تهران، شادآباد

سبد خرید

نوار تیپ نیشابور[نوار تیپ بغل دوخت و پلاکدار در نیشابور]

نسرین نیک نژاد
2023-10-02
09:26
No Responses

استفاده از نوار تیپ (drip tape) برای آبیاری در شهر نیشابور که یکی از شهرهای مهم استان خراسان رضوی در ایران است، می‌تواند کلیدی مؤثر در بهره‌برداری بهینه از منابع آب این شهر باشد. در این مطلب پارس صنعت قصد داریم تا به انواع نوار تیپ نیشابور بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

نوار تیپ آبیاری چیست؟

نوار تیپ نیشابور از جنس پلی‌اتیلن نرم ساخته می‌شوند و بسیار انعطاف‌پذیر هستند. پلی‌اتیلن مورداستفاده در ساخت این نوارها، دارای دوام و ماندگاری عالی در برابر تجاوز عوامل محیطی، هواشناسی و اکثر عوامل شیمیایی (به‌استثنای مواد قلیایی و هیدروکربن‌های معطر موجود در روغن خام) است. مواد استفاده شده در ساخت این تیپ نوارها، در برابر شوک حرارتی مقاوم هستند و با افزایش دما، پایداری ابعادی خود را حفظ می‌کنند.

نوار تیپ نیشابور در دو مدل پلاک دار و درزدار عرضه می‌شوند. نوار تیپ درزدار، به طور بیشتری برای آبیاری محصولات کشاورزی و باغبانی استفاده می‌شود. استفاده از آبیاری قطره‌ای، به کاهش قابل‌توجهی در مصرف آب کمک می‌کند و امکان پرورش محصولات گیاهی با مخلوط مواد مغذی را نیز فراهم می‌کند. همچنین، این نوع آبیاری، تغذیه مناسبی برای رشد و نمو گیاه ایجاد می‌کند.

نوار تیپ نیشابور

انواع نوار تیپ آبیاری

نوارهای تیپ به دو نوع پلاکدار و بغل دوخت تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی هر یک از آنها می‌پردازیم:

1. نوار تیپ بغل دوخت

نوار تیپ بغل دوخت یا نوار تیپ درزدار به‌صورت رول سفره‌ای است که از سمت عرض روی‌هم قرار می‌گیرد. طرف باز این نوار تیپ به‌صورت زیگزاگ دوخته می‌شود و به همین دلیل به نوار تیپ درزدار یا بغل دوخت مصطلح است.

ضخامت نوار درزدار بین 150 تا 200 میکرون است و با فشار آب 0.7 تا 1 بار سازگار است. در صورت ورود آب با فشار بالاتر، ممکن است نوار درزدار پاره و درز کنار آن از هم باز شود. در شیب‌های زیاد، بهتر است از نوار تیپ پلاکدار استفاده شود. طول عمر استفاده از نوار بغل دوخت تقریباً برابر با یک‌فصل زراعی است و برای استفاده طولانی‌مدت کارایی لازم را ندارد.

 قیمت نوار تیپ درز دار

نوار تیپ دماوند
نوار تیپ درزدار

2. نوار تیپ پلاکدار

در داخل نوار تیپ پلاکدار یا نوار تیپ قطره‌چکان دار، دریپر یا قطره‌چکان‌هایی تعبیه شده است. این قطره‌چکان‌ها به فاصله به فاصله 10، 20 و 30 سانتی‌متر قرار دارد. مقایسه با نوار تیپ بغل دوخت، نوارهای پلاکدار طول عمر بالایی دارند و بین 2 تا 3 فصل زراعی کار می‌کنند. فشار استاندارد در نوار تیپ پلاکدار 0.7 تا 1 بار است.

قیمت نوار تیپ پلاکدار

نوار تیپ آبیاری
نوار تیپ پلاکدار

کاربردهای نوار تیپ در نیشابور

مهم‌ترین محصول عمده نیشابور، گندم است. مردم این منطقه که اغلب به زراعت و باغداری مشغول هستند، محصولاتی مانند ریواس، گندم، کلزا، جو، ذرت، پنبه، باقلا، عدس، لپه، ماش، نخود، پیاز، گوجه‌فرنگی و پسته را پرورش می‌دهند.
بنابراین، باتوجه‌به محصولات ذکر شده از نوار تیپ می‌توان برای آبیاری این محصولات استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال، نوار تیپ گندم که یکی از بهترین ابزارهای آبیاری برای این محصول است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله «کاشت گندم با نوار تیپ» را مطالعه کنید.

خرید نوار تیپ نیشابور

استفاده از نوار تیپ برای آبیاری در شهر نیشابور می‌تواند یک راهکار مؤثر برای استفاده از منابع آب و افزایش رشد گیاهان باشد. قبل از استفاده از نوار تیپ برای آبیاری، می‌توانید با مشاوران فنی مجموعه پارس صنعت یا نمایندگان ما در شهر نیشابور مشورت کنید تا نوع نوار تیپ، سیستم آبیاری و نحوه استفاده مناسب از آن را برای نیازهای شما تعیین کنند.

جهت خرید نوارتیپ در نیشابور می‌توانید بر روی کلمه «نوار تیپ» کلیک کنید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *