تهران، شادآباد

سبد خرید

فروش نوار تیپ پلاکدار شیراز

نسرین نیک نژاد
2023-01-19
22:10
No Responses
نوار تیپ پلاکدار در شیراز

در سال‌های اخیر، کمبود آب باعث شده تا کشاورزان دیگر نتوانند محصولات زیادی بکارند و در بسیاری از کشورها به دنبال راه حلی برای این مشکل باشند. یکی از روش های خوب برای صنعت کشاورزی، آبیاری به روش قطره ای است. آبیاری قطره ای با کمک وسایلی مانند پمپ، لوله های آبیاری، نوارهای تیپ و غیره است.

در این نوشتار قصد داریم تا به بررسی یکی از انواع نوارهای تیپ به نام نوار تیپ پلاکدار و مرکز فروش «نوار تیپ پلاکدار در شیراز» بپردازیم.

نوار تیپ پلاکدار چیست
نوار تیپ پلاکدار

 

نوار تیپ پلاکدار (irragation flat tape) چیست؟

نوار تیپ، لوله‌ای پلی‌اتیلنی است که در سیستم آبیاری قطره‌ای به‌گونه‌ای طراحی شده که در نزدیکی ریشه گیاه، عمل آبیاری را انجام می‌دهد. نوار تیپ پلاکدار دارای قطره‌چکان یا دریپرهایی است که به فواصل معین درون لوله ها تعبیه شده است. این قطره‌چکان‌ها مساحت و عمق کمی از خاک اطراف گیاهان را خیس می‌کند.
جنس نوار تیپ پلاکدار از مواد پلی‌اتیلنی انعطاف‌پذیر و نرم است و به‌راحتی آن‌ها را بدون شکستگی یا ترک‌خوردگی خم کرد. نوار تیپ پلاکدار ظاهری مسطح دارد؛ اما زمانی که آب وارد آن می‌شود، تغییر شکل می‌دهد و شروع به پرشدن می‌کند.

مشخصات نوار تیپ پلاک دار

در نوار تیپ پلاک دار، قطره‌چکان یا دریپرهایی قرار دارد که در فواصل مشخص و استانداردی تعبیه شده است. فاصله بین این قطره‌چکان‌ها در نوار تیپ پلاکدار، باتوجه‌به نوع کاشت محصول مختلف است به طور مثال، فواصل 10، 20 و 30 سانتی‌متری از متداول‌ترین فواصل در نوار تیپ‌هاست. البته ناگفته نماند که شرکت پارس صنعت این فواصل را بسته به سلیقه مشتری تغییر می‌دهد.

ضخامت نوار تیپ150، 1705 و 200 میکرون
فاصله قطره‌چکان‌ها10، 20 و 30 سانتی‌متر
مدت استفاده2 تا 3 فصل زراعی
فشار آب0.8 تا یک اتمسفر

مزایای نوار تیپ پلاکدار

نوارهای تیپ پلاکدار آب را از طریق لوله و تحت‌فشار بالاتر از فشار اتمسفر از طریق چطره چکان در سطح مزرعه توزیع می‌کنند. در ادامه به برخی از مزایای استفاده از این وسیله می‌پردازیم.

 • افزایش راندمان آبیاری
 • عدم تشکیل رواناب‌های سطحی
 • جلوگیری از فرسایش خاک
 • استفاده بهینه از کل زمین زراعی
 • عدم رشد علف‌های هرز

کاربرد نوار تیپ پلاکدار

گیاهان مناسب برای آبیاری با نوار تیپ پلاک دار

از نوارهای تیپ پلاک دار در آبیاری انواع کشت‌های متراکم و ردیفی استفاده می‌کنند. همچنین در جدول زیر می‌توانید لیستی از گیاهان مناسب برای آبیاری با نوار تیپ پلاک دار را به کاربرد.

گل کلمبادمجان
کدوهویج
نخودلوبیا
کاهوفلفل
خیارگوجه فرنگی
سیب زمینیپیاز

نکات مهم برای نصب نوار تیپ پلاکدار

نوار تیپ پلاکدار نیز مانند هر محصولی نیاز به نگهداری و نحوه قرار دادنش براساس اصول باشد تا هم طول عمر این وسیله بالا برود وهم راندمان آن را نیز افزایش دهد.

 1. در نصب نوار تیپ پلاکدار باید دقت شود تا در نزدیکی گیاه قرار بگیرد تا بتواند آب را از طریق نفوذ عمقی به ریشه گیاه برساند.
 2. از مصرف آب‌های شور که منجر به بسته شدن منافذ نوار تیپ می‌شود، جلوگیری شود.
 3. از قراردادن نوار تیپ پلاک‌دار بر روی زمین‌هایی با شیب بالای 2 درصد اجتناب کنید.
 4. از قرار دادن نوارهای تیپ زیر نور مستقیم خورشید به مدت طولانی اجتناب شود.
 5. در صورت نصب نوار تیپ در مناطق بادگیر، بهتر است نوارها با میخ پلاستیکی فیکس شوند.
 6. از کشیدن نوار بر روی زمین در هنگام نصب جلوگیری شود زیرا باعث پارگی نوار تیپ می‌شود.
نوار تیپ پلاکدار
نوار تیپ پلاکدار

فروش نوار تیپ پلاکدار در شیراز

مجموعه پارس صنعت انواع نوار تیپ پلاکدار را در متراژهای استاندارد در اختیار کشاورزان عزیز قرار می‌دهد. فاصله بین دریپرها بین 20،10 و 30 سانتی‌متر است که بنا به دلخواه مشتری تغییر می‌کند.

برای مشاهده و خرید نوار تیپ پلاکدار در شیراز و سراسر کشور، با کلیک بر روی «خرید نوار تیپ پلاکدار» می‌توانید سفارش‌های خود را برای ما بفرستید تا آنها را در اسرع وقت و قیمت مناسب، برایتان ارسال کنیم.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *