تهران، شادآباد

سبد خرید

نوار تیپ پلاکدار چیست؟

نسرین نیک نژاد
2023-01-18
22:30
No Responses
نوار تیپ پلاکدار چیست؟

چند سالی است که جهان با کم‌آبی دست‌وپنجه نرم می‌کند و کشور عزیزمان ایران نیز از این معضل در امان نمانده است. باتوجه‌به مقدار بارندگی کم و از طرفی دیگر توزیع نامناسب بارش‌ها، لازم است تا صنعت دامداری و کشاورزی از روش‌های نوین برای تولیدات محصولات خود استفاده کنند.
یکی از روش‌های مدرن در کشاورزی، استفاده از آبیاری قطره‌ای است که منجر به‌صرفه جویی در میزان مصرف آب می‌شود. ازآنجایی‌که 70 درصد آب شیرین در کشور در بخش کشاورزی هدر می‌رود؛ لازم است تا با آبیاری قطره‌ای این مقدار را کاهش دهیم.
در روش آبیاری قطره‌ای لازم است تا برخی از تجهیزات استفاده شود. یکی از این لوازم نوار تیپ پلاک داراست که در این مقاله پارس صنعت به بررسی آن می‌پردازیم.

 

نوار تیپ پلاکدار

نوار تیپ پلاکدار چیست؟

نوار تیپ، لوله‌ای پلی‌اتیلنی است که در سیستم آبیاری قطره‌ای به‌گونه‌ای طراحی شده که در نزدیکی ریشه گیاه، عمل آبیاری را انجام می‌دهد. نوار تیپ پلاکدار دارای قطره‌چکان یا دریپرهایی است که به فواصل معین درون لوله ها تعبیه شده است. این قطره‌چکان‌ها مساحت و عمق کمی از خاک اطراف گیاهان را خیس می‌کند.
جنس نوار تیپ پلاکدار از مواد پلی‌اتیلنی انعطاف‌پذیر و نرم است و به‌راحتی آن‌ها را بدون شکستگی یا ترک‌خوردگی خم کرد. نوار تیپ پلاکدار ظاهری مسطح دارد؛ اما زمانی که آب وارد آن می‌شود، تغییر شکل می‌دهد و شروع به پرشدن می‌کند.

مشخصات نوار تیپ پلاک دار

در نوار تیپ پلاک دار، قطره‌چکان یا دریپرهایی قرار دارد که در فواصل مشخص و استانداردی تعبیه شده است. فاصله بین این قطره‌چکان‌ها در نوار تیپ پلاکدار، باتوجه‌به نوع کاشت محصول مختلف است به طور مثال، فواصل 10، 20 و 30 سانتی‌متری از متداول‌ترین فواصل در نوار تیپ‌هاست. البته ناگفته نماند که شرکت پارس صنعت این فواصل را بسته به سلیقه مشتری تغییر می‌دهد.

ضخامت نوار تیپ150، 175 و 200 میکرون
فاصله قطره‌چکان‌ها10، 20 و 30 سانتی‌متر
مدت استفاده2 تا 3 فصل زراعی
فشار آب0.8 تا یک اتمسفر

نکات مهم در استفاده از نوار تیپ پلاک دار

استفاده از این محصول همانند بقیه تجهیزات آبیاری مستلزم رعایت نکات مهمی است که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم.

 • به‌منظور جلوگیری از گرفتگی دریپرها از آب تصفیه شده و یا فیلتر استفاده کنید تا مانع گرفتگی‌ها شود.
 • از زاویه‌دار شدن نوار تیپ پلاکدار جلوگیری کنید.
 • برای بهبود عملکرد نوارهای آبیاری بهتر است آنها را در شیب‌های بیشتر از ۲ درصد قرار ندهید.
 • از قراردادن نوارهای تیپ در کنار خار و خاشاک جلوگیری کنید.
 • در هنگام قراردادن نوارهای تیپ پلاک دار شرایط محیطی مانند نوع خاک، میزان بارندگی، نوع کشت و ارتفاع زمین در نظر بگیرید.

نوارپلاکدار

مزایای نوار تیپ پلاک دار

نوار تیپ پلاکدار مزایای زیادی در کشاورزی دارد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.

 1. استفاده از نوار آبیاری پلاکدار نیازی به فشارقوی آب ندارد.
 2. میزان فرسایش خاک را کاهش می‌دهد.
 3. به دلیل وزن سبک ، حمل‌ونقل آسانی دارد.
 4. nر زمین‌های شیب‌دار به دلیل یکنواختی بهتر، آبیاری با نوار تیپ پلاکدار به‌صورت بهتری انجام می‌شود.
 5. به علت جنس پلی‌اتیلنی نوار تیپ پلاکدار، چسبیدن جلبک و رسوبات معدنی به آن ناممکن است.
 6. از رشد و توسعه علف‌های هرز در سطح زمین جلوگیری می‌کند.
 7. به دلیل نحوه طراحی و ساخت نوار تیپ پلاک دار، مشکل باز شدن دوخت؛ مانند نوار آبیاری درزدار در آن وجود ندارد.

گیاهان مناسب برای آبیاری با نوار تیپ پلاک دار

از نوارهای تیپ پلاک دار در آبیاری انواع کشت‌های متراکم و ردیفی استفاده می‌کنند. همچنین در جدول زیر می‌توانید لیستی از گیاهان مناسب برای آبیاری با نوار تیپ پلاک دار را به کاربرد.

گل کلمبادمجان
کدوهویج
نخودلوبیا
کاهوفلفل
خیارگوجه فرنگی
سیب زمینیپیاز

ویژگی‌های نوار تیپ  پلاکدار مناسب

برای خرید نوار تیپ باید معیارهایی را که در ادامه ذکر می‌کنیم در نظر گرفته شود.

 • کیفیت مواد اولیه: مهم‌ترین عامل در کیفیت نوار تیپ، جنس پلی‌اتیلن و مواد اولیه برای ساخت آن است. به‌عنوان یک تازه‌کار یا کشاورز، تشخیص نوارهای آبیاری ساخته شده از مواد خام باکیفیت بسیار دشوار است، به همین دلیل است که شما باید این وسیله را از فروشندگان معتبری مانند پارس صنعت خریداری کنید.

 

 • ضخامت نوار تیپ: برخی از نوارهای تیپ بسیار ضخیم یا لوله‌ها ممکن است در طی چند هفته در مزرعه خراب  شوند، درحالی‌که نوارهای تیپ که بسیار سبک و ضخامت آنها کمتر است، میزان زمان بیشتری را در مزرعه دوام می‌آورند.

 

 • فشار آب جاری: اگر فشار آب جاری در نوار تیپ بیشتر از حد توصیه شده باشد، ممکن است آسیب ببیند و بترکد؛ بنابراین در هنگام خرید نوار تیپ به میزان دبی و فشار آب توجه کنید.

 

 • سیستم فیلتراسیون: آب ناسالم می‌تواند روزنه‌های نوارهای تیپ را مسدود کند. این موضوع می‌تواند طول عمر نوار تیپ  را کاهش دهد. در هنگام خرید نوار تیپ سعی کنید از سیستم فیلتراسیون استفاده کنید.

نوار تیپ پلاکدار

فروش نوار تیپ پلاکدار

درحالی‌که کشاورزان در سراسر دنیا  از جدیدترین فناوری‌ها برای جلوگیری از هدررفتن آب استفاده می‌کنند، ما نیز باید در کشورمان و مخصوصاً شهرهای خشکی مانند تهران از این روش‌ها و ابزارها استفاده کنیم.

مجموعه پارس صنعت انواع نوار تیپ پلاکدار را در متراژهای استاندارد در اختیار کشاورزان عزیز قرار می‌دهد. فاصله بین دریپرها بین 20،10 و 30 سانتی‌متر است که بنا به دلخواه مشتری تغییر می‌کند.

برای مشاهده و خرید نوار تیپ پلاکدار در سراسر کشور، با کلیک بر روی «خرید نوار تیپ پلاکدار» می‌توانید سفارش‌های خود را برای ما بفرستید تا آنها را در اسرع وقت و قیمت مناسب، برایتان ارسال کنیم.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *