تهران، شادآباد

سبد خرید

پلی وینیلیدین کلراید| PVDC یا ساران

مدیرسایت
2021-06-14
20:44
No Responses

پارس صنعت در زمینه تأمین پلیمر هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.
(لطفاً در این خصوص تماس نگیرید)

PVDC چیست؟

PVDC یک رزین ترموپلاستیک سنتزی شفاف، منعطف و نیمه کریستالی است که از پلیمریزاسیون امولسیونی رادیکالی مونومر وینیلیدین‌کلراید به‌دست می‌آید. براقیت بالایی دارد و اکسیژن و رطوبت را از خود عبور نمی‌دهد.

معمولا به دلیل افزایش طول عمر مواد از PVDC به عنوان بسته‌بندی شفاف، منعطف و نفوذناپذیر مواد غذایی، بسته‌بندی داروها و پزشکی استفاده می‌شود. در دو حالت پودر و گرانول که می‌تواند جهت تشکیل فیلم پلاستیکی ذوب شود، عرضه می‌گردد. از جمله نام‌های دیگر آن عبارت است از پلی‌وینیلیدین دیکلراید (polyvinylidene dichloride) و پلی‌دین (polydene).

 

واکنش پلیمریزاسیون PVDC

 

مشخصات شیمیایی PVDC

 

فرمول شیمیایی

(C2H2Cl2)n

نام IUPAC

Poly (1,1-dichloroethene)

چگالی (g/cm3)

1.65 – 1.78

دمای ذوب (oC)

180

دمای انتقال شیشه‌ای Tg(oC)

-15

ضریب انبساط حرارتی  oC-1)

( 335 – 349 ) × 10-6

گرمای ویژه (J/mol.K)

130

رسانایی حرارتی (W/m.K)

0.121

ضریب شکست

1.6 – 1.63

ثابت دی‌الکتریک

3.5 – 4.5

حلالیت

نامحلول در روغن و حلال‌های آلی

محلول در حلال‌های قطبی

جذب آب در 24 ساعت (%)

0.1

سختی

R98-106

قدرت کششی (MPa)

25 – 110

اشتعال‌پذیریخود خاموش‌شونده
بالاترین دمای سرویس‌دهی (oC)

80 – 100

 

خواص PVDC

مهم‌ترین خاصیت PVDC نفوذپذیری بسیار کم نسبت به بخار آب و گازهاست که آن را تبدیل به یک پلیمر ایده‌آل برای بسته‌بندی غذایی کرده است. همچنین نسبت به خیلی از مواد شیمایی مانند روغن و گریس (grease) مقاوم است. جهت بهبود خواص PVDC، کوپلیمریزاسیون آن با دیگر مونومرها انجام می‌شود.

مهم‌ترین کوپلیمر آن حاوی 87% پلی‌وینیلیدین‌کلراید و 13% وینیل‌کلراید دارد و به اسم تجاری ساران شناخته می‌شود. کوپلیمر ساران برای اولین بار در سال 1939 توسط کارخانه شیمیایی Dow به عنوان بسته‌بندی غذایی شفاف تجاری گشت. به دلیل گران بودن ساران، کوپلیمرهای دیگری با پلاستیک‌های ارزان‌تر مانند پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن یا نایلون تهیه شد که خاصیت سدگری نسبت به آب و اکسیژن را PVDC تأمین می‌کند.

همچنین به خواص دیگر PVDC از جمله کم بو بودن، مقاومت شیمیایی بالا، خنثی بودن، به راحتی اکسترود (قالب ریزی) و لمینیت شدن، قابل چاپ و مایکروویو شدن در سیستم‌های جوهری مرسوم می‌توان اشاره کرد.

با اینکه PVDC یک پلیمر قابل بازیافت است، اما اغلب محصولات تولید شده از آن بازیافت نمی‌شوند زیرا معمولا PVDC به شکل یک پوشش بسیار نازک به کار رفته و استخراج آن از محصول سخت و پیچیده است.

کاربردهای PVDC

فیلم پلی‌وینیلیدین‌کلراید یکی از فیلم‌های شفاف مورد توجه در صنعت بسته‌بندی می‌باشد که بیشتر در بسته‌بندی غذا، دارو، وسایل آرایشی و بهداشتی، محصولات فاسد شدنی و ظریف استفاده می‌گردد. در مقایسه با فیلم‌های مرسوم دیگر، PVDC خواص سدگری بهتری نسبت به گاز و رطوبت و عایق‌سازی حرارتی بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. در صنعت پوشش‌های PVDC با پوشش‌های اکریلیک، PVOH و EVOH رقابت می‌کنند. ترکیبات PVC-PVDC نیز در فیلترهای بنزین، شیرآلات و لوله‌ها کاربرد دارند.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4.3]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *