تهران، شادآباد

سبد خرید

خرید نوار تیپ البرز [فروش انواع نوار تیپ باکیفیت در البرز]

نسرین نیک نژاد
2023-09-10
09:14
No Responses
قیمت نوارتیپ در البرز

استفاده از روش‌های نوین آبیاری در کشاورزی ایران، به‌ویژه در استان البرز که با کمبود آب مواجه است، یک راهکار عالی و مؤثر برای حفظ و بهره‌برداری بهینه از منابع آبی است. در این مقاله پارس صنعت، به رفع مشکلات هدررفت آب در کشاورزی با نوار تیپ و سپس به خرید نوار تیپ البرز می‌پردازیم.

روش‌ های آبیاری 

آبیاری در کشاورزی یکی از اقدامات مهم است که هدف اصلی آن افزایش تولید محصولات گیاهی است. در آبیاری، رطوبت خاک باید در حدی حفظ شود که گیاه دچار کمبود آب نشود. همچنین باید توجه داشته باشید که کمبود رطوبت در خاک همان‌قدر برای گیاه مشکل‌ساز است که رطوبت بیش از حد خاک؛ بنابراین لازم است در آبیاری از زیاده‌روی خودداری کرده و از رطوبت بیش از حد پیشگیری کنیم.

روش‌های آبیاری را می‌توان به دودسته آبیاری سطحی و آبیاری تحت‌فشار تقسیم کرد. اصلی‌ترین تفاوت بین این دو روش نوع نیروی استفاده شده برای توزیع آب در مزرعه است. در آبیاری سطحی، آب با استفاده از نیروی گرانش زمین یا ثقل، روی زمین پخش می‌شود. به همین دلیل، آبیاری سطحی به آبیاری ثقلی هم معروف است.

در آبیاری تحت‌فشار، از پمپ و لوله‌ها برای انتقال آب و از لوله‌ها یا نوارهای تیپ برای پخش آب در سطح مزرعه استفاده می‌شود. نوار تیپ (Drip tape) یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم آبیاری قطره‌ای است. جنس این نوارها از پلی‌اتیلن هستند و دارای قطره‌چکان‌ها یا روزنه‌هایی هستند که روی آنها به فاصله معینی تعبیه می‌شوند. آب از طریق این سوراخ‌ها به طور مستقیم به ریشه گیاهان می‌رسد.

خرید نوارتیپ البرز
کاربرد نوارتیپ برای کشت ردیفی

نوار تیپ یا نوار آبیاری چیست؟

نوار تیپ (drip tape)، لوله‌ای با جدار نازک است که روی خاک قرار می‌گیرد. نوار تیپ در فواصل مساوی سوراخ‌هایی دارد و یا با قطره‌چکان‌های که در آن تعبیه می‌شد، ساخته می‌شوند. با کمک نوارهای آبیاری قطرات آب مستقیماً وارد خاک می‌شوند و ریشه‌های گیاه را با حداقل هدررفتن آب، آبیاری می‌کنند.

امروزه نوار تیپ‌های به یک وسیله همه‌کاره تبدیل شده‌اند، زیرا می‌توان از آن برای استفاده در باغ‌ها، باغچه‌ها، مزارع کوچک و بزرگ استفاده کرد.

انواع مختلف  نوار تیپ

نوارهای تیپ عمدتاً به شکل زیر در بازار موجود است که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد.

  • نوار تیپ پلاک دار

نوار تیپ پلاک دار دارای قطره‌چکان‌هایی است  که در فواصل مشخص 10–20-30 سانتی‌متر تعبیه شده‌اند.

قیمت انواع نوار تیپ های پلاکدار

نوار تیپ پلاکدار
نوار تیپ پلاکدار
  • نوار تیپ درزدار

نوار تیپ درزدار به‌جای قطره‌چکان، مسیری زیگزاگ شکل (زیپ مانند) در کنار آن وجود دارد که باعث شکستن فشار آب می‌شود و قطرات آب روزنه‌هایی از طریق درزها به گیاه می‌رسند. به علت خروج آب از درزها، این نوار تیپ‌ها به نوار درزدار هم مصطلح هستند.

قیمت انواع نوار تیپ درز دار

نوار تیپ درزدار
نوار تیپ درزدار

مزایای استفاده از نوار تیپ

باتوجه‌به کمبود آب در استان البرز، استفاده از منابع آبی محدود را می‌توان با استفاده از لوازم نوین آبیاری یعنی نوار تیپ که باعث بهبود بهره‌وری آب و کاهش هدررفت آن می‌شود را حفظ کرد. این وسیله می‌تواند به توسعه کشاورزی در استان البرز کمک کرده و درعین‌حال به ارزش‌افزوده و سودآوری زیادی برای کشاورزان این منطقه منجر شود.
با استفاده از نوار تیپ، میزان آب مصرفی در کشاورزی به حداقل می‌رسد و از این طریق می‌توان به نگهداری و حفظ منابع آبی در استان البرز ایران کمک کرد. با بهره‌برداری بهینه از آب و کاهش هدررفت آن، می‌توان به کشاورزی پایدار و افزایش سودآوری در این منطقه و حتی صادرات محصولات گیاهی به کشورهای دیگر دست‌یافت.

در نتیجه، استفاده از لوازم نوین آبیاری مانند نوار تیپ در البرز به‌عنوان یک راهکار مؤثر برای مدیریت منابع آبی محدود  این استان، توصیه می‌شود. با کمک این لوازم، می‌توان بهبود قابل‌توجهی در کارایی آبیاری و صرفه‌جویی در مصرف آب در کشاورزی را تجربه نمود و درعین‌حال کشاورزان را به کسب درآمد بیشتر و حفظ منابع آبی تشویق کرد.

امروزه استفاده از نوار تیپ در کشاورزی بیشترین کاربرد را برای آبیاری دارد. این وسیله مزایای دیگری هم  دارد که در ادامه به برخی از آنها نگاهی می‌اندازیم:

  • هزینه کم نسبت به لوله‌های پلی اتیلن سخت
  • قابل تجدید پذیری و بازگشت به چرخه محیط زیست
  • وزن سبک و حمل و نقل آسان
  • کاهش مصرف برق و انرژی

در ادامه به کاربردهای نوارتیپ البرز می‌پردازیم.

خرید نوارتیپ البرز
کاربرد نوار تیپ برای گوجه فرنگی

کاربردهای نوار تیپ آبیاری

به طور کلی از نوار تیپ برای کشت‌های ردیفی استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم این محصولات را دسته بندی کنیم، می‌توان به صورت زیر بیان کرد:

گیاهان صنعتیچغندرقند، پنبه، نیشکر، ذرت، آفتابگردان، سویا و کلزا
سبزی‌ها و صیفی‌جاتسیب‌زمینی، پیاز، خربزه، هندوانه، گوجه‌فرنگی، خیار، کدو، بادمجان، گل کلم، کاهو، هویج

خرید نوار تیپ البرز

مجموعه پارس صنعت انواع نوار تیپ (پلاکدار و بغل دوخت) را با ضخامت 155 میکرون تا 200 میکرون تولید می‌کند که طول نوار تیپ‌ها از 1000 تا 2000 متر متغیر است.

همچنین نوار تیپ‌ها از نظر متراژ و همچنین استفاده از یک فصل زراعی ( به شرط نترکیدن نوار) شامل گارانتی مجموعه پارس صنعت می‌شود. برای خرید این نوارهای آبیاری با کلیک بر روی «خرید نوار تیپ» از قیمت و مدل‌های آن دیدن نمایید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
نسرین نیک نژاد
2023-09-10
09:14
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *