تهران، شادآباد

سبد خرید

دستگاه سختی سنج آب چیست؟ مضرات سختی آب+ راه حل آن

نسرین نیک نژاد
2022-11-18
10:00
No Responses
دستگاه سنجش سختی آب

سختی آب از وجود میزان زیاد کلسیم و منیزیم محلول در آب ایجاد می‌شود؛ به عبارت دیگر آب سخت عمدتاً از میزان حل شدن کلسیم و منیزیم در آب است.

شاید تا قبل از دانستن این موضوع، اثرات آب سخت را بدون اینکه بدانید، احساس کرده باشید. به طورمثال، گاهی اوقات پیش می‌آید که دستان خود را با صابون شسته‌اید و احساس کرده باشید که مواد سفید رنگی روی دستانتان باقی مانده است.
در زمان مواجه دستانتان با آب سخت، صابون با کلسیم (که در آب سخت زیاد است) واکنش نشان می‌دهد، پس لازم است که از صابون یا مواد شوینده بیشتری، در هنگام تماس با آب سختاستفاده کنید.

 

در ویدئوی زیر کاربرد سختی سنج آب در گلخانه هیدروپونیک که میزان سختی آب را نشان می‌دهد معرفی شده است.

سختی آب از چیست؟

زمانی که آب حاوی نمک‌های معدنی مانند کلسیم، روی، آهن، منیزیم و یا ترکیبات بی‌کربنات باشد تبدیل به آب سخت می‌شود. سختی آب به دو صورت موقت و دائم است و برای اندازه‌گیری سختی آب باید دو یون کلسیم و منیزیم اندازه‌گیری شود.

سختی دائم به‌سختی بدون نمک‌های بی‌کربنات می‌گویند. در واقع به‌سختی دائم سختی بی‌کربناتی یا به انگلیسی Noncarbonated Hardness نیز می‌گویند. اما سختی موقت به بی‌کربنات کلسیم می‌گویند که شامل کلسیم CA و منیزیم MG است.

آب‌های زیرزمینی به عنوان عامل مهمی برای سختی آب هستند، زیرا با حرکت آب از طریق خاک و سنگ، مقادیر کمی از مواد معدنی طبیعی در آن حل می‌شود و آنها را به داخل آب زیرزمینی منتقل می‌کند. آب یک حلال عالی برای کلسیم و منیزیم است، بنابراین اگر مواد معدنی در خاک اطراف چاه تأمین آب وجود داشته باشد، ممکن است آب سخت به خانه‌ها نیز انتقال داده شود.

سختی سنج آب
اثر سختی آب بر روی لوله‌ها

چرا سختی آب مهم است؟

بسیاری از مصرف‌کنندگان آب صنعتی و خانگی نگران سختی آب هستند زیرا هنگامی که آب سخت گرم می‌شود، مانند آب در آبگرمکن خانگی، رسوبات جامد کربنات کلسیم تشکیل می‌شود. این عامل می‌تواند عمر تجهیزات را کاهش دهد، هزینه‌های گرم کردن آب را افزایش دهد و راندمان لوله‌های آب‌رسانی را کاهش دهد.

استفاده طولانی مدت از آب سخت، درست مانند این است که به دلیل وجود کلسترول، قطر رگ‌های خونی کاهش می‌یابد، لوله‌های آب نیز به تدریج می‌توانند بسته شوند و در نتیجه حرکت آب از لوله کمتر می‌شود و این موضوع باعث کم شدن فشار آب است.

آب سخت به تجهیزات آسیب می‌رساند، عمر پارچه‌ها و لباس‌ها را کوتاه کند، پوست بدن را خشک کند و در اثر مصرف خوراکی آن، به اندام‌های داخلی مخصوصاً کلیه آسیب می‌رساند.

دستگاه سختی سنج آب TDS متر
دستگاه سختی سنج آب

دستگاه سختی سنج آب (tdsmeter) چیست؟

اندازه‌گیری سختی آب با دستگاهی به‌نام سختی سنج انجام می‌شود. دستگاه سختی سنج آب یا Tds (Total dissolved solids)، به بررسی مجموع مواد آلی و غیرآلی نظیر (نیترات، نیتریت، آرسنیک، جیوه و دیگر مواد شیمیایی شامل عنصر کربن) که در حجم مشخصی از آب محلول هستند، می‌پردازد.

دستگاه سنجش سختی آب کیفیت مطلوب آب را بررسی می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا قیمت این محصول بر روی دستگاه سختی سنجی آب کلیک کنید.

دستگاه-سختی-سنج-آب-TDS-متر1
دستگاه سختی سنج آب

اندازه گیری سختی آب

واحد سنجش سختی آب براساس ppm که میلی‌گرم بر لیتر است  که به‌معنای مقدار کل ذرات معلق موجود در یک میلیون واحد از آب قابل اندازه‌گیری است. تمامی دستگاه‌های سنجش سختی آب بر اساس ppmتنظیم می‌شوند.

معمولاً در مناطق کوهستانی و به‌دور از آلودگی‌های شهری، میزان سختی آب بسیار کمتر است. بازه مناسب برای سلامت آب از نظر سختی باید عددی کمتر از 100 باشد و هرچه این میزان از این عدد دور شود و بزرگتر شود، نشان‌دهنده میزان سختی آب بالا است.

روش سختی زدایی آب

برای کاهش سختی آب، می‌توان از ترکیبات شیمیایی برای آن استفاده کرد که در ادامه به این مواد می‌پردازیم:

  • استفاده از آهک
  • استفاده از کربنات سدیم
  • استفاده از هیدروکسید سدیم
  • استفاده از کربنات باریم
  • استفاده از فسفات سدیم (Na3PO4)
  • استفاده از رزین مبادله گر یون ها برای زدودن سختی
  • استفاده از مواد شیمیایی برای جدا کردن یون های کلسیم و منیزیم
  • انواع رزین های طبیعی مبادله گر یونی

 

به طور قطع،بهترین روش برای حذف سختی آب، خرید دستگاه تصفیه آب است که هم به صورت صنعتی و هم خانگی می‌توان استفاده کرد. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی تأثیر به‌سزایی در بهبود کیفیت و افزایش سلامت آب دارند. عوامل مهمی نظیر سختی آب، مزه، استفاده از الکترولیز و غیره در میزان عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی مؤثر است.

 

برای آشنایی بیشتر با دستگاه تصفیه آب و تأثیراتش در سلامت انسان، به ویدئویی که توسط مجموعه پارس صنعت تهیه شده است، توجه نمایید.

خرید دستگاه سنجش سختی آب

دستگاه سنجش سختی آب برای سنجش سختی میزان آب در گلخانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد تا میزان سختی آب را مشخص کند. سختی آب باعث گرفتگی لوله‌های آبیاری و روزنه نازل‌های مه پاش می‌شود.

دستگاه سختی سنج آب یا TDS متر، میزان سختی آب را مورد بررسی قرار می‌دهد. درصورتی‌که سختی آب بالا باشد صاحبان گلخانه‌ها حتماً بایددستگاه تصفیه آب را تهیه کنند. زیرا اگر سختی آب بالا باشد، محصول نهایی مطلوبی نخواهیم داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت و سفارش این محصول باکارشناسان ما از طریق  پارس صنعت تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
نسرین نیک نژاد
2022-11-18
10:00
No Responses

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *