تهران، شادآباد

سبد خرید

فن سیرکوله سالن قارچ چیست؟⚡

نسرین نیک نژاد
2023-02-03
22:10
No Responses
فن سیرکوله در سالن قارچ

یکی از محصولات کشاورزی که مصرف آن چند سالی است در سبد غذایی افراد قرار گرفته، قارچ است. پرورش قارچ به عواملی مانند نور، دما، رطوبت، اکسیژن و دی‌اکسیدکربن بستگی دارد که تمامی این فاکتورها با دستگاه فن سیرکوله قابل‌تنظیم شدن است.

فن سیرکوله وظیفه جریان در آوردن هوا را با کمک پره‌ها دارد که موجب یکنواخت شدن دما، رطوبت و گازهای تنفسی می‌شود. در ادامه به اهمیت «فن سیرکوله در سالن قارچ» و در نهایت معرفی مرکز فروش این دستگاه می‌پردازیم.

قبل از شروع به مطالعه این مطلب، توصیه می‌کنیم به ویدئوی زیر که در مورد دستگاه «رطوبت ساز التراسونیک» برای سالن قارچ است، توجه نمایید.

فن سیرکوله (Circulation Fans) چیست؟

فن سیرکوله به دستگاهی که برای به جریان در آوردن هوا در محیط‌های سرپوشیده مانند گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، سالن‌های کشت قارچ و غیره به کار برده می‌شوند، می‌گویند. معمولاً در سالن‌های بزرگ و سرپوشیده که از جریان هوای بیرون جدا شده است. پس از مدتی هوا نامتعادل و در قسمتی گرم و یا سرد  می‌شود، به همین دلیل برای جلوگیری از جابه‌جایی این هواها، از فن سیرکوله استفاده می‌کنند.

اهمیت تهویه هوا در سالن قارچ

ازآنجایی‌که در سالن پرورش قارچ میزان دی‌اکسیدکربن زیاد و اکسیژن کم است؛ گردش هوا برای یکنواخت کردن دما و رطوبت در نقاط مختلف الزامی می‌باشد.

کنترل دما و رطوبت در کشت قارچ از رشد میسلیوم‌ها و جریان همرفتی جلوگیری می‌کند و گرما را در همه نقاط سالن قارچ یکسان می‌کند. گردش هوا با کمک فن سیر کوله موجب دمای بهینه می‌شود.

همچنین یکنواخت کردن هوا با کمک این وسیله باعث رشد یک اندازه محصولات در طبقات مختلف سالن قارچ می‌شوند که سودآوری زیادی را ایجاد می‌کند.

فن سیرکوله سالن قارچ

نحوه گردش هوا با فن سیرکوله در سالن قارچ

در سالن‌های قارچ برای گردش هوا از فن سیرکوله استفاده می‌کنند. گردش هوا با دستگاه مذکور بر اساس اصول خاصی انجام می‌شود. به طور مثال، اگر هوا با سرعت بالایی به گردش در بیاید، بستر کشت قارچ را خشک می‌کند و به دلیل کمبود رطوبت مرحله اسپان ران یا رشد ریسه را به تأخیر می‌اندازد.

نکات مهم در نصب فن سیر کوله در سالن قارچ

نصب فن سیرکوله در سالن قارچ  یک کار مهم و ضروری است  که نباید به‌هیچ‌عنوان نادیده گرفت؛ زیرا در غیر این صورت بازدهی کمی خواهد داشت.

به‌طورکلی در تهویه سالن قارچ با فن سیرکوله باید به دو نکته زیر توجه کنید.

1. هوای تازه به‌اندازه کافی از بیرون سالن به داخل وارد شود.

2. جریان ملایم هوا در داخل سالن جاری باشد.

در سالن‌های قارچ در صورت افزایش دی‌اکسیدکربن و کمبود اکسیژن باید فن سیرکوله شروع به کار کند. اما روش تهویه با شرایط آب‌وهوای محیط بیرون باید انجام بگیرد. همچنین در نظر داشتید که اگر بین دما و رطوبت در محیط داخل و خارج سالن قارچ تفاوت زیادی وجود داشته باشد، تهویه ناگهانی با فن سیرکوله، دما و رطوبت محیط را به یکباره بر هم می‌زند و باعث نوسان شدید می‌شود.

اگر تهویه با فن سیرکوله در سالن قارچ انجام نگیرد و هوای سالن ساکن بماند، اندازه قارچ خیلی کوچک می‌شود و نمی‌تواند نفع اقتصادی زیادی را برای صاحبان سالن قارچ بیاورد.

فن سیرکوله سالن قارچ

مشخصات فنی سیر کوله

فن سیر کوله سالن قارچ برای همسان‌سازی و یکنواختی هوای این محیط طراحی شده است. باتوجه‌به رطوبت بالای موجود در سالن‌های پرورش قارچ، این فن به‌عنوان ابزاری جهت ایجاد جریان هوای مطلوب با گردش هوا در بالاترین قسمت سالن نصب می‌شود.
برای جلوگیری از زنگ‌زدگی، پره فن سیر کوله از جنس استیل ساخته می‌شود و در مدل‌های ۴ پره، ۶ پره و ۹ پره عددی موجود است. همچنین موتور این فن به‌صورت تک‌فاز و سه‌فاز عرضه می‌شود.

مزایای خرید فن سیر کوله در سالن قارچ

مزایای فن سیر کوله در سالن‌های پرورش قارچ عبارت‌اند از:

1. کنترل دما

فن سیرکوله با سرعت گردش هوا، به سرعت هوای گرم را به بیرون سالن هدایت می‌کند و باعث کاهش دما در داخل سالن می‌شود. این امر به نژادهایی از قارچ که نیاز به دمای پایین‌تری دارند، کمک می‌کند.

2. ایجاد هوای یکنواخت

با استفاده از فن سیرکوله، هوای گرم و سرد در سالن یکنواخت می‌شود. این امر باعث می‌شود که تمامی نقاط سالن به یک اندازه گرما یا سردی داشته باشند و تمامی قارچ‌ها به یکنواختی رشد کنند.

3. تنظیم رطوبت

استفاده از فن سیرکوله در محیط‌های مرطوب مانند گلخانه‌ها، باعث کاهش رطوبت هوا می‌شود که منجر به کاهش خطرات مربوط به رطوبت زیاد برای قارچ می‌گردد.
باتوجه‌به مزایای فن سیر کوله، استفاده از آن در سالن‌ پرورش قارچ می‌تواند به بهبود شرایط رشد و تولید بیشتر این محصول کمک کند.

خرید فن سیرکوله

مجموعه پارس صنعت 3 نوع فن سیرکوله (40، 50 و 60 سانتی‌متری) را در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهد. معیار نام‌گذاری این فن‌ها به‌اندازه قطر پروانه فن سیرکوله برمی‌گردد. به طور مثال، فن سیرکوله 40، اندازه قطر پروانه آن 40 سانتی‌متر است.
جنس پروانه فن از فلزی با رنگ کوره‌ای ساخته می‌شود تا در رطوبت بالا ماندگار باشد. موتور فن سیرکوله پارس صنعت از نوع دمنده و بسته به سفارش مشتری تک‌فاز یا سه‌فاز طراحی می‌شود. توری محافظ فن با رنگ کوره‌ای لعاب داده می‌شود و جنس بدنه فن سیرکوله نیز از استیل ضدزنگ است. در ادامه به برخی از مشخصات فنی فن‌های سیرکوله می‌پردازیم.

  • دارای پروانه آلومینیومی یا فولادی
  • موتور کم‌مصرف و کم‌صدا
  • قطر موتور فن سیرکوله در اندازه (40-50-60) سانتی‌متر
  • بدنه از جنس استیل
  • قدرت مکش بالا و دمیدن زیاد

برای خرید انواع فن سیرکوله سالن قارچ می‌توانید با کلیک بر روی کلمه «فن سیرکوله» از قیمت و مشخصات دقیق آن مطلع شوید.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4.7]
نسرین نیک نژاد
2023-02-03
22:10
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *