تهران، شادآباد

سبد خرید

دمپر هوا چیست؟دمپر هوا برای گلخانه هیدروپونیک

نسرین نیک نژاد
2022-11-26
10:15
4 Responses
دمپرهوا چیست

یکی از فاکتورهای مهم در فضاهای بسته، جریان مناسب هوا است. به‌طورکلی تهویه هوا نقش اساسی در بهبود حال فیزیکی افراد و حتی گیاهان در محیط‌هایی مانند گلخانه‌ها دارد. به همین دلیل نیاز به دستگاهی تا بتواند این کار را به نحو احسن انجام دهد بسیار لازم و ضروری است.

دمپر یا میراگیر وسیله‌ای است که با تهویه هوا و کمک به سیستم سرمایشی و گرمایشی یک دستگاه ضروری برای فضاهای بزرگ سربسته است. در واقع با نصب دمپر در مسیر کانال یا ورودی هوا می‌توان فشار و یا جریان هوا را تنظیم کرد، کاری شبیه به شیر آب.

دمپر علاوه بر موارد گفته شده از ورود حشرات، پرندگان، گردوخاک و به‌طورکلی هر جسم خارجی ریز به محیط موردنظر جلوگیری می‌کند. این وسیله نقش مهمی در گلخانه علوفه هیدروپونیک نیز دارد. گلخانه علوفه هیدروپونیک به علت استفاده از آب برای رشد بذرهای علوفه، به متعادل بودن دما در تمام نقاطش نیاز دارد. به عبارتی دیگر، یکسان نبودن دما موجب کپک‌زدگی و گندیدگی بذرها در قسمت‌های مختلف می‌شود؛ لذا دقت در خرید تجهیزات گلخانه‌ای مانند دمپر به‌عنوان شاه‌کلید این راه، بسیار مهم و ضروری است.

 

دمپرهوا

دمپر هوا (damper) چیست؟

دمپر هوا (damper) دریچه یا صفحه‌ای از جنس فلز است که وظیفه کنترل جریان هوا را دارد. از دمپر هوا در مسیر سیستم‌های تهویه و کانال هوا استفاده می‌کنند که با باز و بسته‌شدن به‌صورت دستی یا اتوماتیک، می‌تواند کنترل میزان و جهت جریان هوا را تنظیم کند.
همان‌طور که اشاره کردیم وظیفه کنترل هوا بر عهده دمپر است که این مکان می‌تواند منزلتان باشد و یا تونل‌های مترو. اما باتوجه‌به کاربرد متنوع این وسیله باید با انواع مختلف آن نیز آشنا شویم.

انواع دمپر هوا

 1. فایر دمپر
 2. اینتر کانال دمپر
 3. دمپر بین کانالی گرد
 4. دمپر بالانس
 5. دمپر لوور

 

 • فایر دمپر

فایر دمپرها یا دمپر حریق برای جلوگیری از انتشار آتش در درون سیستم کانال از فضایی به فضای دیگر استفاده می‌شوند.

 • اینتر کانال دمپر

این نوع دمپرها که به دمپرهای بین کانالی معروف هستند در حوزه صنایع ساختمانی مانند بیمارستان‌ها، هتل‌ها و پاساژها مورداستفاده قرار می‌گیرند. از این دمپرها برای تنظیم کردن جریان هوا و همچنین قطع و وصل کردن آن در کانال به کار برده می‌شوند.
خرید دمپر درون کانالی بیشتر به‌منظور کنترل جریان هوا برای ایجاد سیستم تهویه سرمایشی و گرمایشی است.

 • دمپر بین کانالی گرد

این نوع دمپرها در کانال‌های گرد مورداستفاده قرار می‌گیرند و به دو نوع دیسکی و پره‌ای تقسیم می‌شوند.

 •  دمپر بالانس

دمپر بالانس به دمپرهای یک‌طرفه نیز معروف است. عملکرد این دمپرها به‌گونه‌ای است که مانند یک شیر یک‌طرفه کار می‌کنند. یعنی زمانی که جریان هوا نباید به داخل کانال برگشته شود. معمولاً خرید دمپر بالانس در اتاق دیزل ژنراتور در صنایع نیروگاهی مانند نفت و گاز است.

 •  دمپر لوور

دمپر لوور برای پیشگیری از ورود پرندگان و برف‌وباران به درون کانال تعبیه می‌شود. مهم‌ترین وظیفه این نوع دمپرها ایجاد هوای تازه است
به‌طورکلی اگر بخواهیم دمپرها را به دودسته تقسیم کنیم، می‌توانیم به دمپرهای تنظیم‌کننده و دمپرهای باز و بسته‌شدن طبقه‌بندی کنیم.
در نوع دمپرهای تنظیم‌کننده در مکان‌هایی که باید جریان هوا کنترل شود استفاده می‌کنند و در نوع دوم که به دمپرهای باز و بسته‌شدن مصطلح است در فضایی که نیاز به جریان هوا با بازشدن دمپر به‌صورت کاملاً باز و یا کاملاً بسته هست، به کار برده می‌شوند.

دمپر مکانیکی گالوانیزه قطر 30سانتی متر

جنس دمپر هوا از چیست؟

انواع دمپر هوا باتوجه‌به کاربردی که دارند از مواد اولیه گوناگونی ساخته می‌شوند. اگر بخواهیم پر کاربرترین مواد اولیه به کار برده شده در دمپرها را تقسیم‌بندی کنیم، می‌توانیم آنها را به سه دسته زیر عنوان کنیم:

 • فولاد ضدزنگ
 • فولاد کربنی
 • فولاد گالوانیزه

مزایای استفاده از دمپر هوا

دمپر هوا (damper) که نام دیگر آن میراگر نیز است برای کنترل و یا قطع جریان هوا مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌طورکلی دمپرها در کانال‌ها و یا داکت (duct) نصب می‌شوند تا بتوانند نقش خود را به‌خوبی برای یک تهویه مطبوع ایفا کنند.

به طور خلاصه این دو مورد از مهم‌ترین مزایای استفاده و خرید از دمپر هوا است:

 • بهره‌وری از سیستم تهویه مطبوع را بالا می‌برد.
 • از میزان هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند.

دمپر هوا

نحوه تنظیم دمپر هوا

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم دمپر هوا می‌تواند از میزان هدررفت انرژی به مقدار زیادی جلوگیری کند به‌عبارت‌دیگر شما با خرید دمپر هوا می‌توانید به‌جای سردکردن و یا گرم‌کردن فضایی که مورد نظرتان نیست، دمای مکان مورد دلخواه خود را تنظیم کنید.
اصولاً دمپر هوا را در ابتدای فصل تابستان و ابتدای زمستان تنظیم می‌کنند. نحوه تنظیم دمپر هوا نیز به‌صورت زیر است.

 1. در ابتدا محل نصب را مشخص کنید.
 2. مکان موردنظر برای گرما یا سرمای بیشتر را تعیین کنید.
 3. زاویه خروجی دمپر هوا را متناسب با فصل تنظیم کنید.

دمپر هوا در گلخانه علوفه هیدروپونیک

دمپر هوا نقش اساسی در گلخانه علوفه هیدروپونیک ایفا می‌کند. ازآنجایی‌که کشت علوفه هیدروپونیک بر مبنای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی است پس دقت در صرفه‌جویی در میزان استفاده از انرژی گرمایشی و سرمایشی آن بسیار مورد اهمیت است. لذا؛ خرید دمپر هوای ممناسب برای یک گلخانه علوفه هیدروپونیک می‌تواند علاوه بر تهویه مطبوع و دمای مناسب به کاهش انرژی مصرفی کمک شایانی کند.

شرکت پارس صنعت با فراهم کردن بهترین لوازم و تجهیزات گلخانه‌ای برای تولیدکنندگان علوفه هیدروپونیک، دو دمپر مکانیکی و از جنس گالوانیزه را در اختیار مشتریان خود قرار داده است.

شما عزیزان می‌توانید با کلیک بر روی دمپر دلخواه خود از قیمت و ویژگی‎‌های این محصول مطلع شوید.

 • دمپر مکانیکی گالوانیزه قطر 30 سانتی متر

دمپر مکانیکی گالوانیزه قطر 30 سانتی متر

 

 • دمپر مکانیکی گالوانیزه قطر 40 سانتی متر

دمپر مکانیکی گالوانیزه قطر 40سانتی متر

خرید دمپر هوا:

اگر قصد خرید دمپر را دارید مطمئناً با انواع مختلفی از آن در بازار مواجه می‌شوید. خرید دمپر همان‌طور که گفتیم برای تنظیم هوا صورت می‌گیرد که در گلخانه علوفه هیدروپونیک منجر به کاهش مصرف انرژی و تنظیم هوای محیط می‌شود.

ازآنجایی‌که گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع بخش زیادی از انرژی مصرف می‌کند، هرگونه تغییری که بتواند این هزینه را کاهش دهد برای تولیدکنندگان مفید است.

جهت خرید دمپر و یا کسب اطلاعات بیشتر از شرکت پارس صنعت تماس بگیرید.

کلام پارس صنعت:

امروزه با گسترش گلخانه‌های علوفه هیدروپونیک در جهان، کشور ما بیش از هر جای دیگری به این روش کشت بدون خاک نیازمند است زیرا با توجه به خشکسالی‌های اخیر، میزان مصرف آب برای تولید علوفه سبز و تازه برای دام به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. پس با آموزش و مشاوره علوفه هیدروپونیک و خرید لوازم و تجهیزات گلخانه‌ای  و کشاورزی مناسب مانند دمپر، معضل تهیه علوفه سبز را با روش هیدروپونیک از بین ببریم.

سؤالات متداول:

قطر مناسب دمپر هوا برای گلخانه علوفه هیدروپونیک چیست؟

معمولاً در گلخانه علوفه هیدروپونیک، متداول‌ترین نوع دمپر هوا با قطر 30 سانتیمتر و 40 سانتیمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا جنس دمپر هوای پارس صنعت در  گلخانه علوفه هیدروپونیک ماندگاری بالایی دارد؟

در جواب این سؤال با قاطعیت باید بگوییم بله. زیرا دمپر هوای پارس صنعت با استفاده از روکش گالوانیزه کاملاً ضدزنگ‌زدگی است و در رطوبت هوا ماندگاری بالایی دارد.

آیا دمپر هوا و دریچه هوا هر دو یکی است؟

خیر. شاید عملکرد هر دو وسیله کنترل هوا باشد اما دریچه هوا معمولاً در انتهای مسیر کانال هوا قرار می‌گیرد و تنظیم آن به صورت دستی است اما دمپر هوا ممکن است در میان مسیر کانال هوا نیز تعبیه شود و همچنین باز و بسته شدن آن هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک انجام  شود.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]
نسرین نیک نژاد
2022-11-26
10:15
4 Responses

مقالات مرتبط

4 پاسخ

 1. سلام
  اندازه دمپرهایی که گذاشتید همینا هستند، یعنی سایزهاش تو بازار همینا هست یا سایزهای دیگه هم دارند؟

  1. سلام
   قطعا سایز های مختلف وجود داره و متناسب با درخواست مشتری ها هر نوع سایزی تامین خواهد شد. ما فقط موارد پر مصرف رو تو سایت آوردیم.

 2. سلام روزتون خوش
  دمپرهوا فقط تو گلخونه هیدروپونیک استفاده میشه یا نه میشه تو گلخونه های معمولی هم استفاده کرد؟

  1. سلام
   استفاده از دمپر بستگی به نوع خاصی از گلخانه نیست. این شرایط هست که نیاز رو اعلام میکنه. مثلا تو سالن های مرغ داری هم از دمپر استفاده میشه…..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *