تهران، شادآباد

سبد خرید

فروش نوار تیپ پلاکدار در تهران

نسرین نیک نژاد
2023-01-14
22:05
No Responses
نوار تیپ پلاکدار

در سال‌های اخیر کمبود آب تأثیر زیادی بر تولید مواد غذایی در جهان گذاشته است. بدون آب مردم راهی برای آبیاری محصولات خود و در نتیجه تأمین غذا برای جمعیت درحال‌رشد ندارند. بر اساس گزارش مؤسسه بین‌المللی مدیریت آب، کشاورزی سنتی در حدود 70 درصد از برداشت‌های جهانی آب را به خود اختصاص می‌دهد و دائماً با مصارف خانگی، صنعتی و زیست‌محیطی برای تأمین آب کمیاب رقابت می‌کند. در تلاش برای رفع این مشکل روزافزون، بسیاری از کارشناسان تلاش کرده‌اند تا روش‌های مؤثرتری برای مدیریت آب انجام دهند.
یکی از این روش‌ها آبیاری به روش قطره‌ای است. آبیاری قطره‌ای، روشی است به‌منظور به حداکثر رساندن مقدار محصول تولید شده کشاورزی با حداقل میزان آب. یکی از لوازم مورد استفاده در آبیاری قطره‌ای، نوار تیپ پلاک دار است/

در این نوشتار به تأثیر کمبود آب، آشنایی با نوار تیپ پلاک دار و در آخر معرفی یکی از بهترین مراکز فروش نوار تیپ پلاکدار در تهران می‌پردازیم.

 

نوار تیپ پلاکدار

خشکسالی یا کمبود آب چیست؟

کمبود آب به‌عنوان کاهش دسترسی به آب به دلیل کمبود فیزیکی (به‌عنوان‌مثال، خشکسالی)، فقدان زیرساخت‌های کافی (مانند کانال‌ها و چاه‌ها)، یا عدم اطمینان مؤسسات برای تأمین آب منظم تعریف می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، کمبود آب در جایی اتفاق می‌افتد که منابع آبی کافی برای برآوردن  نیازهای بلندمدت یک منطقه در کشاورزی و بهتر بگوییم زندگی وجود نداشته باشد.

امروزه، کمبود آب تقریباً همه قاره‌های جهان را تحت‌تأثیر قرار داده است؛ حدود 4 میلیارد نفر حداقل برای یک ماه از سال در شرایط کم‌آبی شدید زندگی می‌کنند. متأسفانه کشور ما ایران نیز در این بحران قرار دارد و لازم است تا با به کارگیری روش‌های نوین و بهینه در کشاورزی، از این نعمت خدادادی به درستی استفاده کنیم.

 

2روش صرفه جویی در مصرف آب برای کشاورزی

امروزه دانشمندان و محققان در سراسر جهان در حال توسعه راه‌حل‌های کارآمد برای کاهش کمبود آب هستند. در ادامه 2 راه‌حل هوشمند برای کاهش مصرف آب در کشاورزی آورده شده است.

  •  سیستم‌های آبیاری قطره‌ای

یکی از راه‌حل‌های ارزان‌ و عملی‌ برای صرفه‌جویی در مصرف آب، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای هستند که از آبیاری مکرر در مقادیر کم و هدفمند استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها شامل حفر لوله‌ها در زیرزمین و باز کردن سوراخ‌های ریز در آن‌ها در نزدیکی ریشه‌های گیاهان هستند. با این روش آبیاری، حداقل میزان آب در اثر تبخیر در هوا از بین می‌رود. سپس لوله‌ها به طور مکرر در فواصل زمانی کوتاه باز می‌شوند تا آب موردنیاز گیاهان را تأمین کنند.

بر اساس برخی مطالعات، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای با موفقیت در مناطق خشک و نیمه‌خشک برای تولید سبزی‌ها، محصولات علوفه‌ای و … استفاده شده است.

نوار تیپ پلاکدار

  •  روش هیدروپونیک برای کشاورزی

هیدروپونیک یک روش نوین در کشاورزی است که با کمک تجهیزات خاصی و بدون خاک می‌توان گیاهان خاصی را پرورش داد. انواع کلم‌ها، کاهو، اسفناج، سبزیجات مختلف و همچنین علوفه از مهم‌ترین محصولاتی است که به روش هیدروپونیک می‌توان کشت کرد.

امروزه روش کشاورزی هیدروپونیک یکی از بهترین روش‌ها در تهیه علوفه برای دام شناخته شده است. با کمک این روش علاوه بر آب می‌توان صنعت دامداری را نیز حفظ کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش، با کلیک بر روی «مشاوره علوفه هیدروپونیک» می‌توانید اطلاعات لازم را از کارشناسان پارس صنعت کسب نمایید.

نوار تیپ پلاکدار

نوار تیپ (Drip tape) چیست؟

نوار تیپ (Drip tape) یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم آبیاری قطره‌ای است. جنس این نوارها از پلی‌اتیلن هستند و دارای قطره‌چکان‌ها یا روزنه‌هایی هستند که روی آنها به فاصله معینی تعبیه می‌شوند. آب از طریق این سوراخ‌ها به طور مستقیم به ریشه گیاهان می‌رسد.

نوارهای تیپ را می‌توان یا  در بالای گیاه، روی خاک و در زیر خاک در عمق کمی دفن کرد. بااین‌حال، نوار تیپی که در زیر خاک قرار گرفته شده است بهتر در جای خود می‌ماند و از آسیب‌های ناشی از علل طبیعی مانند بادوباران‌های شدید در امان می‌ماند.

نوار تیپ به دو نوع نوار تیپ بغل دوخت دار و نوار تیپ پلاک دار دسته‌بندی می‌شود که در ادامه با نوع پلاک دار آن آشنا می‌شویم.

نوار تیپ پلاکدار
نوار تیپ پلاکدار

معرفی نوار تیپ پلاکدار (irrigation flat tape)

نوار تیپ پلاکدار با کمک یک قطره‌چکان که در فواصل مشخص 10–20-30 سانتی‌متر تعبیه شده است، نقش مهمی در صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی دارد. جنس این نوار از جنس مواد پلی‌اتیلنی مرغوب است.
نوار تیپ پلاکدار در آبیاری‌های ردیفی گیاهان همچون انواع صیفی‌جات گوجه‌فرنگی، ذرت، سیب‌زمینی، هندوانه و غیره و همین‌طور گیاهان تزئینی کاربرد دارد.

نوار تیپ پلاک دار از یکنواختی بالاتری در آبیاری گیاهان برخوردار هستند و همچنین امکان افزایش طول این نوع نوارها در ردیف‌های کشت گیاهان به‌راحتی انجام می‌شود.
نوار تیپ پلاکدار به دلیل ساختاری که دارد در زمین‌های کشاورزی شیب‌دار نیز به‌راحتی استفاده می‌شود؛ درصورتی‌که نوارهای درزدار محسوب می‌شود، چرا که این نوارهای درزدار در زمین‌های شیب‌دار دچار بازشدگی دوخت می‌شوند و مشکلاتی را برای آبیاری ایجاد می‌کنند.

 

نوار تیپ آبیاری

مزایای نوار تیپ پلاکدار

نوار تیپ پلاکدار با پخش یکنواخت آب در مزرعه موجب حفظ رطوبت خاک می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر با این روش از خفگی گیاه جلوگیری می‌شود و همچنین رشد گیاهان در بهترین شرایط رطوبتی فراهم می‌شود.
از نوار تیپ پلاکدار با کاهش زمان رویش گیاه و پایین آوردن انواع تنش‌های آبیاری یا کم‌آبی، بازدهی کشاورزی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. استفاده از نوار تیپ پلاکدار مزایای زیادی در صنعت کشاورزی به ارمغان می‌آورد که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

  • صرفه‌جویی در مصرف آب
  • سازگار برای انواع خاک‌ها
  • صرفه‌جویی در انرژی
  • حذف قارچ و آفات
  • اتصالات ساده و ارزان قیمت
  • جلوگیری از فرسایش خاک
  • جلوگیری از ازدیاد علف‌های هرز

فروش نوار تیپ پلاکدار در تهران

درحالی‌که کشاورزان در سراسر دنیا  از جدیدترین فناوری‌ها برای جلوگیری از هدررفتن آب استفاده می‌کنند، ما نیز باید در کشورمان و مخصوصاً شهرهای خشکی مانند تهران از این روش‌ها و ابزارها استفاده کنیم.

مجموعه پارس صنعت انواع نوار تیپ پلاکدار را در متراژهای استاندارد در اختیار کشاورزان عزیز قرار می‌دهد. فاصله بین دریپرها بین 20،10 و 30 سانتی‌متر است که بنا به دلخواه مشتری تغییر می‌کند.

برای مشاهده و خرید نوار تیپ پلاکدار در تهران و سراسر کشور، با کلیک بر روی «خرید نوار تیپ پلاکدار» می‌توانید سفارش‌های خود را برای ما بفرستید تا آنها را در اسرع وقت و قیمت مناسب، برایتان ارسال کنیم.

و به یاد داشته باشید که هر قطره آب یعنی یک زندگی!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *