تهران، شادآباد

سبد خرید

تفاوت نوار تیپ پلاک دار و درزدار

نسرین نیک نژاد
2023-02-09
22:50
No Responses
مقایسه نوار تیپ پلاکدار و درزدار

آب برای زندگی ضروری است، اما رساندن آن به جایی که نیاز است همیشه کار آسانی نیست. فناوری‌های مدرن در آبیاری به کشاورزان این امکان را می‌دهد که به طور مستقیم آب را به زمین خود برسانند و به طور مؤثر به محصولات خود را سیراب کنند. این فناوری، آبیاری قطره‌ای نام دارد.
در این نوشتار قصد داریم تا به مقایسه دو نوع اجزای مهم در آبیاری قطره‌ای یعنی نوار تیپ پلاک دار یا دریپردار و نوار تیپ درزدار یا بغل بپردازیم، اما قبل از آن با مزایای آن می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

تفاوت نوار تیپ پلاکدار و نوار تیپ
سیستم آبیاری قطره ای

مزایای آبیاری قطره‌ای در کشاورزی

سیستم‌های آبیاری قطره‌ای به طرق مختلف به کشاورزان سود می‌رساند که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

  • آبیاری قطره‌ای کشت‌های متعدد در سال را امکان‌پذیر می‌کند. در مکان‌هایی که بیشتر در معرض تأثیر بارندگی‌های فصلی و خشکسالی هستند، یک سیستم آبیاری قطره‌ای می‌تواند تنظیم میزان آبیاری را برای محصولات شما آسان کند و به شما این امکان را می‌دهد تا بدون انتظار در فصل بارندگی در تمام طول سال محصولات مختلفی را کشت کنید.
  • مسلم است که هیچ بذری در خاک خشک رشد نمی‌کند؛ بنابراین دانه‌ها قبل از جوانه‌زنی نیاز به رطوبت در زمین دارند. یک سیستم آبیاری قطره‌ای تضمین می‌کند که خاک موردنظر کشاورزی همیشه در رطوبت کاملی داشته باشد تا باعث جوانه‌زدن بهتر بذرها شود.
  • اراضی آبی بازدهی بهتری نسبت به زمین‌های غیرآبی دارد. مطالعات کشاورزی نشان داده است که در محصولاتی که به طور حرفه‌ای آبیاری شده‌اند، رشد محصولات به طور قابل‌توجهی بالاتر است و این کاملاً برخلاف محصولات دیم است.
  • سیستم‌های آبیاری به‌صورت قطره‌قطره اثرات خشکسالی و بارندگی‌های نامنظم را کاهش می‌دهند. این امر به‌ویژه در مناطق خشک بسیار مفید است.
  • آبیاری قطره‌ای به توزیع سازگارتر مواد مغذی، هیدروژن و اکسیژن به ریشه گیاهان کمک می‌کند و باعث افزایش محصول می‌شود.
  • خنک‌کردن زمین طریق آبیاری قطره‌ای با جلوگیری از خشک‌شدن سریع خاک، محیطی مناسب برای رشد محصولات ایجاد می‌کند.

نوار تیپ پلاک دار

نوار تیپ پلاک دار دارای قطره‌چکان است و در فواصل مشخص 10–20-30 سانتی‌متر دارای پلاک (قطره‌چکان) هستند. نوار تیپ پلاک دار از یکنواختی بیشتری در آبیاری برخوردار است که باعث نگه‌داشتن رطوبت خاک در نزدیکی گیاه می‌شود. با کمک نوار تیپ پلاک دار رشد گیاه سریع‌تر می‌شود؛ زیرا از خفگی گیاه جلوگیری می‌کند و با کم‌کردن تنش‌های آبیاری، بازدهی در صنعت کشاورزی را افزایش می‌دهد.

نوار تیپ پلاکدار
نوار تیپ پلاکدار

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول بر روی کلمه «نوار تیپ پلاکدار» کلیک کنید.

نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت

نوار آبیاری بغل درزدار مسیری زیگزاگ شکل و مانند زیپ دارد که با شکستن فشار آب، باعث می‌شود تا قطرات آب از درزها به ریشه گیاه برسد. در کشاورزی بیشتر از نوار تیپ بغل دوخت برای آبیاری گیاهان استفاده می‌کنند و این محصول در ضخامت و قطرهای مختلف ساخته می‌شود.

مهم‌ترین دلیل کاربرد نوار تیپ بغل دوخت، توزیع عادلانه آب در روش آبیاری قطره‌ای است. همچنین به دلیل اینکه فشار آب در نوار تیپ درزدار به‌صورت خودکار تنظیم می‌شود، این نوارهای آبیاری در شرایط افت فشار آب نیز عملکرد خوبی دارد.

نوار تیپ بغل دوخت
نوار تیپ بغل دوخت

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول بر روی کلمه «نوار تیپ درزدار» کلیک کنید.

تفاوت نوار تیپ پلاک دار و درزدار چیست؟

نوار تیپ پلاک دار به دلیل به‌کاربردن قطره‌چکان‌هایی در تولید آن، ضریب یکنواختی بالایی در توزیع آب دارد، تقریباً در حدود %95 درصد. خروجی آب در دری پره‌ای آن تغییراتی در حدود 3 درصد دارد. درحالی‌که یکنواختی پخش آب در نوار تیپ درزدار در حدود 70 تا 75 درصد است و ضریب تغییرات آن در طول حداقل 4 درصد است. با همین اعداد و ارقام می‌توان نتیجه گرفت میزان صرفه‌جویی آب در هر دو نوار پلاکدار و نوار بغل دوخت بسیار زیاد است.

نوار تیپ پلاکدارنوار تیپ درزدار
نوار تیپ پلاک دار 10 سانتینوار تیپ
خروج آب با یکنواختی 95%خروج آب با یکنواختی 75%
تنظیم فشار خروجیعدم تنظیم مناسب فشار خروجی
یکنواختی آب در پلاک اول تا آخر (طول 150 متر)یکنواختی آب در دریپر اول تا آخر (طول60 تا 70 متر)
ضریب تغییرات فشار آب 3%ضریب تغییرات فشار آب 4%

نوار تیپ پلاکدار یا نوار بغل دوخت ؟

در ساخت نوار تیپ پلاک دار از تکنولوژی جدیدی استفاده می‌شود که باعث تنظیم‌شدن فشار خروجی آب می‌شود. به‌عبارت‌دیگر پهن کردن نوار تیپ پلاکدار با اندازه طولی 130 تا 150 متر باعث یکنواختی پخش آب در دریپر اول و آخر می‌شود. در واقع پلاک اول با پلاک آخری در طول (150) متر خروجی یکسانی دارند. در مقایسه با نوار تیپ درزدار، یکنواختی پخش آب تا طول 60 تا 70 متر حفظ می‌شود و در طول‌های زیادتر تغییرات محسوسی خواهد داشت.

نوار آبیاری بغل درزدار یا نوار تیپ بغل دوخت (نوار تیپ بغل دوز) به علت شکلی که دارد، باعث شکستن فشار آب می‌شود و قطرات آب از طریق درزهایش به ریشه گیاهان می‌رسد. این تمرکز بر آبیاری موجب صرفه‌جویی در مصرف آب  و همچنین افزایش بازدهی و رشد بیشتر محصول می‌شود.

توصیه پارس صنعت با توجه به تجربه کشاورزان و همچنین آمارهای به دست آمده، استفاده از نوار تیپ بغل دوخت برای کشاورزان ایرانی است؛ هر چند که در متراژهای بالا ما نوار تیپ پلاکدار را هم توصیه می‌کنیم.

نوار تیپ درزدار
نوار تیپ درزدار پارس صنعت

خرید نوار تیپ آبیاری

مجموعه پارس صنعت انواع نوار تیپ (پلاکدار و بغل دوخت) را با ضخامت 155 میکرون تا 200 میکرون تولید می‌شود که طول نوار تیپ‌ها از 1000 تا 2000 متر متغیر است. همچنین مجموعه ما، نوار تیپ‌ها را از نظر متراژ و همچنین استفاده از یک فصل زراعی ( به شرط نترکیدن نوار) گارانتی می‌کند.قیمت نوار تیپ نیز به عواملی مانند ضخامت ، وزن و طول نوار تیپ بستگی دارد.

برای خرید انواع نوارهای تیپ آبیاری پلاکدار و بغل دوخت می‌توانید با ما تماس بگیرید و یا برروی کلمه (نوارتیپ) کلیک کنید.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *