تهران، شادآباد

سبد خرید

مه پاش گاوداری و دامداری

به‌ طورکلی گاوداری و دامداری ها و به‌ویژه گاوهای شیری در معرض استرس گرمایی هستند که می‌تواند باعث مشکلاتی در تولیدمثل، کیفیت و کمیت شیر و بسیاری از مسائل بهداشتی دیگر آنها شود. به همین دلیل دمای این مکان‌ها باید تاحدامکان نزدیک به دمای بدن گاوها شود.استفاده از مه پاش در گاوداری و دامداری با درنظرگرفتن هزینه برق و آب از کارآمدترین روش‌ها برای خنک‌کردن گاوداری‌ است. مکان‌ مناسب برای نصب مه پاش، اغلب آغل‌هایی هستند که گاوها در نزدیکی یکدیگر جمع می‌شوند. این روش می‌تواند میزان مصرف آب و زمان را بهتر کنترل کند

یکی از رایج‌ترین حیوانات اهلی در سراسر جهان گاو است. فهمیدن دلیل آن هم آسان است: گاوها گوشت، شیر، چرم و صدها محصول دیگر را که مردم در زندگی روزمره استفاده می‌کنند، فراهم می‌کنند.

امروزه گاوهای نژادهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند در آب‌وهوای مختلف زندگی کنند. همچنین می‌توان این حیوانات را در مزارع کوچک و بزرگ پرورش داد، اما دانستن نکاتی باعث نگهداری و سلامت بیشتر این حیوانات می‌شود.
یکی از مواردی که در دامداری‌ها و گاوداری‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است، رعایت بهداشت و حفظ تعادل دمایی در این محیط‌ها است. این موارد مهم با نصب دستگاه مه‌پاش امکان‌پذیر است.
اغلب گاوهای شیری و گوشتی در معرض استرس گرمایی هستند که می‌تواند باعث مشکلاتی در تولید مثل، کیفیت و کمیت شیر و بسیاری از مسائل بهداشتی دیگر شود. به همین دلیل دمای این مکان‌ها باید تا حد امکان نزدیک به دمای بدن گاوها باشند.

بهترین روش برای خنک کردن و رطوبت رسانی دامداری‌ها و همچنین ضدعفونی کردن محیط، استفاده از مه پاش است. انتخاب یک سیستم مه پاش درگاوداری  باعث صرفه جویی در مصرف انرژی کمتر و افزایش کیفیت محصولات دامی می شود.

وقتی به گذرگاه سیر و تحول صنعت دامداری گام برمی‌داریم، تغییراتی را می‌بینیم که شاید سالیان قبل بیشتر شبیه به یک رؤیا بود. از دستگاه‌های شیردوش هوشمند گرفته تا علوفه خردکن‌های همه‌کاره که حتی قادر به خردکردن ساقه نخل خرما برای تعلیف دام هستند. اما در این میان نام مه پاش گاوداری می‌درخشد.

مه پاش دامداری با پاشش ذرات ریز آب بر بدن دام، استرس گرمایی را از این چهارپایان دور می‌کند و میل آنها را برای خوردن خوراک بیشتر افزایش می‌دهد. هر چند که کاربرد مه پاش گاوداری با ترطیب و خنک‌سازی محیط دامداری عجین شده است، اما گندزدایی و ایمن‌سازی گاوها نیز در لیست وظایف این دستگاه ثبت شده است.

مه پاش در سالن گاوداری

 کاربرد مه پاش در گاوداری و دامداری ها

در گاوداری ها، دمای محیط را باید تا حد امکان نزدیک به دمای گاوها نگه داشت. با در نظر گرفتن هزینه برق و آب، کارآمدترین راه برای خنک کردن گاو، استفاده از مه پاش است. خرید یک پکیج  کاممل مه پاش گاوداری و دامداری برای خنک کردن گاوها برای سلامت این حیوانات حیاتی است.

 • ضدعفونی‌کردن
 • خنک‌کردن محیط
 • کاهش میزان حشرات و مگس‌ها
 • کاهش گردوغبار

ازآنجایی‌که گاوها به‌خصوص گاوهای شیری به محیطی استریل و به‌دوراز آلودگی نیاز دارند؛ باید در بدو ورود به سالن گاوداری تمامی ابزارها یا ماشین‌آلات ضدعفونی شوند. به همین دلیل از مه‌پاش‌ها برای خروج مواد ضدعفونی استفاده می‌کنند.

1. مه‌پاش‌های ضدعفونی در گاوداری‌ها با سیستم پر فشار کار می‌کند. نازل‌های مخصوص در این دستگاه به‌گونه‌ای است که میزان پودرکنندگی و پرتاب آب در آن بسیار زیاد است. به‌گونه‌ای که هیچ ماده ضدعفونی به‌صورت قطره‌های بزرگ در محیط نمی‌ماند.

2. پس از مرحله ورودی، نوبت به محل ورود افراد به گاوداری می‌شود که معمولاً به شکل یک تونل است. مه‌پاش‌ها را برای ضدعفونی‌کردن کارکنان گاوداری در این تونل‌ها نصب می‌کنند. معمولاً مه‌پاش‌ها در این قسمت به‌صورت کم‌فشار وبا پمپ دیافراگمی کار می‌کنند و میزان پودرشدگی مواد ضدعفونی‌کننده در آن زیاد است.

3. سالن‌های استراحت، جایی هستند که گاوها بیشترین توقف را در آن دارند. در این فضا هم از مه‌پاش‌ها با فن‌های مخصوصی استفاده می‌کنند تا میزان پرتاب آب را بیشتر کنند. نازل مه‌پاش در سالن‌های استراحت باید قادر به پوشش‌دهی زیادی از نظر میزان پرتاب آب باشد.
قطرات آب خارج شده از این مه‌پاش‌ها در مواجهه با مولکول‌های گرم تبخیر می‌شوند و باعث ازبین‌رفتن گرمای محیط می‌شوند. لازم به ذکر است از مه‌پاش‌ها برای فصول گرم و سالن‌های سرباز بیشتر استفاده می‌کنند.

4. خطوط خوراک‌دهی یکی دیگر از قسمت‌های گاوداری‌هاست که مرحله تعلیف دام در این مکان انجام می‌شود. معمولاً در این مکان برخلاف قسمت‌های دیگر گاوداری از مه‌پاش‌هایی استفاده می‌شود که قطرات آب بر روی بدن گاو باقی بماند.
ازآنجایی‌که دام هنگام خوردن خوراک، انرژی زیادی دریافت می‌کند؛ دمای بدنش بالا می‌رود. به همین دلیل بهتر است برای کاهش دمای بدن گاوها از مه‌پاش‌هایی استفاده شود که ذرات آب بزرگ‌تری را ساطع می‌کنند.

مه پاش دامداری چیست
انواع مه پاش مناسب برای گاوداری ها

در گاوداری‌ها اغلب از مه پاش پرفشار با پمپ دیافراگمی یا مه پاش کم فشار استیل برای خنک کردن منطقه اطراف گاو استفاده می شود. اما در قسمت‌هایی مانند اتاق زایمان یا قسمت شیر دهی که از حساسیت بالایی برخوردار است، باید از مه پاش پرفشار استفاده شود تا ذرات آب بر بدن گاوها نماند.

پکیج مه پاش  گاوداری و دامداری  پارس صنعت

لیست پکیج مه پاش گاوداری شامل موارد زیر است:

 • فیلتر آب (به علت ریز بودن نازل‌ها، برای جلوگیری از مسدود شدن آنها با املاح محلول در آب بهتر است در ابتدای مسیر از فیلتر آب استفاده شود)
 • مخزن آب ( 100 لیتری یا 200 لیتری)
 • پمپ پرفشار (110 بار به بالا)
 • شلنگ معمولی
 • اتصالات و لوله‌های فشارقوی
 • اتصالات فیتینگی یا پرسی
 • سیم بکسل (برای نصب لوله‌ها یا شلنگ‌ها نیاز به سیم بکسل است)

پکیج مه پاش  گاوداری و دامداری  پارس صنعت

خرید پکیج مه پاش مخصوص تمامی دامداری و گاوداری ها

صنعت دامداری صنعتی سودآور است که با تولید محصول ایمن و با کیفیت هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف کنندگان تمرکز دارد. به همین دلیل برای حفظ سلامت گاوها باید از مه پاش ها استفاده شود.

 شما می‌توانید باتوجه‌به متراژ مورد نظرتان در گاوداری‌ها، اقدام به خرید پکیج مه پاش گاوداری  از شرکت پارس صنعت نمایید، پکیج‌ها به‌صورت مه پاش‌های تک نازل، 4 نازله (اندازه‌های 50 و 200 متری) طراحی شده است که هر پکیج باتوجه‌به متراژ لوله، تعداد مناسب لوازم موردنیاز در آن قرار دارد