تهران، شادآباد

سبد خرید

فروش نوار تیپ در اصفهان

نسرین نیک نژاد
2022-12-17
22:10
No Responses
فروش نوار تیپ در اصفهان

یکی از قطب‌های کشاورزی در کشورمان شهر اصفهان است  که متأسفانه چند سالیست بحران کم آبی، این شهر را دچار مشکلات زیادی کرده است. یکی از روش‌های مقابله با این مشکل، استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای در صنعت کشاورزی آن است.

آبیاری قطره‌ای به چکاندن آب بر روی خاک با سرعت بسیار کم  از لوله‌های پلی اتیلنی با قطر کم و مجهز به خروجی‌هایی به نام دریپر یا مه‌پاش است. در این روش آب در نزدیکی گیاهان ریخته می‌شود و تنها بخشی از خاکی که ریشه‌ها در آن رشد می‌کنند خیس می‌شود.

بر خلاف آبیاری سنتی که شامل خیس کردن کل خاک است در آبیاری قطره‌ای به‌صورت کاملاً بهینه و هدفمند، تنها به قسمتی از خاک آب رسانده می‌شود که نزدیک ریشه گیاه است.

در این نوشتار به روش آبیاری قطره‌ای و آشنایی با نوار تیپ که یکی از لوازم این سیستم است می‌پردازیم. همچنین شما می‌توانید برای خرید نوار تیپ در اصفهان با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید.

 

نوار تیپ چیست؟

نوار تیپ یا نوار آبیاری چیست؟

نوار تیپ، لوله‌ای با جدار نازک است که روی خاک قرار می‌گیرد. نوار تیپ در فواصل مساوی سوراخ‌هایی دارد و یا با قطره‌چکان‌های که در آن تعبیه می‌شد، ساخته می‌شوند. با کمک نوارهای آبیاری قطرات آب مستقیماً وارد خاک می‌شوند و ریشه‌های گیاه را با حداقل هدررفتن آب، آبیاری می‌کنند.

امروزه نوار تیپ‌های به یک وسیله همه‌کاره تبدیل شده‌اند، زیرا می‌توان از آن برای استفاده در باغ‌ها، باغچه‌ها، مزارع کوچک و بزرگ استفاده کرد.

عوامل مهم در نصب نوار تیپ

هرچند که می‌توان نوار تیپ را در همه جا استفاده کرد اما برای استفاده از آن باید به دو عامل اساسی یعنی نوع آب و خاک توجه داشت. در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

 • خاک‌ مناسب برای نوار تیپ

آبیاری قطره‌ای برای بیشتر خاک‌ها مناسب است. در خاک‌های رسی، آب باید به‌آرامی ریخته شود تا از ایجاد روان آب‌های سطحی جلوگیری شود. در خاک‌های شنی، برای اطمینان از مرطوب شدن جانبی کافی خاک، دریپرهای بیشتری موردنیاز است.

نوارتیپ اصفهان

 

 • آب سالم برای نوار تیپ

یکی از مشکلات اصلی آبیاری با نوار تیپ‌ها، مسدودشدن است. همه نوار تیپ‌ها دارای روزنه‌های بسیار کوچکی با قطر 0.2 تا 2.0 میلی‌متر هستند و در صورت سالم  نبودن آب می‌توانند مسدود شوند.

همچنین اگر آب حاوی جلبک، رسوبات کود و مواد شیمیایی محلول مانند کلسیم و آهن باشد، ممکن است انسداد بیشتری را ایجاد کند؛ بنابراین ضروری است که آب آبیاری عاری از رسوب باشد. در غیر این صورت نیاز به فیلترکردن آب آبیاری خواهد بود.

مقایسه نوار تیپ با لوله آبیاری قطره ای

نوار تیپ و شلنگ آبیاری قطره‌ای هر دو دارای روزنه‌های ریزی هستند که در طول لوله تعبیه شده‌اند، درست است که کاربرد هرکدام از آنها با هم مشابه است؛ اما این دو لوازم کشاورزی تفاوت‌هایی هم باهم دارند.

 1. نوار تیپ، لوله‌ای با دیواره نازک (معمولاً بین 0.55-0.3 میلی‌متر ضخامت) است که تا زمانی که تحت‌فشار آب در درونش قرار نگیرد نازک می‌ماند، درحالی‌که لوله آبیاری، لوله‌های جامد و با ضخامت دیواره حدود 0.9-1.2 میلی‌متر هستند.
 2. لوله‌های آبیاری دوام بیشتری دارند و برای کشت محصولات طولانی‌مدت استفاده شوند. این لوله‌ها همچنین می‌توانند با فشار آب بسیار بالاتری در مقایسه با نوارهای تیپ کار کنند.
 3. نوار تیپ به دلیل ماهیت مسطح و انعطاف‌پذیری که دارد، پس از استفاده بسیار راحت‌تر از لوله آبیاری قطره‌ای جمع می‌شود.

نوار تیپ

مزایای استفاده از نوار تیپ

آبیاری با نواری تیپ روش ساده‌ای را برای آبیاری هم‌زمان تعداد زیادی از گیاهان باغی یا سبزی‌ها به شما ارائه می‌دهد و سیستم قطره‌ای آن در مقایسه با روش‌های آبیاری سنتی، در میزان مصرف آب بسیار صرفه‌جویی می‌کند.

برخی دیگر از مزایای نوار تیپ عبارتند از:

 • افزایش راندمان آبیاری
 • عدم تشکیل رواناب‌های سطحی
 • جلوگیری از فرسایش خاک
 • استفاده بهینه از کل زمین زراعی
 • عدم رشد علف‌های هرز

کاربرد نوار تیپ

اگر ساکن اصفهان هستید و به دنبال خرید نوار تیپ هستید باید بدانید که  آبیاری قطره‌ای برای محصولات زراعی که به‌صورت ردیفی کاشته می‌شوند؛ مانند سبزی‌ها، درختان انگور مناسب است. اما در کشت موحصولات زیر هم می‌توان از آنها استفاده کرد.

 1. فضای سبز و گلخانه‌ها
 2. مزارع کشت غلات مانند گندم، جو و برنج
 3. کشت محصولات صیفی جات مانند سیب زمینی، هندوانه، پیاز، کدو، بادمجان
 4. مزارع کشت چغندرقند، پنبه، نیشکر، سویا، آفتابگردان، ذرت، کلزا
 5. مزارع کشت حبوبات نخود، عدس، لوبیا، ماش، نخود فرنگی

نوار تیپ پلاکدار

خرید نوار تیپ در اصفهان

آبیاری با نواری تیپ روش ساده‌ای را برای آبیاری هم‌زمان تعداد زیادی از گیاهان باغی یا سبزی‌ها به شما ارائه می‌دهد و سیستم قطره‌ای آن در مقایسه با روش‌های آبیاری سنتی، در میزان مصرف آب بسیار صرفه‌جویی می‌کند.

مجموعه پارس صنعت، انواع نوار تیپ (پلاکدار و بغل دوخت) را با اندازه‌های 1000 تا 2000 متر در اختیار مشتریان عزیز خود قرار می‌دهد. همچنین نوار تیپ‌ها از نظر متراژ و استفاده از یک فصل زراعی ( به شرط نترکیدن نوار) شامل گارانتی مجموعه پارس صنعت هستند.

برای خرید این نوارهای آبیاری با کلیک بر روی «خرید نوار تیپ» از قیمت و مدل‌های آن دیدن نمایید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *