تهران، شادآباد

سبد خرید

استایرن اکریلونیتریل Styrene Acrylonitrile (SAN)

مدیرسایت
2021-07-02
15:55
No Responses
پلی استایرن

پارس صنعت در زمینه تأمین پلیمر هیچ‌گونه فعالیتی ندارد.
(لطفاً در این خصوص تماس نگیرید)

استایرن اکریلونیتریل  (SAN)چیست؟

کوپلیمر استایرن اکریلونیتریل (SAN)، پلاستیکی سفت و سخت و شفاف بوده که به رزین اکریلونیتریل استایرن نیز معروف است و یکی از واحدهای تشکیل دهنده‌ی اکلیریک استایرن اکریلونیتریل (ABS) می‌باشد. SAN در اثر کوپلیمریزاسیون استایرن و اکریلونیتریل تولید می‌شود و ویژگی‌های شفافیت و استحکام را از پلی استایرن و استحکام نسبی، مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر حلال را از پلی اکریلونیتریل دارد. این ماده برای نخستین بار در اواخر دهه 1950 به بازار معرفی شد. SAN از زنجیره‌هایی تشکیل می‌شود که حاوی 70 تا 80٪ وزنی استایرن و 20 تا 30٪ وزنی اکریلونیتریل می‌باشد. مونومر آکریلونیتریل بیشتر باعث بهبود خواص مکانیکی و مقاومت شیمیایی شده، همچنین باعث کدر شدن رنگ این ماده نسبت به پلاستیک شفاف معمولی می‌شود.

خواص استایرن اکریلونیتریل

SAN از نظر کاربرد مشابه پلی استایرن است. مانند پلی استایرن، از نظر رفتار نوری شفاف و در برابر ضربه فیزیکی شکننده است. این ماده به دلیل واحدهای آکریلونیتریل موجود در زنجیره، دمای انتقال شیشه‌ای بیش از 100 درجه سانتیگراد دارد، این خاصیت ماده را در برابر آب جوش مقاوم می‌کند. SAN از لحاظ ساختاری شبیه پلاستیک ABS است؛ در ABS پلی بوتادین با SAN کوپلیمر می‌شود تا ماده بسیار سخت‌تری تولید شود.

ویژگی‌های قابل توجه پلی استایرن اکریلونیتریل عبارت اند از:

  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
  • جریان‌پذیری زیاد (High Flow)
  • شفافیت و وضوح بالا
  • مقاومت قابل قبول در برابر لکه‌های مواد غذایی
  • مقاومت در برابر حرارت بالا
  • استحکام نسبی
  • مقاومت در برابر گریس
  • فرآوری و پردازش آسان

مشخصات شیمیایی پلی استایرن اکریلونیتریل

فرمول شیمیایی

(C8H8)n-(C3H3N)m

نام IUPAC

(1-phenylethene)(prop-2-enenitrile) copolymer

نام‌های دیگر

SAN, poly styrene acrylonitrile, styrene acrylonitrile resin, ACRYLONITRILE-STYRENE COPOLYMER RESIN, STYRENE/ACRYLONITRILE COPOLYMER, POLY(STYRENE/ACRYLONITRILE), POLY(STYRENE-CO-ACRYLONITRILE), POLY(STYRENE-COPOLYMER-ACRYLONITRILE), 2-Propenenitrile, polymer with ethenyl benzene, 2-propenenitrile polymer with ethenyl benzene, acrilafil

چگالی (g/cm۳)

1.08

ظاهرپودر و گرانول سفید رنگ و شفاف و آمورف
دمای ذوب (oC)

115

دمای انتقال شیشه‌ای Tg (oC)

>115

حداکثر دمای سرویس‌دهی (oC)

55

جذب آب (%)

0.25

ضریب شکست

1.56

قدرت کششی (MPa)

65 – 76

میزان کشیدگی در زمان شکست (%)

2.4

ضریب انبساط حرارتی (۱۰۶/K)

70

ثابت دی‌الکتریک

3

کاربردهای پلی استایرن اکریلونیتریل

دارا بودن ترکیبی از ویژگی‌های شفافیت و مقاومت در برابر روغن‌ها، چربی‌ها و مواد تمیزکننده،SAN  را برای استفاده در آشپزخانه به عنوان ظروف، لگن‌ها و اتصالات یخچال بسیار مناسب کرده است. همچنین برای جداره‌ی بیرونی ظروف عایق، کارد و چنگال، فیلترهای قهوه، شیشه‌ها و لیوان‌ها و همچنین ظروف نگهداری انواع مواد غذایی استفاده می‌شود. ظاهر دلپذیر SAN خصوصاً هنگام رنگ آمیزی و سهولت چاپ بر روی SAN باعث شده است که جایگاه خوبی در تولید بسیاری از لوازم حمام، مسواک و بسته بندی لوازم آرایشی پیدا کند.

SAN به علت سختی نسبی مناسب در ادارات و صنعت برای کاربردهای متنوعی مانند انواع روکش‌های بیرونی چاپگرها، ماشین حساب‌ها، ابزارها و لامپ‌ها به کار می‌رود.

سایر کاربردهای این ماده شامل تولید ترازو، محفظه باتری، هسته سیم پیچ، تجهیزات نوشتن و طراحی و پروانه‌های استوانه‌ای برای تهویه مطبوع می‌شود.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *