تهران، شادآباد

سبد خرید

لاستیک نیتریل nitrile rubber (NBR)

مدیرسایت
2021-07-06
13:13
3 Responses
لاستیک نیتریل بوتادی ان

پارس صنعت در زمینه تأمین پلیمر هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.
(لطفاً در این خصوص تماس نگیرید)

 

نام‌های دیگر: NBR، لاستیک Buna-N، لاستیک نیتریل بوتادی‌ان، perbunan، nipol، krynac، europen

لاستیک NBR چیست؟

لاستیک نیتریل یک الاستومر کوپلیمری سنتزی است که از طریق کوپلیمریزاسیون امولسیونی مونومر آکریلونیتریل و بوتادی‌ان در حضور رادیکال‌های آزاد تولید می‌شود. لاستیک نیتریل دو نوع داغ و سرد دارد که نام‌گذاری آن‌ها با توجه به دمای پلیمریزاسیون انجام گرفته است. لاستیک نیتریل با وجود حضور آکریلونیتریل در ساختارش سمی نیست زیرا این ماده حتی در آب هم یونیزه نشده و یون سیانید تولید نمی‌کند.

زیرا آکریلونیتریل یک نوع سیانید است که سمی کشنده می‌باشد. در واقع مولکول‌های لاستیک نیتریل بدون تجزیه شدن در آب حل می‌شوند. در فرآیند تولید لاستیک نیتریل، با توجه به خواص مورد انتظار لاستیک مقدار بخش آکریلونیتریل لاستیک از 15 تا 50 % انتخاب می‌شود.

گریدهای مختلف لاستیک نیتریل عبارت است از:

 • High نیتریل: بیشتر از 45 % نیتریل
 • Medium نیتریل: 30 تا 45 % نیتریل
 • Low نیتریل: کمتر از 30 % نیتریل

در بیشتر کاربردها گرید مدیوم مناسب است. انتخاب گرید لاستیک نیتریل باید با توجه به خواص مورد انتظار مانند مقاومت به روغن و انعطاف پذیری آن انجام گیرد.

خواص لاستیک نیتریل

لاستیک نیتریل بیشتر به دلیل مقاومت به روغن بسیار خوبش معروف است. همچنین پلیمری چقرمه و مقاوم به حرارت می‌باشد. مقدار مقاومت به روغن لاستیک نیتریل تحت تاثیر مقدار بخش آکریلونیتریلی ساختار است. هر چه مقدار آکریلونیتریل بیشتر باشد مقاومت لاستیک در برابر تورم در اثر روغن و استحکام افزایش و نفوذپذیری در برابر گازها کاهش می‌یابد. از طرف دیگر کاهش مقدار آکریلونیتریل باعث افزایش انعطاف پذیری در دمای پایین می‌گردد. لاستیک نیتریل با درصد آکریلونیتریل کم به پلیمری مقاوم در برابر حرارت، مستحکم و مرتجع شناخته می‌شود.

لاستیک نیتریل عموماً در محدوده‌ی دمایی – 40 تا 110 درجه سانتیگراد کاربرد دارد. این لاستیک 3 برابر مقاوم‌تر از لاستیک طبیعی در برابر سوراخ شدن بوده و در برابر برش، سایش، پارگی، مواد خورنده و هیدروکربن‌های آلیفاتیک نیز مقاوم است. اما انعطاف پذیری کمتری نسبت به لاستیک طبیعی دارد. لاستیک نیتریل از الاستومرهای فلوئوری ارزان‌تر می‌باشد. نیتریل هیدروژن دار شده مقاوم به حرارت و اکسیداسیون و منعطف در دمای پایین است.

از طرفی لاستیک نیتریل در شرایط خارجی و در تماس با هوا محدودیت دارد و نسبت به بعضی مواد شیمیایی حساس است. این لاستیک در برابر اوزون، نور و آب و هوا واکنش داده و مقاومت به شعله بسیار کمی دارد. همچنین لاستیک نیتریل در تماس با نیتریک اسید و اکسید کننده‌ها آتش می‌گیرد و نمی‌توان از آن‌ها در تماس با هیدروکربن‌های کلرینه شده یا حلال‌های قطبی استفاده کرد. به جهت بهبود خواص فیزیکی و مقاومت حرارتی، لاستیک نیتریل کربوکسیله (XNBR) می‌گردد.

 

مشخصات شیمیایی لاستیک نیتریل

فرمول شیمیایی

(C4H6)n-(C3H3N)m

نام IUPAC

poly (acrylonitrile butadiene)

نام‌های دیگر

nitrile butadiene rubber, NBR, Buna-N, acrylonitrile butadiene rubber, perbunan, nipol, krynac, europen

چگالی (Mg/m3)

0.97

حلالیتمحلول در اتیل استات، بوتانون، تولوئن، سیکلوهگزانون، کتون‌ها، استات استرها و حلال‌های آلی کلرینه شده
سختی

30 – 90 shore A

دمای انتقال شیشه‌ای Tg (oC)

-38

قدرت کششی (MPa)

6.89 – 24.1

میزان کشیدگی در شکست (%)

Elongation at break

400 – 600 %

کاربرد لاستیک نیتریل

لاستیک نیتریل معمولاً در جاهایی که به مقاومت در برابر روغن، عملکرد در دمای خیلی پایین و محافظت شخصی نیاز است، کاربرد دارد. مقاومت به روغن داغ لاستیک نیتریل باعث گسترش استفاده‌ی آن در صنایع خودرو و تولید واشرها، درزگیرهای روغن، o-ringها، شیلنگ‌های سوخت و دیگر قطعات می‌شود. همچنین از آن در تولید غلطک‌ها در صنعت چاپ استفاده می‌شود.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 3.5]

مقالات مرتبط

3 پاسخ

 1. ممنون از پاسختون،اما به نظر در مقایسه طول عمر 26% و 33% اشتباه میکنین، چون هر چه درصد اکریلو نیتریل کم شه مقاومت در برابر عواملی مثل حرارت،اکسیداسیون و … افزایش پیدا میکنه،در نتیجه طول عمر 26% بیشتر از 33% می باشد.

 2. سلام ممنون از مطالب خوبتون.میخواستم بپرسم تاثیر درصد اکریلونیتریل بر طول عمر قطعات لاستیکی(طول عمر انبارداری یا استفاده شده در محصول) به چه صورته؟یعنی NBR 33% در مقایسه با NBR 26% طول عمر کمتری داره؟و اینکه به نظر شما بهترین زمان طول عمر برای قطعات NBR چند سال می باشد؟

  1. با سلام و عرض ادب
   درصد اکریلونیتریل بر روی نفوذپذیری گازها به لاستیک، سرعت اکسیداسیون، مقاومت به حلال‌ها و انعطاف پذیری لاستیک نیتریل تاثیرگذاره به این صورت که اگر درصد اکریلونیتریل در لاستیک بیشتر باشد، انعطاف پذیری کاهش یافته اما مقاومت به روغن‌ها و حلال‌ها افزایش می‌یابد.
   بهترین درصد اکریلونیتریل 33% هست که هم انعطاف حوبی داره هم مقاومت به حلال مناسبی دارد.
   پس NBR33% انتظار میره عمر طولانی‌تری نسبت به 26% داشته باشه.
   به طور کلی زمان بهینه نگهداری NBR هفت 7 سال است اما تا 10 سال هم مجاز و قابل استفاده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *