تهران، شادآباد

سبد خرید

لاستیک استایرن بوتادی انStyrene-butadiene rubber (SBR)

مدیرسایت
2021-07-04
17:13
No Responses

پارس صنعت در زمینه تأمین پلیمر هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.
(لطفاً در این خصوص تماس نگیرید)

لاستیک استایرن بوتادی‌ان چیست؟

لاستیک استایرن-بوتادی‌ان (SBR) ، یک لاستیک سنتزی است که برای کاربردهای عمومی، از یک کوپلیمر استایرن و بوتادی‌ان تشکیل شده است. SBR که به عنوان پرکاربردترین لاستیک مصنوعی در تولیدات امروزه شناخته می‌شود، بیشتر در ساخت لاستیک اتومبیل و کامیون استفاده شده و به عنوان یک جایگزین لاستیک طبیعی (لاستیک تولید شده از پلی ایزوپرن) و مقاوم در برابر سایش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

SBR می‌تواند توسط پلیمریزاسیون حلالی در حضور رادیکال‌های آزاد و یا توسط پلیمریزاسیون امولسیونی به صورت گرم در 40 تا 60 درجه سانتیگراد (لاستیک گرم) و یا به صورت سرد در دمای نزدیک به 0 درجه سانتیگراد (لاستیک سرد) تولید شود. نسبت استایرن / بوتادی‌ان بر خصوصیات پلیمر تأثیر می‌گذارد؛ با داشتن نسبت استایرن بالاتر، لاستیک‌ها سخت‌تر و خاصیت لاستیکی کمتری دارند.

خواص لاستیک SBR

SBR  به دلیل قیمت پایین و در دسترس بودن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین دارای کشسانی بالا و مقاومت در برابر ضربه، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر سایش خوبی می‌باشد. در دمای پایین انعطاف‌پذیر بوده (البته به اندازه لاستیک طبیعی قابل انعطاف نیست) و همچنین دارای مقاومت نسبتاً خوبی در برابر حرارت است. در برابر آب، اسیدهای آلی، کتون، مواد شیمیایی، الکل و آلدئیدها نیز مقاوم است. این نوع لاستیک از لاستیک طبیعی عمر طولانی‌تری داشته و در برابر شکافتگی و ترک مقاوم است، به صورتی که قادر است مقادیر قابل توجهی پرکننده(filler)  را در خود جای دهد.

مشخصات شیمیایی لاستیک SBR

فرمول شیمیایی

[(C4H6)n-C8H8]m

نام IUPAC

Styrene-Butadiene Copolymer

نام‌های دیگربوتادی‌ان استایرن رزین , ۱و۳ بوتادی‌ان استایرن کوپلیمر  –  بونا اس (Buna S)، اَمریپل سینپول (Ameripol Synpol)، یوروپرن (Europrene)، کرالکس (Kralex)، پلی سار (Polysar)، پلیوفلکس (Plioflex)، کپو کاربومیگس (Copo Carbomix)، نیپل (Nipol)، سُل پرن (Solprene)
چگالی  (g/cm3)

1.04

حلالیتمحلول در حلال‌هایی با پارامتر حلالیت 7.7 تا 9.4
دمای ذوب (oC)

450

دمای انتقال شیشه‌ای Tg (oC)

-55

دمای سرویس‌دهی (oC)-45 تا  105
ضریب شکست

1.57

قدرت کششی (Mpa)

3.5 – 30

میزان کشیدگی در شکست (%)

450 – 600

رسانایی حرارتی (W/m.K)

0.25

گرمای ویژه (J/kg.K)

1900

ضریب انبساط حرارتی (10-6 m/m.K)

250

ثابت دی‌الکتریک

2.5

 

کاربردهای لاستیک SBR

بیشترین کاربرد SBR در تولید لاستیک، به ویژه لاستیک اتومبیل و وسایل نقلیه سبک است. مزایای  SBR مانند کشش زیاد هنگام ترمز، سایش کم و غیره، آن را به ماده‌ای ایده آل برای تولید لاستیک تبدیل کرده است.

سایر کاربردهای SBR مربوط به خودرو که در آن‌ها با الاستومرهای دیگر مخلوط می شود شامل تسمه‌ها ، شلنگ‌ها ، درزگیرها و اقلام مختلف قالب ریزی  و استخراج می‌شود.

مصارف غیر لاستیکی و غیر خودرویی SBR در صنایعی است که به شلنگ ، تسمه ، واشر یا آب بندی نیاز دارند. SBR نیازهای اصلی این کاربردها مانند هدف و کاربرد نهایی، قابلیت پردازش بدون دردسر و همچنین در دسترس بودن مواد اولیه را برآورده می‌کند.

سایر کاربردهای SBR عبارت‌اند از: انواع مختلف چرخ‌های سخت، پوشش‌های غلطکی، پارچه‌های روکش دار، عایق الکتریکی (سیم و کابل).

شیلنگ لاستیکی برای پوشش، عایق بندی یا روکش استفاده می‌شود که از خراب شدن محافظت می‌کند. خصوصیاتی که ماده SBR را برای مصرف مناسب می‌کند مقاومت در برابر سایش و تخریب آن است. SBR همچنین به طور گسترده‌ای در تولید کفش (کفی کفش) استفاده می‌شود. دلایل اصلی برای استفاده از آن مقاومت در برابر سایش و انعطاف پذیری، سختی ، کشش ، حفظ شکل و… است.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *