تهران، شادآباد

سبد خرید

عمر نوار تیپ [هر آنچه راجع باید به ماندگاری و عمر نوار تیپ بدانید]

نسرین نیک نژاد
2023-11-05
12:12
4 Responses

نوار تیپ یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم آبیاری قطره‌ای است. این نوارها، شیلنگ‌های پلی‌اتیلنی نرمی هستند که قطره‌چکان‌ها یا دریپرهایی در طول آنها قرار دارد. قطره‌چکان‌ها آب را به ناحیه ریشه گیاهان می‌چکانند.
عمر نوار تیپ باکیفیت معمولاً چندین سال است. بااین‌حال نوارهای بی کیفیتی وجود دارند که می‌توانند به‌سختی بین ۶ تا ۱۲ ماه دوام بیاورند. در این مقاله پارس صنعت قصد داریم تا هرآنچه به ماندگاری و طول عمر نوار تیپ لازم است تا بدانید را به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.

عواملی مهم در افزایش عمر نوار تیپ

عوامل زیر طول عمر نوارهای قطره‌ای را تعیین می‌کنند:

1. کیفیت مواد اولیه نوار تیپ

نوع پلی‌اتیلن و سایر مواد مورداستفاده برای ساخت نوارهای قطره‌ای می‌تواند بر طول عمر نوار تیپ تأثیر مستقیم بگذارد. متأسفانه، برخی از تولیدکنندگان از پلی‌اتیلن باکیفیت پایین استفاده می‌کنند و آن‌ها را به‌عنوان نوارهای قطره‌ای باکیفیت بالا عرضه می‌کنند. اگر در خرید این نوارهای قطره‌ای دقت نکنید، ممکن است پس از چند ماه نیاز به تعویض آن‌ها داشته باشید.

به‌عنوان یک تازه‌کار یا کشاورز، تشخیص نوارهای قطره‌ای ساخته شده از مواد خام باکیفیت بسیار دشوار است، به همین دلیل است که شما باید نوارهای قطره‌ای خود را از فروشندگان معتبری مانند پارس صنعت خریداری کنید.

2. وضعیت آب‌وهوایی

اگرچه انتظار می‌رود نوارهای تیپ در برابر اشعه ماورای‌بنفش مقاوم باشند؛ اما دما و رطوبت بالا می‌تواند طول عمر نوارهای قطره‌ای را کاهش دهد. به طور مثال، دوام نوارهای تیپ در مناطق گرمسیری ممکن است به‌اندازه زمانی که در شهرهای خنک استفاده می‌شوند، نباشد.

در واقع دمای بالای باعث الاستیک شدن نوار تیپ شود. این حالت ممکن است بعداً منجر به آسیب نوارهای قطره‌ای شود. دمای مناسب برای کارکرد بهتر و یا محدوده دمایی استاندارد برای انواع نوارهای تیپ، بین 15 تا 30 درجه سانتیگراد تخمین شده است.

توصیه پارس صنعت به خریداران انواع نوار تیپ آبیاری این است که در صورت افزایش دما و محدوده بالاتر از 30 درجه سانتیگراد، حتماً در ابتدای آبیاری به مدت 10 دقیقه، فشار آب را 0/5 بار قرار دهید و سپس به‌تدریج فشار آب را تا 1 بار افزایش دهید. به‌عبارت‌دیگر، زمانی که هوا گرم است، بهتر است آب را یک‌باره وارد نوار تیپ نکنید.

3. ضخامت نوار تیپ

معمولاً اکثر کشاورزان ترجیح می‌دهند نوارهای تیپ ضخیم‌تر بخرند، زیرا فکر می‌کنند که نوارهای ضخیم‌تر دوام بیشتری خواهند داشت. متأسفانه باید بگوییم، موضوع همیشه این‌طور نیست. زیرا برخی مواقع در نوارهای آبیاری ضخیم‌تر، آب با فشار بیشتری وارد می‌شود و به همین دلیل ممکن است موجب پارگی نوار تیپ‌ها شود.

4. فشار آب مجاز برای نوار تیپ

اگر فشار آب جاری در نوار تیپ بیشتر از حد توصیه شده باشد، ممکن است باعث پارگی شود و طول عمر نوار تیپ را کمک کند؛ بنابراین، بهتر است تا به فشار مجاز آب دقت کنید. معمولاً این مقدار با دبی 2/1 تا 3 لیتر در ساعت مناسب است..

5. سیستم فیلتراسیون

آب سخت و پر از املاح می‌تواند نوارهای قطره‌ای را مسدود کرده و آنها را بی‌مصرف کند. این عامل می‌تواند طول عمر نوار قطره‌ای را کاهش دهد. یک نوار تیپ خوب باید حداقل 2 تا 3 فصل زراعی دوام بیاورد تا به شما زمان کافی برای بازگرداندن سرمایه و کسب سود دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله «شستشوی نوار تیپ» را مطالعه نمایید.

ماندگاری نوار تیپ

روش نگهداری نوار تیپ

برای افزایش عمر نوار تیپ کشاورزی، بهتر است از رفت و آمد روی آنها اجتناب کنید و از دستگاه فیلتراسیون استفاده کنید تا گل و لای آب، روزنه های نوارهای آبیاری را مسدود نکنند.

همچنین  رعایت کردن نکات زیر می‌تواند طول عمر نوار تیپ شما را افزایش دهد:

1قبل از نصب نوار تیپ، از میزان دبی آب برای گیاه تحقیق کنید تا کم محاسبه نکنید. به طور مثال، اگر دبی آب مورد نیاز برای یک گیاه 2 لیتر باشد و میزان آبیاری شما 1 لیتر در ساعت باشد، ریشه گیاه به سمت سوراخ‌های نوار تنیده می‌شود و باعث گرفتگی این نوارها می‌شود.
2بهتر است برای آب‌هایی که آلودگی فیزیکی دارند و یا ذرات معلق در درون آنها زیادی است، از فیلترهای غشایی استفاده شود.
3در هنگام نصب نوار تیپ، دقت کنید تا لوله‌ها تا نشود زیرا باعث شکنندگی و عدم تعادل در میزان دبی آب می‌شود.
4نوارهای تیپ در زمینهایی با شیب بالا کارایی ندارند، توصیه می‌شود قبل از نصب نوار تیپ به شیب زمین توجه داشته باشید.
5فشار ایدئال برای نوار تیپ 0.7 تا 1 اتمسفر است و در صورت فشاری بیش از این بازه، نوارها دچار پارگی می‌شوند.
6از به کار بردن نوارهای تیپ با طول زیاد بپرهیزید زیرا احتمال دارد آب به انتهای لوله نرسد.
7از برخورد شی تیز یا برنده با نوارهای آبیاری جلوگیری کنید.

ترکیدگی و پارگی بیشترین عواملی است که باعث خرابی نوار تیپ‌ها می‌شود. ترکیدگی نوار تیپ‌ها براثر فشار زیاد به وجود می‌آید که با حفظ فشار استاندارد در نوار تیپ‌ها که نهایتاً 2.5 بار است، برطرف می‌شود. معمولاً به جز موارد ذکر شده، برخی از نکات مهم در خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری و خرید حضوری نوار تیپ از مجموعه پارس صنعت به مشتریان آموزش داده می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع نوار تیپ بر روی کلمه «نوار تیپ» کلیک کنید.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 3.8]

مقالات مرتبط

4 پاسخ

  1. از مطالبی که به اشتراک می گذارید کمال تشکر دارم ،سوال من اگر نوار تایپ ودر عمق 3/4سانتی قرار گیرد وبافت زمین من شنی است ،امکان ابیاری به این شیوه هست،این کمک می کند تا روی نوار رسوب تشکیل نشود وعمر نوار بیشتر شود فقط بحث آبدهی ومیزان تغییرات در دبی وفشار لازم مشخص شود ممنونم

    1. سلام جناب سالمی نوارتیپ را در عمق تباید خواباند چون ابی که در نوار قرار میگیرد اگر در عمق باشد فشار خاک به نوار اضافه میشود

  2. من مقداری باغ انگور دارم که بصورت آبیاری قطره ای آبدهی می شود متاسفانه نوار های باغ توسط کلاغ ها وزاغچه برای رفع تشنگی سوراخ می‌‌شود برای رفع این معضل چه کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید باتشکر. جواد پورنصیریان

    1. سلام جناب پور نصریان اگر تاکستان شما زمینی است روی نوار تیپ تا را لایه ای نازک خاک روی نوار تیپ ها بریزید یا از مشما بر روی نوار تیپها استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *