تهران، شادآباد

سبد خرید

نوار تیپ باغبانی[انواع نوار تیپ برای باغبانی]

نسرین نیک نژاد
2023-09-30
08:00
No Responses
نوار تیپ باغبانی چیست

نوار تیپ باغبانی(drip tape for gardening) یک ابزار کارآمد و مفید برای آبیاری در صنعت باغبانی است. این نوارها، یک لوله باریک و طولانی است که بر روی زمین قرار داده می‌شود و آب را به‌صورت مداوم و قطره‌قطره به گیاهان می‌رساند. نوار تیپ باغبانی معمولاً از مواد مانند پلاستیک یا پلی‌اتیلن نرم ساخته می‌شوند و در طول باغ‌ها قرار می‌گیرند.

نوار تیپ باغبانی دارای سوراخ‌های کوچکی است که آب را به‌صورت قطره‌قطره به ریشه گیاهان می‌رساند. این سیستم معمولاً به یک منبع آب متصل می‌شود، مانند شیر آب یا سیستم آبیاری اصلی باغ. سپس آب با فشار مناسب (عدم توجه به فشار آب باعث پارگی نوار تیپ می‌شود)، از سوراخ‌های نوار تیپ خارج شده و به ریشه‌ها و خاک اطراف گیاهان رسیده و آن‌ها را آبیاری می‌کند.

انواع نوار تیپ برای باغبانی

نوار تیپ باغبانی به 2 نوع پلاکدار و بغل دوخت تقسیم می‌شوند. که در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم:

1. نوار تیپ درزدار

این نوع نوار تیپ باغبانی به مانند رول سفره‌ای است که از سمت عرض روی هم قرار می‌گیرد. طرف باز این نوار تیپ به صورت زیگزاگ دوخته می‌شود و به همین دلیل به نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت مصطلح است.

ضخامت نوار درزدار بین 150 تا 200 میکرون است و با فشار آب 0/7 تا1 بار سازگار است. همچنین طول عمر استفاده از نوار بغل دوخت تقریباً برابر با یک فصل زراعی است و برای استفاده طولانی مدت کارایی لازم را ندارد.

مشاهده نوار تیپ درز دار

2. نوار تیپ پلاکدار 

نوارهای تیپ پلاکدار نوع دیگری از خانواده آبیاری قطره‌ای هستند که در داخل لوله آن، دریپر یا قطره چکان‌هایی تعبیه شده است. این خروجی های آب به فاصله 10، 20 و 30 سانتی‌متر قرار دارد. در مقایسه با نوار تیپ بغل دوخت، نوارهای پلاکدار طول عمر بالایی دارند و بین 2 تا 3 فصل زراعی کار می‌کنند. فشار استاندارد در نوار تیپ پلاکدار 0/7 تا 1 بار است.

مشاهده نوار تیپ پلاکدار

نوار تیپ باغبانی
نوار تیپ برای کشت گوجه فرنگی

مزایای نوار تیپ باغبانی

استفاده از نوار تیپ آبیاری در باغبانی دارای مزایا ویژه‌ای است. این سیستم آبیاری کمترین هدررفت آب را دارد و به‌صورت مستقیم آب را به ریشه گیاهان می‌رساند. همچنین، این روش آبیاری به‌صورت خودکار انجام می‌شود و نیاز به زمان و نیروی کار کمتری دارد. علاوه‌برآن، استفاده از نوار تیپ آبیاری کمک می‌کند تا خاک به طور یکنواخت مرطوب شود و رشد گیاهان را تسریع می‌کند.

نوار تیپ آبیاری یک راه عالی برای به استفاده بهینه از منابع آب و حفظ رطوبت مناسب در باغبانی است. با استفاده از این سیستم آبیاری می‌توانید زمان و انرژی خود را صرفه‌جویی کرده و بهترین نتیجه را در رشد و نمو گیاهان خود ببینید.

برخی از مزایای استفاده از نوار تیپ آبیاری در باغبانی عبارت‌اند از:

1. صرفه‌جویی در آب

2. کاهش رشد علف‌های هرز

4. کنترل دقیق آبیاری

5. کاهش ابتلا کمتر گیاهان به آفات و قارچ‌ها

6. هزینه کم نسبت به لوله‌های پلی اتیلن سخت

باتوجه‌به این مزایا، استفاده از نوار تیپ آبیاری می‌تواند شود تا باعث مدیریت بهینه منابع آبی در باغبانی شود.

نوار تیپ برای درختان
نوار تیپ برای درختان

کاربرد نوار تیپ باغبانی

نوار تیپ آبیاری برای آبیاری گیاهان و درختان در کشت ردیفی کاربرد دارد. این روش آبیاری مناسب برای باغبانی است و برخی از گیاهان و درختانی که می‌توان با استفاده از نوار تیپ آبیاری کرد عبارت‌اند از:

  • صیفی‌جات: مانند گوجه‌فرنگی، خیار، بادمجان، فلفل و کدو.
  • سبزی‌ها: مانند کاهو، ریحان، اسفناج، جعفری و تربچه.
  • میوه‌ها: مانند هندوانه، خربزه، طالبی و سبزی‌ها برگی مانند کلم و کاهو.
  • درختان میوه: برخی از درختان میوه مانند انگور، هلو، آلبالو، زردآلو، سیب، گیلاس، به، گلابی و آلو.

نوار تیپ آبیاری به دلیل طراحی خاص خود که به طور مستقیم آب را به ریشه‌ها می‌رساند، برای گیاهانی که آبیاری مستقیم ریشه را نیاز دارند، بهینه است. البته، نوار تیپ آبیاری می‌تواند برای سایر گیاهان نیز مورداستفاده قرار گیرد، اما توانائی آبیاری مناسب و کارآمد آن بستگی به نیاز آبی هر گیاه و نحوه استفاده از نوار تیپ دارد.

قیمت نوار تیپ باغبانی 

در خرید انواع نوار تیپ باغبانی باید فاصله قطره‌چکان، فاصله گیاه و تعداد دریپرها در نظر گرفته شود. در واقع دقت شود که چه مقدار از ناحیه ریشه را می‌خواهید آبیاری کنید و آن ناحیه ریشه چقدر بزرگ است.

جهت خرید انواع نوار تیپ‌ها اعم از نوار تیپ پلاکدار و نوار درزدار می‌توانید با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید. روش خرید انواع نوار تیپ نیز از طریق سفارش تلفنی، حضوری و آنلاین است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید نوار تیپ باغبانی بر روی کلمه «نوار تیپ» کلیک کنید تا موارد لازم را به دست آورید.

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 4]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *