تهران، شادآباد

سبد خرید

علوفه هیدروپونیک چیست؟

علوفه هیدروپونیک (Hydroponic) روشی است که در آن علوفه فقط با استفاده از آب، مواد مغذی و یک محیط سرپوشیده، رشد می‌کنند و خاک به هیچ عنوان استفاده نمیشود. کلمه هیدروپونیک از ریشه «hydro» به معنی آب و «ponos» به معنای کار گرفته شده است.

تعریفی متفاوت تر از کشت علوفه هیدروپونیک

علوفه هیدروپونیک Hydroponics Fodder یک روش تولید علوفه سبز به صورت مکانیزه با یک سیستم هوشمند و بدون خاک است.

1-از کجا باید شروع کنم و آیا بازار دارد؟

اگر دامدار هستید به تعداد قابل قبول (بالای 30-40 راس) دام دارید و یا بازار فروش این محصول را به صورت تضمین شده شناسایی کرده اید پیشنهاد میکنیم میتوانید تولید وکشت علوفه به صورت هیدروپونیک را شروع کنید.

2-تجهیزات لازم و هزینه چقدر هست؟

به طور معمول در سال 1402 برای تعداد 20-25 راس که 40% از جیره غذایی آنها علوفه هیدروپونیک باشد 40 تا60 میلیون تومان هزینه لازم است. برخی از تجهیزات راه اندازی شامل: فضای استاندارد و مناسب، سازه، نور، سیستم مه پاش، سینی کشت، بذر، سیستم گرمایش و سرمایش و… می باشد.

3-ایا برای دام فایده داره؟

قطعا بله اما شما باید زیر نظر دامپزشک و جیره نویس این کار را انجام دهید تا در 4 فصل، رژیم عذایی دام شما با آسیب مواجه نشود و در نهایت علوفه تازه منجر به افزایش شیر دهی و وزن دام شما باشد.

4-گلخانه علوفه هیدروپونیک خانگی در فضای کوچک راه اندازی کنیم؟

پاسخ ما، خیر است. از آنجایی که در فضای کوچک امکان استفاده از تمامی تجهیزات برای بدست آوردن بهترین محصول نیست در نتیجه آورده خوبی برایتان ندارد.صرفا جهت تست اولیه میتواند مناسب باشد اما باز هم توصیه نمیشود زیرا اطلاعات دقیقی به شما ارائه نمیدهد.

قدمت استفاده از روش کشت هیدروپونیک ریشه درگذشته ایرانیان دارد، زمانی که هخامنشیان در حدود 3000 سال پیش سبزه‌های عید نوروز را با این روش می‌کاشتند.
کشت علوفه هیدروپونیک در جهان حدود 100 سالیست که به کار برده می‌شود و همچنین این روش کشت در ایران حدود 15 سال است که دوباره مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

اولین روش هیدروپونیک مدرن یا کشاورزی عمودی در حدود 100 سال گذشته توسط شخصی به نام ویلیام فردریک گریم شروع شد. هنگامی که در دانشگاه کالیفرنیا، ویلیام کار می‌کرد، شروع به ترویج این ایده که گیاهان را می‌توان در محلول مواد مغذی و آب به‌جای خاک پرورش داد، کرد.

امروزه کشت هیدروپونیک علوفه در سطح جهان جایگاه ویژه‌ای دارد و این نوع کشت به دلیل بهره اقتصادی فراوانی که پیدا کرده است مورد توجه قرار گرفته است.دامداران یا کشاورزانی که به هر دلیلی همچون کمبود آب، نداشتن زمین زراعی، کاهش هزینه علوفه برای دام و… قادر به کشت علوفه نیستند می‌توانند راه اندازی گلخانه تولید علوفه به روش هیدروپونیک در گلخانه را آموزش دیده و از مشکلات ناشی از کمبود علوفه جلوگیری کنند.ما در این مقاله تمامی مراحل آموزش کشت  و تولید علوفه بدون خاک از 0 تا 100 را به صورتی ساده و رایگان بیان کنیم.همچنین تمامی ابزار و اقلام هایی که شما برای راه اندازی گلخانه علوفه بدون خاک استاندارد و سود آور نیاز دارید را با قیمت بسیار مناسب در اختیارتان قرار می‌دهیم.پس با حوصله و کمی صبر، گام به گام با ما همراه شوید.

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک

در جهان امروزی، هیدروپونیک به‌عنوان بهترین روش برای کشت علوفه در سراسر دنیا شناخته می‌شود. این روش مزایای زیادی برای دام، دامدار و در نهایت مصرف‌کننده محصولات دامی دارد. همچنین حفظ محیط‌زیست را نیز باید در مزایای کشت علوفه هیدروپونیک قرار داد.

parsanat

پرورش علوفه هیدروپونیک؛ آموزش کشت و تولید علوفه بدون خاک(علف گلخانه‌ای ) به صورت 0 تا 100

احتمالاً تاکنون با مزایا و ویژگی‌های کشاورزی هیدروپونیک آشنا شده‌اید؛ پس وقت آن رسیده است که به دنبال یادگیری این روش جذاب باشیم. بهترین مثال عینی در مورد آموزش کشت علوفه هیدروپونیک (علف گلخانه‌ای)همان سبزه عید است که امروز با استفاده از تکنولوژی مدرن در سطحی بزرگتر برای تولید علوفه انجام می‌شود.

1.

آماده سازی و خرید تجهیزات مهم

اولین کاری که برای کشت هیدروپونیک باید انجام دهید، خرید و آماده‌سازی تجهیزات است! برای این نوع کشت بر خلاف کشت سنتی به تجهیزات سنگین از جمله تراکتور، ماشین درو، زمین زراعی و غیره نیاز نداریم. در ادامه با انواع تجهیزات شما را آشنا خواهیم کرد و اموزش میدیم که چطور بهترین و مناسب ترین آن را برای خود خریداری کنید.

فضای و متریال مناسب برای کشت هیدروپونیک:

سقف مکان راه اندازی گلخانه باید طوری باشد که شستشوی آن راحت باشد مانند بتن و رنگ استخری (قابل شستشو) و مناسب ترین متریال برای دیواره‌های گلخانه سرامیک است. در حالت کلی کانکس و سالن سرپوشیده دو بستر کشت مناسب برای کشت علوفه هیدروپونیک است.

در بین این دو بستر کشت، سالن سرپوشیده مناسب‌تر است.

دیواره و کف اتاق احداث گلخانه باید با این نگاه انتخاب شود که خلل نداشته باشد؛ به عبارت دیگر دیوارها و کف گلخانه علوفه هیدروپونیک باید از سنگ یا موزاییک باشد تا قطرات آب روی آن نماند و به راحتی لیز بخورد و یکجا نماند.

تجهیزات نور رسانی:

علوفه با استفاده از نورهای مصنوعی پرورش داده می‌شود و در گلخانه علوفه از نور رشد علوفه هیدروپونیک به صورت مصنوعی استفاده می‌شود.

برای رشد علوفه، برخلاف باور عموم نیازی به نورهای فول اسپکتروم نمی‌باشد. زیرا قیمت این نورها بسیار زیاد است و همچنین ازآنجایی‌که علوفه هیدرپونیک در مدت 7 روز به مرحله برداشت می‌رسد، نیازی به نورهای فول اسپکتروم ندارد.

لوله و تجهیزات آبرسانی:

آبیاری علوفه هیدروپونیک به صورت قطره‌ای و با استفاده از تجهیزاتی مانند مه پاش و لوله‌های آبیاری انجام می‌شود. میزان آبیاری نیز با کنترلر هوشمند گلخانه هیدروپونیک تنظیم می‌شود.

در ادامه ویدئوهایی جهت آموزش کار با مه پاش و راه‌اندازی آنها بارگزاری شده است که به راحتی میتوانید بعد از خرید آنها را متصل کنید.

2.

راه‌اندازی سالن با تجهیزات مورد نیاز

مرحله دوم: راه‌اندازی سالن با تجهیزات مورد نیاز(نصب سازه)

در کنار خرید تجهیزات مورد نیاز باید سالن و محوطه کشت را آماده کنید و شرایط آبیاری و نور را نیز مهیا سازید.

سالن کشت باید دارای عایق گرما و رطوبت در سقف و کف باشد و قابلیت شستشو هم داشته باشد.

همچنین در سالن کشت باید به این نکته توجه کنید که سینی‌های کشت علوفه در جای مناسب قرار بگیرند. رعایت فاصله بین طبقات و نحوه چیدمان در داخل سالن کشت بسیار مهم است زیرا به استفاده بهینه از سالن کشت علوفه بدون خاک منجر می‌شود.

در مقابل ویدئو نصب سازه علوفه هیدروپونیک را مشاهده بفرمایید:

آموزش جانمایی لوله، مه پاش ها و نور رشد را در این ویدئو ببینید:

در ابتدا به اندازه طول هر یک از طبقه ها لوله‌ها (لوله‌های 16) را ار کلاف جدا و در بست لوله قرار میدهیم.

در ادامه ویدئوی نصب لوله های مه پاش در گلخانه علوفه هیدروپونیک را تماشا کنید.

3.

قرار دادن بذرها

پس از قراردادن بذرها در سینی علوفه هیدروپونیک، آنها را به طور یکنواخت روی سینی پهن کنید و سپس روی قفسه قرار دهید. 

مقدار بذرها در سینی کشت علوفه با توجه به ظرفیت سینی و مصرف دام است. همچنین دقت کنید که آبیاری بیش از حد بذرها در مراحل جوانه‌زنی باعث گندیدگی و خراب شدن آنها می‌شود.

4.

آبیاری بذرها

بعد از انجام امور اولیه برای آماده‌سازی بذر برای قرارگرفتن در سینی‌ها در داخل طبقات، نوبت به آبیاری می‌رسد. آبیاری بذرها با انواع مه پاش (مشاهده انواع مه پاش) است و  برای این کار بایدحتماً نوع بذر را نیز در نظر بگیرید و با افراد باتجربه مشورت کنید. 

آبیاری بذرها به اقلیم آب و هوایی، نوع گلخانه علوفه هیدروپونیک بستگی دارد.

مطالعه، کامل مرحله چهارم آموزش آبیاری علوفه هیدروپونیک 

5.

برداشت محصولات

برداشت محصول

برداشت علوفه بعد از بازه زمانی حدود 7 روز است. برداشت محصول به نوع دام بستگی دارد. به طور مثال برای گاوهای شیری به علت استفاده از شیره ریشه، این زمان کمتر از 7 روز است. همچنین برای طیور نیز این زمان به روز 3 یا 4 تقلیل می‌یابد.

درواقع به علت اینکه علوفه هیدروپونیک(علف گلخانه ای) در خاک رشد نمی‌کند، بعد از مدت مذکور ارزش غذایی خود را از دست میدهد.

میزان برداشت علوفه برای یک اتاق کشت 100 متر مربعی حدوداً 1 تن به صورت روزانه است که بستگی به طول عرض و ارتفاع سالن نیز دارد.

بر خلاف روش سنتی، حتی ریشه علوفه هم برای دامها قابل استفاده است و با اطمینان می‌توان گفت کشت هیدروپونیک علوفه هیچ گونه دور ریزی ندارد و از هر کیلو بذر کاشته شده می‌توان تا  حدود هفت برابر علوفه برداشت کرد که بستگی به نوع بذر دارد.

مطالعه، کامل مرحله پنجم برداشت علوفه هیدروپونیک

blogs

مقالات آموزشی راه اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک

مشاوره و پکیج آموزشی علوفه هیدروپونیک

اگر به روش کشت علوفه هیدروپونیک نگاهی بیندازیم، شاید بسیار ساده به نظر بیاید اماهمان‌طور که می‌دانید دقت در فرایند خرید و نصب لوازم و همچنین توجه به توصیه‌های کارشناسان این حوزه از مهم‌ترین مسائل در تولید علوفه باکیفیت است.

اگر شما نیز در ابتدای راه‌اندازی علوفه بدون خاک هستید و یا برای ارتقاء گلخانه خود نیاز به راهنمایی دارید، کارشناسان ما در پارس صنعت آماده هرگونه مشاوره حضوری و تلفنی با شما عزیزان هستند.

آموزش برای کشت علوفه هیدروپونیک یا آموزش کشت علوفه سبز برای چهارفصل را می‌توان راهی برای نجات سیاره زمین دانست. در واقع با کشت علوفه هیدروپونیک پیش به سوی زمینی سبز و عاری ازآلودگی‌های زیست محیطی می‌رویم که سودآوری زیادی برای صنعت دامداری دارد.

سؤالات متداول

question

1. آیا علوفه هیدروپونیک برای دام بی‌خطر است؟

جواب این سؤال در صورت استفاده درست از علوفه هیدروپونیک بله است. علوفه بدون خاک نه‌تنها بی‌خطر است بلکه اگر بر اساس استراتژی و نظریات دامپزشک به مصرف دام برسد بسیار مفید خواهد بود.
واردکردن علوفه بدون خاک در جیره غذایی باید بر اساس فرمولی که توسط دامپزشک مخصوص دام انجام گیرد.

قطعاً علوفه هیدروپونیک باید براساس نظر دامپزشک و دامدار باشد و در کنار علوفه خشک تا 40 درصد می‌توان از این نوع علوفه استفاده کرد.

2. آیا علوفه هیدروپونیک برای گاوها مفید است؟
مفید بودن علوفه هیدروپونیک برای گاوهای شیری، بستگی به نوع بذر دارد. در میان بذرهای مناسب برای علوفه هیدروپونیک، بذر جو پرکاربردترین است و بسیار مفید است. زیرا از التهابات معده گاو که بیماری خطرناکی است، جلوگیری می‌کند.همچنین ازآنجایی‌که علوفه بدون خاک کاملا ارگانیک است و از کودهای شیمیایی برای پرورش آن استفاده نمی‌شود برای گاوها بسیار مفید است و به افزایش شیردهی آنها کمک می‌کند.

3. آیا علوفه تولید شده در خاک بهتر از علوفه بدون خاک است؟

علوفه هیدروپونیک نسبت به علوفه خشک مزایای تغذیه‌ای زیادی دارد اما علوفه خشک نیز ارزش‌های غذایی مخصوص به خود را دارد.

شاید مهم‌ترین مزیت کشت علوفه بدون خاک یا هیدروپونیک عدم استفاده از خاک و آب زیاد است و همچنین ارگانیک بودن این محصول نسبت به علوفه سنتی.

4. نیاز دام به علوفه هیدروپونیک چه مقدار است؟

بررسی نیاز به علوفه باید توسط دامدار و دامپزشک صورت بگیرید. معمولاً دامداران با رصد دام خود مبنی بر میزان خوراک و بازدهی‌هایی مانند شیردهی، می‌توانند نیاز دام خود به علوفه هیدروپونیک را بسنجند.(علوفه هیدروپونیک برای دام)

5. آیا استفاده از یک نوع بذر برای علوفه بدون خاک مناسب همه نوع دام است؟

در جواب این سؤال باید بگوییم خیر، در واقع نوع بذر (خرید انواع بذر هیدروپونیک)مورداستفاده برای حیواناتی مانند اسب و گاو باید تنها بذر جو باشد تا از التهابات معده و سیستم گوارشی آنها جلوگیری کند.

بذر گندم نیز برای دام و طیور مورد استفاده قرا می‌گیرد.
همچنین بذر ذرت نیز به علت خواص زیادی که دارد معمولاً به‌صورت ترکیبی با بذر جو برای تولید علوفه هیدروپونیک مورداستفاده دام قرار می‌گیرد. به طور کلی بذر جو مناسب‌ترین بذر برای علوفه هیدروپونیک است.

بهترین علوفه برای مرغ

بهترین علوفه برای مرغ

بهترین علوفه برای مرغ که به‌عنوان خوراک سبز جوانه‌زده نیز شناخته می‌شود،

134 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  ما در منطقه لاریجان مازندران، پرورش غاز داریم. آیا میشه علوفه هیدروپونیک به غاز داد؟

  1. سلام جناب قاسمی بله شما می توانید از علوفه هیدرو پونیک برای خوراک غاز استفاده کنید

 2. سلام و روز بخیر
  آیا برای کشت علوفه هیدروپونیک باید محلول غذایی با فرمول خاصی استفاده کنیم و یا همون آب کافیه؟

  1. سلام جناب افشانی با در نظر گرفتن زمان رشد علوفه که بین شش روز تا هفت روز است احتیاج به محلول خاصی نیست و شما می توانید با ابیاری صحیح علوفه هیدرو پونیک را به عمل بیاورید

 3. با درود و سپاس فراوان. واقعا مقاله تون عالی بود خواستم ازتون در رابطه با این مطالب ارزشمند در مورد علوفه هیدروپونیک خیلی تشکر کنم. فقط یه سوال کاش میشد این روش کشت رو خیلی بیشتر تبلیغ کرد تا به داد نفسهای آخر زمین ایران برسیم. چون واقعا وضعیت آب در ایران خیلی بغرنج شده و به نظرم باید سریع خودمون یه فکری به حال روشهای صرفه جویی کنیم.

  1. سلام خانم ساغر پور تشکر از دلسوزی شما حتما در اینده نزدیک به دلیل کم ابی های کشور به سمت این نوع کشت خواهد رفت امیدواریم که با حمایت جهاد کشاورزی این کشت روز به روز گسترش پیدا کند

 4. سلام وقت بخیر آیا علوفه هیدروپونیک رو میشه در همه شهرها و روستاها یایران پرورش داد؟ یعنی منطقه ما چون خیلی سرده تو سالن باید هیتر حتما روشن کنیم و هزینه برامون زیاد میشه، راه دیگه ای برای سیستم گرمایشیش دارید یا کلا بیخیال کشت تو روستامون بشم.

  1. سلام جناب بابایی کشت هیدر وپونیک را میتوان در همه شهر ها وروستا پرورش داد فقط در این کشت حتما دمای ثابت یکی از استاندارد های این کشت است وبرای سیستم گرمایشی حتما باید از گاز یا شوفاز یا بخاری استفاده کرد

 5. سلام خوب هستید، خاستم ازتون بابت حمایتهایی که برای دامداری من کردید تشکر کنم. من با راهنمایی های شما در مورد تغذیه گاوهام با علوفه هیدروپونیک تونستم خیلی سود کنم. خدا خیرتون بده

  1. سلام جناب محمد زاده انجام وظیفه بود و رضایت و ودعای خیر شما بهترین تبلیغ برای ما است

 6. سلام شما در مورد جلبک اسپیرولینا هم تخصص دارید؟ یعنی آموزش کشت این محصول جادویی رو می دید؟ چون من شنیدم این ماده فوق العاده هست و برای انسان خیلی خاصیت داره. البته در مورد پودر کردن برگ های علوفه هیدروپونیک هم خیلی شنیدم. کاش تو مبحثاتون در مورد مسائل اینطوری هم صحبت کنید. ممنونم

  1. سلام سر کار خانم اوسیوند متاسفانه اطلاعات کافی در مورد جلبک اسپیرونا ندارم ولی ممنون از توجه تان حتما در این مورد مطالعه انحام خواهیم داد و به اطلاع شما خواهیم رساند

 7. سلام ببخشید به نظرتون هزینه های نگهداری و پرورش علوفه هیدروپونیک نسبت به کشت سنتی ارزون تره یا گرونتره؟

  1. سلام دوست عزیز برداشت ها در علوفه هیدرو پونیک به صورت روزانه است و چون به صورت طیقاتی است شما می توانید برداشت بیشتر ی داشته باشید واز لحاظ زمین مقدار مساحت کمتری اشغال می کند ودر کل هم از لحاظ مقدار مصرف اب و نیروی کار به صرفه تر است

 8. سلام وقتتون بخیر، آیا برای علوفه هیدروپونیک مثل بعضی از گیاهان باید از محلولهای غذایی استفاده کرد؟ ممنون میشم این مورد رو توضیح بدید.

  1. سلام جناب بنی هاشم دوست عزیز در کشت علوفه هیدرو پونیک چون فا صله زمانی از کاشت تا برداشت یک هفته بیشتر نیست نیاز به محلول غذایی خاصی نیست

 9. سلام این کشت هیدروپونیک. را همه در منازلشون. انجام میدهد عین سبزه عید ولی اینجا با کلاستر شده وگرنه همونه با رطوبت هوایی

  1. باسلام خدمت شما دوست عزیز در ظاهر شاید شباهتهایی باشد ولی باید توجه داشت نگهداری و پرورش در مقیاس زیاد و استفاده برای منبع غذایی توجه و نگهداریهای خاصی را می طلبد که بحث هیدرو پونیک رت از سبزه عید جدا می کند

  1. سلام دوست عزیز قیمت هر کیلو علوفه بستگی به فصل و استانی که شما در ان سکونت دارید متغیر است ولی کلا بین ۶هزار تا ۸ هزار است

 10. سلام وقتتون بخیر

  علوفه هیدروپونیک رو میشه صادر کرد؟ کاش تو بخش صادرات به کشورهای عربی کمکمون کنید.

  1. سلام وقت بخیر علوفه هیدرو پونیک را برای صادرات باید به صورت خشک شده ارسال کرد که یکسری از دوستان این کار را انجام می دهند ولی از لحاظ مقوی بودن برای دام هنوز در مرحله ازمون و خطا است انشالاه در اینده نزدیک وقتی به نتیجه نهایی رسید ما در خدمت هستیم .به امید فردا

 11. سلام ممنون از توضیحات خوبتون. اگه امکانش هست روش کشت علوفه هیدروپونیک در شرایط خونگی رو هم آموزش بدید. ما تو شهرستان هستیم و می خوایم تو خونه برای طیور تو خونمون خوراک تهیه کنیم.

  1. سلام جناب باقری ممنون از توجه تان شما میتوانید از همین اموزشها در سطح کوچکتر استفاده کنید و کشت هیدرو پونیک را انجام دهید

 12. سلام وقتتون بخیر.
  امکان آموزش روش هیدروپونیک برای کاشت کاهو یا گیاهان دیگر را دارید؟ ممنون میشم راهنمایی کنید و هزینه ها رو هم بگید

  1. سلام خداقوت دوست عزیزاموزش های ما به صورت تخصصی در مورد علوفه هیدرو پونیک است انشالاه در اینده در این حوزه هم وارد میشویم

 13. سلام وقتتون بخیر و شادی
  امکان کلاس در فنی حرفه‌ای مثل پرورش قارچ رو دارید؟ یعنی میشه یه مدرک معتبر برای آموزش علوفه هیدروپونیک بدید که بشه باهاش تو کشورهای دیگه کار کرد؟

  1. +سلام وقت بخیر دوست عزیز متاسفانه این امکان برای ما وجود ندارد و کلا در زمینه پرورش قارچ ما فعالیتی نداریم

 14. ممنون برای اطلاعات خوبتون در زمینه ی علوفه ی آبکشت

  روش آبکشت برای علوفه 50 سال است که در کشورهای پیشرفته دنیا استفاده میشه و متاسفانه در ایران با تاخیر خیلی زیاد این مردم هستند که خودشون این روش کشت علوفه رو اخیراً بومی سازی کردند.

  آیا همکاری با مجموعه ی پارس صنعت برای فروش تجهیزات سالن های علوفه هیدروپونیک در شهر اصفهان برای اینجانب امکان پذیر می باشد؟
  ممنون میشم شرایطتون برای همکاری رو اعلام بفرمایید

  1. سلام جناب مردیها وقت بخیر همین طور که فرمودید کشت هیدرو پونیک علم نویی در ایران تقریبا به حساب میاید ولی با توجه به حشکسالیهای اخیر خوشبختانه دامداران عزیز استقبال خوبی از این کشت می کنند در جواب سوالتان عرض کنم بله تمام تجهیزات از صفر تا صد همراه کلاس اموزشی و مشاوره های هنگام کشت در مجموعه پارس صنعت موجود می باشد برای اطلاع از حدود قیمتها هم می توانید به سایت مراجعه کنید هم می توانید با ما تماس بگیرید تا کار شناسان راهنماییهای لازم را برای شما انجام دهندد

 15. سلام و خدا قوت
  لطفا در خصوص تعلیف بز با علوفه هیدروپونیک توضیحات میفرمایید. چون لبنیات بز و گوشتش در کشورهای اروپایی بیشتر مصرف می شه و شاید بخوام صادرات کنم.
  ممنونم

  1. سلام جناب جمشیدی ایام به کام در حال حاضر هنوز برای خشک کردن علوفه هیدرو پونیک به نتایج قطعی نرسیدن انشالاه در اینده نه چندان دور که بحث کیفیت از لحاظ ازمایشگاهی اوکی بود ان وقت شما با خاطری اسوده میتوانید برای صادرات اقدام کنید

 16. سلام

  ممنون بابت سایت خوبتون

  من ساکن شهر مشهد هستم و یه دامداری دارم با 300 راس دام سبک واقعا بریدم اینقدر هزینه کردم اونم با این هزینه ها و قیمت ها اسم علوفه هیدروپونیک رو چندبار از بچه ها شنیدم چندتا کلیپ هم بهم نشون دادن ویدیوهای شما رو هم دیدم واقعاً نمیدونم بیام هزینه کنم جواب میگیرم یا نه لطفاً از دامدارهایی که الان دارن استفاده می کنن توی سایتتون ویدیو بزارید تا ما برای هزینه کردن دلگرم بشیم

  1. سلام جناب رحیمی خدا قوت با توجه به این که شما دامدار هستید کشت علوفه هیدرو پونیک یکی از سرمایه گذاری هایی است که اگر شما امسال اقدام نکنید حتما سالهای اینده مجبور به انجام این کار هستید با توجه به اینکه کشور ما رو به خشکسالی میرود کشت هیدرو پونیک تنها راه وامن ترین کار برای نگهداری دامداری ها است شاید الان قشر دامدار یا کشاورز ما اشنایی زیادی نداشته باشند ولی در اینده نزدیک با توجه به ضرورت کار این کشت فراگیر میشود . جناب رحیمی برای مثال خدمتتان عرض کنم زمانی نه چندان دور همه از تلفن استفاده میکردند وضرروتی برای موبایل دیده نمی شد ولی الان حتی افراد بسیار مسن هم از موبایل استفاده می کنند . وممنون از پیشنهاد خوبتان حتما اجرا میکنیم

  2. سلام من خودم با کمک مهندسان با دانش پارس صنعت تونستم نتیجه بسیار خوبی در کشت علوفه و همچنین کم کردن هزینه خوراک دام به موفقیتهای چشمگیری برسم و در حال حاظر با همکاری شرکت خوب پارس صنعت برای افراد و دامدارن دیگر سالن کشت احداث میکنم در خراسان

 17. با سلام خدمت محموعه محترم پارس صنعت . من به تازگی از خدمات شما جهت کشت علوفه هیدروپونیک و سازه هیدروپونیک ساخته شده توسط شما برای مجموعه کاری خودم استفاده کردم و بسیار از نتایج حاصل شده راضی هستم . ممنون از شما و تیم متخصص شما که حتی بعد از انجام کار باز هم پیگیری لازم رو انجام میدین و پشتیبانی کامل انجام میدین . با امید موفقیت بسیار برای شما عزیزان . رضا تاجلو

  1. سلام جناب تاجلو امیدوارم روز به روز در کارتان موفق باشید تمام سعی ما این است بتوانیم کیفیتی ارایه دهیم تا مشتری همیشگی ما شوید رضایت شما بهترین تبلیغ برای ماست

 18. سلام وقت بخیر ممنون از شما و اطلاعات آموزنده و جامعی که در اختیار ما گذاشتید . من خودم از جلسات مشاوره شما برای کشت علوفه هیدروپونیک برای مجموعه دامداری خودمون استفاده کردم و واقعا از نتیجه کار بسیار بسیار راضی بودم . خیلی خوشحالم که با مجموعه شما آشنا شدم و شما رو به تمام همکاران خودم هم معرفی و پیشنهاد میکنم . باز هم سپاس از خدمات ارزنده شما

  1. سلام سامان عزیز تشکر از لطف و انرزی خوبتان . وجود شما خوبان انگیزه برای تلاش بیشتر مجموعه پارس صنعت است و رضایت و پیشرفت شما بهترین تبلیغ برای ما است

 19. با سلام به اساتید سایت پارس صنعت

  ممنون از اطلاعات خیلی خوب و مفیدی که در اختیار ما قرار دادید
  من سوالات خیلی زیادی در خصوص علوفه هیدروپونیک نحوه ی کشت و مسائل پیرامونش داشتم که جواب بیشترشون رو توی این صفحه پیدا کردم

  اینطور متوجه شدم نیاز به یک راهنما در ابتدای کار دارم و اینکه من گلخونه ی علوفه هیدروپونیکم رو توی شهر رفسنجان میخوام راه اندازی کنم، آیا امکانش هست کارشناسان شما به صورت حضوری برای راه اندازی به محل سالن هیدروپونیک من مراجعه کنند؟

  برای شروع من ۵۰ متر رو می خوام ببرم زیر کشت

  1. سلام جناب جهانی ممنون ازدیدگاه مثبت شما که برای ما انرزی ادامه کار است جناب جهانی برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی برای راه اندازی ممنون میشوم که با کارشناسان ما تماس بگیرید تا انها برای راه اندازی اطلاعات لازم را به شما بگوییند

 20. سلام وقتتون بخیر
  سوال بنده اینه علوفه هیدروپونیک رو میشه در پشت بام منزل و در یه گوشه مثل گلخانه درست کرد؟ اگه امکانش هست در مورد مکان های قابل کشت بیشتر عکس یا فیلم یا مطلب بزارید، خب خیلی ها سرمایه اولیه شون کمه. ممنون

  1. سلام جناب فرجی خدا قوت ببینید دوست عزیز برای مثال خدمتتون عرض کنم در رانندگی برای رسیدن به مقصد شما می توانید یک خیابان یک طرفه را خلاف بروید شاید به مقصد هم برسید ولی از راه اشتباه وامکان تصادف از روبرو هم وجود دارد در بحث هیدروپونیک بزرگی مکان مطرح نیست شما در کوچکترین اسکیل کوچک هم بخواهید میتوانید راه اندازی کنید فقط مهم استفاده از فضای مناسب و شرایط درست است که بتوانید نتیجه مطلوب را بدست بیاورید در سایت عکس و فیلمهای عزیزانی که در مکانهای کوچک راه اندازی کردند را می توانید مشاهده کنید

 21. سلام روز بخیر و خدا قوت.
  من در محصولاتتون جعبه فرمان گلخانه علوفه هیدروپونیک رو دیدم. اما در این مقاله نبود. این محصول جز الزامات هست یا نه فرعیات؟ ممنون میشم در مورد این محصول هم در این مقاله چیزی بنویسید

  1. سلام دوست عزیز ممنون از توجه شما .جناب مهد یار استفاده از جعبه فرمان این مزیت را دارد که نحوه مدیریت گلخانه را برای شما راحت تر می کند و با دادن فرمان های لازم احتیاج به حضور مدام فرد برای کنترل یا انجام کارهای دستی نیست

  2. با عرض سلام
   برای یک دامداری ۳۰۰ راس گوسفندی
   اتاق مناسب چند درد چند و با چه ارتفاعی باید ساخته بشه.
   و هزینه تمام شده برای تجهیزات برای ابعاد در نظر گرفته شده چقدر میشه تقریبا

   1. سلام دوست عزیز برای این تعداد گوسفند شما می توانید از پکیج برداشت 300 کیلو در روز استفاده استفاده کنید .و فضای در حدود 3در 3به ارتفاع 3 متر احتیاج داریدوبرای براورد هزینه میتوانیدبا کارشناسان ما تماس بگیرید یا از داخل سایت هزینه پکیج برداشت 300 کیلو در روز را ببینید

 22. سلام و عرض ادب.
  در مورد دوره خواب بذر علوفه هیدروپونیک که در مقاله گذاشتید میشه لطفا توضیح بدید. این مدت دقیقا چند وقته؟ و اینکه کشت علوفه هیدروپونیک خیلی به این عامل بستگی داره یا نه؟

  1. سلام سر کار خانم دهباشی روزتون بخیر . خانم دهباشی عزیز منظور از خواب بذر علوفه بعد از شستشو بذر و مرحله خیساندن در بعضی از مواقع افراد ترجیح میدهند که بذر مدت زمانی در تاریک خانه باقی بماند که در این مرحله اصطلاحا خواب بذر می گویند . البته در این مورد اساتید فن نظرات مختلف دارند

 23. سلام روزتون بخیر. مقالتون رو خوندم خیلی عالی بود. فقط یه سوال در مورد نور رشد علوفه هیدروپونیک نوشتید که نورهای فول اکسپکتروم نمی شه استفاده کرد، پس از چه جور نوری باید برای کشت علوفه هیدروپونیک استفاده کرد؟

  1. سلام جناب باقری ایام به کام .ممنون از حسن تو جه تان در جواب به سوالتان عرض میکنم نورهای فول اکسپکتروم جزو نورهای گران است و شما میتوانید برای صرفه جویی از نورهای ال دی که همان باز دهی را دارد استفاده کنید .بعضی از گیاهان مانند کاکتوس حتما احتیاج به نور فول اکسپکتروم دارد

 24. سلام و درود. علوفه هیدروپونیک چه مقدار از خوراک دام باید باشه. درصد خوراک خشک به علوفه هیدروپونیک چقدرر باید بهشه.ممنونم

  1. سلام جناب اکبرزاده ایام به کام . دوست عزیز مقدار درصد علوفه تر و خشک بستگی به نوع دام شما دارد. که دام سبک است یا دام سنگین ولی در کل برای اینکه جیره غذایی دام را تغییر دهید احتیاج به حرکت در یک شیب ملایم داریم

 25. با عرض سلام و آرزوی موفقیت
  یک سوالی داشتم علت رشد سریع بذرها در علوفه هیدروپونیک چه دلیلی دارد؟ یعنی چرا در این روش انقدر سریع گیاهان رشد می کنند در حالیکه عنصر اساسی خاک حذف شده است.

  1. سلام جناب راستگو ممنون از ارزوی خوبتان علت رشد سریع بذرها را میتوان برای این علت دانست که شرایط محیطی مناسب فراهم میشود و دما ورطوبت ونور لازم جزو شرایط رشد مساعد لازم است و مواد مغذی برای مصرف این محصول در جوانه بذر است

 26. سلام وقتتون بخیر
  آیا برای کشت علوفه هیدروپونیک باید از مواد محلول مغذی در آب هم استفاده کنیم یا تنها آب خالی کافی هست؟ چون برای بقیه محصولات کشاورزی این مورد رو دیدم، خواستم بدونم برای علوفه هیدروپونیک هم همین طوره؟

  1. سلام خانم میرایی وقتتون بخیر در ارتباط با سوالی که پرسیده بودید باید خدمتتون عرض کنم با توجه به اینکه دوره رشد علوفه یک هفته است درست بعد از یک هفته باید برداشت شود میشود گفت کود اگر باشد خوب است ولی اگرکود لازم را در دسترس نداشته باشید مشکلی پیش نمیاد وبرای استفاده از کود باید حتما توجه داشته باشید که کود مصرفی دوره کارنس داشته باشد وبعد از یک هفته مواد شیمیایی تجزیه شود

 27. سلام و درود جناب دهقان درمورد این موضوع سوال داشتم علوفههیدروپونیک یک روش غیر ارگانیک هست در مقایسه با روش کشت سنتی؟ چون به هر حال تحت شرایط ویژه تولید میشه. اگه ممکنه ئدر مورد این موضوع راهنمایی می کنید؟

  1. سلام جناب محسنی عزیز خداقوت جناب دهقان دیگر در مجموعه پارس صنعت تشریف ندارند وبنده برای پاسخگویی در خدمتتان هستم .جناب محسنی روش هیدر وپونیک تمام مراحل رشد ظرف یک هفته است که کمترین میزان مواد شیمیایی که در محصولات سنتی بکار میرود استفاده میشود پس با توجه به این موارد غیر ارگانیک بودن را میتوان نادرست دانست

 28. سلام وقتتون بخیر.
  در یک فضای 100 متری چند کیلو میشه علوفه هیدروپونیک پرورش داد؟ یعنی میزان مشخصی داره که براساس اون بتونیم برآورد کنیم در هر متر مربع چند کیلو علوفه میشه برداشت کرد.

  1. با عرض سلام خدمت شما جناب اقای خاکچیان عزیز وقت بخیر و ایام به کام . جناب خاکچیان در یک فضای 100 متری شما می توانید حدود یک تن برداشت روزانه با ضریب رشد 6 داشته باشید

 29. با سلام و آرزوی موفقیت
  برای جلوگیری از کپک زدن برای علوفه هیدروپونیک چه کار باید کرد؟ یعنی راهکاری هست که از بروز کپک جلوگیری کنه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام جناب شهدوست وقت بخیر و خدا قوت بحث کپک زدن در علوفه هیدرو پونیک یکی از بزرگترین مشکلات دامداران است برای اینکه علوفه کپک نزند چند ایتم مهم است اول بحث نظافت و ضد عفونی محیط و شستشوی بذر با محلولهای قارچ کش
   ودنبال کردن ویدیوهای اموزشی سایت و دما و رطوبت لازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Click to rate this post!
[Total: 30 Average: 4.7]