اگر فروشنده ی علوفه هیدروپونیک هستید با ما تماس بگیرید

علوفه هیدروپونیک چیست؟ از کاشت تا برداشت [مقاله جامع]⚡️

علوفه هیدروپونیک چیست؟

کشت علوفه هیدروپونیک یکی از روش‌های مدرن کشاورزی برای نجات صنعت دامداری است که امروزه در بسیاری از نقاط جهان با چالش‌های زیادی برای تولید علوفه روبرو شده‌اند.

علوفه هیدروپونیک یک علوفه سبز باکیفیت است که با مقدار کم آب و بدون خاک پرورش داده می‌شود. 

روش کشت هیدروپونیک ریشه درگذشته ایرانیان دارد، زمانی که هخامنشیان در حدود 3000 سال پیش سبزه‌های عید نوروز را با این روش می‌کاشتند.

کشت علوفه هیدروپونیک در جهان حدود 50 سالی هست که در جهان به کار برده می‌شود و همچنین این روش کشت در ایران حدود 15 سال است که دوباره مورداستفاده قرار گرفته است.

علوفه هیدروپونیک و یا  Hydroponics Fodder یک روش تولید علوفه سبز و تازه بدون خاک است.

علوفه هیدروپونیک چه مزیت هایی دارد؟

مزایای علوفه هیدروپونیک برای دام و طیور:

علوفه هیدروپونیک باعث وزن‌گیری سریع دام می‌شود. با توجه به میزان کم این خوراک و بازدهی بالایی که دارد، استفاده از آن برای دام و طیور بسیار به صرفه است.

 مصرف علوفه هیدروپونیک به علت عدم استفاده از آفت‌کش‌ها، به سلامت دام و کم کردن هزینه دامپزشکی کمک زیادی می‌کند.

 از مزایای دیگر این علوفه برای دام می‌توان به افزایش باروری و میزان شیردهی اشاره کرد. مصرف این علوفه سبز باعث بالارفتن کیفیت محصولات دامی مانند گوشت و لبنیات و در طیور نیز کیفیت تخم این پرندگان می‌شود.

تصاویر برخی از گلخانه های علوفه هیدروپونیک

آیا علوفه هیدروپونیک به‌صرفه است؟

اگر به دنبال جواب این سؤال هستید، باید بگوییم؛ بله کشت علوفه هیدروپونیک مقرون‌به‌صرفه است، اما باید بدانید که مانند هر کشت دیگری نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه دارد. پس از راه‌اندازی این کشت، رشد سریع‌تر علوفه و تولید محصولات باکیفیت‌تر می‌تواند برای شما سودآور باشد.

چرا علوفه هیدروپونیک باید جایگزین علوفه سنتی شود؟

شهرنشینی باعث کاهش زمین‌های کشت علوفه شده است. کمبود آب برای آبیاری نیز باتوجه‌به خشکسالی‌های اخیر که در کشور وجود دارد، مشکلات دیگری را ایجاد کرده است.

هزینه نیروی کار یک مشکل حاد در فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری است. در اقلیم‌های متفاوت، شرایط برای تولید علوفه سبز در تمام طول سال مناسب نیست.

باتوجه‌به رشد روزافزون جمعیت و به‌منظور حفظ منابع طبیعی برای آیندگان و همچنین کاهش تخریب محیط‌زیست و همچنین مزایایی که این علوفه برای دام و طیور دارد، علوفه هیدروپونیک باید جایگزین علوفه خشک شود.

علوفه هیدروپونیک مناسب چه حیواناتی است؟

همچنین از حیوانات دیگری که با علوفه هیدروپونیک می‌توانند تغذیه کنند می‌توانیم به گوزن سانان، خرگوش، گورخر و … اشاره کنیم. به طورکلی، علوفه هیدروپونیک برای دام‌های نشخوارکننده بسیار مناسب است.

برای راه‌اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک باید چه‌کار کنیم؟

اگر شما نیز به راه‌ اندازی علوفه هیدروپونیک علاقه‌مند هستید و یا برای ارتقاء گلخانه خود نیاز به راهنمایی دارید، کارشناسان ما در پارس صنعت آماده هرگونه مشاوره حضوری و تلفنی با شما عزیزان هستند.
شرکت پارس صنعت در جهت راحتی علاقه‌مندان به کشت علوفه هیدروپونیک، پکیجی تحت عنوان “دوره جامع راه اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک” را نیز طراحی کرده که شامل مزایایی همچون مشاوره، تهیه لوازم و تجهیزات علوفه هیدروپونیک باکیفیت بالا و قیمت مناسب، آموزش کشت علوفه هیدروپونیک و بازدید حضوری از بسترهای کشت علوفه هیدروپونیک شما عزیزان است.

کشت علوفه هیدروپونیک به جز آموزش و مشاوره نیازمند تجهیزاتی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم

تجهیزات موردنیاز برای کشت علوفه هیدروپونیک:​

تجهیزات موردنیاز برای کشت علوفه هیدروپونیک:​

راه‌اندازی یک گلخانه علوفه هیدروپونیک که سودآور باشد و بتواند نتیجه‌ای را که انتظار دارید برآورده کند، نیازمند تجهیزات با کیفیت است.

شرکت پارس صنعت تجهیزات گلخانه علوفه هیدروپونیک را با قیمت بسیار مناسب و کیفیت بالا در اختیار علاقه‌مندان و تولیدکنندگان این کشت قرار داده است.

در گذر زمان به هرم غذایی افراد که می‌نگریم، پروتئین حیوانی جزء گروه‌های غذایی ضروری برای افراد بوده است. اهمیت به کیفیت این گروه غذایی و همچنین توجه به محیط زیست، تولیدکنندگان را بر آن داشت تا به کشت علوفه هیدروپونیک روی آورند.

 علوفه هیدروپونیک با توجه به روش تولید آن یک محصول ارگانیک است. مصرف علوفه هیدروپونیک ارگانیک برای دام و باتبع آن مصرف محصولات دامی برای انسان‌ها، راهی برای رسیدن به سلامتی بیشتر و حفظ محیط زیست سالم‌تر است.

آموزش علوفه هیدروپوینک

بخشی از آموزش کامل و جامع راه‌اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک

مرحله اول: آماده‌سازی و خرید تجهیزات مهم

اولین کاری که برای کشت هیدروپونیک باید انجام دهید، خرید و آماده‌سازی تجهیزات است! برای این نوع کشت بر خلاف کشت سنتی به تجهیزات سنگین از جمله تراکتور، ماشین درو، زمین زراعی و غیره نیاز نداریم.

در عوض به محصولات دیگری نیاز داریم که می‌توانید به شرکت پارس صنعت به صورت آنلاین و یا تلفنی سفارش دهید.

مرحله دوم: راه‌اندازی سالن با تجهیزات موردنیاز

در کنار خرید تجهیزات موردنیاز باید سالن و محوطه کشت را آماده کنید و شرایط آبیاری و نور را نیز مهیا سازید. همچنین در سالن کشت باید به این نکته توجه کنید که بستر کشت علوفه در جای مناسب قرار بگیرند تا بتواند به حداکثر میزان رشد در طی 7 تا 10 روز برسد.

مرحله سوم: قراردادن بذرها

پس از قراردادن بذرها (بذر جو) در سینی علوفه هیدروپونیک، آنها را به طور یکنواخت روی سینی پهن کنید و سپس روی قفسه قرار دهید. هر روز به دانه‌های جوانه‌زده آب بپاشید. البته باید مرحله جوانه‌زدن بذرها در اتاقی تاریک و به‌دوراز نور باشد، همچنین دقت کنید که آبیاری بیش از حد بذرها در مراحل جوانه‌زنی باعث گندیدگی و خراب‌شدن آنها می‌شود.

بذر علوفه هیدروپونیک

مرحله چهارم: آبیاری بذرها

بعد از انجام امور اولیه برای آماده‌سازی بذر برای قرارگرفتن در سینی‌ها در داخل طبقات، نوبت به آبیاری می‌رسد. آبیاری بذرها با انواع مه پاش است و برای این کار باید حتماً نوع بذر را نیز در نظر بگیرید و با افراد باتجربه مشورت کنید. معمولاً در هوای گرم معمولاً هر دو ساعت و در هوای سرد بعد از 4 ساعت آبیاری کافی است و به حفظ رطوبت کمک می‌کند.

مرحله پنجم: برداشت محصولات

برداشت علوفه بعد از بازه زمانی حدود 7 الی 10 روز است و بعدازاین مرحله می‌توانید به‌عنوان خوراک دام از آن استفاده کنید. شما با استفاده از یک سالن کوچک سرپوشیده 100 متری می‌توانید حدوداً روزانه 500 کیلوگرم علوفه تازه که بستگی به طول عرض و ارتفاع سالن دارد برداشت کنید.
کشت علوفه هیدروپونیک هیچ‌گونه دور ریزی ندارد و از هر کیلو بذر کاشته شده می‌توان تا هفت برابر علوفه برداشت کرد که بستگی به نوع بذر دارد.

برداشت نتیحه کشت علوفه هیدروپونیک

جهت آموزش و یا تولید علوفه هیدروپونیک روی دکمه زیر کلیک کنید.

parsanat

ویدئوهای ارسالی مشتریان پارس صنعت
Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.3]

برچسب ها

38 پاسخ

 1. با سلام، آموزش کشت علوفه هیدروپونیک می تونه تعمیم داده شه برای بذرهای سبزیجات به روش هیدروپونیک؟ و یا نه اینطور نیست.

  1. سلام
   روش کشت علوفه هیدروپونیک با سایر روش های کشت هیدروپونیک کاملا متفاوت هست.

 2. سلام خداقوت.
  در زمینه خرید بذر مناسب هم می تونیم از شما کمک بگیریم. بذر جو رو دیدم که دارید . منظورم بقیه بذرهای کشت علوفه هیدروپونیک هست به طور مثال گندم و ذرت؟

 3. سلام روزتون خوش
  امکانش هست در مورد آبیاری بذرها یه ویدیو یا مطالب بیشتری بزارید. چون فکر کنم یکی از مهم ترین مراحل آبیاری علوفه هیدروپونیک باشه؟

  1. سلام
   بله حتما. این ویدیو قبلا ضبط شده و الان در حال ویرایش هست تا تو سایت آپلود بشه

 4. سلام دوره جامع راه اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک شامل چه آیتم هایی میشه؟ اگه امکان داره در مورد این موضوع که تو مقاله اوردید یه کم بیشتر توضیح می دید؟

  1. سلام
   این بسته آموزشی از ویژگی های بذر مورد نیاز تا تنظیم دما و رطوبت گلخانه، نحوه چیدمان سازه ها به طوری که بهترین بهره برداری از سالن انجام بشه و …داراست.

 5. سلام و خسته نباشید.
  میشه لطفا در مورد بازار کار و صادرات علوفه هیدروپونیک توضیح بدید . یا مطلب بزارید. ممنون میشم چون این مورد برام خیلی مهمه

  1. سلام
   درخصوص بازار کار خدمت شما عرض کنم که اگر دامداری از روش نوین کشت علوفه هیدروپونیک استفاده نکنه در آینده نه چندان دور محکوم به نابودی خواهد بود. و برعکس اون هم صادقه.
   در خصوص صادرات علوفه تازه فعلا میسر نمیتونه باشه. چون علوفه بعد از برداشت بایستی به مصرف دام برسه و قابلیت انباشت علوفه تازه امکان پذیر نیست. و یا باید کلی شرایط محیطی رعایت بشه که هزینه اون خیلی بالا میره. پیشنهاد میکنم تجهیزات در کشور مبدا که عمدتا کشورهای همسایه هستند نصب و راه اندازی بشن.

 6. سلام صبحتون بخیر
  علوفه هیدروپونیک برای شترمرغ هم میشه استفاده کرد و یا بلدرچین؟ در این خصوص در سایتتون ندیدم اگه امکانش هست توضیح می دید؟

  1. سلام
   بله مورد استفاده داره، معمولا زودتر از زمان نرمال هفت روزه برداشت میشه.

 7. با عرض سلام و خسته نباشید
  سرمایه اولیه برای کشت هیدروپونیک با کشت آیروپونیک یکسان است و یا آیروپونیک گرانتر میشه؟

  1. سلام
   ما فعلا اختصاصا در خصوص کشت علوفه هیدروپونیک فعالیت میکنیم. شما میتونید با شماره های سایت تماس بگیرید و قیمت کشت علوفه هیدروپونیک را استعلام بفرمایید .

 8. سلام روزتون بخیر. در مورد نحوه قرار دان بذرها در سینی کشت علوفه هیدروپونیک امکانش هست بیشتر توضیح بدید، یعنی حدودا چند گرم میشه ریخت؟

  1. سلام
   در این خصوص یه ویدیو آموزشی داریم که در سایت پارس صنعت آپلود شده است. ضمنا در خصوص مقدار بذر داخل سینی هم مطلب آموزشی قرار دادیم.

 9. سلام وقتتون بخیر. در مورد قراردادن بذرها در سینی و مقدارش میشه بیشتر توضیح بدید؟

  1. سلام
   در این خصوص یه ویدیو آموزشی داریم که در سایت پارس صنعت آپلود شده است. ضمنا در خصوص مقدار بذر داخل سینی هم مطلب آموزشی قرار دادیم.

 10. با عرض سلام و خسته نباشید سرمایه اولیه برای کشت هیدروپونیک با کشت آیروپونیک یکسان است و یا آیروپونیک گرانتر میشه؟

  1. سلام
   ما فعلا اختصاصا در خصوص کشت علوفه هیدروپونیک فعالیت میکنیم. شما میتونید با شماره های سایت تماس بگیرید و قیمت کشت علوفه هیدروپونیک را استعلام بفرمایید .

 11. سلام عرض ادب
  امکانش هست در مورد کشت علوفه هیدروپونیک یه وبینار یا لایو آموزشی بزارید و توضیح بدید. خیلی دوست دارم با این روش کشت بیشتر آشنا بشم.

  1. سلام
   در این خصوص تو سایت پارس صنعت کلی ویدیو آپلود کردیم . لطفا سرچ کنید.

  2. سلام
   اکثر نکات آموزشی ویدیو گرفته و در سایت آپلود شده . حتی نحوه عملکرد قطعات هم تک تک ضبط و بارگذاری کردیم.

 12. سلام در مورد علوفه هیدروپونیک شبدر هم میشه توضیح بدید در فیلم های خارجی انگار شبدر بیشتر کشت میشه؟ دلیل خاصی داره؟

  1. سلام جناب میقانی در ارتباط با علوفه هیدر و پونیک شبدر باید به عرض برسانم که شبدر درنقاط مختلف اب و هوایی کشت می شود که بیشتر به صورت خشک به مصرف دام میرسانند که بیشتر به این علت ااست که شبدر تازه احتمال بروز نفخ در دام را زیاد میکند

 13. سلام صبحتون بخیر
  امکان داره درمورد تعلیف گوساله گوشتی با علوفه هیدروپونیک توضیحاتی بدید؟ می خوام ببینم مثل گاو جیره غذاییش باید تنظیم باشه دیگه؟

  1. سلام
   درخصوص جیره بندی حتما باید نظر جیره نویس رو مد نظر قرار بدید، که با توجه به نوع دام گوشتی متغیر خواهد بود .
   متأسفانه ما اطلاعاتی در خصوص جیره نویسی نداریم.

  2. سلام
   در خصوص جیره غذایی حتما باید با جیره نویس مشورت کنید. ولی قطعا علوفه هیدروپونیک بهترین علوفه خواهد بود که میتونه قسمت عمده ای از خوراک دام رو تشکیل بده.

 14. سلام خسته نباشید.
  یه سوال داشتم چرا در مورد علوفه هیدروپونیک توتلویزیون چیزی نمیزارید یا تبلیغاتی نمیبینیم در صورتیکه این روش در کشورهای دیگه خیلی استفاده می شه؟

  1. سلام
   والا ما هم دلمون پر هست ، یکسری محدودیت ها هست برای ما و یکسری هم در مقابل انتشار این علم مقاومت دارن و …

 15. سلام روز بخیر وخسته نباشید.
  من این مقالتون که خیلی جامع بود رو حوندم فقط یه سوالی داشتم .تو قسمت لوازم مورد نیاز که زدید مشاهده همه محصولات. برای کشت علوفه هیدروپونیک در منزل هم این موارد رو می خواد؟

  1. سلام
   تجهیزات در همه جا نسبت به شرایط متغیر هست. ولی عموما تجهیزات یکسان هست فقط در کمیت متغیر خواهد بود. البته این قضیه عمومیت نداره.

 16. سلام میشه یه راهنمایی کنید اگه بخوایم میکروگرین پرورش بدیم هم شما می تونید تو فروش یا پشتیبانی از شما کمک بگیریم؟

  1. سلام
   مجموعه ما فعلا در خصوص کشت علوفه هیدروپونیک به صورت تخصصی فعالیت داره . بسیاری از تجهیزات قابل استفاده مشترک خواهد بود.

 17. سلام وقتتون بخیر.
  علوفه هیدروپونیک درست شده الان کیلویی چنده؟ یعنی اگه بکاریم بخوایم بفروشیم کیلویی چند میشه فروخت؟

  1. سلام
   بخش عمده ای قیمت فروش علوفه هیدروپونیک بستگی به قیمت خرید بذر داره که سایر هزینه ها مثل هزینه کارگری و نگهداری و … به اون اضافه خواهد شد که این شرایط برای همه یکسان نیست. بنابراین قیمت فروش توسط شخص شما تعیین خواهد شد.

 18. سلام سال نوتون مبارک. آیا از علوفه هیدروپونیک برای جوجه های مرغ هم میشه استفاده کرد در مرغداری ها؟ و یا این علوفه فقط برای مرغ و خروس استفاده میشه؟

  1. سلام
   بله، این علوفه برای طیور هم مورد استفاده داره. شما میتونید ویدیو مربوط به تمایل طیور به علوفه هیدروپونیک رو مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.