تهران، شادآباد

سبد خرید

دمپر هواکش چیست؟ موارد استفاده از دمپرهوا

نسرین نیک نژاد
2022-03-15
08:16
No Responses
دمپر هواکش

 

این روزها کمتر کسی هست که نام گلخانه‌های هیدروپونیک را نشنیده باشد و یا عکسی از آن ندیده باشد. یکی از وجه تمایز این گلخانه‌ها استفاده از تجهیزات خاص آن است که از گلخانه‌های معمولی آنها را متفاوت می‌کند.
دمپر هواکش یکی از لوازم و تجهیزات گلخانه‌ای است که در این نوشتار قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

 

برداشت علوفه هیدروپونیک از گلخانه
گلخانه علوفه هیدروپونیک

دمپر (damper) چیست؟

به‌طورکلی دمپرها (damper) یکی از مهم‌ترین اجزا در برای ایجاد سیستم تهویه مطبوع است. اگر بخواهیم با مثالی واضح عملکرد دمپرها را برایتان بیان کنیم؛ به این صورت است که فرض کنید شما یک‌خانه بزرگ دارید که از همه اتاق‌های آن استفاده نمی‌کنید و نمی‌خواهید همه اتاق‌های آن یک دما باشد، در اینجا بهترین راهکار استفاده از دمپر در سیستم تهویه است. در واقع شما با استفاده از دمپر هوا مسیر ورود هوا به این اتاق‌ها را می‌بندید تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.

 

دمپر هواکش
دمپر هواکش

آشنایی با دمپر هواکش (Ventilation damper):

اگر بخواهیم خیلی واضح بگوییم دمپر هواکش (Ventilation damper) چیست، باید بگوییم؛ دمپر هواکش یک صفحه است که جریان هوا را در هواکش تنظیم می‌کند.
دمپرهای هواکش جزء مهم سیستم‌های تهویه هستند. بسته به عملکرد واقعی آنها، دمپرها به دو دسته تقسیم می شوند: دمپرهای تنظیم کننده، دمپرهای هواگیر و دمپرهای قطع کننده.

انواع دمپر

دمپر در هواکش را باتوجه‌به عملکردش به سه دسته زیر طبقه‌بندی می‌کنند:

  • دمپرهای تنظیم‌کننده (Regulating damper)
  • دمپرهای محفوظ از هوا (Airtight damper)
  • دمپرهای قطع‌کننده (Shutoff damper)
دمپر هواکش
دمپر هواکش

کاربرد دمپر

اگر در آب و هوای نسبتاً معتدلی زندگی می‌کنید، ممکن است نیاز کمتری در نصب دمپر ببینید. اما در گلخانه علوفه هیدروپونیک به علت رطوبت زیاد و همچنین جلوگیری از ورود حشرات و پرندگان به منظور حفظ بهداشت محیط، نصب آن روی هواکش لازم و ضروری است.

محل نصب دمپر

باتوجه‌به کاربرد دمپر هواکش معمولاً آنها را روی هواکش قرار می‌دهئد در واقع برخلاف دمپر دودکش (chimeny damper) که در ابتدای کانال، انتها و حتی ممکن است خارج‌ازمسیر کانال هم قرار بدهند. محل قرارگرفتن دمپر هواکش در کنار هواکش است.

مزایای نصب دمپر

نصب دمپر در مجاری هواکش مزایایی دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

  • تنظیم جریان هوا
  • کنترل میزان جریان هوای هواکش
  • جلوگیری از ورود هوا به  داخل گلخانه
  • ممانعت از ورود پرندگان و یا حیوانات دیگر


بهینه‌سازی یکی از ارکان کشت علوفه هیدروپونیک است. فرقی نمی‌کند؛ آب باشد یا هوا. دمپر نیز در میان تجهیزات لازم در گلخانه علوفه هیدروپونیک، قطعه‌ای برای کامل شدن این پازل است.

 

تعمیر و نگهداری دمپر هواکش

اگر دمپر هواکش شما باز نمی‌شود، احتمالا آسیب دیده است، پس زمان تعمیر و نگهداری آن رسیده است.

برای تعمیر و نگهداری دمپر در هواکش باید با یک تکنسین خبره تماس بگیرید. دمپرهای هواکش در معرض آلودگی‌هایی هستند که از محیط می‌آیند و می‌توانند تحت تأثیر دوده و حتی زباله هم قرار گیرند. دمپر هواکش باید عاری از برگ، حیوانات، دوده و … باشد تا ایمن و کارآمد باشد.

از آنجایی که دمپرها در هواکش در معرض دمای بالا هم ممکن است قرار بگیرند، باید از جنس مقاوم فلزی ساخته شوند تا دچار تغییر حالت نشوند.

دمپر هواکش
دمپر هواکش

فروش دمپر

مجموعه پارس صنعت به‌عنوان یکی از بزرگترین مراکز فروش تجهیزات کشاورزی و گلخانه‌ای، 2 نوع دمپر را در اختیار مشتریان خود قرار داده است. شما عزیزان می‌توانید با کلیک بر روی هر کدام از دمپرها، از مشخصات و قیمت آنها مطلع شوید.

  1. دمپر مکانیکی گالوانیزه قطر 40 سانتی متر

2. دمپر مکانیکی گالوانیزه قطر 30 سانتی متر

جهت خرید این محصول به صورت تک و عمده با همکاران ما در پارس صنعت تماس بگیرید.

کلام آخر

دانستن اینکه  عملکرد دمپر هواکش چگونه است بسیار مهم هستند زیرا در کنترل تهویه هوا در گلخانه علوفه هیدروپونیک کمک زیادی می‌کنند، هوای آلوده را در فضای باز آزاد می‌کنند و از خروج هوای داخل و ورود هوای بیرون جلوگیری می کنند.

استفاده از دمپر هواکش در گلخانه علوفه هیدروپونیک به تخلیه مناسب هوا و جلوگیری از ورود آن در سیستم گرمایشی کمک می‌کند و نقش مهمی را برای رشد علوفه تازه ایفا می‌کند.

سؤالات متداول:

  1. آیا باید در همه هواکش‌ها از دمپر استفاده کرد؟

استفاده از دمپر نوعی تضمین برای بالابردن ایمنی بیشتر است و بهتر است در گلخانه ‌های معمولی هم از این دمپر در هواکش استفاده کنیم.

     2. آیا می‌توانیم دمپر را خودمان تعویض کنیم؟

اگر دمپر هنگام گرم شدن و خنک شدن سریع ترک بخورد، مطمئناً به درستی کار نخواهد کرد. بهتر است، تعویض دمپر هواکش توسط کارشناسان حرفه‌ای انجام شود .

   3. وظیفه اصلی دمپرها چیست؟
دمپر دریچه یا صفحه ای است که جریان هوا را در داخل کانال، دودکش، هواگیر یا سایر تجهیزات متوقف یا تنظیم می‌کند. یک دمپر ممکن است برای قطع تهویه (گرمایش یا سرمایش) به یک اتاق استفاده شود، یا برای تنظیم دمای یک اتاق به اتاق دیگر نیزاستفاده شود.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *