تهران، شادآباد

سبد خرید

نوار تیپ برای درخت[انواع نوار تیپ برای درختان]

نسرین نیک نژاد
2023-09-26
20:18
4 Responses
نوار تیپ برای درخت

آبیاری مناسب برای تضمین رشد سالم درختان ضروری است. در واقع اگر می‌خواهید درختانتان رشد بهتری داشته باشند، باید بر روی میزان و نحوه آبیاری آنها دقت کنید. آبیاری قطره‌ای و استفاده از ابزارهای نوین مانند نوار تیپ برای درختان یک گزینه مطلوب است و به همین دلیل ما قصد داریم تا در این مطلب پارس صنعت به بررسی «نوار تیپ برای درخت» بپردازیم.
اگرچه ممکن است آبیاری قطره‌ای یک روش مدرن به نظر برسد، اما جالب است که بدانید، آبیاری قطره‌ای از قرن اول قبل از میلاد در چین باستان وجود داشته است.

آبیاری نوار تیپ برای درخت

به زبان ساده، آبیاری قطره‌ای با نوار تیپ به فرایند رساندن آهسته و قطره‌قطره آب به درختان یا گیاهان در سطح زمین اشاره دارد. در این روش از نوار تیپ بالای زمین یا حتی زیر زمین برای چکاندن آب استفاده می‌شود که ریشه‌ها بتوانند آب لازم را برای رشدشان جذب کنند.
استفاده از نوار تیپ برای درخت در صرفه‌جویی مصرف آب بسیار مفید است و همچنین یک راه کارآمد برای اطمینان از اینکه آب به طور مستقیم به ریشه می‌رسد، قلمداد می‌شود. روش‌های سنتی آبیاری درختان اغلب منجر به هدررفت آب و هدررفتن آن به دلیل تبخیر می‌شود. اما با آبیاری نوار تیپ می‌توانید هر دو مشکل را برطرف کنید.

نوار تیپ برای درختان
نوار تیپ برای درختان

مزایای آبیاری با نوار تیپ برای درخت

ازآنجایی‌که آب به‌جای برگ‌ها در پایه گیاه می‌رسد، احتمال تشکیل کپک به حداقل می‌رسد. این امر به کاهش بیماری‌هایی که روی برگ‌های مرطوب رشد می‌کنند و گسترش می‌یابند، کمک می‌کند.

حجم زیاد آب‌روی خاک اغلب می‌تواند مواد مغذی ضروری را از بین ببرد. اما کاهش رواناب حاصل از آبیاری قطره‌ای با نوار تیپ ازدست‌دادن مواد مغذی را به حداقل می‌رساند و به رشد سالم درختان کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید با رشد علف‌های هرز مبارزه کنید، آبیاری قطره‌ای نیز یک اقدام مؤثر است. دانه‌های علف‌های هرز اطراف درخت آب دریافت نمی‌کنند و جوانه نمی‌زنند، زیرا آب مستقیماً در اطراف ریشه‌ها رسوب می‌کند.

شما می‌توانید با کمک نوار تیپ برای درخت در هزینه‌های زیادی صرفه‌جویی کنید؛ زیرا از مقدار کمتری آب نسبت به آبیاری سنتی استفاده می‌کنید.
در مجموع، سرمایه‌گذاری در یک سیستم آبیاری با نوار تیپ، بازگشت سرمایه (ROI) عالی را برای کشاورزان و باغداران فراهم می‌کند که می‌تواند یک دلیل قوی برای انتخاب این ابزار به‌جای روش‌های آبیاری قدیمی باشد.

انواع نوار تیپ برای درخت

به طور کلی، پرمصرف‌ترین سیستم آبیاری قطره‌ای در کشور با کمک نوارهای تیپ انجام می‌شود. نوار تیپ آبیاری به 2 نوع پلاکدار و بغل دوخت تقسیم می‌شوند. که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم:

1. نوار تیپ بغل دوخت

این نوع نوار تیپ آبیاری به مانند رول سفره‌ای است که از سمت عرض روی هم قرار می‌گیرد. طرف باز این نوار تیپ به صورت زیگزاگ دوخته می‌شود و به همین دلیل به نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت مصطلح است.

ضخامت نوار درزدار بین 150 تا 200 میکرون است و با فشار آب 0/7 تا1 بار سازگار است. همچنین طول عمر استفاده از نوار بغل دوخت تقریباً برابر با یک فصل زراعی است و برای استفاده طولانی مدت کارایی لازم را ندارد.

مشاهده نوار تیپ درز دار

2. نوار تیپ پلاکدار 

نوارهای تیپ پلاکدار نوع دیگری از خانواده آبیاری قطره‌ای هستند که در داخل لوله آن، دریپر یا قطره چکان‌هایی تعبیه شده است. این خروجی های آب به فاصله 10، 20 و 30 سانتی‌متر قرار دارد. در مقایسه با نوار تیپ بغل دوخت، نوارهای پلاکدار طول عمر بالایی دارند و بین 2 تا 3 فصل زراعی کار می‌کنند. فشار استاندارد در نوار تیپ پلاکدار 0/7 تا 1 بار است.

مشاهده نوار تیپ پلاکدار

نوار تیپ درخت

نکات لازم برای استفاده از نوار تیپ

برای استفاده از نوار تیپ برای درخت باید به نکاتی توجه کنید. در اقدام به برخی از این موارد مهم اشاره می‌کنیم:

• آب باید تمیز و بدون رسوبات باشد
• اکثر سیستم‌های قطره‌ای با 10 تا 30 PSI کار می‌کنند.
• تغییرات ارتفاع را برای فشار آب در نظر بگیرید. (با کاهش ارتفاع، فشار افزایش می‌یابد یا با افزایش ارتفاع، فشار کاهش می‌یابد). این مورد را هنگام طراحی سیستم‌های قطره‌ای برای مناطق شیب‌دار در نظر داشته باشید.
• سیستم آبیاری باید بتواند حداقل 50 درصد از سطح ریشه هر گیاه را خیس کند
• سیستم آبیاری قطره‌ای باید به‌گونه‌ای نصب شود که نیازهای یک درخت بالغ را در گرم‌ترین زمان سال برآورده کند.
نیاز درختان بالغ و درختان تازه کاشته شده (نهال) در مورد آبیاری یکسان نیست. درختان بالغ باید برای مدت طولانی‌تری آبیاری شوند، اما در مقایسه با درختان تازه کاشته شده کمتر آبیاری شوند، زیرا دارای سیستم ریشه‌ای عمیق‌تر و گسترده‌تری هستند.

فاصله دریپرهای نوار تیپ برای درخت

به طور سنتی فاصله مناسب قطره‌چکان‌ها را بافت خاک تعیین می‌کند. قطره‌چکان‌ها باید برای ایجاد یک نوار خیس شده پیوسته در امتداد ردیف درخت فاصله داشته باشند. در خاک‌های سنگین‌تر، فاصله نسبتاً بزرگ‌تر 30 سانتی‌متری در نظر گرفته می‌شود، اما برای خاک‌های نرم‌تر فاصله روزنه‌های 10 سانتیمتری مناسب است.
نوع خاک همچنان باید در تعیین دبی و فاصله قطره‌چکان‌ها نقش مهمی دارد. برای استفاده کوثر از آبیاری قطره‌ای، باید یک نوار مرطوب مداوم در امتداد ردیف‌های درختان ایجاد شود.درختان مناسب برای آبیاری قطره ای

سیستم آبیاری قطره‌ ای برای درختان

عواملی مانند پوشش زمین، گیاهان همیشه‌سبز، برخی از درختان چند ساله، درختچه‌های کوچک مانند انگور، درختان پهن‌برگ، گیاهان بومی در مناطق نیمه‌خشک، برخی از گیاهان زینتی، گیاهان کم‌مصرف در آب و غیره بر میزان آبیاری نوار تیپ برای درخت تأثیرگذار است.
به‌طورکلی آبیاری قطره‌ای برای گیاهان زینتی و میوه‌ها ایدئال است. درختان میوه‌ای مانند آلو، گیلاس، سیب، گلابی، توت، انگور، زردآلو از بهترین موارد برای آبیاری با نوار تیپ هستند.

خرید انواع نوار تیپ

جهت خرید انواع نوار تیپ‌ها اعم از نوار تیپ پلاکدار و نوار درزدار می‌توانید با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید. روش خرید انواع نوار تیپ نیز از طریق سفارش تلفنی، حضوری و آنلاین است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع نوار تیپ برای درخت بر روی کلمه «نوار تیپ» کلیک کنید تا اطلاعات لازم را به دست آورید.

 

Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 3.8]
نسرین نیک نژاد
2023-09-26
20:18
4 Responses

مقالات مرتبط

4 پاسخ

  1. آخه پسر خوب کی از تیپ تو باغ استفاده میکنه ؟!!!
    کاش معایب مصرف تیپ در باغات رو برای کشاورزان و باغدران توضیح میدادی

    1. سلام جناب رضا درست می فرمایید نوار تیپ برای باغات استفاده نمیشود چون درختان با فاصله قرار گرفته و باید از لوله های ابیاری استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *