تهران، شادآباد

سبد خرید

گیاهان تصفیه هوا در منزل|کدام گل برای تصفیه هوای خانه مناسب است؟

نسرین نیک نژاد
2023-01-21
22:07
No Responses
گیاهان تصفیه هوا در منزل

بر اساس آخرین تحقیقات، هوای تازه می‌تواند به داشتن ذهن سالم و بهبود سلامت جسمانی کمک کند، اکسیژن بیشتر، ذهن را پاک می‌کند، پوست را جوان می‌سازد و به‌طورکلی به بدن انرژی می‌بخشد.
یکی از مشکلاتی خانه‌های امروزی دارند، عدم تهویه مناسب هوا و یا کمبود هوای تازه است. به‌طورکلی اصول ساختمان‌سازی در سال‌های اخیر به‌گونه‌ای بنا شده است که فضاهای داخلی را کاملاً مهروموم می‌کند. کمبود تهویه و هوای تازه می‌تواند باعث باقی‌ماندن آلاینده‌های هوای شود و فضا را بیشتر مستعد رشد کپک‌ و عوامل بیماری‌زا کند.
از طرفی سطح آلودگی هوا در شهرهای بزرگ از داخل خانه بیشتر است و برای ایجاد یک‌هوای تازه نیازمند راهکارهایی هستیم.  در این مقاله ما قصد داریم تا به معرفی انواع گیاهان تصفیه هوا در منزل معرفی کنیم و در نهایت راه‌حل آسان دیگری را هم پیشنهاد دهیم.

 

انواع گیاهان تصفیه هوا در منزل

کیفیت پایین هوا در خانه می‌تواند منجر به سرگیجه، خستگی و حتی مشکلات تنفسی شود. اما نگران نباشید با این 10 گیاه آپارتمانی می‌توانید دی‌اکسیدکربن و سایر آلاینده‌های موجود را به اکسیژن تازه برای ریه‌هایتان تبدیل کنید. این گیاهان نه‌تنها برای منازل عالی هستند، بلکه می‌توانید در محل کار خود نیز قرار دهید و از فواید آن بهره‌مند شوید.
پس اگر نیاز به تصفیه هوا و اکسیژن بیشتری دارید، این ده گیاه آپارتمانی تصفیه‌کننده هوا را تهیه کنید تا هوای داخل خانه خود را بهبود بخشید و سموم موجود در هوا را از بین ببرید.

1. فیکوس
فیکوس همیشه سبز (Ficus benjamina) یکی از انواع گیاهان تصفیه هوا در منزل است. مراقبت از آن آسان است و فقط به آبیاری منظم نیاز دارد تا برگ‌هایش خشک نشوند. درخت فیکوس علاوه بر زیبایی باعث کاهش آلودگی هوا می شود. زایلن، تولوئن و فرمالدئید که معمولاً در چسب‌ها و رنگ‌ها یافت می‌شوند، می‌توانند تبخیر شوند و وارد هوای خانه شوند. اما فیکوس این مواد را جذب می‌کند و هوای داخل خانه را بهبود می‌بخشد.

 

گیاه فیکوس برای تصفیه هوا
گیاه فیکوس

2. پیچک صحرایی
پیچک صحرایی همچنین به‌عنوان نیلوفر صحرایی نیز معروف است. این گیاه در هوای آلوده معجزه می‌کند. به همین دلیل اغلب به‌عنوان یک گیاه زینتی در فضاهایی که افراد سیگاری هستند، بهتر است استفاده می‌شود. گیاه پیچک صحرایی در حذف حلال‌ها بسیار خوب است: بنزن‌ها، زایلن و سایر اجزای رنگ‌ها و چسب‌ها هیچ شانسی برای ماندن در برابر این گل ندارند. این گیاه درحالی‌که هوای خانه شما را تمیز، سالم و قابل تنفس می‌کند، با گل‌های درخشان سفید و ماه مانند خود نیز جلوه خاصی به محیط می‌دهد.

 

گیاه مناسب تصفیه هوا
پیچک صحرایی

3. سانسوریا
یکی دیگر از انواع گیاهان تصفیه هوا در منزل سانسوریا است که به مراقبت زیادی نیز نیاز ندارد، بنابراین برای افرادی که حوصله نگهداری دائم از یک گیاه را ندارند بسیار مناسب است. کافیست فقط آن را در مکانی روشن قرار دهید تا گیاه شما سبز و سالم بماند. علاوه بر این، گیاه سانسوریا هوا را از آلاینده‌های متعدد پاک می‌کند و اکسیژن خوبی را برای محیط تأمین می‌کند. به عبارت ساده، سانسوریا یک سیستم فیلتر هوای طبیعی است.

سانسوریا
سانسوریا

4. ارکیده
لطیف، زیبا و ظریف، این ویژگی‌هایی است که بیشتر مردم، گیاه ارکیده را با آن می‌شناسند. جدا از ظاهر خوب، ارکیده بخارات سمی هوا را تمیز می‌کند. به‌ویژه، این گیاه به طور قابل‌اعتماد زایلن، تولوئن و فرمالدئید را از هوا جذب می‌کند و یک محیط سالم را ایجاد می‌کند. ارکیده علاوه بر زیبایی یک انواع گیاهان تصفیه هوا نیز است.

 

ارکیده
ارکیده

5. نخل کنتیا

نخل کنتیا (Howea) از مناطق نیمه‌گرمسیری می‌آید، یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی محبوب است. نخل کنتیا نه‌تنها حسی فوق‌العاده را القا می‌کند، بلکه یک فیلتر هوای ایدئال است. این گیاه با قرارگرفتن در مکانی نیمه سایه و با کمی آبیاری گهگاهی تا 40 سال عمر می‌کند! در طول این سال‌ها، هوای آلاینده‌ها را فیلتر می‌کند و مقدار بالاتر از حد متوسط اکسیژن تولید می‌کند و آب‌وهوای داخلی خانه را سالم می‌کند.

 

نخل کنتیا
نخل کنتیا

6. دراسنا

دراسنا، یک انتخاب عالی برای حذف آلاینده‌ها از هوا در خانه است. به‌ویژه در برابر فرمالدئید بسیار مؤثر است. تنها در 24 ساعت، دراسنا می‌تواند تا 70٪ از گازهای مضر را حذف کند. از نظر بصری، گونه‌های سبز تیره، قرمز شرابی و زرد جذابیت عجیب‌وغریبی را به وجود می‌آورند. به‌خاطر داشته باشید، کودکان و حیوانات نباید این گیاه را بخورند زیرا سانسوریا یک گیاه سمی است.

 

 

داراسنا
دراسنا

7. گیاه گندمی
گیاه گندمی یا عنکبوتی یکی از محبوب‌ترین انواع گیاهان تصفیه هوا در آپارتمان‌های شهری است. تقریباً تمام فرمالدئیدهای هوا را فیلتر کرده و به اکسیژن تبدیل می‌کند. این گیاه همچنین به تمیزکردن هوای سمی در خانه افراد سیگاری نیز کمک می‌کند. گیاه عنکبوتی علاوه بر قابلیت فیلتر هوا، نیاز به مراقبت کمی دارد. فقط هرازگاهی به کمی آب نیاز دارد.

 

گیاه گندمی
گیاه گندمی

8. پیچک
پیچک یکی از مؤثرترین تصفیه‌کننده‌های هوا است. این گیاه می‌تواند تا 90 درصد بنزن‌ها (که در دود اگزوز خودروها وجود دارد) را تنها در یک روز در هوای خانه فیلتر کند. علاوه بر این، پیچک منبع ثابتی از اکسیژن را فراهم می‌کند. هنگامی که روی دیوار خانه رشد می‌کند، این گیاه مانند یک تهویه مطبوع نیز عمل می‌کند.
در فصول گرم‌تر، دمای مطبوعی برای اتاق فراهم می کندو در هوای سرد نیز اثر عایقی دارد. پیچک نیز به‌عنوان یک گیاه خانگی بسیار مناسب است. بااین‌حال، این گیاه هوای خشک را زیاد دوست ندارد و بهتر است رطوبت اطراف گیاه را افزایش دهید.

پیچک
پیچک

9. اسپاتی فیلوم یا گیاه صلح
اسپاتی فیلوم یکی از شناخته‌شده‌ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه همیشه سبز به دلیل طول عمر و شکل زیبای برگ‌های خود محبوبیت زیادی دارد. گیاهی مقاوم که با داشتن کمی آب و مکان روشن به‌راحتی رشد می‌کند. گیاه صلح آمونیاک یا بنزن، با آلاینده‌ها و هوای گرفتگی مبارزه می‌کند. بااین‌وجود این گیاه برای افرادی که واکنش‌های آلرژیک دارند، مناسب نیست.

 

اسپاتی فیلوم
اسپاتی فیلوم

10.گل داودی
گل داودی نه‌تنها یکی از زیباترین گیاهان است؛ بلکه همچنین یکی از بهترین انواع گیاهان تصفیه هوا نیز به شمار می‌رود. گل داوودی تقریباً تمام سموم موجود در هوا از آمونیاک گرفته تا زایلن را جذب می‌کند و کیفیت هوای بهتری را برای ریه‌های شما ایجاد می‌کند.
در بهار و پاییز، انواع گل‌های داوودی در انواع رنگ‌ها وجود دارند می‌دهند و شاخه‌های جدیدی برای فصل گلدهی بعدی تشکیل می‌دهند. بااین‌حال، این گیاهان زیبا یک نقطه‌ضعف دارد؛ این گیاه باید دور از دسترس حیوانات خانگی نگهداری شوند، زیرا گل داوودی می‌تواند برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی باشد.

گل داوودی
گل داوودی

خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی

برخی از افراد به گیاهان حساسیت دارند و یا فضای کوچکی برای نگهداری این موجودات زنده دارند؛ بنابراین بهتر است از یک دستگاه تصفیه هوای خانگی استفاده کنند. پیشنهاد ما تصفیه‌کننده‌های یسان پارس صنعت است که مجهز به فناوری پلاسمای سرد هستند. این دستگاه‌های تصفیه هوا برای ازبین‌بردن گردوغبار، گرده و سایر مواد حساسیت‌زا از هوا بسیار مؤثر هستند و یک گزینه‌ عالی برای افرادی که از آلرژی یا آسم رنج می‌برند.

 

شما عزیزان می‌توانید برای خرید این وسیله به صورت آنلاین یا تلفنی، سفارش‌های خود را ارسال کنید. برای خرید دستگاه تصفیه هوا در سراسر ایران با کلیک بر روی کلمه «دستگاه تصفیه هوا»، از قیمت و مشخصات انواع مختلف آن دیدن نمایید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *