پلی وینیل فلوئورید چیست؟

پلی وینیل فلوئورید یک رزین سنتزی ترموپلاستیک بوده که از پلیمریزاسیون مونومر وینیل فلوئورید (CH۲=CHF) تحت فشار و حضور کاتالیزور تولید می‌گردد. یک پلاستیک چقرمه، شفاف و مقاوم در برابر مواد شیمیایی و شرایط آب و هواست. در واقع با تعویض یک اتم هیدروژن با یک اتم فلوئور در واحد ساختاری اتیلن، پلی وینیل فلوئورید به دست می‌آید. معمولا به صورت فیلم‌های منظم دو محوره PVF عرضه شده و به عنوان پوشش محافظ در سطوح خارج از خانه (outdoor) مانند روکش سطوح خارجی (سایدینگ) و سلول‌های خورشیدی کاربرد دارد. البته می‌توان فیلم این پلیمرها را به صورت پشت‌پوش نیز تهیه کرد.

خواص پلی وینیل فلوئورید

پلی وینیل فلوئورید یک فلوئوروپلیمر نیمه کریستالی، بیرنگ و شفاف است که مقاومت شیمیایی خوبی داشته و نفوذپذیری کمی نسبت به گازها دارد. تحمل بسیار بالایی نسبت به خم شدن دارد و منعطف است. همچنین بسیار آرام می‌سوزد. فیلم‌های نازک پلی وینیل فلوئورید اشعه فرابنفش را از خود عبور می‌دهند. اگرچه این پلیمر بسیار گران بوده و برای قالب‌گیری تزریقی مناسب نیست زیرا سرعت تخریب مذاب آن بسیار بالاست. درصد کریستالینیتی پلی وینیل فلوئورید اثر مستقیم بر روی خواص مکانیکی آن خواهد گذاشت.

ویژگی‌های خوب این پلیمر عبارت‌اند از مقاومت بسیار عالی در برابر شرایط آب و هوا، مقاومت در برابر کمرنگ شدن (fade)، حفظ براقیت، قابل چاپ بودن، مقاومت خوب در برابر لکه‌گذاری و سهولت در تمیز کردن آن و مقاومت در برابر بسیاری از مواد شیمیایی. اگرچه پلی وینیل فلوئورید در برابر کتون‌ها و استرها حساس است. فیلم‌های پلی وینیل فلوئورید می‌توانند تا سال‌ها رنگ اصلی و اولیه‌ی خود را حفظ کنند. سوختن این پلیمر بسیار آرام بوده و در برابر نفوذ گاز تقریبا مقاوم است. اما PVF معایبی نیز دارد از جمله پایداری حرارتی کم که مانع استفاده از آن در قالب‌گیری تزریقی می‌شود. اکثراً نیز به شکل فیلم عرضه می‌گردد.

 

مشخصات شیمیایی پلی وینیل فلوئورید

فرمول شیمیایی

(C۲H۳F)n

نام IUPAC

poly(1-fluoroethylene)

نام‌های دیگر

poly(vinyl fluoride), Poly(fluoroethylene)

چگالی (g/cm۳)

۱.۲۸ – ۱.۳۸

ظاهر فیلم شفاف، بیرنگ و منعطف
دمای ذوب (oC)

۱۹۰

دمای انتقال شیشه‌ای Tg (oC)

۳۵ – ۴۵

دمای ماکزیمم سرویس دهی(oC)

۱۵۰

سختی سطح

SD80

جذب آب (%)

۰.۰۵

ضریب شکست

۱.۴۶

قدرت کششی (MPa)

۴۰

مدول انعطاف پذیری (GPa)

۱.۴

ضریب انبساط حرارتی خطی (oC ×۱۰/)

۹

میزان کشیدگی در شکست (%)

Elongation at break

۱۵۰

قدرت دی‌الکتریک (MV/m)

۲۰

ثابت دی‌الکتریک

۸

گرمای ویژه مولیCP  (J/mol.K)

۵۹.۵

 

 

کاربردهای پلی وینیل فلوئورید

فیلم‌های پلی وینیل فلوئورید در رنگ‌های مختلفی از تیره تا روشن تولید می‌گردند. به عنوان فیلم‌های مقاوم در برابر آب و هوا برای پنل‌های شفاف و براق و سطوح پوشش فیلم‌های PVC کاربرد دارد.

همچنین در سطوح داخلی هواپیماها به جهت کاهش اشتعال پذیری و براق و لعابی کردن برای پنل‌های خورشیدی به عنوان پوشش لمینیت محافظ استفاده می‌شود. همچنین در صنایع معماری نیز به عنوان محافظت در برابر مواد شیمیایی و در برابر اشعه فرابنفش و سهولت در تمیز کردن سطوح استفاده می‌شود. برای محافظت از سطح سطوح خارج از خانه نیز از فیلم‌های PVF استفاده می‌شود.

مهم‌ترین کاربرد این فیلم‌ها در کاغذهای دیواری، سقف‌های مسکونی و تبلیغاتی، روکش‌های خارجی دیوار، سایبان‌ها، سازه‌های باد شده (air-inflated) و سایبان و گنبد استادیوم می‌باشد. همچنین PVF به عنوان فیلم رهاکننده (release film) در کامپوزیت‌های CFRP و چاپ‌های انتقالی و به عنوان مواد ورقه‌های پشتی برای پنل‌های خورشیدی استفاده می‌شود.

Click to rate this post!
[Total: ۲ Average: ۵]