تهران، شادآباد

سبد خرید

طول مجاز نوار تیپ چقدر است؟

نسرین نیک نژاد
2023-01-20
12:14
2 Responses
طول مجاز نوار تیپ

اگر بخواهیم به تاریخچه استفاده از نوار تیپ در جهان نگاهی بیندازیم، عمر آن به بیست سال هم نمی‌رسد و این عدد در ایران زیر ده سال است. خوشبختانه باتوجه‌به مزیت‌های این وسیله در کشاورزی، امروزه در تمامی شهرهای ایران از آن استفاده می‌کنند.
در این مقاله پارس صنعت قصد داریم تا به «طول مجاز نوار تیپ» نگاهی بیندازیم و به عوامل مهم در افزایش طول عمر این وسیله بپردازیم. لازم به ذکر است که مجموعه پارس صنعت انواع نوار تیپ (پلاکدار و بغل دوخت) را با متراژهای استاندارد و طول مجاز در اختیار کشاورزان عزیز قرار می‌دهد. طول انواع نوارهای تیپ در مجموعه ما در رول‌های 1000، 1500 و 2000 متری عرضه می‌شود و حداقل سفارش 1000 متر است.

برای محاسبه دقیق نوار تیپ به ویدئوی زیر توجه کنید.

نوار تیپ چیست؟

یکی از اجزای سیستم آبیاری قطره‌ای، نوار تیپ است. نوار تیپ، به‌صورت لوله‌ای است که در فواصل مشخصی یا قطره‌چکان‌های سرخود دارد (نوار تیپ پلاکدار) و یا درزهایی که از قطرات آب می‌چکد (نوار تیپ درزدار) گفته می‌شود.
این نوار به‌گونه‌ای طراحی شده است که آب از روزنه‌های خروجی آن پس از طی‌کردن مسیری با دبی مشخص از نوار تیپ خارج می‌شود.

انواع نوار تیپ آبیاری

انواع نوار تیپ آبیاری به دو نوع نوار تیپ بغل دوخت و نوار تیپ پلاک دار تقسیم‌بندی می شود.

  • نوار تیپ پلاک دار

نوار تیپ پلاک دار دارای قطره‌چکان است و در فواصل مشخص 10–20-30 سانتی‌متر دارای پلاک (قطره‌چکان) هستند.

(مشاهده انواع نوار تیپ های پلاکدار)

نوار تیپ پلاکدار
نوار تیپ پلاکدار
  • نوار تیپ درزدار

نوار تیپ درزدار به‌جای قطره‌چکان، مسیری زیگزاگ شکل (زیپ مانند) در کنار آن وجود دارد که باعث شکستن فشار آب می‌شود و قطرات آب از طریق درزها به گیاه می‌رسند. به علت خروج آب از درزها، این نوار تیپ‌ها به نوار درزدار هم مصطلح هستند.

(مشاهده انواع نوار تیپ درز دار)

نوار تیپ درزدار
نوار تیپ درزدار

طول مجاز نوار تیپ

نوارهای تیپ به علت خاصیت انعطاف‌پذیری مواد اولیه‌شان، به‌صورت رول در بازار عرضه می‌شوند. وزن هر رول نوار تیپ بیشتر از 10 کیلوگرم است. نکته‌ای که در هنگام خرید نوار تیپ باید دقت کنید، این است که هر چه وزن نوار سبک‌تر از این مقدار باشد ضخامت آن کمتر می‌شود و در نتیجه این نوار تیپ در مقابل فشار آب تحمل دارد.

طول مفید آبدهی یا به‌عبارت‌دیگر طول مجاز نوار تیپ برای توزیع یکنواخت و استاندارد آب در سیستم آبیاری قطره‌ای 1000 متر است. طول کمتر از این مقدار سبب افزایش تعداد اتصالات آبیاری قطره‌ای و افزایش طول نوارهای تیپ آبیاری سبب کاهش یکنواختی آبیاری و در نهایت کاهش عملکرد نوارهای تیپ می‌شود.

از  طرفی چون از خطوط اصلی انشعاب، نوار تیپ گرفته می‌شود؛ باید به فشاری که برای رساندن آب استفاده می‌شود نباید از حد مجاز تغییر کند. به عبارت دیگر، اگر فشار آب بیشتر شود، لوله‌ها و نوارها دچار ترکیدگی می‌شود و اگر فشار آب کم‌تر شود، آب به انتهای خطوط آبیاری نمی‌رسد. همچنین اگر طول نوار تیپ زیادتر از حد مجاز شود ممکن است باعث افت فشار آبرسانی شود.

نحوه محاسبه طول مجاز نوار تیپ

محاسبه طول مناسب نوارهای تیپ در یک مزرعه به عواملی نظیر شیب زمین، بافت خاک و فاصله دریپرها روی نوار تیپ بستگی دارند. علاوه بر این، در تعیین طول مجاز نوار تیپ، ابتدا باید بافت خاک مزرعه مشخص شود؛ زیرا در بافت‌های مختلف خاک، فواصل مناسب دریا رها نیز انتخاب می‌شوند. همچنین شیب زمین و جهت قرارگیری نوار تیپ بر روی زمین از نظر شیب مزرعه تعیین می‌شود.
برای محاسبه طول مجاز نوار تیپ‌ها اگر نوار تیپ در خلاف جهت شیب زمین و یا در سربالایی قرار بگیرد، دارای شیب مثبت و اگر هم‌جهت با شیب زمین و یا در سرپایینی قرار بگیرد، دارای شیب منفی است.
بنابراین، شیب منفی باعث افزایش طول مجاز نوار تیپ می شود و شیب مثبت، طول مجاز این وسیله را کاهش می‌دهد.

برای محاسبه دقیق به جدول زیر توجه کنید.

محاسبه طول مجاز نوار تیپ
جدول طول مجاز نوار تیپ در مزارع

با استفاده از این جدول، برای یک مزرعه با بافت خاک متوسط و مسطح، طول مناسب نوار تیپ بین 85 تا 113 است. در شیب مثبت، طول مناسب تیپ به 62 تا 94 متر کاهش خواهد یافت و در شیب  این مقدار به 105 تا 127 متر می‌رسد.

کاربرد نوار تیپ

به‌طورکلی نوارتیپ کشاورزی برای کشت‌های ردیفی و صیفی‌جات استفاده می‌شود. به طور مثال،  از نوار تیپ می‌توان برای کشت گیاهانی مانند گوجه‌فرنگی، خیار و ذرت، خربزه، طالبی، توت‌فرنگی، لوبیا، کاهو، بادمجان، پیاز، گل محمدی، پنبه، آلوئه‌ورا، گندم، هندوانه و بسیاری محصولات دیگر به کاربرد.

به طور استاندارد، نوارهای آبیاری قطره‌ای در فواصل خروجی 10، 20، و یا 30 سانتیمتری تولید می‌شوند؛ هرچند که این فواصل را باتوجه‌به کشت گیاهان می‌توان تغییر داد. معمولاً نوار تیپ‌ها در ضخامت‌های 150، 175 و 200 میکرون تولید می‌شوند.

روش نصب نوار تیپ

به‌طورکلی، نوار تیپ آبیاری دارای ضخامت کمی است به همین دلیل هنگام جابه‌جایی، حمل‌ونقل و یا قراردادن بر روی زمین، ممکن است آسیب ببیند؛ بنابراین باید در این موقعیت‌ها از صدمات فیزیکی به آن جلوگیری کنیم.
توجه داشته باشید برخورد با اجسام تیز و ضربات محکم به نوار تیپ باعث آسیب‌دیدگی دوخت یا قطره‌چکان‌ها می‌شود و در نهایت باعث نامنظم شدن آبیاری می‌شود.
در نوارهای تیپ پلاکدار یا درزدار، آب و پس از طی‌کردن طول نوار با دبی مشخص از دریپرهای نوار تیپ خارج می‌شود. فشار استاندارد برای آبدهی نوار تیپ 1 اتمسفر است، فشار کمتر باعث می‌شود آبدهی در طول نقاط نوار تیپ یکنواخت نباشد و همچنین فشار بیش از این مقدار موجب پارگی نوار تیپ می‌شود.
در ادامه به برخی نکات دیگر اشاره می‌کنیم.
1. از آب‌های سخت و شور استفاده نشود.
2. برای نصب نوار تیپ بهتر است نوارها زاویه‌دار نشود؛ زیرا باعث پارگی می‌شود.
3. نوار تیپ را در شیب‌های بالای 2 درصد قرار ندهید.
4. مواظب فشار آب باشید؛ زیرا فشار بالا باعث پارگی نوارهای تیپ می‌شود.

خرید نوارتیپ البرز

فروش نوار تیپ

مجموعه پارس صنعت انواع نوار تیپ (پلاکدار و بغل دوخت) را با متراژهای استاندارد و طول مجاز نوارتیپ در اختیار کشاورزان عزیز قرار می‌دهد. طول انواع نوارهای تیپ در مجموعه ما در رول‌های 1000، 1500 و 2000 متری عرضه می‌شود. لازم به ذکر است حداقل سفارش طول 1000 متر است.

برای خریدنوار تیپ در سراسر کشور، با کلیک بر روی «خرید نوار تیپ» می‌توانید سفارش‌های خود را برای ما بفرستید تا پارس صنعت در اسرع وقت و قیمت مناسب، آنها را برای شما ارسال کند.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.3]

مقالات مرتبط

2 پاسخ

  1. سلام، یه سوال ازتون دارم، ما یه پمپ شناور داریم که ۹ تا آب‌پاش ۱/۵ اینچ رو با فشار خوب میچرخونه ، خواستم بپرسم اگه بخواین قطره ای کار کنیم با همین پمپ در هر سانس آب دهی سرجمع چند متر نوار قطره رو میشه همزمان آب دهی کرد؟(طول هر نوار ۵۰ متر و فاصله قطره چکان ها ۲۰ سانتی متر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *