PVDC چیست؟

PVDC یک رزین ترموپلاستیک سنتزی شفاف، منعطف و نیمه کریستالی است که از پلیمریزاسیون امولسیونی رادیکالی مونومر وینیلیدین‌کلراید به‌دست می‌آید. براقیت بالایی دارد و اکسیژن و رطوبت را از خود عبور نمی‌دهد.

معمولا به دلیل افزایش طول عمر مواد از PVDC به عنوان بسته‌بندی شفاف، منعطف و نفوذناپذیر مواد غذایی، بسته‌بندی داروها و پزشکی استفاده می‌شود. در دو حالت پودر و گرانول که می‌تواند جهت تشکیل فیلم پلاستیکی ذوب شود، عرضه می‌گردد. از جمله نام‌های دیگر آن عبارت است از پلی‌وینیلیدین دیکلراید (polyvinylidene dichloride) و پلی‌دین (polydene).

 

واکنش پلیمریزاسیون PVDC

 

مشخصات شیمیایی PVDC

 

فرمول شیمیایی

(C۲H۲Cl۲)n

نام IUPAC

Poly (1,1-dichloroethene)

چگالی (g/cm۳)

۱.۶۵ – ۱.۷۸

دمای ذوب (oC)

۱۸۰

دمای انتقال شیشه‌ای Tg(oC)

-۱۵

ضریب انبساط حرارتی  oC)

( ۳۳۵ – ۳۴۹ ) × ۱۰

گرمای ویژه (J/mol.K)

۱۳۰

رسانایی حرارتی (W/m.K)

۰.۱۲۱

ضریب شکست

۱.۶ – ۱.۶۳

ثابت دی‌الکتریک

۳.۵ – ۴.۵

حلالیت

نامحلول در روغن و حلال‌های آلی

محلول در حلال‌های قطبی

جذب آب در ۲۴ ساعت (%)

۰.۱

سختی

R98-106

قدرت کششی (MPa)

۲۵ – ۱۱۰

اشتعال‌پذیری خود خاموش‌شونده
بالاترین دمای سرویس‌دهی (oC)

۸۰ – ۱۰۰

 

خواص PVDC

مهم‌ترین خاصیت PVDC نفوذپذیری بسیار کم نسبت به بخار آب و گازهاست که آن را تبدیل به یک پلیمر ایده‌آل برای بسته‌بندی غذایی کرده است. همچنین نسبت به خیلی از مواد شیمایی مانند روغن و گریس (grease) مقاوم است. جهت بهبود خواص PVDC، کوپلیمریزاسیون آن با دیگر مونومرها انجام می‌شود.

مهم‌ترین کوپلیمر آن حاوی ۸۷% پلی‌وینیلیدین‌کلراید و ۱۳% وینیل‌کلراید دارد و به اسم تجاری ساران شناخته می‌شود. کوپلیمر ساران برای اولین بار در سال ۱۹۳۹ توسط کارخانه شیمیایی Dow به عنوان بسته‌بندی غذایی شفاف تجاری گشت. به دلیل گران بودن ساران، کوپلیمرهای دیگری با پلاستیک‌های ارزان‌تر مانند پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن یا نایلون تهیه شد که خاصیت سدگری نسبت به آب و اکسیژن را PVDC تأمین می‌کند.

همچنین به خواص دیگر PVDC از جمله کم بو بودن، مقاومت شیمیایی بالا، خنثی بودن، به راحتی اکسترود (قالب ریزی) و لمینیت شدن، قابل چاپ و مایکروویو شدن در سیستم‌های جوهری مرسوم می‌توان اشاره کرد.

با اینکه PVDC یک پلیمر قابل بازیافت است، اما اغلب محصولات تولید شده از آن بازیافت نمی‌شوند زیرا معمولا PVDC به شکل یک پوشش بسیار نازک به کار رفته و استخراج آن از محصول سخت و پیچیده است.

کاربردهای PVDC

فیلم پلی‌وینیلیدین‌کلراید یکی از فیلم‌های شفاف مورد توجه در صنعت بسته‌بندی می‌باشد که بیشتر در بسته‌بندی غذا، دارو، وسایل آرایشی و بهداشتی، محصولات فاسد شدنی و ظریف استفاده می‌گردد. در مقایسه با فیلم‌های مرسوم دیگر، PVDC خواص سدگری بهتری نسبت به گاز و رطوبت و عایق‌سازی حرارتی بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. در صنعت پوشش‌های PVDC با پوشش‌های اکریلیک، PVOH و EVOH رقابت می‌کنند. ترکیبات PVC-PVDC نیز در فیلترهای بنزین، شیرآلات و لوله‌ها کاربرد دارند.

Click to rate this post!
[Total: ۳ Average: ۵]