تهران، شادآباد

سبد خرید

شستشوی نوار تیپ[روش های تمیز کردن نوار تیپ]

نسرین نیک نژاد
2023-09-22
10:00
2 Responses
شستشوی نوار تیپ چگونه است

استفاده از روش آبیاری با نوار تیپ یکی از بهترین روش‌هایی است که در سال‌های اخیر موردتوجه قرار گرفته و در آبیاری مزارع بزرگ استفاده می‌شود. یک نکته مهم در استفاده و نگهداری این ابزار، «شستشوی نوار تیپ» است. در ادامه با روش شستشوی نوار تیپ آشنا می‌شویم.

نوار تیپ چیست؟

امروزه در صنعت کشاورزی، با شاهد پیشرفت‌های زیادی هستیم که منجر به تولید محصولات جدید و تسهیل فرایندهای آبیاری شده است. یکی از تجهیزاتی که در این صنعت استفاده می‌شود، نوار تیپ است. نوار تیپ از لوله‌های نواری شکلی با ضخامت کم ساخته شده است.
جنس نوار تیپ از پلی‌اتیلن انعطاف‌پذیر است که در طول آن قطرات آب از سوراخ‌هایی با فواصل معین خارج می‌شوند. از نوار تیپ برای آبیاری محصولاتی مانند ذرت و توت‌فرنگی استفاده می‌شود که در به‌صورت ردیفی کاشته می‌شوند.

شستشوی نوار تیپ
شستشوی نوار تیپ

دلایل شستشوی نوار تیپ

به‌طورکلی، پس از اتمام دوره زراعی و قبل از آغاز دوره کشت بعدی، بهتر است که نوار تیپ شسته شود. زیرا این کار باعث ازبین‌بردن هرگونه آلودگی، رسوب و جلبک موجود در نوار تیپ می‌شود و این نوارها را برای استفاده مجدد آماده می‌کند.

همچنین در برخی مناطق، آب‌سنگین باعث رسوباتی در نوار تیپ می‌شود. این رسوبات می‌توانند باعث مسدودشدن دریپرها آب یا کاهش آبیاری منظم نوار تیپ شوند؛ بنابراین، در صورت وجود رسوبات، نوار تیپ باید شستشو داده شود.

علاوه بر این، بعضی از عوامل زیستی مانند جلبک‌ها یا میکروارگانیسم‌ها می‌توانند درون نوار تیپ رشد کنند و آن را مسدود کنند. در این صورت، شستشوی منظم نوار تیپ با محلول‌های ضدعفونی‌کننده مناسب، از رشد و پخش این عوامل زیستی جلوگیری می‌کند.
در ادامه با روش شستشوی نوار تیپ آشنا می‌شویم.

روش های شستشوی نوار تیپ

برای شستشوی نوار تیپ کشاورزی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

1. یک سر نوار تیپ را به یک شیر آب با فشار آب قوی وصل کنید تا درون آن را کامل آبکشی کند. برای این کار می‌توانید از آب شهری یا منابع آبی دیگری استفاده کنید. در هنگام آبکشی، مطمئن شوید که همه قطرات آب از داخل نوار تیپ خارج شده و نوار به طور کامل خشک شود.

 

2. در روش دوم می‌توانید از محلول شستشوی خاصی برای تمیزکاری نوار تیپ استفاده کنید. این محلول‌ها عموماً شامل مواد ضدعفونی‌کننده هستند. قبل از استفاده از محلول شستشو، دستورالعمل استفاده را به‌دقت مطالعه کنید و نکات ایمنی را رعایت کنید.

 

توجه داشته باشید که پس از شستشو با مواد ضدعفونی‌کننده، نوار تیپ به طور کامل خشک شود و سپس استفاده کنید. البته برخی از مراکز تولید نوار تیپ، برای شستشوی این وسیله، از دستگاه‌های خاصی استفاده می‌کنند.

 

3. در صورت دیدن دریپرهایی که مسدود شده‌اند و یا دچار گرفتگی شده‌اند، آن‌ها را بادقت بررسی کنید و تمیزکاری کنید. معمولاً برای این کار از سوزن‌های نازک و نرم برای باز کردن گرفتگی‌ها استفاده می‌شود.

 

4. در روش دیگر باید pH آب آبیاری در سیستم به مقدار 2 تا 3 کاهش یابد. در این حالت، آب آبیاری قادر خواهد بود رسوبات را درون قطره‌چکان‌ها و لوله‌ها حل کرده و آنها را به بیرون هدایت کند.

روش شستشوی نوار تیپ

موادمناسب برای شستشوی نوار تیپ

وجود عوامل بیماری‌زا مانند : پاتوژن‌ها، میکروب‌ها و جلبک‌ها در آب می‌تواند منجر به تجمع سلول‌های میکروبی که خطر قابل‌توجهی برای محصولات شما ایجاد می‌کند؛ بنابراین بسیار مهم است که سیستم آبیاری قطره‌ای به طور منظم تمیز شود. فرآیند تمیز کردن و شستشوی نوار تیپ باید هم در حین و هم بعد از کشت و با رعایت معیارهای خاص انجام شود.

برخی از مواد مناسب برای شستشوی نوار تیپ عبارتند از:

• سفید کننده کلر (پاکسازی آلودگی های آلی)
• اسید نیتریک (پاکسازی آلودگی های معدنی)
• پراکسید هیدروژن
• اسید رقیق

یکی از مزایای اصلی مواد تمیز کننده نوار تیپ، توانایی آنها در حل و از بین بردن رسوبات معدنی مانند کربنات کلسیم و اکسیدهای آهن است که اغلب باعث ایجاد مشکلات گرفتگی می شوند. البته بهتر است، موقع مصرف محلو‌ل‌های اسیدی با احتیاط استفاده شوند تا از تماس مستقیم با شاخ و برگ یا سطوح گیاه جلوگیری شود، زیرا این امر می‌تواند منجر به سوختگی، تغییر رنگ یا حتی آسیب گیاه شود.

نتیجه گیری

برای شستن نوار تیپ، بهتر است از کارشناسان حرفه‌ای پارس صنعت کمک بگیرید. زیرا آنها باتجربه و دانش فنی خود، قادر خواهند بود به شما راهنمایی دقیق و مؤثری در انتخاب متدها و مواد مناسب برای شستشوی نوار تیپ ارائه کنند.

با استفاده از خدمات کارشناسان حرفه‌ای مانند پارس صنعت، می‌توانید از آسیب‌های احتمالی به نوار تیپ جلوگیری کنید و طول عمر آن را بیشتر کنید. جهت کسب مشاوره با شماره‌های مندرج در سایت تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت انواع نوارهای تیپ بر روی کلمه «نوار تیپ» کلیک کنید.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3]

مقالات مرتبط

2 پاسخ

  1. شبیه ابیاری قطره ای میباشد با این تفاوت که اب بیشتی نسبت به ابیاری قطره ای تبخیر و از دسترس گیاه خارچ میشود

    1. سلام جناب کاظمیان در کل تفاوت چندانی باهم ندارند وتبخیر اب بستگی به گرمای هوا میزان زمان اب دهی ومقدار اب دهی زمین دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *