تهران، شادآباد

سبد خرید

تونل ضدعفونی |دستگاه مه پاش تونل ضدعفونی

در چند سال اخیر و با بروز بیماری همه‌گیر کرونا، جهان به همه انسان‌ها یک نکته مهم یاد داد و آن چیزی نیست جز اهمیت ضدعفونی‌کردن!

ازآنجایی‌که محیط‌های عمومی مستعد برای انتشار بیماری‌های عفونی هستند و میکروب‌ها و ویروس‌ها می‌توانند به‌راحتی در این محیط‌ها منتقل شوند؛ بنابراین برای دورماندن از بیماری‌هایی همچون کووید-۱۹، سالمونلا و آنفلوانزا نیاز به تونل ضدعفونی یا دستگاه مه‌پاش تونل ضدعفونی است.

ازبین‌رفتن میکروب‌ها و ویروس‌ها در این محیط‌ها می‌تواند به حفظ محیط‌زیست و پایداری آن کمک زیادی کند، زیرا بیماری‌های عفونی می‌توانند به آلوده‌شدن خاک و آب و همچنین کاهش تولید محصولات کشاورزی و دامی منجر شوند.

در ادامه به اهمیت استفاده از «تونل ضدعفونی» می‌پردازیم و در آخر به نقش دستگاه مه‌ پاش به عنوان تونل ضد عفونی در دامداری‌ها و مرغداری‌ها نگاهی می‌اندازیم.

آخرین مقالات

تونل ضدعفونی (disinfection tunnel) چیست؟

تونل ضدعفونی یا مه‌ پاش تونل ضدعفونی، دستگاهی است که برای بهبود شرایط بهداشتی و کاهش انتقال عفونت‌ها در محل‌های عمومی و صنعتی، مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه، با استفاده از یک پمپ و مخزن آب، مواد ضدعفونی‌کننده را به‌صورت ذرات ریز در محل موردنظر پخش می‌کند. این مواد، حاوی مواد ضدعفونی مانند الکل، پراکسید هیدروژن و یا کلر است که می‌تواند باعث کاهش تعداد باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌های موجود در هوا و روی سطوح شود.

از تونل ضدعفونی برای ضدعفونی‌کردن وسایل، لباس‌ها، افراد، ابزار و ماشین‌آلات (کامیون‌ها) استفاده می‌شود. از مه ‌پاش سالن ضدعفونی در برخی مکان‌هایی مانند مرغداری‌ها، دامداری‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن، مراکز خرید، بیمارستان‌ها و کارخانه‌های تولید محصولات غذایی، بسیار موردتوجه قرار گرفته است.

کاربردهای مختلف تونل ضد عفونی 

شاید قبل از بیماری کرونا، کاربرد تونل‌های ضدعفونی تنها در مرغداری‌ها و یا دامداری‌ها بود؛ اما پس از همه‌گیری کووید 19، از این دستگاه در بازارها، ایستگاه راه‌آهن، فرودگاه یا هر مکان دیگری که تردد افراد در آنجا زیاد است، استفاده می‌کنند.

هنگام عبور از زیر یک دستگاه مه‌پاش تونل، نازل‌هایی ذرات ریز ضدعفونی‌کننده را روی شما می‌پاشند که طبق گزارش‌ها، اکثر میکروب‌ها و ویروس‌ها را از بین می‌برند.

در ادامه به برخی از کاربردهای دستگاه تونل ضدعفونی نگاهی می‌اندازیم:

• ماشین‌های حمل بار در دامداری و مرغداری‌ها

• سالن پرورش طیور

• فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن

• مراکز خرید و فروشگاه‌ها

• بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

• کارخانه‌ها و صنایع تولید محصولات غذایی

• مراکز آموزشی

اما در حال حاضر باتوجه‌به کم‌رنگ‌شدن بیماری کرونا، بیشترین کاربرد تونل ضدعفونی در مرغداری‌ها و دامداری‌های صنعتی است. در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تونل ضد عفونی در دامداری
تونل ضد عفونی در دامداری

مزایای نصب تونل ضد عفونی در دامداری‌ ها

تونل ضدعفونی یکی از روش‌های مؤثر برای کاهش انتقال عفونت‌ها در محیط‌های دامپروری و مرغداری‌ها است. ازآنجایی‌که، در دامداری‌ها و مرغداری‌ها، کاهش انتقال عفونت‌ها بسیار حیاتی است؛ بنابراین تونل ضدعفونی می‌تواند به‌عنوان یکی از روش‌های مؤثر برای این هدف به کار رود. نقش تونل ضدعفونی برای دامداری‌ها و مرغداری‌ها را می‌توان به‌صورت زیر عنوان کرد:

  • کاهش انتقال عفونت‌ها با تونل ضدعفونی

با استفاده از تونل ضدعفونی، تمامی دام‌ها و مرغ‌ها، نیروی انسانی و همچنین نیروی انسانی که از آن عبور می‌کنند، ضدعفونی می‌شوند و احتمال انتقال عفونت‌ها به‌عنوان یکی از عوامل مهم در ایجاد بیماری‌های دامی کاهش می‌یابد.

  • افزایش بهداشت و سلامت دام‌ها و مرغ‌ها

نصب تونل ضدعفونی می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را در محیط‌های دامپروری و مرغداری‌ها کنترل کند و این امر باعث افزایش سلامت دام‌ها و پرندگان می‌شود.

  • کاهش هزینه‌های درمانی در دامداری ها

با کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های دامی و مرغی، هزینه‌های درمانی نیز متعاقباً کاهش می‌یابد.

  • افزایش سودآوری برای دامداران

مسلم است که سلامت دام‌ها و مرغ‌ها، بازدهی تولید و سودآوری را افزایش می‌یابد. این امر به‌عنوان یکی از مزایای مهم در  استفاده از تونل ضدعفونی در دامداری‌ها و مرغداری‌ها تلقی می‌شود.

در کل، تونل ضدعفونی به‌عنوان یک روش ساده و مؤثر در کاهش انتقال عفونت‌ها در محیط‌های دامپروری و مرغداری‌ها به کار می‌رود. این روش می‌تواند به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم در بهبود بهداشت و سلامت دام‌ها و مرغ‌ها و افزایش تولید در این مکان‌ها، مورداستفاده قرار گیرد.

روش کار تونل ضدعفونی 

طرز کار تونل ضدعفونی بسیار ساده است. در واقع این دستگاه دقیقاً همان مه‌پاش است که به‌جای ذرات آب از مواد ضدعفونی رقیق شده استفاده می‌کنند.

مواد ضدعفونی مانند الکل،هیدروژن پراکسید، کلر از طریق نازل‌های مجهز به تایمر مه‌پاش در داخل تونل ضدعفونی به طور یکنواخت پخش می‌کند.

با قرارگرفتن در تونل، مواد ضدعفونی اسپری می‌شود. این مرحله برای مدت زمانی مشخص (معمولاً چند ثانیه) تنظیم می‌شود.

لازم به ذکر است که برخی از مواد ضدعفونی مورداستفاده در تونل‌های ضدعفونی ممکن است برای حیواناتی مانند دام و مرغ مضر باشد. موادی مانند کلر و پراکسید هیدروژن ممکن است باعث‌ آسیب به پوست، چشم‌ها و دستگاه تنفسی این حیوانات شود.

بهتر است برای انتخاب مواد مناسب برای تونل ضدعفونی در دامداری‌ها از یک دامپزشک کمک بگیرید. همچنین باید زمان و میزان استفاده از تونل ضدعفونی را رعایت کنید و از این فضا به‌اندازه استفاده کرد.

تونل ضدعفونی در مرغداری
تونل ضدعفونی در مرغداری

نقش دستگاه مه‌پاش تونل در سالن‌های پرورش دام و طیور

استفاده از تونل مه‌پاش ضدعفونی نیز می‌تواند در کاهش بیماری‌های دامی و مرغی در دامداری‌ها و مرغداری‌ها مفید باشد. با استفاده از تونل مه ‌پاش ضدعفونی می‌توان از انتشار ویروس‌های بیماری‌زا، مانند ویروس آنفلوانزای پرندگان که باعث بیماری آنفلوانزا پرندگان می‌شود، جلوگیری کرد.

بر اساس آمارهای منتشر شده، استفاده از تونل مه‌پاش ضدعفونی برای کاهش انتشار ویروس آنفلوانزای پرندگان موفقیت‌آمیز بوده و در برخی از موارد باعث کاهش بیماری‌ها تا ۹۹ درصد شده است.

همچنین نصب تونل مه پاش ضدعفونی می‌تواند باعث کاهش بیماری‌هایی شود که از طریق خوراک و سایر موارد به مرغ‌ها منتقل می‌شوند. بیماری‌هایی مانند آنفولانزای مرغی، بیماری آسپرژیلوس، برونشیت عفونی با استفاده از تونل مه پاش ضدعفونی در یک مرغداری می‌تواند سبب کاهش هزینه‌های درمانی تا ۷۰ درصد شود.

بنابراین، می‌توان به این نتیجه رسید که خرید تونل مه پاش ضدعفونی در دامداری‌ها و مرغداری‌ها برای کاهش بیماری‌های ناشی از مسمومیت غذایی (Foodborne Illness)، افزایش بهداشت و سلامت دام‌ها و مرغ‌ها و کاهش هزینه‌های درمانی مرتبط با بیماری‌های آنها لازم و ضروری است.

خرید تونل ضدعفونی

قبل از خرید تونل ضدعفونی، بهتر است به نکاتی مانند کیفیت سیستم مه پاش، نازل‌ها، لوله‌های آبرسانی، پمپ فشارقوی، نوع مواد ضدعفونی، ظرفیت تونل برای عبور کامیون‌ها و ماشین‌آلات باربری دقت کنید.

باتوجه‌به این ویژگی‌ها، می‌توانید انواع مه‌پاش‌های صنعتی و تونل ضدعفونی را می‌توانید از مجموعه ما (پارس صنعت) با قیمت مناسب، کیفیت بالا و گارانتی فروش خریداری کنید. (برای سفارش تونل ضد عفونی با شماره مندرج در سایت تماس بگیرید)

لازم به ذکر است پارس صنعت در تمامی مراحل از اجرا، فروش و نصب و همچنین پشتیبانی دائمی انواع مه پاش در کنار شما است.

تونل ضدعفونی در دامداری‌ها با استفاده از انواع مواد ضدعفونی‌کننده، به دام‌ها کمک می‌کند تا از عفونت‌ها و بیماری‌ها دور بمانند. این تونل‌ها اغلب دارای نازل‌هایی هستند که در هنگام عبور دام از آن‌ها، محلول ضدعفونی‌کننده به‌صورت ذرات ریز، به بدن آنها می‌چسبد.

برای تونل‌های ضدعفونی در دامداری و مرغداری، معمولاً از محلول‌های آبی و حاوی ضدعفونی‌کننده‌های مانند قارچ‌کش‌ها استفاده می‌شود. انتخاب مواد ضدعفونی بستگی به نوع عفونت‌ها، نوع دام یا طیور و دیگر عوامل محیطی دارد.

استفاده از تونل ضدعفونی می‌تواند بهداشت و سلامت دام‌ها و طیور را بهبود بخشد. با ازبین‌بردن عوامل عفونی زایی در بدن آنها، خطر ابتلا به بیماری‌ها کاهش می‌یابد.

مه پاش در مرغداری برای بهبود شرایط محیطی و کنترل بیماری‌های مختلفی که ممکن است شیوع یابند، استفاده می‌شود. همچنین، استفاده از مه پاش در مرغداری به عنوان یکی از روش‌های خنک کردن محیط نیز در فصل‌های گرمایی کاربرد دارد

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]