تهران، شادآباد

سبد خرید

تایمر روشنایی دیجیتال چیست؟

نسرین نیک نژاد
2023-02-22
22:10
No Responses
تایمر روشنایی دیجیتال

تایمر روشنایی دیجیتال (Digital lighting timer) چیست؟

تایمر روشنایی دیجیتال یا تایمر سوئیچ نور یک وسیله الکترونیکی است که نور را در یک محیط خانگی یا تجاری کنترل می‌کند. این تایمر اغلب برای صرفه‌جویی در انرژی استفاده می‌شوند و می‌توان آنها را به‌صورت دستی یا الکترونیکی از طریق نمایشگر دیجیتال کنترل کرد. تایمرهای روشنایی دیجیتال ممکن است برای مدیریت سطوح روشنایی به‌صورت روزانه یا هفتگی استفاده شوند.

برای آشنایی بیشتر با انواع تایمرها بر روی کلمه «تایمرها» کلیک کنید.

روش کار تایمر روشنایی

تایمر روشنایی یک مدار الکتریکی است که می‌توان آن را به‌گونه‌ای تنظیم کرد که باتوجه‌به نیازهای فردی، نور را در زمان‌های خاص روشن یا خاموش کند. این وسیله شامل دستگاه‌هایی با پریزهای تک یا چندگانه و همچنین لوازمی است که در یک سیستم امنیتی کامل قرار دارند. طیف گسترده‌ای از تایمرهای مکانیکی و دیجیتالی موجود است.

تایمرهای روشنایی دیجیتال معمولاً به مدارهای الکتریکی متصل می‌شوند که از طریق منبع، تغذیه می‌شوند. آنها دارای مدار زمان‌بندی، دستگاه‌های سوئیچینگ و فاقد قطعات متحرک هستند. از چنین کلیدهایی می‌توان برای روشن یا خاموش‌کردن چراغ‌ها در زمان‌هایی که کاربر انتخاب می‌کند استفاده کرد. برخی از این سوئیچ‌ها امکان پیش تنظیم و ترتیب چرخه‌ای سطوح روشنایی را فراهم می‌کنند.

انواع تایمر سوئیچ نور

تایمر روشنایی دیجیتال معمولاً برای به‌حداقل‌رساندن مصرف برق و هزینه‌های مرتبط به آن نصب می‌شوند. بهبود امنیت لوازم روشنایی یکی دیگر از اهداف استفاده از آنها است. می‌توان از آنها برای حفظ نور استفاده کرد. در بیشتر موارد می‌توان کلیدهای نور معمولی را بردارید و تایمرهای روشنایی دیجیتال را به‌جای آنها قرار دهید.

  • تایمر خودکار روشنایی دیجیتال

تایمرهای روشنایی دیجیتال خودکار را می‌توان برای تغییر سطوح روشنایی در ساعات مختلف روز و شب استفاده کرد. شما باید الگوی نور ترجیحی را تنظیم کنید و از سطوح مختلف روشنایی در زمان‌های مختلف استفاده کنید. از ویژگی‌های رایج این کلیدهای نور می‌توان به تعویض خودکار در فصل‌های تابستان/زمستان، صفحه‌نمایش LED/LCD شفاف و باتری‌های داخلی اشاره کرد.

تایمر خودکار روشنایی دیجیتال
تایمر خودکار روشنایی دیجیتال
  • تایمر روشنایی دیجیتال (قابل‌برنامه‌ریزی)

تایمرهای روشنایی دیجیتال قابل‌برنامه‌ریزی دارای تعدادی تنظیمات مختلف برای روشن و خاموش‌شدن هستند. این دستگاه‌ها همچنین دارای تنظیماتی هستند که امکان پخش سطوح مختلف نور را فراهم می‌کند. تایمرهای قابل‌برنامه‌ریزی نسبت به کلیدهای مکانیکی، عملکرد بهتری را ارائه می‌کنند.

تایمر روشنایی دیجیتال (قابل‌برنامه‌ریزی)
تایمر روشنایی دیجیتال (قابل‌برنامه‌ریزی)
  • تایمر سوئیچ نور بی‌سیم

این تایمرهای روشنایی دیجیتال را می‌توان از راه دور و با استفاده از انواع دستگاه‌های دیجیتال کنترل کرد. تایمرهای هوشمند را می‌توان از طریق تلفن هوشمند یا تبلت تنظیم نمود. برخی از این تایمرها را می‌توان از طریق بلوتوث برای سیستم‌های صوتی نیز متصل کرد.

تایمر سوئیچ نور بی‌سیم
تایمر سوئیچ نور بی‌سیم
  • تایمرهای روشنایی خارجی

تایمرهای روشنایی خارجی را می‌توان برای تغییر سطوح روشنایی در محیط‌های بیرونی استفاده کرد. آنها عملکردی مشابه تایمرهای داخلی دارند، اما ممکن است برای روشن‌کردن ایوان‌ها، پاسیوها و سایر مناطق بیرونی استفاده شوند. برخی از مدل‌ها به شما این امکان را می‌دهند که سطح نور طبیعی را کنترل کرده و چراغ‌ها را مطابق با تنظیمات کاربر روشن کنید. آنها همچنین ضد آب هستند و برای استفاده در تمام طول سال مناسب هستند.

تایمرهای روشنایی خارجی
تایمرهای روشنایی خارجی
  • تایمرهای روشنایی حساس به نور

تایمرهای روشنایی حساس به نور امکان نظارت بر سطوح نور طبیعی را در طول روز و شب فراهم می‌کنند. می‌توان آن‌ها را طوری تنظیم کرد که وقتی نور طبیعی کمتر از یک سطح خاص است، روشن شوند.

تایمرهای روشنایی حساس به نور
تایمرهای روشنایی حساس به نور
  • تایمر سوئیچ نور مینیاتوری

تایمرهای مینیاتوری برای نصب در انواع جعبه‌های سوئیچ از جمله کوچک‌ترین جعبه کلید استاندارد مناسب هستند. برخی از مدل‌ها را می‌توان از راه دور از طریق تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها کنترل کرد. همان‌طور که از نام آن پیداست، آنها جمع‌وجور هستند و برای فضاهای نشیمن شیک ایدئال هستند.

تایمر سوئیچ نور مینیاتوری
تایمر سوئیچ نور مینیاتوری
  • تایمر کلید چراغ راه‌پله

تایمر کلید راه‌پله را می‌توان برای روشنایی راه‌پله‌ها، راهروها یا لابی‌ها نصب کرد. آنها را می‌توان طوری تنظیم کرد که سطوح روشنایی را تا زمانی که فرد از پله‌ها بالا یا پایین می‌رود، حفظ کند.

تایمر کلید چراغ راه‌پله
تایمر کلید چراغ راه‌پله
  • تایمر روشنایی دیجیتال چندکاناله

تایمر روشنایی چندکاناله امکان کنترل هم‌زمان دو یا چند کانال با خروجی مستقل را فراهم می‌کند. از آنها می‌توان برای تنظیم سطوح روشنایی در محیط‌های مختلف داخلی و خارجی استفاده کرد.

تایمر روشنایی دیجیتال چندکاناله
تایمر روشنایی دیجیتال چندکاناله

نحوه نصب تایمر روشنایی دیجیتال

تایمرهای روشنایی دیجیتال را باید مطابق دستورالعمل‌ها ارائه شده توسط شرکت سازنده نصب کنند. البته بهتر است در صورت نگرانی در مورد ایمنی یا عدم‌اطمینان از روش‌های صحیح نصب با یک برق‌کار تماس بگیرید.

مراحل نصب باید به‌صورت زیر انجام شود:

مرحله اول: خاموش‌کردن دستگاه

نصب را با خاموش‌کردن برق در قطع‌کننده مدار شروع کنید. برای اطمینان از اینکه جریان برق وجود ندارد باید از یک تستر ولتاژ استفاده کنید.

مرحله دوم: سیم جریان برق را شناسایی کنید

کلید مدار را دوباره روشن کنید و از تستر برای شناسایی سیم برق استفاده کنید. قبل از برچسب‌زدن سیم برق با نوار برق باید یک‌بار دیگر برق را قطع کرد.

مرحله سوم: انتهای سیم‌ها را تقسیم کنید

انتهای سیم‌ها را از هم جدا کنید تا به یکدیگر در جعبه کنترل برخورد نکنند.

مرحله چهارم: سیم‌کشی را وصل کنید

برای اتصال سیم‌کشی برق باید از یک بلوک ترمینال استفاده شود. نوع مناسب بلوک ترمینال به میزان فضا و تعداد سیم‌های موردنیاز برای اتصال بستگی دارد. بلوک همچنین باید ظرفیت انتقال بالاترین سطح جریان را برای روشن‌کردن کلید چراغ داشته باشد. برای اطمینان از اینکه گرمای بیش از حد وجود ندارد و سیم‌ها به طور ایمن در محل قرار می‌گیرند، لازم است که تست کنید.

مرحله پنجم: سیم‌ها را مرتب کنید

سیم‌ها را بادقت جمع کنید و داخل جعبه سوئیچ قرار دهید. سپس سوئیچ تایمر را محکم به پایه وصل کنید و یک‌بار دیگر صفحه پوشش را ثابت کنید. اکنون می‌توان برق مدار را دوباره روشن کرد.

تایمر چند زمانه (پارس صنعت)

ازآنجایی‌که تایمرها انواع مختلفی دارند و هرکدام برای دستگاهی مناسب هستند؛ مجموعه پارس صنعت برای راحتی مشتریان، تایمرهایی طراحی کرده است که قابلیت تنظیم از 1 ثانیه تا 999 ساعت را به صورت روزانه، هفتگی و بهتر است بگوییم مادام العمر دارد.
تایمر چند زمانه به‌صورت تابلو برق و مجهز به برد، باید مدار برق، آداپتور، محافظ جان، کنداکتور و کنترل جریان به آن وصل شود و به پمپ یا شیربرقی است. همچنین مشتریان عزیز می‌توانند برد این دستگاه را به‌صورت جداگانه خریداری کنند.

امیدوارم این مقاله ⚡پارس صنعت⚡ به شما در آشنایی با تایمرهای روشنایی دیجیتال کمک زیادی کرده باشد. برای آشنایی با محصول تایمرهای قطع و وصل بر روی لینک «تایمر قطع و وصل برق دیجیتال هوشمند» کلیک کنید.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *