکی، این دستگاه‌ها برای نگهداری و حفظ رطوبت در فضاهای بسته و دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شوند.
باتوجه‌به اینکه رطوبت سازهای اولتراسونیک برای تولید بخار نیاز به آب دارند، در صنایعی که نیاز به رطوبت بالا و مداوم دارند، معمولاً این دستگاه‌ها به سیستم آبیاری متصل می‌شوند و به‌صورت خودکار با نگهداری مناسب، برای فراهم‌کردن رطوبت موردنیاز استفاده می‌شوند.

خرید رطوبت ساز

رطوبت سازها می‌توانند دستگاه‌های ارزشمندی برای بهبود کیفیت هوا و کاهش علائم مختلف ناشی از خشکی هوا باشند. رطوبت سازهای خانگی مناسب برای استفاده در فضاهای کوچک و خانگی هستند و برای کاهش هزینه‌های انرژی با مصرف برق بسیار پایینی عمل می‌کنند.
رطوبت سازهای صنعتی نیز برای استفاده در فضاهای بزرگ و صنعتی طراحی شده‌اند و با قابلیت قانون اولتراسونیک طراحی شده‌اند. این قابلیت کارایی فضاهای بزرگ را دارند.
باتوجه‌به اهمیت رطوبت برای سلامتی و راحتی، استفاده از رطوبت سازهای خانگی و صنعتی می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی کمک کند؛ بنابراین، توصیه می‌شود که حتماً از رطوبت سازهای خانگی و صنعتی استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و نحوه سفارش انواع رطوبت ساز اولتراسونیک می‌توانید با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
نسرین نیک نژاد
2023-07-24
21:29
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *