تهران، شادآباد

سبد خرید

هیدروکسی اتیل متاکریلات HEMA

مدیرسایت
2021-06-20
05:39
No Responses

پارس صنعت در زمینه تأمین پلیمر هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.
(لطفاً در این خصوص تماس نگیرید)

دیگر نام های HEMA

گلایکول متاکریلات (glycol methacrylate)، Mhoromer، متاکریلیک اسید

 

هیدروکسی اتیل متاکریلات چیست؟

2-هیدروکسی اتیل متاکریلات یکترکیب هیدروکسی استر است که به عنوان مونومر رزین اکریلیک استفاده می‌گردد و در سیستم‌های پخت نوری پلیمرها و پوشش‌های با کارایی بالا جهت حفظ براقیت در صورت خراشیده شدن، برخورد با حلال‌ها و شرایط آب وهوایی مختلف استفاده می‌شود. در واقع هیدروکسی اتیل متاکریلات متشق مونومتاکریلول اتیلن گلایکول می‌باشد. HEMA از طریق واکنش بین اتیلن گلایکول و متاکریلیک اسید تولید می‌شود.

 

خواص هیدروکسی اتیل متاکریلات

پلی هیدروکسی اتیل متاکریلات یک پلیمر آب گریز است اما به دلیل وجود گروه‌های آب دوست زیاد در ساختارش، در آب متورم می‌شود. وابسته به ساختار شیمیایی و فیزیکی پلیمر، بین 10 تا 600 % می‌تواند آب جذب کند، در نتیجه از اولین مواد مورد استفاده در ساخت لنزهای تماسی چشم به حساب می‌آید. به دلیل اینکه HEMA در دمای اتاق و حضور شروع‌کننده نوری به سرعت در اثر تابش اشعه فرابنفش پخت می‌شود، آن را برای استفاده در جوهرهای چاپ‌ 3بعدی مطلوب کرده است. همچنین با ترکیب کردن آن با مواد مناسب مانند BOC Anhydride یک رزین فومی تولید می‌کند که با حرارت‌دهی منبسط می‌شود.

 

مشخصات شیمیایی HEMA

فرمول شیمیایی

C6H10O3

نام IUPAC

2-Hydroxyethyl 2-methylprop-2-enoate

نام‌های دیگر

1,2-Ethanediol mono(2-methylpropenoate), HEMA; hydroxyethylmethacrylate; glycol methacrylate; glycol monomethacrylate; hydroxyethyl methacrylate; ethylene glycol methacrylate; 2-(methacryloyloxy)ethanol

وزن مولکولی (g/mol)

130.14

چگالی (g/cm3)

1.073

دمای ذوب (oC)

-12

دمای جوش (oC)

250

دمای اشتعال (oC)

106

ویسکوزیته سینماتیک (mm2/s) در 20 oC

6.36

ویسکوزیته دینامیک (mPa.s) در 20 oC

9

ضریب شکست

1.453

ظاهرمایع بیرنگ
حلالیتقابل اختلاط با آب و محلول در حلال‌های آلی مرسوم

 

کاربرد HEMA

در رنگ‌های اکریلیک، چسب‌ها، درزگیرهای بی هوازی فلز، ناخن‌های مصنوعی، بایندر (binder) در صنایع کاغذ و نساجی، لنزهای تماسی چشم، مواد و چسب دندان پزشکی، لاک‌ها، در جراحی‌های مغز و اعصاب، ارتوپدی و جراحی‌های ترمیمی، جوهرها و پوشش‌های فرابنفش و رنگ‌های آب پایه از هیدروکسی اتیل متاکریلات استفاده می‌شود.

از HEMA برای تولید و سنتز بسیاری از پلیمرها استفاده می‌شود. هیدروکسی اتیل متاکریلات برای تولید پوشش‌های بسته بندی‌های غذایی و در ارتباط مستقیم با غذا به غیر از خوراکی‌های نوزادان و شیر انسان کاربرد دارد. البته مقدار مورد استفاده از آن نباید بیشتر 8.4 % وزنی پوشش نهایی باشد.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *