تهران، شادآباد

سبد خرید

فاصله نوار تیپ در گوجه فرنگی

نسرین نیک نژاد
2023-08-28
08:58
No Responses
فاصله نوار تیپ در گوجه فرنگی

برای کاشت گوجه فرنگی با کمک نوار تیپ، باید بوته را در دو طرف نوار بکاریم و فاصله 20 سانتیمتری بین بوته‌ها را رعایت کنیم. همچنین، فاصله نوار تیپ در گوجه فرنگی باید به‌اندازه 150 سانتیمتر باشند تا بهترین بازدهی را داشته باشیم. در این مقاله پارس صنعت به کاشت گوجه فرنگی با نوار تیپ نگاهی می‌اندازیم.

تاریخچه کشت گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی‌ها در رشته‌کوه‌های آند در غرب آمریکای جنوبی رشد کردند و بعدها توسط اروپایی‌ها به شمال و مکزیک آورده شدند. در اوایل قرن شانزدهم، اسپانیایی‌ها کشت محصول غذایی به نام “توماتل” را در زبان مادری یافتند. سپس گوجه‌فرنگی به ایتالیا گسترش یافت و در طول سال‌های بعد در سراسر اروپا کشت شد. در دهه 1700، باز به آمریکا انتقال یافت و محبوبیت آن در سراسر جهان افزایش یافت. گوجه‌فرنگی در حال حاضر در باغ‌های خانگی و مزارع بزرگ در سراسر جهان کشت می‌شود.

فاصله نوار تیپ گوجه فرنگی

اصول آبیاری گوجه فرنگی

آبیاری و کوددهی مناسب برای تولید گوجه فرنگی یکی از موارد ضروری است. ازآنجایی‌که گوجه‌فرنگی بیش از 90 درصد آب دارد؛ عملکرد و کیفیت آن در شرایط خشکی از بین می‌رود. در واقع، گوجه‌فرنگی‌هایی که به‌اندازه کافی آبیاری نمی‌شوند، میوه کمتری تولید می‌کنند و اغلب دچار خشکی در انتهای ریشه می‌شوند.
دوره‌های رشد بحرانی برای آبیاری کافی گوجه‌فرنگی در زمان گلدهی، تشکیل میوه و رشد میوه است. گل‌های این سبزی، حدود چهار هفته پس از پیوند روی گیاهان گوجه فرنگی ظاهر می‌شوند. بوته‌های گوجه فرنگی حدود شش هفته پس از پیوند شروع به رشد میوه می‌کنند و آبیاری کافی برای رشد گوجه به‌اندازه مناسب ضروری است.
امروزه یکی از بهترین روش‌های آبیاری گوجه‌فرنگی، آبیاری قطره‌ای با کمک نوار تیپ است. این تکنیک اجازه می‌دهد تا مواد مغذی و آب در حین رشد محصول استفاده شود، به‌جای اینکه همه مواد مغذی یکباره، در حین یا قبل از کاشت استفاده شوند. استفاده از آبیاری قطره‌ای باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و کود می‌شود.

آبیاری گوجه فرنگی با نوار تیپ

استفاده از نوار تیپ برای آبیاری گوجه فرنگی بسیار آسان است و همچنین این نوارها سبک هستند و به‌راحتی قابل‌حمل و جابه‌جایی هستند. نوارهای تیپ در برابر نور خورشید و کود شیمیایی مقاومت بالایی دارند. هزینه ایجاد سیستم آبیاری قطره‌ای با استفاده از نوارهای تیپ نسبت به سایر لوله‌های آبیاری قطره‌ای بسیار کمتر است.

برای زراعت گوجه‌فرنگی و آبیاری آن با استفاده از نوار تیپ، باید از نوارهای تیپ با فواصل 20 سانتیمتر استفاده شود. همچنین بوته‌ها در دو طرف نوار کاشته شده و فاصله نوار تیپ در گوجه فرنگی باید 150 سانتیمتر باشد.
استفاده صحیح از نوارهای تیپ می‌تواند میزان تولید گوجه‌فرنگی را دوبرابر افزایش دهد، بنابراین کشاورزان باید در خرید نوارهای تیپ دقت کنند؛ زیرا انتخاب درست سودمندی بیشتری را در طول فصل زراعی به همراه دارد.
گوجه‌فرنگی همانند دیگر محصولات مانند پیاز و کاهو، جزء محصولات استراتژیک در بخش کشاورزی است و پرورش آن در هکتارهای بزرگ، برای تأمین نیاز کشاورزی برای تولید گوجه‌فرنگی در کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد. استفاده از آبیاری مناسب و اصولی برای گوجه‌فرنگی، هم به‌صرفه جویی در مصرف آب کمک می‌کند و هم کیفیت و میزان تولید را افزایش می‌دهد.

آبیاری قطره ای برای گوجه فرنگیمزایای آبیاری گوجه ‌فرنگی با نوار تیپ

باتوجه‌به کمبود منابع آب و نیاز به افزایش تولید در بخش کشاورزی، استفاده از روش‌های نوین آبیاری ضروری است تا مصرف آب را کاهش داده و محصولات باکیفیت و با بهره‌وری بالا تولید کنیم. آبیاری با استفاده از نوار تیپ یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌های آبیاری تحت‌فشار برای گوجه فرنگی است و دارای مزایای متعددی است که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
• کاهش زمان آبیاری
• کاهش رشد علف‌های هرز
• کاهش هزینه‌ها و نیروی انسانی برای آبیاری
• کاهش بیماری‌های قارچی ناشی از خیس شدن شاخ و برگ‌ها
• امکان استفاده هم‌زمان از کود و سم‌ها با آبیاری
استفاده از روش‌های نوین آبیاری در پرورش گوجه فرنگی همچنین باعث صرفه‌جویی در مصرف منابع آبی می‌شود.

فروش نوار تیپ گوجه فرنگی

فاصله نوار تیپ در گوجه فرنگی یکی از موارد مهم در کشت این گیاه است که نیاز به خرید نوار تیپ‌های استاندارد و با کیفیت دارد. شما می‌توانید این محصول را بدون واسطه از طریق شماره‌های تماس که در وبسایت ما قرار گرفته است، تهیه کنید. برای خرید و فروش محصولات ما می‌توانید با ما تماس بگیرید و یا با کلیک بر روص صفحه «نوارتیپ» از انواع نوارهای آبیاری درزدار و پلاکدار دیدن نمایید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
نسرین نیک نژاد
2023-08-28
08:58
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *