تهران، شادآباد

سبد خرید

تجهیزات کشت علوفه هیدروپونیک؛لوازم گلخانه علوفه هیدروپونیک

نمایش 1–40 از 182 نتیجه

راه اندازی پروژه تست گلخانه علوفه هیدروپونیک پارس صنعت برای مشریان

سیستم‌های تولید علوفه هیدروپونیک برای کمک به عملکرد بهتردرصنعت دامداری طراحی شده اند. مصرف آب بسیار کم با بازیابی و گردش مجدد، نیاز به نیروی کار کمتر ( تقریباً برای یک فضای صد متری گلخانه هیدروپونیک به یک نیروی کارآزموده نیاز است)، حذف هزینه برداشت، حمل و نقل و بسیاری مزایای دیگر روش کشت علوفه هیدروپونیک را به یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های کشاورزی تبدیل کرده است.

علوفه هیدروپونیک در365 روز در سال بدون درنظرگرفتن آب‌وهوا و دما در دسترس دامداران می‌باشد. این علوفه‌ها برای مصرف گاو، اسب، گوسفند، بز، طیور و بسیاری از حیوانات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش کشت علوفه هیدروپونیک چیست؟

هیدروپونیک تکنیکی است که در آن گیاهان و محصولات کشاورزی در آب بدون خاک رشد می‌کنند. کلمه هیدروپونیک از کلمه یونانی «Hydros» به معنی «آب» و «Ponic» به معنی «کار» گرفته شده است و به معنای روشی است که در آن آب‌ کار می‌کند. 

علوفه هیدروپونیک علف سبز و تازه‌ای است که از دانه غلات به روش هیدروپونیک رشد می‌کند. در سطح جهانی، علوفه هیدروپونیک به‌عنوان بهترین تغذیه برای دام در نظر گرفته می‌شود زیرا فواید زیادی برای این حیوانات دارد. از مهم‌ترین بذرها برای کشت، می‌توان به ذرت، جو، گندم، یونجه، ارزن، چاودار اشاره کرد.

لوازم و تجهیزات گلخانه ای هیدروپونیک

برای راه‌اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک، نیاز به فراهم کردن مکانی برای کشت است. این مکان می‌تواند شامل سالن سرپوشیده، گلخانه و کانکس شود. در ادامه به بررسی تجهیزات مناسب برای کشت این محصول می‌پردازیم.

1. گلخانه کشت علوفه هیدروپونیک

گلخانه کشت علوفه هیدروپونیک باید بر اساس نیاز روزانه به علوفه هیدروپونیک طراحی شود. زیرا فضای زیاد و بلااستفاده موجب هدررفتن انرژی گرمایی می‌باشد.

سالن‌های سرپوشیده معمولاً بهترین گزینه برای شروع کشت علوفه هیدروپونیک هستند. زیرا هزینه سرمایش و گرمایش آنها بسیار ارزان‌تر از دو گزینه قبلی است. همچنین شما در سالن سرپوشیده امکان استفاده از نور خورشید را ندارید و این برای رشد علوفه یک نکته مثبت محسوب می‌شود.

2. سینی کشت علوفه هیدروپونیک

سینی کشت علوفه هیدروپونیک باید دارای مقاومت بالایی باشد تا وزن علوفه را به‌خوبی تحمل کند. همچنین به علت آبرسانی به بذرها از به‌کاربردن سینی‌های فلزی باید اجتناب شود زیرا باعث زنگ‌زدگی سینی و تخریب بذرها می‌شود.

سینی نشا برنج

3. لوله‌های آبیاری

لوله‌های آبیاری معمولاً در کشت گیاهان دیگری به جز علوفه هم مورداستفاده قرار می‌گیرند. سبزیجاتی مانند توت‌فرنگی، اسفناج، کلم‌ها و … با لوله‌های آبرسانی آبیاری می‌شوند.

این لوله‌ها از مخزن شروع می‌شوند و با نصب مه پاش در مسیر آنها، وظیفه آبیاری علوفه هیدروپونیک را بر عهده دارند. لوله‌های آبیاری معمولاً در اندازه‌های 16، 20 و 32 انتخاب می‌شوند که لوله 32 برای کف سازه کشت علوفه هیدروپونیک مناسب است.

لوله ماکارانی 6 میلیمتری پلی اتیلن

4. طبقات کشت

طبقات کشت علوفه، سازه‌ای طبقاتی هستند که با فاصله مناسب طراحی می‌شوند. عدم فاصله نامناسب موجب نوردهی ناکافی به بذرها و تهویه نامناسب رطوبت و هوا می‌شود. متریال و ساختار طبقات نیز باید از جنس محکم ساخته شود تا وزن سینی‌های علوفه هیدروپونیک را به خوبی تحمل کند.

سازه استاندارد علوفه هیدروپونیک

 

5. مخزن آب

مخزن آب نیز در تولید علوفه هیدروپونیک نقش مهمی دارد. حجم آن باید به گونه‌ای باشد تا میزان استفاده روزانه آب تأمین شود و همچنین جنس آن نیز باید در برابر  مواد ضد عفونی‌کننده، واکنشی نشان دهد.

6. فن‌های گلخانه‌‌ای

سیستم تهویه و تأمین رطوبت در کشت علوفه هیدروپونیک از موارد مهم می‌باشد. گردش هوا با کمک فن‌های سیرکوله در بین طبقات موجب اکسیژن رسانی به بذرها و جلوگیری از راکد ماندن هوا می‌شود. میزان رطوبت مناسب نیز بذرهای جوانه زده را از کپک‌زدگی محافظت می‌کند.

فن سیرکوله 2

7. محلول ضدعفونی‌کننده

محلول ضدعفونی‌کننده برای شستن بذرها به موجب گندزدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.معمولاً بذرها را با این ماده ضدعفونی می‌کنند که ازآفت و کپک زدگی در امان بماند. این ماده در تولید علوفه هیدروپونیک نقش غیرمستقیمی دارد اما عدم استفاده از ماده ضدعفونی کننده، ممکن است به کیفیت پایین علوفه هیدروپونیک منجر شود.

8. بذر مناسب

بذرهای مورد استفاده در تولید علوفه هیدروپونیک باید با کیفیت بالایی انتخاب شوند زیرا برای تولید علوفه هیدروپونیک مهم‌ترین فاکتور می‌باشد. بذرهای شکسته، پوک و بدون قوه نامیه (جوانه‌دهی) می‌تواند منجر به کاهش تولید علوفه و همچنین کپک‌زدگی و خرابی محصول نهایی شود.

9. تأمین نور مصنوعی

برای رشد علوفه هیدروپونیک، برخلاف باور عموم نیازی به نورهای فول اسپکتروم نمی‌باشد. زیرا هزینه برق مصرفی این نورها بسیار زیاد است و همچنین ازآنجایی‌که علوفه هیدرپونیک در مدت 7 روز به مرحله برداشت می‌رسد، نیازی به نور خورشید ندارد. برای تأمین نور از طیف خاصی از نورهای مصنوعی به طور مثال نور فلورسنت استفاده می‌شود.

نور رشد علوفه هیدروپونیک
نور رشد علوفه هیدروپونیک

 

نکات مهم برای تولید علوفه هیدروپونیک

بی‌شک به جز تجهیزات مناسب، دانستن نکاتی در کشت علوفه هیدروپونیک لازم است. این نکات شامل موارد زیر می‌شود.

 • بذرهای مورد استفاده نباید با تحت آفت‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها قرار گرفته باشند.
 • آب مورد نیاز برای آبیاری باید خالی از آلودگی میکروبی و باکتریایی باشد.
 • بذرهای مورد استفاده باید از قوه نامیه بالایی برخوردار باشند.
 • دما و رطوبت باید دائماً کنترل شود زیرا دما و رطوبت بالا باعث کپک زدگی دانه‌ها می‌شوند.
 • نور خورشید برای رشد علوفه هیدروپونیک مناسب نمی‌باشد.

خرید لوازم تولید علوفه هیدروپونیک

تجهیز کردن گلخانه و یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک، شاید ساده به نظر برسد اما راه‌اندازی بستر کشت علوفه هیدروپونیک، به طور حتم باید با نظر کارشناسان این صنعت باشد. زیرا هرگونه اشتباه کوچکی ممکن است منجر به آسیب دیدگی علوفه و در نتیجه عدم استفاده از محصول نهایی می‌شود.

کارشناسان ما در پارس صنعت آماده ارائه انواع خدمات نظیر فروش ادوات و تجهیزات مورد نیاز راه‌اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک می‌باشند. همچنین شما می‌توانید از مشاوره حضوری یا تلفنی برای بازدیداز گلخانه‌های کشت علوفه هیدروپونیک جهت عیب‌یابی و نظارت بر رشد علوفه باکیفیت نیز استفاده کنید.

همچنین از دیگر خدمات پارس صنعت ساخت کانکس کشت علوفه هیدروپونیک با توجه به ابعاد موردنظر مشتری می‌باشد، اگر قصد خرید سینی کشت علوفه هیدروپونیک، بستر کشت علوفه، فن و سیستم تهویه، لوله‌های آبیاری، محلول ضد عفونی کننده، مخزن آب، سازه مخصوص کشت علوفه هیدروپونیک، بذر مناسب (بذر گندم، جو، ذرت، ارزن، چاودار و …) و بسیاری از تجهیزات دیگر را دارید، می‌توانید یا کلیک بر روی «تجهیزات  گلخانه‌ای و کشاورزی»، از فروشگاه اینترنتی پارس صنعت دیدن نمایید.

37 پاسخ

 1. سلام جناب قاسمی بله کارشناسان برای راه اندازی این سالن امادگی دارند ولی بهتر است قبل از هر گونه سرمایه گذاری با مشاورین ما تماس گرفته تا راهنمایی کامل را برایتان انجام دهند

 2. سلام وقت بخیر. ایا در منطقه شمال د ر حیاط منزل میتوانم از طریق روش هیدروپونیک کاهو کاشت و ایا درامد دارد

  1. سلام ایام به کام دوست عزیز باتوجه به اینکه ما به صورت تخصصی در زمینه کاشت علوفه فعالیت داریم از لحاظ تجربه عملی برای کشت کاهو اطلاعاتمان بیشتر تئوریک است ولی شما امکان انجام این کشت را دارید و میتوانید از دوستانی که در این حوزه فعالیت دارند اطلاعات بیشتر بگیرید

 3. سلام .این نوع علوفه از جهادکشاورزی پرسیدم اونا تایید نکردن و گفتن ک ارزش غذایی برای دام نداره من برای گاو پرسیدم خیلی مخالف بودن

  1. سلام وقت بخیر این روش کشت مدتها است که در کشورهای دیگر به کار گرفته شده کلا تغییر به سختی انجام میشود وتا به مرحله نهایی برسد همیشه زمان بر است ولی موفق افرادی هستند که بازمان حرکت کنند مطمپنا با توجه به خشکسالی های اینده جهاد کشاورزی خودش یکی از ارایه دهندگان این کشت خواهد شد

 4. سلام زمینی در شهرک صنعتی به مساحت ۱۵۰۰دارم،با مجوز صنایع غذایی،آیا میتونم تو این زمین از کشت هیدروپونیک استفاده کنم؟البته نه تهیه علوفه،بلکه گوجه و کلم و فلفل و….
  آیا شما لوازم مورد نیاز برای این کار دارین؟

  1. سلام دوست عزیز خیلی هم خوب ارزوی موفقیت و پیشرفت برای شما داریم بله می توانید این کار را شروع کنید اگر تحوه کشت را بلد هستید که خیلی عالی ولی اگر پیش زمینه کشاورزی ندارید حتما قیل از شروع از دوره های اموزشی استفاده کنید و اینکه شما برای اطلاع از قیمتهای لوازم می توانید به سایت مراجعه کنید

 5. سلام
  من دامدار نیستم .
  میشه مثلا این علوفه رو تولید کرد و فروخت و آیا اصلا کسی هست که بخره و بازار کارش چطوره؟

  1. سلام دوست عزیز با توجه به اینکه این علوفه باید حتما به مصرف روزانه برسد و هنوز امکان خشک کردن به صورت صدرصد وجود ندارد پس بهتر است ابتدا بازار فروش را پیدا کنید و برای این کار بهتر است با دامداری و مرغداری و گاوداری ها ارتباط برقرار کنید و قبل از هر کار اگر می خواهید برای این کار وارد شوید یک دوره اموزشی برای اطلاعات بیشتر شرکت کنید

 6. سلام و عرض ادب
  با تشکر از اطلاعات خوب و کاربردی که نشر دادین میخوستم بپرسم آیا امکانش هست قارچکش مناسب برای ضدعفونی بذر را معرفی بفرمایید؟

  1. سلام
   هنوز در حال تست و بررسی هستیم. انواع قارچ‌کش ها استفاده شدن ولی هنوز تاییدیه نگرفتیم

 7. سلام و درود .
  من خیلی دوست دارم این کار را شروع کنم در پشت بام منزل امکان راه اندازیش هست؟ و اینکه میشه برای شروع با لوازم کمی شروع کنم

  1. سلام
   شما قطعا میتونید تولید رو شروع کنید. این مجموعه برای پاسخ به این نیاز شما پکیج کشت ( با تمامی تجهیزات و حداقل سرمایه ) رو فراهم کرده تا این مشکل که نیاز اکثر مشتریان هست مرتفع بشه. لطفا در اسرع وقت با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا اسم شما در لیست تماس ها قرار گرفته و راهنمایی های بیشتر توسط کارسناسان ما صورت پذیرد.

   1. سلام من یک کار خا نه در شهرک عباس اباد دارم ۲۴۰۰ زمین دارد و۵۰۰متر سوله به ارتفاع ۸متر است من اصلا این کار را بلد نیستم شما فرد متخصص این کار را داریید وه با بنده شریک شونند وکاشت علوفه را انجلم دهیم

   2. سلام
    رسالت ما آموزش، راهنمایی، مشاوره، فروش تجهیزات، نصب و راه اندازی گلخانه کشت علوفه هیدروپونیک هست. هر کمکی در این راستا بخواهید ، مجموعه پارس صنعت در خدمت شماست. درصورت نیاز با شماره های موجود درسایت تماس بگیرید.

 8. سلام خداقوت.
  امکانش هست در مورد قصیل جو توضیح بدید یا قصیل هیدرپونیک چیه؟ حقیقتش گوگل کردم ولی نفهمیدم

  1. سلام
   منظور از قصیل جو ، برداشت پاییزه جو (قبل از موعد برداشت) زمانی که محصول هنوز سبز هست می باشد.

 9. سلام
  با عرض خسته نباشید میشه لطفا قیمت یه کانکس 50 متری بگید؟ قیمتش حدودا چقدر میشه؟

  1. سلام جناب بهزاد برای اطلاع دقیق از قیمتها و مشاوره بیشار با شماره داخل سایت تماس بگیرید

 10. سلام میشه از مخزن آب عکس یا فیلم بزارید. جز محصولاتتون ندیدم توسایت و اینکه هزینه و حجمش چقدر هست ، ممنون میشم در مورد این آیتم بیشتر مطلب بزارید چون پایه آبیاری قطره ای علوفه هیدروپونیک است.

  1. سلام
   البته آبیاری علوفه هیدروپونیک عمدتا به صورت مه پاشی هست و نه قطره ای.
   در خصوص مخازن حق با شماست ولی با توجه به مدل های بسیار متنوع در بازار و قیمت های پر نوسان این محصول، ما ترجیح داریم جزو محصولات نباشن. ضمنا چون حجم بالایی دارن ، معمولا از همون استان متقاضی تهیه میشن.

 11. با عرض سلام در زمینه تولید فن گلخانه ای اگر نیاز به همکاری داشتید، بنده در خدمتتون هستم و تولیدی داریم. با تشکر از مجموعه پارس صنعت

  1. سلام جناب میقانی ممنون برای اشنایی بیشتر با شماره داخل سایت تماس بگیرید

 12. سلام امکانش هست عداد سینی مورد نیاز برای فضای حدود ۲۰ متر رو بگید. یعنی ابعاد سینی هاتون چقدر عست؟

  1. سلام
   ابعاد سینی ها ۳۰×۶۰ سانتیمتر هست ، ارتفاع هر سینی هم ۳ سانت هست .

 13. سلام وقتتون بخیر.
  بنده با دو تا از دوستام قصد راه‌اندازی استارتاپی در حوزه صنایع کشاورزی داریم و قصد داریم حمل و نقل در رسیدن محصولات به مناطق رو حذف کنیم.
  فکر کنم این کار شما دقیقا به حوزه فعالیت ما مربوط میشه.
  سوالم این هست علوفه هیدروپونیک رو باید بریم با دامداریها مشورت کنیم برای راه اندازیش یا شما؟

  1. سلام
   پارس صنعت این آمادگی رو داره تا صفر تا صد این کار رو در کنار شما باشه.
   صفر تا صد آموزش و مشاوره ، صفر تا صد راه اندازی ، صفر تاصد نصب و راه اندازی. ما حتی فروش بذر مخصوص کشت علوفه هم در سبد محصولات موجود داریم.

 14. سلام وقتتون بخیر
  از تجهیزات علوفه هیدروپونیک میشه برای گلخانه هیدروپونیک هم استفاده کرد؟
  چون قصد راه اندازی گلخانه توت فرنگی رو دارم.

  1. سلام
   قطعا یکسری تجهیزات مشترک هست. ولی آنچه مسلم هست جدا بودن محل کشت علوفه هیدروپونیک است. چون بهداشت محیط در کشت علوفه هیدروپونیک خیلی مهمه

  2. باسلام. ممکنه در مورد کشت nft هم توضیحاتی بدید. شما لوازم این کشت رو هم دارید؟

   1. سلام
    ما اختصاصا در مورد کشت علوفه هیدروپونیک فعالیت میکنیم.
    در خصوص nft که فرمودید برخی از تجهیزات با کار ما مشترکی هست که شما میتونید با مراجعه به سایت پارس صنعت اونها رو تهیه کنید.

 15. سلام خداقوت
  شاید سوالم به نظرتون جالب نباشه، اما میشه برای شروع کشت این تجهیزات رو نگیرم و بعد از گسترش کارم از شما خرید کنم؟

  1. سلام
   نه اصلا اینطور که فرمایید نیست. مهم تر از همه چیز اطلاعات و علم شروع به کار هست هرچند برای شروع کار، شما نیاز به حداقل امکانات دارید.
   قصد ما در پارس صنعت فقط فروش محصولات نیست بلکه گسترش این علم و دانش هست که از حالت انحصاری خارج بشه و همه عزیزان مخصوصا قشر زحمت کشت دامدار از اون بهره مند بشن.

 16. سلام خیلی عالی بود اطلاعاتتون. فقط یه سوال من توی شهر شمالی هستم، برای کشت هیدروپونیک تو اون منطقه کانکس بهتره یا گلخونه؟
  چون به علت رطوبت زیاد امکان زنگ زدگی کانکس هست پرسیدم.

  1. سلام.
   مزیت کانکس قابلیت جابجایی و حمل و نقل هست و برای دامداران یا تولید کنندگانی که مستاجر هستندخیلی خوب هست. ولی با توجه به هزینه بالای ساخت کانکس ، ما پیشنهاد میکنیم تا سالن تجهیز کنید. البته کانکس ها دارای دو لایه رنگ هستند و به سختی زنگ زدگی دارند ولی به هر حال زنگ خواهند زد و رطوبت بالای منطقه شما هم این زنگ زدگی رو افزایش خواهد داد.

 17. با عرض سلام
  در قسمت بذر مناسب، باید قبل از شروع کار از دامپزشک بپرسم که کدوم بذر برای کدوم دام بهتر است، یا برای همه دام ها میشه یه بذر ب ای علوفه هیدروپونیک استفاده کرد؟

  1. سلام
   معمولا بذر رایج مورد استفاده جو هست . ولی برای دامهایی چون اسب الزام استفاده از جو دارید. برای گاو و گوساله پرواری هم به دلیل نفخ پایین بذر جو پیشنهاد می شود. ضمنا بذر جو هم توجیه پذیری بیشتری نسبت به بقیه بذر ها دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]