تهران، شادآباد

سبد خرید

پلی متیل اکریلات polymethyl acrylate (PMA)

مدیرسایت
2021-06-28
10:25
No Responses

پارس صنعت در زمینه تأمین پلیمر هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.
(لطفاً در این خصوص تماس نگیرید)

نام‌های دیگر: پلکسی گام

پلی متیل اکریلات چیست؟

پلی متیل اکریلات یک پلی استر اکریلیک آب گریز است که از پلیمریزاسیون رادیکالی امولسیونی مونومر متیل اکریلات به‌دست می‌آید. پلی متیل اکریلات در دمای اتاق چقرمه، چرم‌گونه، نرم و منعطف بوده و توسط Rohm و Haa AG در آلمان برای اولین بار به شکل ورقه‌های PMA برای لمینیت کردن شیشه‌های امنیتی تولید گشته است.

خواص پلی متیل اکریلات

پلی متیل اکریلات دمای انتقال شیشه‌ای Tg پایینی در حدودoC  10 دارد و برخلاف پلیمرهای هم‌خانواده‌ی آن مانند پلی متیل متاکریلات PMMA، تابش اشعه‌های پرانرژی مانند اشعه فرابنفش باعث ایجاد اتصالات عرضی و کراس لینک شدن آن می‌شود.

این پلیمر در دی‌متیل سولفوکساید (DMSO) محلول بوده و به آب و محلول‌های قلیایی حساس است.

خصوصیات شیمیایی پلی متیل اکریلات

فرمول شیمیایی

(C4H6O2)n

نام IUPAC

Poly(methyl propenoate)

نام‌های دیگر

Polymethylacrylate, Polymethyl acrylate, plexigum

چگالی (g/cm3)

1.22

ظاهرمایع بیرنگ
دمای انتقال شیشه‌ای Tg (oC)

10

گرمای ویژه مولی Cp (J/mol.K)در حالت جامد: 114

در حالت مایع: 153.3

وزن مولکولی (g/mol)

9100 – 11000

ضریب شکست

1.494

حلالیتمحلول در DMSO، THF و DMF
دمای نگهداری (oC)

5 – 25

 

کاربرد پلی متیل اکریلات

از این پلیمر به عنوان شروع کننده‌ی واکنش کوپلیمریزواسیون مونومر هیدروکسی اتیل متاکریلات HEMA و  2-(دی متیل آمینو) اتیل متاکریلات DMAEMA استفاده می‌شود. همچنین در بهبود الیاف، صنعت چرم و فینیشینگ چرم، نساجی، کاغذ، چسب‌ها و پوشش‌های سطوح و به عنوان دیسپرس‌کننده و کنترل کننده اندازه ذرات در جوهر‌ها کاربرد دارد. استرهای اکریلیک نقش اصلی در تشکیل فیلم و خشک شدن رنگ‌های اکریلیک را برعهده دارند. همچنین برای تولید قالب‌های متخلخل پلاستیکی استفاده می‌شود.

از مخلوطی از پلی متیل اکریلات و پلی اتیل اکریلات برای دستیابی به خواص مطلوب با توجه به کاربرد نهایی مانند سختی موردنیاز، قابلیت انبساط، کشش و کش آمدن بالا و قوی و سخت بودن استفاده می‌شود. پلی متیل اکریلات  معمولا با مونومرهایی که کم کراسلینک شده‌اند کوپلیمریزه می‌شود تا خواص حافظه‌ی پلیمر بهبود یابد. با ایجاد شاخه‌ی استایرن-اکریلونیتریل (SAN) بر روی پلی متیل اکریلات، چقرمگی، سختی و پایداری حرارتی بهبود می‌یابد. از این ASA ترپلیمر در صنایع خودرو، بسته بندی، ساخت و ساز و ساختمان سازی استفاده می‌شود.

PMA به صورت جزئی هیدرولیز شده و ماده‌ای به اسم غلیظ کننده صمغ (gum thickener) تولید می‌کند که اصلاح کننده‌ی خواص رئولوژیکی است. غلیظ کننده‌های سدیم پلی اکریلات‌ها در غلیظ کردن پوشش‌ها و چسب‌های بر پایه‌ی SBR، VAE و لاستیک طبیعی بسیار موثراند. از آن‌ها در دیسپرسیون‌ها و امولسیون‌هایی که به سختی پایدار می‌شوند، استفاده می‌شود. کاربرد آنها در صنعت فرش و موکت شامل پوشش‌ها، پیش پوشش‌ها (precoat)، پوشش‌های فومی و چسب‌ها می‌باشد.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
مدیرسایت
2021-06-28
10:25
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *