تهران، شادآباد

سبد خرید

تصفیه هوا چیست | آشنایی با تصفیه هوا ⚡

نسرین نیک نژاد
2023-01-29
22:10
No Responses
دستگاه تصفیه هوا چیست

دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی اغلب یک راه‌حل‌های عالی برای بالابردن کیفیت هوای داخل خانه‌ها و فضاهای سربسته هستند. اما واقعاً تصفیه هوا چیست؟ برای پاسخ به این سؤال با ما تا انتهای این مقاله پارس صنعت همراه باشید.

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

تصفیه‌کننده‌های هوا دستگاه‌های ساده‌ای هستند که از یک فن و یک فیلتر تشکیل شده‌اند. این وسیله یک دستگاه عالی برای کاهش آلرژن‌های موجود در هوا مانند گرده‌ها و هاگ‌های کپک و باکتری‌ها، ویروس‌ها و دودهای آشپزی مورداستفاده قرار می‌گیرند. تصفیه‌کننده هوا یا پاک‌کننده هوا آلاینده‌ها را از هوای محیط سربسته حذف می‌کند و کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می‌بخشد.

تصفیه هوا مشهد

نحوه عملکرد دستگاه‌های تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا از فن‌ها برای پاک‌کردن هوا از طریق یک یا چند فیلتر استفاده می‌کنند. این وسیله آلاینده‌های مختلف را به دام می‌اندازند و سپس هوای تمیز را در داخل اتاق وارد می‌کنند. دو نوع فناوری در دستگاه تصفیه هوا وجود دارد، فعال و غیرفعال. تصفیه‌کننده‌های فعال هوا یون‌های با بار منفی را در هوا آزاد می‌کنند و باعث چسبیدن آلاینده‌ها به سطوح می‌شوند، درحالی‌که واحدهای تصفیه هوای غیرفعال از فیلترهای هوا برای حذف آلاینده‌ها استفاده می‌کنند. تصفیه‌کننده‌های غیرفعال بهتر عمل می‌کنند، زیرا تمام گردوغبار و ذرات معلق به طور دائم از هوا حذف می‌شوند و در فیلترها جمع‌آوری می‌شوند.

دستگاه‌های تصفیه هوا چه تفاوتی با هم دارند؟

دستگاه‌های تصفیه هوا بر اساس موارد زیر متفاوت هستند:

نوع و تعداد فیلترهایی که استفاده می‌کنندمتراژ فضایی که پوشش می‌دهند
چه مقدار هوا از فیلتر می‌کشند (بر حسب فوت مکعب در دقیقه)چقدر آلاینده‌ها را از هوای داخل خانه جمع‌آوری می‌کنند (به‌عنوان درصد بازده بیان می‌شود)
نرخ تحویل هوای پاک (CADR) یا میزان هوای پاکی که تحویل می‌دهندوزن و سهولت قابل‌حمل
چه آلاینده‌هایی را هدف قرار می‌دهندمیزان منابع آلاینده

همه این متغیرها برای درنظرگرفتن یک دستگاه تصفیه هوا قابل‌حمل مهم هستند. برای انتخاب عاقلانه، باید هم ابعاد فضایی را که می‌خواهید تمیز کنید، هم از قابلیت‌های تصفیه‌کننده هوای خاصی که در نظر دارید و هم اینکه چه آلاینده‌هایی را هدف قرار می‌دهید، بدانید.

کاربرد تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا علاوه بر خانه یا محیط کار برای مکان‌های زیر مناسب است.

ایستگاه‌های متروپایانه­‌های مسافربری و فرودگاه‌ها
بیمارستان­‌هاداروخانه­‌ها
آزمایشگاه‌هاخطوط تولید کارخانه‌ها
آپارتمان­‌های مسکونیآموزشگاه‌ها
مدارسدانشگاه‌ها

4 نکته برای انتخاب دستگاه تصفیه هوا

انتخاب دستگاه تصفیه هوای مناسب برای خانه به چندین عامل مهم از جمله اندازه، سلامت و شرایط محیطی بستگی دارد. امروزه دستگاه‌های تصفیه هوای زیادی در دسترس هستند که با هر بودجه‌ای مطابقت دارند. انواع تصفیه‌کننده هوا بر اساس فیلتر عبارت‌اند از:

1. تصفیه‌کننده هوا HEPA

HEPA یا فیلترهای هوای ذرات با راندمان بالا، آلاینده‌های میکروسکوپی را به دام می‌اندازند و 99.97 درصد از تمام ذرات بزرگ‌تر از 0.3 میکرون را از بین می‌برند. فیلترهای HyperHEPA ذرات کوچک 0.003 میکرون را حذف می‌کند!
الیاف فیلتر HEPA برای به دام انداختن ذرات در جریان هوا ضروری است. هوا با عبور از فیلتر، آلاینده‌های مختلفی را حمل می‌کند. ذرات بزرگ‌تر از یک میکرون به‌سرعت به فیبرها می‌چسبند که هوا در آن جریان دارد. ذرات کوچک‌تر و سبک‌تر قبل از برخورد به فيبر، مدت‌زمان بيشتري با جريان حركت می‌کنند. بااین‌حال، چین‌های آکاردئونی HEPA موانع زیادی ایجاد می‌کنند و تضمین می‌کنند که حتی ریزترین ذرات توسط الیاف به دام می‌افتند.

2. تصفیه‌کننده هوای آلرژی و آسم

این نوع تصفیه‌کننده‌ها برای کسانی که از آلرژی‌های شدید رنج می‌برند عالی هستند، زیرا گرده‌ها، گردوغبار و سایر آلرژن‌های موجود در هوا را جذب می‌کنند. آنها اغلب دارای فیلتراسیون HEPA یا زغال فعال هستند.
فیلتر زغال فعال با حذف ذرات میکروسکوپی از طریق جذب شیمیایی کار می‌کند. با تصفیه آن با اکسیژن، کربن فعال می‌شود و میلیون‌ها منافذ ریزبین اتم‌های کربن باز می‌شود. این فیلتر یک سطح بزرگ را در یک فضای کوچک ایجاد می‌کند که برای جذب آلاینده‌های میکروسکوپی مانند گردوغبار و گرده عالی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله «بهترین دستگاه تصفیه هوا برای آلرژی چیست؟» را مطالعه نمایید.

3. تصفیه‌کننده‌های دود و بو

فیلترهای زغالی قدرتمند حذف‌کننده دود یا بوها از هوای داخل خانه هستند. محیط خانه را می‌توان با یک تصفیه‌کننده هوا که برای ازبین‌بردن دود و ذرات حاوی بو طراحی شده است، تمیز و تازه نگه داشت.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) گزارش می‌دهد که بیماری‌های ریوی و قلبی ناشی از دود (زندگی با افراد سیگاری) سالانه بیش از 41000 نفر را می‌کشند. اینها دلایل قوی برای استفاده از دستگاه تصفیه هوا هستند.

4. تصفیه هوای مجهز به پلاسمای سرد

این نوع تصفیه‌کننده‌ها آلودگی مواد شیمیایی را از بین می‌برند. معمولاً افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا افراد مبتلا به بیماری مزمن به‌ویژه در برابر سموم موجود در هوا آسیب‌پذیر هستند. تصفیه هوا با پلاسمای سرد می‌تواند تمام مواد شیمیایی موجود در هوا را حذف کند و محیط خانه و کیفیت زندگی را بهبود ببخشند.

تصفیه هوا

مزایای دستگاه تصفیه هوا

یک دستگاه تصفیه هوا می‌تواند تمامی ذرات تشدیدکننده را در خانه حذف یا خنثی کند. ازآنجایی‌که بسیاری از ذرات می‌توانند روی سطوح نرم؛ مانند مبلمان، ملافه و فرش و همچنین سطوح سخت مانند دیوارها بنشینند، یک تصفیه‌کننده هوا می‌تواند؛ مانند یک جاروبرقی این ذرات را در هواگیر بیندازد و پس از فیلتراسیون تصفیه کند.

یک دستگاه تصفیه هوای خوب باید بتواند ذرات ریز میکروسکوپی را جذب کند. در ادامه به برخی از این مواد می‌پردازیم:

  • آلرژن‌ها
  • کپک‌ها
  • دودها
  • سموم داخل ساختمان

معرفی تصفیه هوا پارس صنعت

تصفیه هوای شرکت پارس صنعت با استفاده از تکنولوژِی پلاسمای سرد در ساختار فیلتراسیون آن برای ضد عفونی محیط عالی است. این فناوری با تجزیه میکروارگانیسم‌های موجود در هوا (ویروس‌ها ، باکتری‌ها ، قارچ‌های موجود هوا و محیط) را تصفیه و محیطی عاری از هر گونه آلودگی و بیماری ایجاد می‌کند.

مجموعه پارس صنعت یکی از مراکز فروش تصفیه هوا در ایران است که شما عزیزان می‌توانید به صورت آنلاین یا تلفنی، سفارش‌های خود را ارسال کنید. برای خرید دستگاه تصفیه هوا در سراسر ایران با کلیک بر روی کلمه «دستگاه تصفیه هوا»، از قیمت و مشخصات انواع مختلف آن دیدن نمایید.

 

شرکت پارس صنعت به صورت مادام العمر، تعویض فیلتر پلاسمای سرد را برای تمامی دستگاه‌های تصفیه هوا به صورت رایگان  پشتیبانی می‌کنند.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
نسرین نیک نژاد
2023-01-29
22:10
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *