تهران، شادآباد

سبد خرید

علت کپک زدن خزانه برنج چیست؟؟؟

نسرین نیک نژاد
2023-05-10
22:15
No Responses
علت کپک زدن برنج

کشت برنج در سینی نشا یک روش جدید و مدرن برای پرورش این محصول باارزش است که به دلیل مزایای زیادی که دارد، در سال‌های اخیر به‌شدت موردتوجه کشاورزان و شالی‌کاران قرار گرفته است. در این روش، بذر برنج در سینی‌های پلاستیکی قرار داده می‌شود و پس از رشد بذرها و تبدیل آنها به نشاهای سبز و جوان، به زمین منتقل می‌شوند.

در این میان برخی از مشکلات باعث خراب شدن نشاهای برنج در خزانه می‌شوند. کپک زدن خزانه برنج  یک از مشکلات شایع در کشت این محصول به شمار می‌رود. این معضل ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. در ادامه به بررسی علت کپک زدن خزانه برنج می پردازیم.

علت کپک زدن خزانه برنج

در ادامه برخی از مهم‌ترین دلایل کپک زدن خزانه برنج را عنوان کرده‌ایم:

1. رطوبت زیاد

یکی از عوامل اصلی کپک زدن خزانه برنج، رطوبت است. اگر خزانه برنج شما در محیطی با رطوبت بالا قرار بگیرد، احتمال کپک زدن آن بسیار بالاست. همچنین، اگر برای نگهداری برنج از سینی نشای نامناسبی استفاده شود و هوای داخل این ظروف نتواند رطوبت بذرهای برنج را تخلیه کند، کپک زدن خزانه برنج حتمی است.

2. نور مستقیم

نور یک عامل مهم در کپک زدن خزانه برنج است. اگر خزانه شما در معرض نور مستقیم قرار بگیرد، باعث تحریک رشد کپک‌ها می‌شود؛ بنابراین، بهتر است خزانه برنج را در جایی قرار دهید که از نور مستقیم خورشید دور باشد.

3. دمای نامناسب

دمای مناسب برای نگهداری برنج بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. اگر خزانه برنج در محیطی با دمای بالا یا پایین قرار بگیرد، احتمال کپک زدن خزانه برنج زیاد می‌شود.

4. طولانی‌شدن زمان نگهداری

اگر نشا برنج به مدت طولانی در خزانه نگهداری شود، احتمال کپک‌زدن آن افزایش می‌یابد.

5. آفات قارچی

گاهی اوقات، قارچ‌های مختلف می‌توانند عامل کپک زدن خزانه برنج شوند. در این صورت، بهتر است سینی‌های نشا برنج، پس از هر بار استفاده با مواد ضدعفونی‌کننده تمیز شوند.

علاوه بر این موارد عوامل دیگری برای کپک زدن خزانه برنج را به کیفیت پایین بذر برنج و رعایت‌نکردن مسائل بهداشتی توسط نیروی کار نیز می‌توان اضافه کرد.

علت کپک زدن در خزانه برنج

 

کشت برنج بدون آب

باتوجه‌به مواردی که ذکر کردیم، خوب است که بدانید کشت برنج در خزانه و سینی نشا مزایای زیادی دارد که عبارت‌اند از صرفه‌جویی در زمان رشد برنج، صرفه‌جویی در فضای کشت، حفاظت بیشتر از محصول، تولید برنج باکیفیت و در نهایت کاهش هزینه‌های جانبی مانند نیروی کار، حذف سموم کشاورزی و غیره.

همچنین مهم‌ترین مزیتی که کشت برنج در سینی نشا و خزانه دارد؛ صرفه‌جویی زیاد در مصرف آب است، به طوری‌که این روش به «کشت برنج بدون آب» نیز معروف شده است. بنابراین، باتوجه‌به نکات این مقاله در مورد علت‌های کپک ‌زدن کشت برنج می‌توان با رعایت این نکات و استفاده از سینی نشا برنج باکیفیت، محصولات مرغوب‌تری تولید کرد.

فروش سینی نشا برنج با بهترین قیمت

مجموعه پارس صنعت باسابقه طولانی در تولید لوازم کشاورزی و دامداری، یکی از بزرگ‌ترین مراکز فروش سینی نشا برنج در ایران است. این مرکز در بیشتر شهرهای ایران نمایندگی فعال دارد و شما کشاورزان عزیز می‌توانید سفارش‌های سینی نشا برنج خود را به‌صورت عمده خریداری نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سینی نشا کافیست بر روی کلمه «سینی نشابرنج» کلیک کنید.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *