تهران، شادآباد

سبد خرید

برای گوسفندی که جو زیاد خورده چی خوبه؟

نسرین نیک نژاد
2024-02-25
13:11
No Responses
درمان سیروز گوسفندان

در حرفه دامپروری، سلامت و تندرستی دام از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان، پیش می‌آید که گاهی اوقات به دلیل بی‌توجهی به خوراک آنها، این حیوانات دچار بیماری‌های مختلف و حتی مرگ می‌شوند.
یکی از مشکلات رایجی که می‌تواند در گوسفندان ایجاد شود، تغذیه بیش از حد آنها با جو است که می‌تواند منجر به وضعیتی به نام اسیدوز (Rumen acidosis) شود. اسیدوز زمانی اتفاق می‌افتد که سطح pH شکمبه گوسفندان، اولین بخش معده آنها به زیر محدوده طبیعی 6.5 تا 7.0 برسد.

در این مطلب پارس صنعت قصد داریم تا علل، علائم و راه‌های درمانی مؤثر برای اسیدوز در گوسفند یا بهتر است جواب سؤال عامیانه اینکه برای گوسفندی که جو زیاد خورده چی خوبه، را بگوییم. قبل از شروع این مقاله توصیه می‌کنیم، مطلب «علوفه هیدروپونیک» را حتماً مطالعه نمایید تا با یکی از بهترین خوراک‌های دام در ایران و جهان آشنا شوید.

اسیدوز گوسفند چیست؟ علائم اسیدوز در گوسفندان

قبل از پرداختن به روش‌های درمانی، شناخت ساختار شکمبه گوسفند ضروری است. شکمبه بزرگ‌ترین قسمت معده گوسفند است و مسئول تجزیه سلولز از طریق عملکرد میکروارگانیسم‌ها است. این میکروارگانیسم‌ها سلولز را تخمیر می‌کنند و اسیدهای چرب تولید می‌کنند که به‌عنوان منبع اصلی انرژی برای گوسفند عمل می‌کند. علاوه بر این، شکمبه مواد مغذی ضروری مانند ویتامین‌های B، ویتامین K و اسیدهای آمینه را هضم می‌کند.

اسیدوز گوسفند عمدتاً به دلیل تغذیه بیش از حد با منابع غذایی با کربوهیدرات بالا مانند جو رخ می‌دهد. هنگامی که گوسفند مقادیر بیش از حد جو یا سایر کربوهیدرات‌ها را مصرف کند، وضعیت عملکرد شکمبه را مختل کند. این اختلال منجر به تجمع اسیدلاکتیک می‌شود و باعث می‌شود سطح pH به زیر محدوده طبیعی کاهش یابد. علائم زیر ممکن است نشان‌دهنده اسیدوز در گوسفند باشد:
• کاهش مصرف خوراک
• ناراحتی شکمی
• اسهال
• کم‌آبی بدن
• تنفس سریع و پی‌درپی
• بی‌حالی
• لنگ زدن
• کاهش وزن
در صورت عدم درمان، اسیدوز می‌تواند عواقب شدیدی برای سلامت گوسفندان داشته باشد.

برای گوسفندی که جو زیاد خورده چی خوبه
سیروز گوسفندان

راه درمان برای گوسفندی که جو زیاد خورده

هنگام مواجه با بیماری اسیدوز در گوسفند، باید هرچه سریع‌تر روند درمانی را شروع کنید. گزینه روش‌های درمانی زیر می‌توانند به کاهش اثرات اسیدوز و بازیابی سلامت شکمبه گوسفند کمک زیادی کنند:

1. تجویز دارو
داروهایی آنتی اسیدوز می‌تواند سطح pH را بازیابی کند. علاوه بر این، اگر چنانچه نفخ شروع شده باشد می‌توانید از روغن بادام استفاده کنید. اما اگر اسیدوز الان در مرحله حاد نیست، بهتر است از ویتامین ب غلیظ (پارنتروویت) همراه با خوراندن محلول بی‌کربنات سدیم (جوش‌شیرین) در آب سرد استفاده کنید.

2. تنظیم خوراک غذایی
روش دیگر برای درمان گوسفندی که جو زیاد خورده چی خوبه، برگرداندن این حیوانات به یک رژیم غذایی متعادل‌تر است که شامل علوفه بیشتر و کربوهیدرات‌های کمتر است. این روش می‌تواند به پیشگیری از دوره‌های بعدی اسیدوز گوسفندان کمک کند. در واقع، تنظیم رژیم غذایی به شکمبه این حیوانات کمک می‌کند تا عملکرد طبیعی خود را بازیابی کنند.

3. مشاوره دامپزشکی
در موارد شدید یا زمانی که وضعیت گوسفند با درمان‌های ذکر شده یا خانگی بهبود نمی‌یابد، مراجعه به دامپزشک ضروری است. البته توصیه ما این است، مشاوره دامپزشکی را در رأس اولین راه‌های درمانی اسیدوز گوسفندان قرار دهید.

علوفه هیدروپونیک برای گوسفندان
علوفه هیدروپونیک برای گوسفندان

روش‌ های جلوگیری از اسیدوز گوسفندان

فراموش نکنید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. در این راستا، اقدامات پیشگیرانه زیر می‌تواند به طور قابل‌توجهی خطر اسیدوز را کاهش دهد:

1. رژیم غذایی متعادل
یک رژیم غذایی متعادل که شامل ترکیبی از علوفه و خوراک کنسانتره باشد، می‌تواند به حفظ سلامت شکمبه و جلوگیری از اسیدوز گوسفندان کمک زیادی کند. به‌خاطر داشته باشید که در دامداری، نظارت بر کیفیت خوراک و تعادل تغذیه‌ای بسیار ضروری است.

2. نظارت منظم
نظارت منظم بر مصرف خوراک، رفتار و سلامت کلی گوسفندان نیز می‌تواند به شناسایی علائم اولیه اسیدوز کمک کند. زیرا می‌توان برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت این حیوانات، درمان‌های اولیه و حتی خانگی را خیلی سریع انجام داد.

نتیجه گیری در مورد گوسفندی که جو زیاد خورده

اسیدوز یک بیماری رایج در گوسفندانی است که بیش از حد با منابع غذایی پر کربوهیدرات مانند جو تغذیه می‌شوند. در این میان، برای درمان گوسفندی که جو زیاد خورده باشد، تعادل جیره غذایی می‌تواند روش مناسبی باشد. توجه داشته باشید که با اجرای این روش‌ها، گوسفندداران می‌توانند از بروز اسیدوز در دام خود جلوگیری کنند و سلامت آنها را حفظ کنند.

در پایان، ذکر این نکته ضروری است که اسیدوز می‌تواند در سایر حیوانات نشخوارکننده مانند گاوهای شیری و بز نیز رخ دهد.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *