تهران، شادآباد

سبد خرید

شیر برقی آب چیست+طرز کار شیر برقی آب⚡

نسرین نیک نژاد
2022-07-23
08:46
No Responses
شیر برقی آب

شیر برقی آب چیست+آموزش کارکرد شیر برقی آب

شیر برقی آب وسیله‌ای است که با کمک جریان مغناطیسی و الکتریسیته، جریان آب را در مسیر یک لوله کنترل می‌کنند.
از شیر برقی آب در تجهیزات گلخانه‌ای استفاده می‌کنند و امروزه یکی از لوازم پرکاربرد در این صنایع محسوب می‌شود. این وسیله با کارایی که دارد در بهینه‌کردن و کم‌هزینه شدن مصرف آب در گلخانه‌های معمولی و هیدروپونیک نقشی اساسی دارد.

نحوه کارکرد شیر برقی چگونه است؟

شیر برقی آب با یک سیم‌پیچ به‌دور محور پیستون است و با استفاده از جریان الکتریکی باعث ایجاد خواص مغناطیسی می‌شود. ایجاد همین خاصیت در شیر برقی آب، عملکرد این شیرها را ایجاد می‌کند.
در واقع شیر برقی آب با تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی، می‌تواند باعث حرکت پیستون و سپس جاری شدن آب در لوله‌ها شود. به علت عملکرد شیرهای برقی، نام دیگر آن را دستگاه الکترومکانیکی می‌نامند.

ازآنجایی‌که هم‌زمان دونیروی مکانیکی و الکتریکی به کارکرد این دستگاه کمک می‌کند، این دستگاه به‌عنوان یک دستگاه الترومگنتیک نیز مصطلح است.
به‌طورکلی شیر برقی‌ها برای کنترل دو ماده آب و گاز مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در شیر برقی آب، قطعه‌ای به نام کویل قرار دارد که امکان کنترل و اعمال تغییرات را بر روی جریان آب دارد. کویل تحت‌تأثیر جریان الکتریکی قرار می‌گیرد و با عبور جریان الکتریکی از آن، میدان مغناطیسی تشکیل می‌شود.
با ایجاد میدان مغناطیسی، حرکات مکانیکی هسته آهنی شیرهای برقی فراهم می‌شود و این حرکات مسیر جریان آب را ایجاد می‌کند.

شیر برقی آب AC برنجی 220V
شیر برقی برنجی

انواع شیر برقی:

شیرهای برقی باتوجه‌به تحمل دمای سیال ورودی، مقاومت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی، میزان تحمل فشار و … بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌طورکلی ۳ نوع شیر برقی وجود دارد که به شرح زیر است:

  • شیر برقی برنجی
  • شیر برقی پلاستیکی
  • شیر برقی چدنی

موارد استفاده از شیر برقی آب:

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم؛ وظیفه اصلی شیر برقی آب کنترل و قطع و وصل شدن جریان آب است. از شیر برقی در خطوط لوله‌های فرعی و اصلی آب در صنایع کشاورزی و گلخانه‌های معمولی و هیدروپونیک استفاده می‌کنند.

شیرهای برقی آب خیلی سریع‌تر از شیرهای مکانیکی عمل می‌کنند. به همین علت دو پارامتر سرعت و امنیت این شیرها را بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف کرده است.

شیر برقی آب AC برنجی 220V
شیر برقی آب AC

طرز کار شیر برقی آب در گلخانه علوفه هیدروپونیک:

شیر برقی آب دارای یک هسته فرومغناطیسی متحرک (پیستون) است که در حالت سکون این پیستون، روزنه ورود آب را می‌بندد. سپس پس از ورود جریان الکتریکی که به آن وارد می‌شود هسته مغناطیسی فعال شده و روزنه را برای ورود جریان آب به لوله‌ها باز می‌کند.
در صورت قطع شدن جریان الکتریسیته، عملکرد شیرهای برقی نیز متوقف می‌شود.

اجزای مختلف شیر برقی :

  • بدنه
  • بوبین
  • دیافراگم

نکات مهم در نگهداری از شیر برقی آب:

فراموش نکنید این وسیله نیز مانند هر وسیله الکتریکی به مراقب‌های خاصی نیاز دارد تا عملکردش دچار اختلال نشود. اعمال ولتاﮊ نادرست به سیم‌پیچ باعث ازکارافتادن شیر برقی آب می‌شود و همچنین ممکن است باعث سوختن سیم‌پیچ شود.

همچنین مواردی مانند سختی آب نیز در حفظ کارکرد مناسب شیر برقی بسیار مهم است زیرا رسوب می‌تواند عمر این وسیله را کم کند.

شیر برقی آب AC برنجی 220V
شیر برقی

خرید شیر برقی آب:

اگر شما می‌خواهید شیر برقی آب برنجی را خریداری کنید، کافی است در سایت پارس صنعت محصول را جستجو کرده و تصویر محصول و مشخصات آن را بررسی کنید.

شرکت پارس صنعت یکی از بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی در زمینه تولید و فروش ادوات و تجهیزات مورد نیاز برای  راه‌اندازی گلخانه برای کشت علوفه هیدروپونیک در ایران می‌باشد.

اگر قصد خرید لوازم و تجهیزات گلخانه‌ای را دارید می‌توانید همه روزه با  کارشناسان ما در شرکت پارس صنعت با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *