اگر فروشنده ی علوفه هیدروپونیک هستید با ما تماس بگیرید

راهنمای خرید رطوبت ساز

راهنمای جامع خرید رطوبت ساز⚡

آیا تابه‌حال متوجه شده‌اید که گاهی هوا در ماه‌های سال بسیار خشک می‌شود و نیاز به یک دستگاه رطوبت ساز است؛ در واقع هوای خشک به این معنی است که به‌اندازه کافی رطوبت ندارد. معمولاً در زمستان به علت استفاده از سیستم گرمایشی، رطوبت اضافی موجود در هوا از بین می‌رود و در نتیجه هوای محیط بسیار  خشک می‌شود. خشکی هوا و کمبود رطوبت اثرات بدی بر روی انسان و گیاهان دارد؛ به همین دلیل در این نوشتار قصد داریم تا به بررسی دستگاه رطوبت ساز و همچنین کاربرد رطوبت ساز برای فضای خانه یا گلخانه‌تان بپردازیم.

 

رطوبت ساز

رطوبت ساز (humidifier) چیست؟

رطوبت ساز یا مه ساز دستگاهی هست که باتوجه‌به نیروی الکتریکی، مه تولید می‌کنند.

انواع مختلفی از این وسیله وجود دارد، از جمله مدل‌های خانگی و صنعتی. اکثر رطوبت سازها با کمک یک  منبع تغذیه و مخزن آب‌کار می‌کنند به کمک همین قطعات به افزایش رطوبت هوا کمک می‌کنند.(مشاهده و خرید انواع رطوبت ساز التراسونیک)

آشنایی با انواع رطوبت ساز:

به‌طورکلی رطوبت سازها از نظر کارایی به شش نوع طبقه‌بندی می‌شوند که به‌صورت زیر است:

مه ساز خنک: این دستگاه برای آب‌وهوای گرم‌ بسیار ایدئال است. رطوبت سازهای این‌چنینی، بدون افزایش دمای اتاق، رطوبت را به هوا اضافه می‌کنند. این دستگاه بخور سرد می‌تواند از رشد باکتری‌های مضر در محیط خانه جلوگیری کند.

رطوبت ساز گرم: برای آب‌وهوای سردتر، رطوبت سازهایی با مه گرم علاوه بر مرطوب‌تر کردن هوا به گرم‌شدن محیط نیز کمک می‌کنند.

رطوبت ساز دوگانه: رطوبت سازهای دوگانه می‌توانند هم مه خنک و هم مه گرم را ارائه دهند، بسته به اینکه انتخاب شما چه باشد و یا برای چه شرایط آب‌وهوایی که در آن زندگی می‌کنید، می‌توانید از این دستگاه استفاده کنید.

رطوبت ساز التراسونیک:  مه سازهای التراسونیک از دیافراگم‌های فلزی ارتعاشی استفاده می‌کنند که بر اثر  این ارتعاشات و با کمک فراصوت،  قطرات آب ایجاد می‌شوند و پس از رها شدن  در هوا برای افزایش رطوبت استفاده می‌شوند. این دستگاه بسیار کم سروصدا است و انرژی برق کمی مصرف می‌کنند.

مه ساز تبخیری: رطوبت ساز تبخیری از یک فن برای گردش رطوبت از طریق فیلتر فتیله‌ای مرطوب استفاده می‌کند تا رطوبت را در هوا آزاد کنند. آنها کم‌هزینه‌ترین گزینه در بین انواع رطوبت سازها هستند اما فقط غبار خنک تولید می‌کنند.

بخارسازها: بخارسازها می‌توانند به طور متناوب بین مه گرم یا مه سرد جایگزین شوند، اما نسبت به بسیاری از مدل‌های دیگر انرژی بیشتری مصرف می‌کنند و همچنین به دلیل گرم‌شدن دستگاه، می‌توانند خطرناک باشند.

رطوبت ساز ها

طرز کار رطوبت ساز:

تا اینجا عملکرد رطوبت سازها بر اساس طبقه‌بندی‌شان متوجه شدید، اما مه سازها  باتوجه‌به شکل ظاهری‌شان به دودسته پروانه‌ای و دیسکی طبقه‌بندی می‌شوند و  اکثر رطوبت سازها عملکرد مشابهی دارند. یک مخزن آب به‌آرامی در یک قسمت دستگاه پخش می‌شود و در آنجا توسط یک فیلتر فتیله‌ای جذب می‌شود.

یک فن، هوا را از فیلتر عبور می‌دهد که باعث تبخیر آب می‌شود و در نتیجه به افزایش رطوبت هوا کمک می‌کند. اکثر رطوبت سازها به‌صورت خودکار عمل می‌کنند، بنابراین با افزایش رطوبت در اتاق، میزان مه تولید شده کاهش می‌یابد.

مزایای استفاده از رطوبت سازها:

استفاده از دستگاه رطوبت ساز برای گلخانه علوفه هیدروپونیک فواید زیادی دارد. در ادامه برخی از مزایای اولیه آورده شده است:
ایجاد قارچ و کپک را کاهش دهید. با افزودن رطوبت به هوا باعث بالابردن کیفیت علوفه می‌شود
این دستگاه با اثر رطوبت‌رسانی و خنک‌کنندگی که دارد، در مصرف آب نیز صرفه‌جویی می‌کند. در واقع استفاده از مه ساز در بسیاری از مکان‌ها مانند گلخانه علوفه هیدروپونیک، جای استفاده از مه پاش و فن را گرفته است که همین دلیل باعث کاهش مصرف برق هم می‌شود.
مصرف آب و برق در این دستگاه بسیار کم است و استفاده از آن توجیه اقتصادی دارد. این دستگاه برای دو ساعت کارایی رطوبت سازی با منبع را دارند.

نحوه انتخاب رطوبت ساز: 

برای انتخاب رطوبت ساز مناسب برای فضای مورد نظر مانند گلخانه‌ها، سالن کشت قارچ، زعفران، سردخانه میوه و گوشت و بسیاری از مکان های دیگر کافیست تنها مقدار طول را در عرض فضای مورد نظر و سپس در ارتفاع ضرب کنید و آن را براساس سانتیمتر محاسبه کنید. پس از اینکه عدد حاصل به دست آمد، با اطلاعات رطوبت سازهایی که در سایت پارس صنعت قرار دارد ( با کلیک بر روی لینک رطوبت ساز التراسونیک می توانید از انواع دستگاهها دیدن نمایید) رطوبت ساز مناسب محیط خود را انتخاب کنید.

به طور مثال اطلاعات زیر برای دستگاه رطوبت ساز التراسونیک ۴۰۰ است و برای محیطی با ۳۰ متر مکعب یعنی طول ۵۰۰، عرض ۲۰۰ و ارتفاع ۳۰۰ سانتیمتر مناسب است.

۵۰۰×۲۰۰×۳۰۰= ۳۰۰۰۰۰۰۰ سانتی متر مکعب  یا ۳۰ مترمکعب

دستگاه التراسونیک

خرید رطوبت ساز:

ببرای خرید رطوبت ساز باید ابتدا به مکانی که قصد خرید این دستگاه را برایش دارید، توجه کنید. به‌طورکلی برای فضای گلخانه علوفه هیدروپونیک از رطوبت ساز التراسونیک استفاده می‌کنند که بسیار مناسب است. برای خرید این وسیله می‌توانید با کلیک بر روی رطوبت ساز التراسونیک به صفحه خرید این محصول در سایت پارس صنعت وارد شوید.

سؤالات متداول:

  1. کدام رطوبت ساز برای گلخانه مناسب است؟

رطوبت‌ساز التراسونیک در بین انواع رطوبت‌سازها از نظر هزینه کم و عملکرد بالا بهترین گزینه است.

  1. رطوبت سازها برای چه مکان‌هایی مناسب هستند؟

رطوبت سازها در سالن کشت زعفران، قارچ و گلخانه علوفه و محصولات هیدروپونیک، سردخانه میوه و گوشت، فروشگاه‌ها به کار برده می‌شود.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

برچسب ها

2 پاسخ

  1. سلام استفاده طولانی مدت از این دستگاه به محیط خونه آسیب نمی رسونه و یا باید کوتاه مدت استفاده کنیم؟

    1. سلام دوست عزیز برای محیط خانه مشکلی ایجاد نمیکنه چون هم سقف ها بلند است هم می توانید در کنار ان یک سنسور دما ورطوبت واستفاده کنید تا در صورت بالا رفتن رطوبت قطع شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.