گرانول بازیافتی چیست

گرانول بازیافتی چیست؟ کاربرد و تولید گرانول بازیافتی

پارس صنعت در زمینه تأمین پلیمر هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.
(لطفاً در این خصوص تماس نگیرید)

برای کسب اطلاعات بیشتربه لینک زیر در تلگرام مراجعه نمایید.

https://t.me/Parsanat_Polymer

گرانول بازیافتی چیست؟

 

سالانه مقادیر زیادی زباله پلاستیکی توسط صنایع شهری و تجاری در تمام کشورهای دنیا تولید می شود.

در سالیان اخیر، پلاستیک‌های تجدیدناپذیر به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان محیط زیست تبدیل شده است. به نظر می‌رسد که اگر فرایند بازیافت پلاستیک‌ها به درستی انجام نشود، قطعا صدمات جبران ناپذیری به طبیعت وارد خواهد شد.

به همین دلیل، تولید گرانول بازیافتی می‌تواند یک ایده هوشمندانه برای حل این مشکل بزرگ باشد.

حال شاید از خود بپرسید که گرانول بازیافتی چیست؟ این گرانول‌ها چه تفاوتی با گرانول‌های دست اول دارند و نحوه تولید آن‌ها چگونه است؟ ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی کامل این محصولات بپردازیم و نکات مهمی را برای خرید گرانول پ پ بازیافتی به شما یادآوردی کنیم؛ پس ادامه مقاله را از دست ندهید…

 

گرانول بازیافتی
گرانول بازیافتی پ پ

 

 

گرانول بازیافتی پلی پروپیلن چیست؟

گرانول‌ها در حقیقت همان ذرات ریز پلاستیکی هستند که از زنجیره‌های پلیمری ساخته شده‌اند. این گرانول‌ها بر اساس نوع زنجیره پلیمری به چند دسته پلی اتیلن، پلی پروپیلن و غیره تقسیم‌بندی می‌شوند.

از آنجا که گرانول پلی پروپیلن مزایای بیشتری نسبت به سایر پلیمرها دارد، کاربرد آن‌ها نیز بیشتر است.(برای مطالعه بیشتر به صفحه گرانول چیست؟ مراجعه فرمایید)

برخی دیگر از گرانول‌های پ پ نیز وجود دارند که از پلاستیک‌های بازیافت شده تولید می‌شوند. در واقع، به جای استفاده از مواد اصلی پلیمری، از پلاستیک‌های غیرقابل مصرف مانند باتری‌ها و سپر ماشین برای ساخت گرانول بازیافتی استفاده می‌شود.

از گرانول بازیافتی برای تزریق پلاستیک استفاده می کنند زیرا این گرانول‌ها قیمت کمتری  نسبت به  گرانول دست اول دارند.

پس بهتر است به دنبال جایگزینی گرانول‌های بازیافتی با سایر گرانول‌ها باشیم.

 

گرانول2
گرانول بازیافتی پ پ

گرانول پلی پروپیلن چه ویژگی‌هایی دارد؟

گرانول  بازیافتی پلی پروپلین درساخت بسیاری از لوازم پلاستیکی به کار می‌روند.

اما دلیل این کار چیست؟

⭐️مگر این پلاستیک‌ها چه خاصیتی دارند که تا اینقدر مورد استفاده صنعتگران برای تزریق پلاستیک هستند؟

از جمله ویژگی‌های منحصربفرد پلیمرهای پ پ می‌توان به قابلیت آلیاژ شدن با سایر پلاستیک‌ها اشاره کرد.

این بدان معنی است که سایر پلیمرها نیز می‌توانند با پلی پروپیلن مخلوط شوند و یک پلیمر با خاصیت بهتر را ایجاد کنند. علاوه بر آن، در فرایند بازیافت اگر تکه‌ای از یک پلیمر دیگر نیز با PP مخلوط شود، مشکل چندانی ایجاد نخواهد شد. البته تجربه نشان داده است که این اتفاق می‌تواند از کیفیت محصول نهایی بکاهد.

از دیگر ویژگی‌های گرانول بازیافتی باید به وزن کم آن اشاره کرد. در حقیقت، چگالی پ پ از سایر پلیمرها کمتر است و می‌توان از آن برای ساخت محصولات پلاستیکی سبک‌تر استفاده کرد.

قابلیت شکل دهی در دستگاه تزریق پلاستیک، استحکام بسیار بالا، درخشندگی مناسب، تنوع در رنگ‌بندی و مقاومت در برابر اسیدها و بازها از دیگر خواص گرانول‌ها پلی پروپیلن است که توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

 

گرانول بازیافتی چه تفاوتی با گرانول دست اول دارد؟

شاید تصور کنید که استفاده از مواد بازیافتی باعث کاهش استحکام و خواص مکانیکی گرانول می‌شود. اما باید بگوییم که این کاهش استحکام آنقدر محسوس نیست که طول عمر محصولات پلاستیکی را کاهش دهد. از طرفی، استفاده از مواد بازیافت شده منجر به کاهش قیمت تمام شده محصولات و همچنین کمک به حفظ محیط زیست می‌شود.

یکی دیگر از تفاوت‌های گرانول بازیافتی با گرانول دست اول، ترکیب رنگی آن است. گرانول‌های بازیافت شده معمولا دارای رنگ تیره هستند و بیشتر برای تولید محصولات با رنگ مشکی و تیره به کار می‌روند. اما از گرانول‌های دست اول برای ساخت محصولات روشن یا بی رنگ استفاده می‌شوند.

از نظر ظاهری نیز گرانول پلی پروپیلن بازیافتی تغییر قابل ملاحظه‌ای نسبت با گرانول دست اول ندارد. البته اگر فرایند بازیافت و گرانول سازی به صورت استاندارد انجام نشود، احتمال ایجاد ترک روی گرانول‌ها وجود دارد.

 

گرانول بازیافتی
گرانول بازیافتی پ پ

 

مراحل تولید گرانول بازیافتی پ پ :

تولید یک گرانول بازیافتی مرغوب نیازمند طی کردن مراحل کامل تولید گرانول است، چراکه اگر این مراحل به درستی طی نشود، از کیفیت محصول نهایی کاسته خواهد شد.

به همین منظور باید دستگاه‌های گرانول سازی به صورت مرتب سرویس شده و با دستگاه‌های فرسوده تعویض گردند. همچنین، بازیافت پلاستیک‌ها نیز باید به صورت دقیق انجام شود تا ناخالصی‌های موجود در آن‌ها وارد گرانول نشود.

به طور کلی، مراحل تولید گرانول بازیافتی پ پ  به چهار مرحله تقسیم می‌شود که عبارتند از:

      مرحله اول: جداسازی پلاستیک‌ها

اولین مرحله برای بازیافت پلاستیک پلی پروپیلن، جداسازی آن‌ها است. همان طور که می‌دانید، محصولات پلاستیکی از پلیمرهای مختلفی مانند پلی اتیلن و پلی پروپیلن تولید می‌شوند که بهتر است هنگام بازیافت از هم جدا شوند. بنابراین در اولین مرحله باید پلاستیک‌های PP را جدا نمود.

مرحله جداسازی شامل جدا کردن سایر مواد نیز می‌شود؛ زیرا بر روی پلاستیک‌ها ممکن است تکه‌ای فلز یا کاغذ وجود داشته باشد که ورود آن‌ها به مراحل بعدی گرانول‌سازی باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود و کیفیت گرانول را کاهش می‌دهد.

      مرحله دوم: شستشو و از بین بردن آلودگی

پلاستیک‌های پلی پروپیلن جدا شده احتمالا دارای آلودگی‌های زیادی هستند. از جمله این آلودگی‌ها می‌توان به لکه‌های رنگ، روغن و همچنین جوهر چاپ روی پلاستیک‌ها اشاره کرد. تجربه نشان داده است حضور این آلودگی‌ها در هنگام ذوب پلیمر بسیار مضر است و رنگ نهایی گرانول را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل، با کمک فشار آب باید پلاستیک‌ها را شستشو داد.

     مرحله سوم: ذوب پلاستیک‌ها

پس از جداسازی و شستشو، نوبت به ذوب پلاستیک‌های PP می‌رسد. در این مرحله تمامی پلاستیک‌های بازیافت شده وارد کوره‌های ذوب شده و به صورت خمیری در می‌آیند. مهمترین مسئله در این مرحله، انتخاب دمای ذوب است. اگر این دما از محدوده استاندارد خارج شود، زنجیره‌های پلیمری دچار تخریب شده و کیفیت آن‌ها افت خواهد کرد.

لازم به ذکر است که اگر بخواهیم رنگ گرانول را تغییر دهیم، در همین مرحله باید با کمک رنگ‌دانه‌های مخصوص، رنگ مورد نظر خود را هنگام ذوب ایجاد کنیم.

     مرحله چهارم: تولید گرانول پلی پروپیلن

در آخرین مرحله از تولید گرانول بازیافتی پ پ، ماده خمیری حاصل از ذوب پلاستیک‌ها وارد دستگاهی با نام اکسترود می‌شوند. این ماده خمیری از درون حفره‌های دستگاه عبور کرده و به رشته‌های نواری تبدیل می‌شود. حال رشته‌های نواری وارد محفظه آب سرد شده و به طور کامل خنک می‌شوند. سپس این نوارها به ذرات ریزی تبدیل می‌شوند که استفاده از آن‌ها در دستگاه تزریق پلاستیک راحت‌تر باشد.

 

گرانول بازیافتی
گرانول بازیافتی پ پ

 

چرا از گرانول بازیافتی استفاده می‌کنیم؟

دلایل استفاده از گرانول بازیافتی بسیار زیاد است! دقیقا به همین خاطر است که اغلب کارخانجات و کارگاه‌های تزریق پلاستیک از گرانول بازیافتی پ پ برای تولید محصول استفاده می‌کنند. بازیافت کردن پلاستیک‌ها کمک بزرگی به محیط زیست خواهد بود و ما را از انباشت زباله‌ها نجات می‌دهد. علاوه بر آن، ضایعات کارخانجات را می‌توان به عنوان مواد اولیه در بازیافت به کار برد و مجددا از آن‌ها لوازم باکیفیت تولید کرد.

یکی دیگر از دلایل استفاده از گرانول بازیافت شده، قیمت مناسب آن است. این گرانول‌ها از موادی تولید می‌شوند که قیمت آن‌ها بسیار کم و ناچیز است. بنابراین انتظار می‌رود که نسبت به گرانول‌های دست اول قیمت کمتری داشته باشند.

نکته مهم اینجاست که استفاده زیاد از گرانول دست اول منجر به نابودی منابع اولیه تولید این محصولات خواهد شد. چراکه این مواد اولیه اغلب از محصولات گران قیمت پتروشیمی‌ها هستند.

بازیافت پلاستیک

گرانول‌های بازیافتی چه کاربردی دارند؟

به دلیل شکل‌پذیر بودن و استحکام قابل قبول، معمولا از گرانول بازیافتی پلی پروپیلن در فرایند تزریق پلاستیک استفاده می‌شود. بنابراین اینطور می‌توان گفت که اکثر محصولاتی که توسط دستگاه تزریق پلاستیک تولید می‌شوند، از جنس پلیمرهای پلی پروپیلن هستند.

مهم‌ترین کاربرد گرانول پ پ در تولید لوازم خانگی مانند صندلی، میز، سبد، سطل و سایر ظروف پلاستیکی است که در رنگ‌های متنوع تولید می‌شوند. علاوه بر آن، تولید لوازم صنعتی، لوازم خودرو و لوازم بهداشتی از جمله دیگر کاربردهای گرانول پلی پروپیلن است.

 

خرید گرانول بازیافتی پ پ (پلی پروپیلن)

 

برای خرید گرانول بازیافتی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

شاید تصور کنید که خرید گرانول بازیافتی کار چندان سختی نیست! اما باید به شما بگوییم که این یک تصور کاملا غلط است. چراکه اگر این گرانول‌ها به درستی بازیافت نشده باشند و فرایند تولید آن‌ها استاندارد نباشد،کیفیت  آن قابل قبول نخواهند بود و پس از مدتی دچار تخریب یا تغییر رنگ خواهند شد.

بنابراین توصیه ما این است که از گرانول‌های با رنگ درخشان استفاده کنید و حتما توجه کنید که سطوح بیرونی گرانول دارای ترک و یا امواج نباشد. زیرا همه این موارد نشان‌دهنده بازیافت نادرست مواد پلاستیکی است.

تجربه ما نشان می‌دهد که بهتر است از شرکت‌ها و مراکز معتبر برای خرید گرانول پ پ استفاده کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتربه لینک زیر در تلگرام مراجعه نمایید.

https://t.me/Parsanat_Polymer

 

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”برای خرید گرانول بازیافتی به چه نکاتی باید توجه کرد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”بنابراین توصیه ما این است که از گرانول‌های با رنگ درخشان استفاده کنید و حتما توجه کنید که سطوح بیرونی گرانول دارای ترک و یا اعوجاج نباشد. زیرا همه این موارد نشان‌دهنده بازیافت نادرست مواد پلاستیکی است.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”گرانول بازیافتی چه تفاوتی با گرانول دست اول دارد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”شاید تصور کنید که استفاده از مواد بازیافتی باعث کاهش استحکام و خواص مکانیکی گرانول می‌شود. اما باید بگوییم که این کاهش استحکام آنقدر محسوس نیست که طول عمر محصولات پلاستیکی را کاهش دهد. از طرفی، استفاده از مواد بازیافت شده منجر به کاهش قیمت تمام شده محصولات و همچنین کمک به حفظ محیط زیست می‌شود.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”پارس صنعت؛ بهترین تولیدکننده گرانول پلی پروپیلن بازیافتی”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”پارس صنعت با داشتن تجربه‌ای طولانی در زمینه تولید گرانول‌های بازیافتی پلی پروپیلن به خوبی توانسته است به نیاز مشتریان خود پاسخ دهد. مهندسان پارس صنعت با بکارگیری روش‌های نوین و تجهیزات پیشرفته گرانول‌سازی موفق به تولید محصولاتی با کیفیت بالا شده‌اند.”}}]}

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.