تهران، شادآباد

سبد خرید

نوار تیپ زیر خاک[مزیت، نحوه استفاده و قیمت]

نسرین نیک نژاد
2023-09-30
17:57
12 Responses
نوار تیپ زیر خاک

یکی از روش‌های مقرون‌به‌صرفه برای آبیاری، استفاده از نوار تیپ زیر خاک است. استفاده از این نوارهای آبیاری، در شرایط محیطی خشک و یا آب‌وهوای نامناسب بسیار مفید است. در نتیجه، اگر قصد حفظ منابع طبیعی و رشد بهتر محصولات کشاورزی را دارید، از «نوار تیپ زیر خاک» غافل نشوید!

نوار تیپ زیر خاک(subsurface drip tape) چیست؟

نوار تیپ زیر خاک (subsurface drip tape) یک نوع ابزار آبیاری است که در آن نواری از لوله‌های پلیمری (لوله پلی‌اتیلن نرم) روزنه دار زیر خاک قرار می‌گیرد تا آب به‌صورت مستقیم به ریشه گیاهان برسد. این روش آبیاری به دلیل کاهش تبخیر و تبدیل آب به بخار، به‌صرفه‌ترین روش آبیاری تلقی می‌شود.

نوار تیپ زیر خاک معمولاً در مناطق خشک و کم آبیاری استفاده می‌شود و می‌تواند به کاهش مصرف آب و افزایش رشد گیاهان کمک کند. در ادامه به برخی از مزیت‌های نوار تیپ آبیاری می‌پردازیم.

نوار تیپ زیر خاک
نوار تیپ زیر خاک

مزیت کاربرد نوار تیپ زیر خاک 

نصب نوار تیپ زیر خاک، این لوله‌های آبیاری را از تابش مستقیم اشعه خورشید در امان نگه می‌دارد و همچنین از حشرات و حیوانات موذی مانند موش روی زمین دور نگه می‌دارد. اصولاً، نصب انواع نوار تیپ در زیر خاک باعث دوام بیشتر نوار آبیاری قطره‌ای می‌شود. زیرا آنها را از در معرض خراب‌شدن مانند ردشدن افراد از روی آنها و یا ماشین‌های کشاورزی در امان می‌دارد.

به‌طورکلی استفاده از نوار تیپ زیر خاک برای آبیاری مزایای زیادی دارد که عبارت‌اند از:

 1. کاهش مصرف آب
 2. افزایش رشد گیاهان
 3. کاهش هزینه‌های آبیاری (نیروی انسانی و آب)
 4. حفاظت از محیط‌زیست (خاک و آب)
 5. کاهش آلودگی خاک

به‌طورکلی، استفاده از نوار تیپ زیر خاک یک ابزار مؤثر آبیاری در مناطق خشک و کم آب مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده نوار تیپ زیر سطحی

مهم‌ترین نکته‌ای که باید برای نصب نوار تیپ زیر خاک در نظر گرفت، میزان سختی خاک است. هر قدر خاک نرم‌تر باشد، نوار تیپ به‌راحتی کار آبرسانی را انجام می‌دهد. همچنین باید شیب زمین زراعی را به دست آورده و طبق استانداردهای لازم، نوار تیپ زیر خاک قرار داد.

اگر این نکته را رعایت نکنید، باعث گرفتگی نوار تیپ می‌شود. زیرا شیب زیاد زمین باعث می‌شود دریپرها خیلی زود توسط سنگ‌ریزه‌ها و املاح خاک مسدود شوند. به همین دلیل، میزان فشار در نوار تیپ افزایش پیدا کرده و در نهایت باعث ترکیدگی نوارها می‌شود.

برای استفاده از نوار تیپ زیر خاک بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

1. از مصرف آب‌های خیلی سخت و شور خودداری کنید.

در مزارعی که دارای آب‌های خیلی سخت و شور هستند، بهتر است از سیستم آبیاری قطره‌ای نواری زیر خاک استفاده نشود. در صورت لزوم، حتماً از سیستم فیلتراسیون استفاده کنید.

2. نوار تیپ زیر خاک را زاویه‌دار نصب نکنید.

ایجاد شکستگی (زاویه) در سرتاسر طول نوار تیپ زیر خاک باعث کاهش جریان آب می‌شود. این وضعیت بخصوص در ابتدای خطوط و حدفاصل اتصال نوار به لوله‌های ۱۶ میلیمتری بیشتر مشاهده می‌گردد که بایستی کندشدن جریان آب می‌شود.

3. نوار تیپ را بر روی شیب‌های بالای ۲ درصد نصب نکنید. 

از نصب نوار آبیاری تیپ بر روی شیب‌های زیاد (۲ درصد) خودداری شود و سعی کنید در این گونه اراضی، نوار در جهت عمود بر شیب نصب شود. عدم رعایت این مسئله، سبب عدم یکنواختی توزیع آب در طول نوار آبیاری می‌شود و همچنین در زمان غیرفعال بودن شبکه، ممکن است مکش معکوس ایجاد شده و ذرات رس به درون روزنه‌ها مکیده شود؛ بنابراین، چنانچه مجبور به نصب نوار در روی اراضی با شیب بیش از ۲ درصد باشید، ترجیحاً بایستی نوار بر روی خاک نصب شود.

نوار تیپ

4. نیاز آبی گیاه را به‌درستی محاسبه کنید. 

اگر نیاز آبی گیاه زراعی کمتر از حد لازم محاسبه شود، ریشه گیاه به سمت دریپرها و روزنه‌های نوار زیر خاک هجوم می‌آورد و باعث انسداد آنها می‌شود؛ بنابراین، باید همیشه محیط اطراف ریشه رطوبت کافی داشته باشد و نیاز آبی گیاه تأمین شود.

5. فشار آب را به‌دقت کنترل کنید.

فشار کاری ایدئال برای استفاده از نوارهای آبیاری تیپ ۰.۶ اتمسفر است. در صورت عدم رعایت فشار مناسب، آبدهی روزنه‌های نوار آبیاری تغییر می‌کند. حداقل فشار کاری ۰.۴ اتمسفر و حداکثر فشار کاری ۱ اتمسفر برای نوار آبیاری تیپ مناسب است.

6. از اشیای نوک‌تیز برای وجین کار استفاده نکنید.

اشیای نوک‌تیز مانند چاقو می‌توانند نوار تیپ را پاره کنند. برای کنترل علف‌های هرز، بهتر است از سموم علف‌کش استفاده کنید.

توجه داشته باشید، پس از پایان دوره زراعی، نوارهای تیپ را از سطح مزرعه جمع‌آوری کنید تا مزرعه آلوده نشود.نوار تیپ زیر خاک چیست

قیمت نوار تیپ زیر خاک

نوار تیپ های آبیاری مجموعه پارس صنعت معمولا در کلاف 1000 متری و وزن بین 9 تا 11 کیلوگرم  تولید می‌شود. ضخامت نوار تیپ‌ها عمدتاً بین 150، 175 و 200 میکرون است.

جهت خرید انواع نوار تیپ‌ها اعم از نوار تیپ پلاکدار (نوار قطره چکانی) و نوار تیپ درزدار می‌توانید با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید. روش خرید انواع نوار تیپ نیز از طریق سفارش تلفنی، حضوری و آنلاین است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و قیمت نوار تیپ زیر خاک بر روی کلمه «نوار تیپ» کلیک کنید تا اطلاعات لازم را به دست آورید.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 18 Average: 3.4]
نسرین نیک نژاد
2023-09-30
17:57
12 Responses

مقالات مرتبط

12 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید یه باغ ۳۰۰متری هست طرف کاشان استان اصفهان هوای گرم زیاد و خشک میخواستم ببینم قطره ای مناسب هست یا با پمپ آب بدهیم غرقابی.

  1. سلام جناب ابوالفضل باید مشخص کنید شما چه کشتی انجام می دهید

 2. سلام،
  به نظر من استفاده از نوار های زیر خاک هزینه های زیادی متحمل کشاورز میشود و کشاورز از روند ابدهی و گرفتگی قطره ها مطلع نمیشود و بعد از مدتی محصول به صورت کامل بازدهی ندارد.
  چون اب ها بسیار املاح دارند و هر تعداد هم که صافی نصب کنید غیر ممکن است قطره بازدهی خوبی داشته باشند.

  1. سلام جناب صالحی نظر شما صحیح ولی توجه داشته باشید هر تکنولوزی جدید یک سری معایب و یکسری مزایا را دارد باید دید مزایا بر معایب بر تری دارد یا نه

 3. این لوله زیر خاک چین نمیخوره
  میتونه آب در او جریان داشته باشه ؟

  1. سلام جناب ایزد پرست خیر صاف پهن میشود بعد که اب داخلش جریان پیدا کرد چون حجم پیدا میکنه صاف صاف می شود

 4. سلام، 1/آیا از نوار تیپ ها میشود برا کشت یونجه (چند سال) استفاده کرد؟
  2/عمق قراردادن تیپ چقدر است.؟
  3/بجز نوار تیپ از لوله 16 برا این کار مفید تر نیست؟ ممنونم
  09173117669

  1. سلام جناب سجادیان بله امکان استفاده نوار تیپ برای کشت یونجه وجود دارد وبغل دوخت را یک فصل کشاورزی و پلاکدار را برای دو یا سه فصل میشود استفاده کرد .نوار تیپ را هم روی زمین هم در عمق 2الی 3 سانتی زمین میشود کار گذاشت فقط اگر روی زمین است باید روی ان پلاسیتک کشیده شود. هزینه لوله از نوار تیپ بیشتر است

  2. نوارتیپ‌مواد‌درجه‌یک‌حتی‌۱۰سال‌هم‌جلو‌آفتاب‌بمونه‌خراب‌نمیشه‌
   واسه‌یونجه‌هم‌‌حتی‌نوارتیپ‌های‌معمولی‌درجه‌یک‌را‌میشه‌زیر‌خاکی‌استفاده‌کرد‌‌چون‌تحمل‌فشار‌دبی‌چند‌برابری‌را‌دارند

   1. سلام دوست عزیز جناب اریایی ممنون از مشارکتان در پاسخگویی فقط عرض کنم که نوار تیپ درجه یک ده سال یه مقدار زیاد است عمرش اگر خیلی خوب استفاده شود دو الی سه سال است

  3. خیر برادر سجادیان. به چند دلیل اول اینکه این تیپ ها نهایت بعد از یک سال تمام سوراخ های مسدود میشه و برای یونجه چند ساله به چه کاری میاد. دوم شما پس از اینکه تیپ ها رو زیر خاک پهن کردید ابتدا برای جوانه زدن یونجه نیاز دارید از بالای خاک به اون حداقل دو تا آب بدید که این خودش باعث زودتر مسدود شدن تیپ ها میشه. سوم شما اگه تا حالا یونجه کاشه باشین باید بدونید که یونجه به آبیاری با ضخامت زیاد نیاز داره یعنی شما باید یونجه رو جوری آب بدین که آب روش ارتفاع بگیره یعنی با حجم بالا. پس تیپ چه به کار یونجه میاد. چهارما که برای همه محصول ها هست اینه که کلا مگه میشه تیپ رو زیر خاک قرار داد. تیپب که حالا اگه حجم خاکی که روش هست مسدودش نکنه برای آبیاری نیاز هست مدام سوراخ هاش بازدید بشه تا نگیره. حتی اگه شیرین ترین آب باشه و هزار تا دستگاه تصفیه و رسوبگیر بذاری. پس این بنده خدا یا نمیدونه یا داره دروغ میگه

   1. سلام جناب علی فرمایشات شما کاملا صحیح است منظور نوار تیپ بارانی بود که برای یونجه استفاده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *