تهران، شادآباد

سبد خرید

نوار تیپ چیست؟ [کاربرد، مزایا و معایب]

نسرین نیک نژاد
2022-12-21
22:15
No Responses
نوار تیپ چیست

وقتی صحبت از اهمیت نوار تیپ یا نوار آبیاری برای کشاورزی و باغبانی می‌شود، مزایای بی‌شماری وجود دارد. این وسیله نه‌تنها برای رشد گیاهان بهتر است، بلکه باعث حفظ آب، کاهش آفات و حفظ خاک می‌شود.

مهم‌ترین دلیل نوار تیپ، صرفه‌جویی در مصرف آب است. بر اساس مطالعات با استفاده از نوار تیپ می‌توان تا 5۰ درصد آب کمتری نسبت به آبیاری سنتی مصرف ‌کنید. در آبیاری قطره‌ای با کمک نوار تیپ جریان بسیار مؤثری از آب به گیاه می‌رسد. در این نوشتار به اطلاعاتی مانند نوار تیپ چیست (نوار تیپ کشاورزی چیست)، کاربردها، مزایا و معایب این ابزار آبیاری می‌پردازیم.

 

خرید نوارتیپ البرز

نوار تیپ آبیاری چیست؟

در جواب نوار تیپ آبیاری چیست باید بگوییم که نوار تیپ (Drip tape) یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم آبیاری قطره‌ای است. جنس این نوارها از پلی‌اتیلن هستند و دارای قطره‌چکان‌ها یا روزنه‌هایی هستند که روی آنها به فاصله معینی تعبیه می‌شوند. آب از طریق این سوراخ‌ها به طور مستقیم به ریشه گیاهان می‌رسد.

نوارهای تیپ را می‌توان یا  در بالای گیاه، روی خاک و در زیر خاک در عمق کمی دفن کرد. بااین‌حال، نوار تیپی که در زیر خاک قرار گرفته شده است بهتر در جای خود می‌ماند و از آسیب‌های ناشی از علل طبیعی مانند بادوباران‌های شدید در امان می‌ماند.

انواع نوار تیپ

نوارهای تیپ به شکل زیر در بازار موجود است که هرکدام مزایای خاص خودش را دارد.

 • نوار تیپ پلاک دار

نوار تیپ پلاک دار دارای قطره‌چکان است و در فواصل مشخص 10–20-30 سانتی‌متر دارای پلاک (قطره‌چکان) هستند.

نوار تیپ پلاکدار
نوار تیپ پلاکدار
 • نوار تیپ درزدار

نوار تیپ درزدار به‌جای قطره‌چکان، مسیری زیگزاگ شکل (زیپ مانند) در کنار آن وجود دارد که باعث شکستن فشار آب می‌شود و قطرات آب از طریق درزها به گیاه می‌رسند. به علت خروج آب از درزها، این نوار تیپ‌ها به نوار درزدار هم مصطلح هستند.

نوار تیپ درزدار
نوار تیپ درزدار

مشخصات نوار تیپ مناسب

برای خرید نوار تیپ باید معیارهایی را که در ادامه ذکر می‌کنیم در نظر گرفته شود.

 • کیفیت مواد اولیه

مهم‌ترین عامل در کیفیت نوار تیپ، جنس پلی‌اتیلن و مواد اولیه برای ساخت آن است. به‌عنوان یک تازه‌کار یا کشاورز، تشخیص نوارهای آبیاری ساخته شده از مواد خام باکیفیت بسیار دشوار است، به همین دلیل است که شما باید این وسیله را از فروشندگان معتبری مانند پارس صنعت خریداری کنید.

 • وضعیت آب‌وهوا

اگرچه نوارهای تیپ در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم هستند؛ اما دما و رطوبت بالا می‌تواند طول عمر آنها را کاهش دهد. در مناطق گرمسیر، نوارهای تیپ مانند مناطقی با آب‌وهوای معتدل دوام ندارند. دمای بالا ممکن است باعث الاستیکی شدن نوار تیپ می شود.

این حالت ممکن است منجر به آسیب نوارهای تیپ  شود. پس سعی کنید نوارهای تیپ باکیفیت بالا و میزان تحمل بالا در برابر اشعه UV خریداری کنید.

 • ضخامت نوار تیپ

برخی از نوارهای تیپ بسیار ضخیم یا لوله‌ها ممکن است در طی چند هفته در مزرعه خراب  شوند، درحالی‌که نوارهای تیپ که بسیار سبک و ضخامت آنها کمتر است، میزان زمان بیشتری را در مزرعه دوام می‌آورند.

 • فشار آب جاری

اگر فشار آب جاری در نوار تیپ بیشتر از حد توصیه شده باشد، ممکن است آسیب ببیند و بترکد؛ بنابراین در هنگام خرید نوار تیپ به میزان دبی و فشار آب توجه کنید.

 • سیستم فیلتراسیون

آب ناسالم می‌تواند روزنه‌های نوارهای تیپ را مسدود کند. این موضوع می‌تواند طول عمر نوار تیپ  را کاهش دهد. در هنگام خرید نوار تیپ سعی کنید از سیستم فیلتراسیون استفاده کنید.

نوار تیپ درزدار
نوار تیپ درزدار

کاربرد نوار تیپ

از نوار تیپ برای آبیاری ردیفی گیاهانی مانند گل‌کلم، کاهو، فلفل، پنبه و همچنین غلات و حبوبات و بسیاری گیاهان دیگر که در ادامه عنوان می‌کنیم، استفاده می‌کنند.

 1. فضای سبز و گلخانه‌ها
 2. مزارع کشت غلات مانند گندم، جو و برنج
 3. کشت محصولات صیفی جات مانند سیب زمینی، هندوانه، پیاز، کدو، بادمجان
 4. مزارع کشت چغندرقند، پنبه، نیشکر، سویا، آفتابگردان، ذرت، کلزا
 5. مزارع کشت حبوبات نخود، عدس، لوبیا، ماش، نخود فرنگی

مزایای نوار تیپ

مزایای نوار تیپ کشاورز چیست را می‌توانیم به صورت زیر بیان کنیم که استفاده از این ابزار را برای هر کشاورز و یا باغداری لازم و ضروری می‌کند:

 • آب در حداکثر سطح بهینه استفاده می شود.
 • ازآنجایی‌که آب به‌صورت موضعی اعمال می‌شود، ازدست‌دادن کود / مواد مغذی به حداقل می‌رسد.
 • باعث عدم رشد علف‌های هرز می‌شود، زیرا آب برای آنها در دسترس نیست و در نتیجه تعداد کمتری رشد می‌کنند.
 • کودها را می‌توان با راندمان بالا استفاده کرد.
 • از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند.
 • کود و آب‌های زیرزمینی با هم مخلوط نمی‌شود.
 • ترازکردن زمین‌ها ضروری نیست و می‌توان آبیاری را در زمین‌های نامنظم به کاربرد.
 • هزینه انرژی کاهش می‌یابد؛ زیرا با فشار کمتری نسبت به سایر روش‌های آبیاری عمل می‌کند.
نوار تیپ پلاکدار
نوار تیپ پلاکدار

 

معایب نوار تیپ

در قسمت قبل در مورد مزایای نوار تیپ گفتیم، اما خوب است که بدانید این وسیله معایبی هم دارد. هرچند که از مزایای آن، آن‌قدر زیاد است که می‌توان از آنها چشم پوشید.

 • هزینه اولیه و نصب آن نسبت به آبیاری سنتی بالاتر است.
 • اگر آب به‌درستی فیلتر نشود ممکن است باعث گرفتگی لوله‌ها شود.
 • ممکن است گرما و سرما بر لوله‌ها تأثیر بگذارد و باعث پارگی آن شود.

فروش نوار تیپ

مجموعه پارس صنعت انواع نوار تیپ (پلاکدار و بغل دوخت) را با متراژهای استاندارد در اختیار کشاورزان عزیز قرار می‌دهد. فاصله بین دریپرها بین 10،20 و 30 سانتی‌متر است که بنا به دلخواه مشتری تغییر می‌کند.

برای خریدنوار تیپ در سراسر کشور، با کلیک بر روی «خرید نوار تیپ» می‌توانید سفارش‌های خود را برای ما بفرستید تا پارس صنعت در اسرع وقت و قیمت مناسب، آنها را برای شما ارسال کند.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *