تهران، شادآباد

سبد خرید

علوفه خردکن دامی[معرفی علوفه خردکن دامی و دامداری]

نسرین نیک نژاد
2023-09-09
20:34
No Responses
علوفه خردکن دامی چیست

وقتی صحبت از تهیه خوراک اصولی برای دامداری‌ها می‌شود، یک دستگاه علوفه خردکن دامی قابل‌اعتماد و با کارایی بالا ضروری است. علوفه خردکن‌ها به‌عنوان خردکن نیز شناخته می‌شوند و در دامپروری‌ها به‌عنوان یک ماشین کشاورزی همه‌کاره هستند. از علوفه خردکن برای ریز کردن محصولات علوفه‌ای مانند کاه، کلش و ساقه نخل، میوه‌ها، سبزی‌ها به قطعات کوچک‌تر مناسب برای مصرف حیوانات استفاده می‌شود.

در این مقاله پارس صنعت ما قصد داریم تا نگاهی به علوفه خردکن دامی، ویژگی‌ها و مزایای در دامداری‌های سنتی و مدرن بیندازیم. قبل از شروع مقاله به کارکرد یکی از علوفه خردکن دامی مجموعه پارس صنعت (علوفه خردکن همه‌کاره پشت تراکتوری) می‌پردازیم.

علوفه خردکن دامی چیست؟

دستگاه علوفه خردکن (fodder cutter)، یکی از تجهیزات بسیار مهم در صنعت دامداری است. این ابزار قدرتمند برای خردکردن علوفه خشک، هیدروپونیک، کاه، کلش و بذرهایی مانند گندم، جو و ذرت استفاده می‌شود.

ازآنجایی‌که دام‌ها برخی از غذاها را قادر به خردکردن در اندازه‌های بزرگ نیستند و خوراکی که به‌صورت تمام و خام در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، باعث مشکلات در بلع و هضم این حیوانات می‌شود؛ به همین دلیل نیاز به استفاده علوفه خردکن دامی است.

با استفاده از علوفه خردکن، علوفه‌ها به قطعات کوچک‌تر و متناسب تبدیل می‌شوند. این فرایند به دام‌ها کمک می‌کند تا به طور بهتری از خوراک استفاده کنند و هضم مؤثرتری داشته باشند. اندازه مناسب علوفه و جذب بهتر مواد مغذی، منجر به رشد بیشتر دام و افزایش محصولاتی مانند شیر و گوشت می‌شود.

تصویر قدیمی از علوفه خردکن
تصویر قدیمی از علوفه خردکن

تاریخچه اولین علوفه خردکن 

در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم، مزایای خرد کردن خوراک دام به قطعات کوچک توسط علوفه خردکن‌ها به خوبی در جهان درک شد. اما نخستین علوفه خردکن در اواخر دهه ۱۷۰۰ توسط یک فرد به نام هوچفیلد در ساکسونی (بخشی از آلمان امروزی) برای خرد کردن ساقه‌های نی ساخته شد.

نخستین علوفه خردکن دارای یک سطح چوبی سخت با پایه‌هایی بود که روی آن تیغه بلند و سنگین قرار داشت. در انتهای تیغه چاقو، لولایی قرار داده شده بود و یک دسته نیز به آن متصل بود.

دامداران خوراک را روی سطح قرار می‌دادند و با پایین آوردن دسته چاقو، ساقه‌های بیرون زده را بریده می‌کردند. تقریباً می‌توان این روش را با روشی که کاغذها بریده می‌شوند، مقایسه کرد. پس از آن با تغییراتی علوفه خردکن‌های امروزی طراحی و به بازار عرضه شد.

مزایای استفاده از علوفه خردکن

استفاده از دستگاه علوفه خردکن دامی مزایای زیادی برای دامداران دارد. در ادامه برخی از مزایای کلیدی آن را بررسی می‌کنیم:
• بهبود قابلیت هضم خوراک
با برش علوفه به قطعات کوچک‌تر، قابلیت هضم خوراک برای چهارپایان افزایش می‌یابد و آنها می‌توانند مواد مغذی و انرژی بیشتری از خوراکشان به دست آورند.

• صرفه‌جویی در هزینه خوراک دام
خردکردن محصولات علوفه‌ای، هدررفت خوراک دام را کاهش می‌دهد، زیرا حیوانات می‌توانند خوراک را به طور بهتری مصرف کنند. این مزیت می‌تواند منجر به‌صرفه جویی قابل‌توجهی در هزینه‌ها برای دامداران شود.
• بهبود سلامت حیوانات دامی
ازآنجایی‌که جویدن و هضم علوفه خرد شده برای حیوانات آسان‌تر است؛ خطر مشکلات گوارشی را کاهش می‌دهد و سلامت حیوانات را ارتقا می‌دهد.

• کاهش زمان و هزینه نیروی کار در دامداری
دستگاه‌های علوفه خردکن دامی مجهز به سیستم‌های خودکار هستند و می‌توانند نیروی کار موردنیاز برای خردکردن خوراک حیوانات را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند و در زمان و هزینه دامپروران صرفه‌جویی کنند.

در ادامه به انواع علوفه خردکن دامی می‌پردازیم.

علوفه خرد کن هیدروپونیک دهانه 50[دو کاره]
علوفه خرد کن هیدروپونیک دهانه 50[دو کاره]

انواع دستگاه علوفه خردکن دامی

امروزه انواع مختلفی از دستگاه علف خردکن در بازار موجود است که هر کدام برای برآوردن اندازه‌ها و نیازهای دام‌های خاصی طراحی شده‌اند. در ادامه ما به دستگاه رایج برای دامداری‌ها که توسط مجموعه پارس صنعت طراحی شده است، می‌پردازیم:

1. علوفه خردکن معمولی (Forage Chopper): برای خردکردن کاه، کلش، میوه، سبزی‌ها، برگ درختان، برگ نخل، سیب‌زمینی، چغندر و بسیاری موارد دیگر است.

2. علوفه خردکن همه‌کاره(Multifunctional Chaff Cutters): علاوه بر خردکردن مواردی که در علوفه خردکن معمولی ذکر کردیم، قادر به آسیاب‌کردن دانه غلات مانند گندم و جو است.
در دستگاه همه‌کاره دانه‌ها را می‌توان به‌صورت بلغور، آرد یا سوخاری تبدیل کرد.

3. علوفه خردکن هیدروپونیک (Hydroponic chaff cutter):نیز همان‌طور که از اسمش پیداست برای خردکردن علوفه‌های هیدروپونیک استفاده می‌شود.

معرفی 12 مدل علوفه خردکن دامی

علوفه خردکن‌های پارس صنعت به 3 دسته علوفه خردکن، دو کاره و هیدروپونیک تقسیم می‌شوند که دارای موتورهای تک‌فاز، 3 فاز، بنزینی و اتصالات پشت تراکتوری هستند. تمامی علوفه خردکن‌ها در 4 سایز 50 معمولی، 50 پلاس، 60 پلاس و 70 پلاس تقسیم می‌شوند.

در ادامه  12 مدل از علوفه خردکن‌های پارس صنعت را مشاهده می‌کنید که هرکدام مشخصات خاصی دارد و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک، می‌توانید بر روی کلمه «علوفه خردکن» کلیک کنید.

علوفه خردکن هیدروپونیک دهانه 50 plus [چندکاره]
علوفه خرد کن هیدروپونیک دهانه 50 [دو کاره]
علوفه خردکن دهانه50 کاه،کلش،یونجه،شاخ و برگ
علوفه خرد کن چند کاره دهانه 50[به همراه آسیاب]
علوفه خردکن چند کاره دهانه 50 Plus [به همراه آسیاب]
علوفه خردکن دهانه 50 پلاس
علوفه خردکن همه کاره دهانه 60 پلاس
علوفه خردکن هیدروپونیک دهانه 60 plus
علوفه خردکن دهانه 60 پلاس
علوفه خردکن همه کاره دهانه 70 پلاس
علوفه خردکن هیدروپونیک دهانه 70 Plus
علوفه خردکن دهانه 70 پلاس

علوفه خردکن دامی

ویژگی انواع علوفه خردکن (پارس صنعت)

مجموعه پارس صنعت در حدود 12 مدل علوفه خردکن را در اختیار دامداران عزیز قرار داده است که متناسب با هر اقلیم بتوانند خوراک مناسبی برای دام تهیه کنند. علوفه خردکن‌های مجموعه ما دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آنها را از بقیه مدل‌های موجود در بازار متمایز کرده است:

1. همه علوفه خردکن‌‌های برقی مجهز به سیستم Overload هستند و در صورت برخورد تیغه موتورها با اجسام سخت، دستگاه به طور خودکار خاموش می‌شود.
2. امکان ارسال سریع به تمام نقاط کشور و سفارش به‌صورت تلفنی و آنلاین دارند.
3. جنس دستگاه علوفه خردکن برقی از فلزات باکیفیت و درجه بالا استفاده شده است.

4. بدنه دستگاه fodder-cutter  از ورق با ضخامت 2 میل استفاده شده است، به همین حمل و نقل آن آسان است.

5. تیغه‌های تمامی علوفه خردکن‌های دامی به‌صورت کمباینی و آبکاری شده است.

6. موتورهای علوفه خردکن 50 و 60،  3 اسب بخار و موتور دهانه 70، 5 اسب بخار قدرت دارد.

در ادامه به نحوه خرید علوفه خردکن دامی از مجموعه پارس صنعت می‌پردازیم.

خرید علوفه خرد کن دامی

 قیمت علوفه خردکن دامی به عوامل متفاوتی مانند حجم خرید، ظرفیت، ولتاژ و نوع دستگاه بستگی دارد. مجموعه پارس صنعت نیز با فراهم‌کردن انواع علوفه خردکن، این دستگاه را باقیمت‌های بسیار مناسب در اختیار مشتریان عزیز قرار می‌دهد.

همچنین بدنه تمامی دستگاه علوفه خردکن برقی اصفهان تا 6 ماه شامل گارانتی می‌شود و خدمات پس از فروش آنها از زمان خرید دستگاه علوفه خرد کن تا 36 ماه بعد از آن است.

برای استعلام و یا کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
نسرین نیک نژاد
2023-09-09
20:34
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *