تهران، شادآباد

سبد خرید

فاصله نوار تیپ در گندم چقدر است؟

نسرین نیک نژاد
2023-09-21
08:43
14 Responses
فاصله نوار تیپ در گندم

فاصله نوار تیپ در گندم در حدود 15 تا 20 سانتیمتر است.

در سال‌های اخیر، به دلیل افزایش جمعیت جهانی و تأثیرات خشکسالی و گرمایش زمین، نیاز به تأمین غذا و آب افزایش یافته است. به همین دلیل، باید به روشهای بهینه‌سازی مصرف آب، به خصوص در زمینه تولید غلاتی مانند گندم که قوت اغلب افراد جامعه است، توجه کنیم.
توجه به اهمیت تاریخی گندم در تمام اعصار و دوران، نشان می‌دهد که این گیاه دارای ارزش ویژه‌ای است و در همه ادیان و کتب آسمانی به آن اشاره شده است. بر اساس متون تاریخی، گندم یکی از محصولاتی است که از زمان‌های قدیم در تمام دوران‌های تاریخ بشر مصرف فراوانی داشته است.

فاصله نوار تیپ در گندم

برای کشت مزارع گندم، نوار تیپ باید با فاصله مناسبی بین ردیف‌ها قرار گیرد. فاصله‌ای که برای نوار تیپ در نظر گرفته می‌شود، باید با نیاز آبی گیاهان هماهنگ باشد. در حالی که فاصله‌های مختلفی برای نوار تیپ وجود دارند، اما 15 تا 20 سانتیمتر به‌عنوان بهترین فاصله در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به اینکه تأمین آب به تمامی قسمت‌های گندم در هر مرحله از رشد ضروری است و برای جلوگیری از خشکی و تنش آبی، کل سطح زمین گندم باید آبیاری شود؛ بهترین فاصله نوار تیپ در گندم حدود 15 تا 20 سانتی‌متر است. با رعایت این فاصله، رویش گندم بهبود می‌یابد و تأمین رطوبت لازم نیز بهتر انجام می‌شود. بنابراین، انتخاب فاصله مناسب بین نوارهای آبیاری در گندم بسیار حائز اهمیت است و باید شرایط آب‌وهوایی، نوع خاک و نیاز آبی گندم در نظر گرفته شود.

فاصله نوار تیپ drip-tape در گندم

اهمیت آبیاری گندم با نوار تیپ

استفاده از روش‌های بهینه‌سازی مصرف آب در زراعت، می‌تواند به کشاورزان کمک کند تا مصرف آب را کاهش دهند و بهره‌وری در کشت محصولاتشان را افزایش دهند. یکی از روش‌های بهینه‌سازی مصرف آب، آبیاری قطره‌ای است که می‌تواند مفید باشد. همچنین، استفاده از تکنولوژی‌های جدیدی مانند سامانه‌های هوشمند کشاورزی و کشت گلخانه‌های عمودی که به هیدروپونیک معروف هستند، نیز می‌تواند مفید باشد.

در زمینه آبیاری گندم، استفاده از نوار تیپ در گندم به‌عنوان بهترین روش شناخته شده است. در این روش، یک شلنگ پلی‌اتیلنی نرم با دریپرهایی به فاصله 10، 20 و 30 سانتی‌متری بر روی زمین کشیده می‌شود. این روش از جمله روش‌های کم‌هزینه برای آبیاری است و تنها مسئله‌ای که در آن وجود دارد، نیاز به تعویض سالانه نوار تیپ است.

در روش آبیاری گندم با نوار تیپ، آب به‌صورت قطره‌قطره بر ریشه گیاه می‌ریزد و از هدررفت و جاری‌شدن آب بر روی خاک جلوگیری می‌شود. همچنین با کمک اندازه مناسب برای فاصله نوار تیپ در گندم، رشد خوشه‌های گندم چندین برابر می‌شود.

نوار تیپ درزدار

خرید نوار تیپ آبیاری

نوارهای تیپ، لوله‌ای ساخته شده از جنس پلی اتیلن انعطاف‌پذیر هستند که بنا به تناسب در کشت گیاهان، در فاصله‌های 10، 20 و 30 سانتی‌متری آن روزنه‌ها یا دریپرهایی تعبیه شده است. معمولاً آب با دبی 2/1 تا 3 لیتر در ساعت از آن خارج می‌شود. نوار تیپ‌ها در ضخامت جدار، قطر لوله‌ها، مقدار آبدهی، نوع و فواصل دریپرها  با هم تفاوت دارند. طول مناسب نوار تیپ به بافت خاک (سبک یا سنگین) و همچنین شیب زمین بستگی دارد.

نوار تیپ های آبیاری قطره ای وزن سبکی دارند و معمولا یک کلاف 1000 متری آن وزنی بین 9 تا 11 کیلوگرم دارد. ضخامت نوار تیپ‌ها عمدتاً بین 150، 175 و 200 میکرون است. طول رول‌های نوار تیپ در اندازه‌های 1000، 1500 و 3000 متری در بازار عرضه می‌شوند. لازم به ذکر است کلاف‌های ۱۰۰۰تایی نوار تیپ، بیشترین فروش را دارد.

جهت خرید انواع نوار تیپ‌ها اعم از نوار تیپ پلاکدار و نوار درزدار می‌توانید با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید. روش خرید انواع نوار تیپ نیز از طریق چندین نمایندگی فروش نوار تیپ «پارس صنعت» در سراسر ایران و همچنین امکان خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری این محصول نیز است. توجه داشته باشید، شما می‌توانید با کلیک بر روی «نوار تیپ» از قیمت روز نوار تیپ آبیاری قطره ای مطلع شوید.

Click to rate this post!
[Total: 18 Average: 3.3]

مقالات مرتبط

14 پاسخ

 1. سلام با این هزینه ها کشاورز بدبخت نمیتواند قطرهای کنه هر هکتار پنجاه میلیون در میاد

  1. سلام جناب علی جواب سوال شما را به دوست عزیزمان احمد داده شده

 2. سلام با این هزینه ها کشاورز بدبخت نمیتواند قطرهای کنه هر هکتار پنجاه میلیون در میاد

  1. سلام جناب احمد احتمالا شما در هزینه ها اشتباه محاسبه می کنید چون اصلا این مبلغ نمی شود

 3. سلام برای زمین ۷هزارمتری ۱۰۰متر طول و۷۰ متر عرض بادبی آب ۲۷ لیتر درثانیه و۴ساعت از مدار۱۵ می‌شود قطره ای کشت کنیم هزینه اش چه قدره

  1. سلام دوست عزیز شما باید نوع کشتی را هم که دارید مشخص کنید مثلا شما گندم کاشت می کنید یا لوبیا

  1. سلام وقت بخیر سوالتان نا مفهوم است لطفا توضیحات را کامل تر کنید

 4. فکر کنم بهترین روش آبیاری است هم از لحاط صرفه‌جویی هم جلوگیری از سلام شدن خاک وحسنش نسبت به آبیاری بارانی این است که‌ باد هیچ تاثیری روی آن ندارد ودر هر زمان می‌شود آبیاری کرد ،تنها مشکلی که هست تعویض آن است که برای کشاورزان مقرون به صرفه نیست

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز به نظرم منظور شما نوار تیپ است نوار تیپ بغل دوخت را هر فصل کشاورزی باید کشاورز تعویض کند ولی با توجه به اینکه در مصرف اب صرفه جویی و ابرسانی به گیاه به صورت بسیار خوب انجام میشود ااین هزینه قابل چشم پوشی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *