تهران، شادآباد

سبد خرید

رفع گرفتگی نوار تیپ

نسرین نیک نژاد
2023-10-01
11:32
No Responses
رفع گرفتگی نوار تیپ

رفع گرفتگی روزنه‌های نوار تیپ می‌تواند یکی از سؤال‌هایی باشد که برای کشاورزان در استفاده از نوار تیپ برای آبیاری پیش می‌آید. تصفیه آب و استفاده از سیستم فیلتراسیون مناسب می‌تواند به کشاورزان کمک کند تا از این مشکل جلوگیری کنید و آبیاری بهتری داشته باشید. در این مقاله پارس صنعت به «رفع گرفتگی نوار تیپ» می‌پردازیم.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله «شستشوی نوار تیپ» را مطالعه نمایید.

دلایل گرفتگی نوار تیپ

علل مسدودشدن قطره‌چکان به دودسته بیولوژیکی، فیزیکی و شیمیایی طبقه‌بندی می‌شوند. شایع‌ترین علل فیزیکی گرفتگی روزنه های نوار تیپ ذرات ماسه هستند که معمولاً در آب‌های سطحی یافت می‌شوند. سایر جامدات معلق ممکن است برای عبور از دهانه قطره‌چکان خیلی بزرگ باشند و ممکن است آن را مسدود کنند.

  • سیستم‌های آبیاری قطره‌ای محیط مساعدی را برای باکتری‌ها، قارچ‌ها و جلبک‌ها فراهم می‌کند که می‌توانند باعث تجمع لجن شوند. این پدیده به علت وجود منگنز، سولفید و آهن در آب به وجود بیاید. همچنین ایجاد میکروارگانیسم‌ها با سطح آهن یا منگنز نسبتاً بالا و ترکیبات سولفید هیدروژن نیز از دلایل گرفتگی نوار تیپ هستند.

 

  • علل شیمیایی به رسوب مواد معدنی اشاره دارد کهدر مواقعی که حلالیت مواد معدنی به‌اندازه کافی کم است، به وجود می‌آید. حلالیت به دمای آب، ph و غلظت عناصر معدنی موجود در آب بستگی دارد. عناصر رایجی که دریپرها را در اثر بارش و رسوب مسدود می‌کنند، کلسیم، منیزیم، آهن و منگنز هستند که کربنات کلسیم رایج‌ترین رسوب است. آبی که حاوی سطوح بالایی از این عناصر است و دارای ph بالاتر از 7.0 است باعث مسدودشدن قطره‌های چکان‌ها می‌شود.

 

  • افزودن کود به آب نیز می‌تواند به دلیل فعل‌وانفعالات شیمیایی و غلظت بالای مواد معدنی باعث مسدودشدن قطره‌چکان‌ها شود. در چنین مواقعی تزریق اسید، برای کاهش ph آب آبیاری می‌تواند از گرفتگی شیمیایی قطره‌چکان‌ها جلوگیری کند.

به‌طورکلی، آب‌های سطحی حاوی عوامل مسدودکننده بیولوژیکی و فیزیکی بیشتری هستند، درحالی‌که آب‌های زیرزمینی معمولاً با غلظت مواد معدنی بالاتر مشخص می‌شوند که خطر گرفتگی شیمیایی را به همراه دارد.

رفع گرفتگی نوار تیپ چگونه است

روش های رفع گرفتگی نوار تیپ

برای جلوگیری از گرفتگی قطره‌چکان، توصیه می‌شود این چک‌لیست را دنبال کنید:

  1. آب منبع و آب آبیاری خود را برای 3 نوع علت گرفتگی آزمایش کنید.
  2. قبل از ورود آب به قطره‌چکان‌ها، ذرات یا مصالح بزرگ مانند ماسه و خاک رس را فیلتر کنید.
  3. ازبین‌بردن میکروارگانیسم‌ها با ضدعفونی مناسب و تصفیه آب.
  4. با تنظیم سطح ph، نظارت بر حلالیت کودها و اجتناب از فعل‌وانفعالات شیمیایی بین کودها، از رسوب مواد شیمیایی در سیستم آبیاری جلوگیری کنید.
  5. خطوط آبیاری و قطره‌چکان‌ها را با شستشوی دوره‌ای حفظ کنید.

با انجام این اقدامات می‌توانید از گرفتگی روزنه‌های نوار تیپ جلوگیری کنید و آبیاری بهتری در مزارع خود داشته باشید.

دلایل گرفتگی نوار تیپ

خرید نوار تیپ

تجهیزات آبیاری قطره‌ای که شامل نوار تیپ و سیستم فیلتراسیون است در مجموعه پارس صنعت پکیج کاملی است که قبل از خرید آن، طراحی آن برای زمین شما انجام می‌شود. مشاوره و نصب صحیح نوار تیپ می‌تواند از گرفتگی روزنه‌های نوار تیپ جلوگیری کند و به آبیاری بهتر و باکیفیت‌تری منجر شود.

جهت خرید انواع تجهیزات آبیاری قطره‌ای می‌توانید از طریق تماس تلفنی، حضوری و به صورت آنلاین اقدام نمایید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع نوار تیپ بر روی کلمه «نوار تیپ» کلیک کنید.

 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 1]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *