تهران، شادآباد

سبد خرید

خرید نوار تیپ در کرج

نسرین نیک نژاد
2022-12-16
22:10
No Responses
خرید نوار تیپ در کرج

آبیاری یکی از مهم‌ترین عوامل در رشد گیاهان است؛ اما نکته‌ای که در سال‌های اخیر بسیار موردتوجه قرار گرفته است، هدردادن آن این مایع گران‌بها است.

با رشد جمعیت و ظهور فناوری‌های جدید، روش‌های آبیاری سنتی متوقف شدند. آبیاری قطره‌ای یک روش مؤثر، مداوم و به‌صرفه  است که به‌جای آبیاری سراسر زمین، به‌صورت متمرکز آب را به ریشه گیاه می‌رساند.

نوار تیپ یا نوار آبیاری یکی از ادوات کشاورزی است که یا در بالای گیاه، روی خاک و یا زیر خاک قرار می‌گیرد. در این نوشتار به نوار تیپ و نکات مهم مربوط به آن و در آخر به خرید انواع نوار تیپ در کرج می‌پردازیم.

نوار تیپ لوبیا

 

آبیاری قطره‌ای چیست؟

به روشی که در آن گیاهان را به‌صورت قطرهای آب می‌دهند، آبیاری قطره‌ای می‌گویند. یک سیستم آبیاری قطره‌ای متشکل از لوله، نوار تیپ درزدار و یا پلاک دار است که آب را از طریق سوراخ‌های کوچک مستقیماً به ریشه گیاهان می‌رساند.

مزایای سیستم آبیاری قطره‌ای

  • صرفه‌جویی در مصرف آب:

در اثر آبیاری سنتی، میزان زیادی از آب بر روی زمین ریخته می‌شوند بر اثر تابش خورشید و یا گرمای زمین تبخیر می‌شوند. درصورتی‌که در سیستم آبیاری قطره‌ای، هر قطره آب به طور مستقیم در ریشه گیاهان ریخته می‌شوند.

این روش آبرسانی به گیاهان، از هدررفتن آب جلوگیری می‌کند و به بسترهای کاشت این فرصت را می‌دهد که از هر قطره آب حداکثر استفاده را ببرند؛ بنابراین، با مصرف کمتر آب می‌توانید محصول بهتری داشته باشید.

  • نصب آسان:

نصب لوازم آبیاری قطره‌ای، سریع و بسیار آسان است. این سیستم در امتداد رویش گیاهان نصب می‌شود. یعنی هیچ تغییری در سیستم ریشه گیاهان وجود ندارد. در عوض، آنها می‌توانند فوراً از مزایای دسترسی آسان و مستقیم به آب بهره‌مند شوند.

  • حذف آفات، بیماری و کاهش رشد علف‌های هرز

اغلب حشرات  به تغذیه آب‌روی برگ‌های گیاهان علاقه دارند. یک سیستم آبیاری قطره‌ای تمام آب موردنیاز خود برای رشد  را مستقیماً به داخل زمین هدایت می‌کند، در واقع آب در مناطق ناخواسته هدر نمی‌رود؛ بنابراین فرصتی هم برای رشد علف‌های هرز به وجود نمی‌آید.

اگر به سیستم‌های کشاورزی مدرن  و مکانیزاسیون مزارع علاقه دارید، با شرکت پارس صنعت تماس بگیرید.

نوار تیپ چیست؟

 

نوار تیپ (drip tape) چیست؟

نوار تیپ یا نوار آبیاری، نواری با دیواره‌ای نازک است که از جنس پلی‌اتیلن ساخته می‌شود. این وسیله یکی از لوازم آبیاری قطره‌ای است که برعکس لوله‌های پلی‌اتیلنی، حالتی مسطح و انعطاف‌پذیر دارد.

در هنگام ورود آب، قطره‌های آب از طریق دریپرهای نوار تیپ خارج می‌شود و این وسیله به‌صورت یک شلنگ می‌شود؛ اما پس از پایان آبیاری، تیپ دوباره به شکل مسطح درمی‌آید.

 انواع نوار تیپ

نوارهای تیپ به شکل زیر در بازار موجود است که هرکدام مزایای خاص خودش را دارد.

  • نوار تیپ پلاک دار

نوار تیپ پلاک دار دارای قطره‌چکان است و در فواصل مشخص 10–20-30 سانتی‌متر دارای پلاک (قطره‌چکان) هستند.

نوار تیپ پلاکدار
نوار تیپ پلاکدار
  • نوار تیپ درزدار

نوار تیپ درزدار به‌جای قطره‌چکان، مسیری زیگزاگ شکل (زیپ مانند) در کنار آن وجود دارد که باعث شکستن فشار آب می‌شود و قطرات آب از طریق درزها به گیاه می‌رسند. به علت خروج آب از درزها، این نوار تیپ‌ها به نوار درزدار هم مصطلح هستند.

نوار تیپ درزدار
نوار تیپ درزدار

مزایای استفاده از نوار تیپ

1. سیستم آبیاری قطره‌ای با کمک نوار تیپ از کارآمدترین روش آبیاری است؛ زیرا آب از طریق این نوارها مستقیماً به ریشه گیاه می‌رسد و ازاین‌رو مصرف آب را بهینه می‌کنند.

2. با استفاده از نوار تیپ، تأمین آب در مقادیر کم هم برای آبیاری گیاهان ممکن است و در نتیجه شرایط مناسبی را برای رشد بیشتر گیاهان ایجاد می‌کند.

3. آبیاری با نوار تیپ، رشد علف‌های هرز را به حداقل می‌رساند؛ زیرا آب فقط به ریشه آن محصول خاص عرضه می‌شود.

4. به کنترل بیماری‌های قارچی که در شرایط آبیاری سنتی و رطوبت زیاد بسیار سریع رشد می‌کنند کمک می‌کند.

5. کم‌کردن هزینه نیروی کار، در سیستم آبیاری قطره‌ای می‌توان شیرهای آبیاری  را توسط مدیریت کرد، بنابراین هزینه‌های نیروی کار به حداقل می‌رسد و در نتیجه هزینه تولید نیز به حداقل می‌رسد.

6. سهولت در مصرف کود در سیستم آبیاری قطره‌ای بسیار آسان است. روش استفاده از کود مایع به مایع بسیار آسان و سریع است؛ زیرا روزنه‌های نوار تیپ، کودها را به محصول می‌رسانند.

7. با استفاده از نوار تیپ، فرسایش خاک کاهش می‌یابد. زیرا مزرعه و زمین زراعی با میزان آب زیاد از بین نمی‌رود.

8. توزیع آب یکنواخت است که توسط خروجی هر روزنه کنترل می‌شود.

9. تغییر در میزان آبیاری را می‌توان با تنظیم دریچه‌ها و روزنه‌ها تنظیم کرد.

10.  معمولاً نوار تیپ‌ها با فشار کمتری نسبت به سایر انواع آبیاری کار می‌کنند.

نوار تیپ کرج

روش نصب نوار تیپ

همان‌طور که می‌دانید در نصب سیستم های آبیاری، عوامل مختلفی مانند فشار آب و شیب زمین مؤثر است. به همین علت قصد داریم تا برخی از نکات مهم در نصب نوار تیپ را ذکر کنیم.

  • جلوگیری از قرار دادن در شیب تند زمین
  • جلوگیری از قرار دادن نوار تیپ در برابر باد شدید، برش برف و تگرگ و یخ زدگی
  • استفاده از آب فیلتر شده و یا دستگاه فیلتراسیون (جلوگیری از مسدود شدن دریپرها)

کاربردهای نوار تیپ

از نوار تیپ در کشت محصولات زیر می‌توان استفاده نمود:

فضای سبز و گلخانه‌ها
مزارع کشت غلات مانند گندم، جو و برنج
کشت محصولات صیفی جات مانند سیب زمینی، هندوانه، پیاز، کدو، بادمجان
مزارع کشت چغندرقند، پنبه، نیشکر، سویا، آفتابگردان، ذرت، کلزا
مزارع کشت حبوبات نخود، عدس، لوبیا، ماش، نخود فرنگی

خرید نوار تیپ درکرج

مجموعه پارس صنعت انواع نوار تیپ (پلاکدار و بغل دوخت) را با متراژهای استاندارد در اختیار کشاورزان عزیز قرار می‌دهد. فاصله بین دریپرها بین 10،20 و 30 سانتی‌متر است که بنا به دلخواه مشتری تغییر می‌کند.

برای خریدنوار تیپ در کرج و سراسر کشور، با کلیک بر روی «خرید نوار تیپ» می‌توانید سفارش‌های خود را برای ما بفرستید تا پارس صنعت در اسرع وقت و قیمت مناسب، آنها را برای شما ارسال کند.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *