لوازم علوفه هیدروپونیک

لوازم تولید علوفه هیدروپونیک⚡

لوازم تولید علوفه هیدروپونیک:

سیستم‌های تولید علوفه هیدروپونیک برای کمک به عملکرد بهتردرصنعت دامداری طراحی شده است.

مصرف آب بسیار کم با بازیابی و گردش مجدد، نیاز به نیروی کار کمتر ( تقریباً برای یک فضای صد متری گلخانه هیدروپونیک به یک نیروی کارآزموده نیاز است)، حذف هزینه برداشت و حمل و نقل و بسیاری مزایای دیگر روش کشت علوفه هیدروپونیک را به یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های کشاورزی تبدیل کرده است.

علوفه هیدروپونیک در365 روز در سال بدون درنظرگرفتن آب‌وهوا و دما در دسترس دامداران می‌باشد. این علوفه‌ها برای مصرف گاو، اسب، گوسفند، بز، طیور و بسیاری از حیوانات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کشت هیدروپونیک

روش کشت علوفه هیدروپونیک چیست؟

هیدروپونیک تکنیکی است که در آن گیاهان و محصولات کشاورزی در آب بدون خاک رشد می‌کنند.

کلمه هیدروپونیک از کلمه یونانی “Hydros” به معنی “آب” و “Ponic” به معنی “کار”گرفته شده است و به معنای روشی است که در آن آب‌ کار می‌کند.

ذرت، جو، گندم، یونجه، ارزن، چاودار و غیره، بذرهای مهمی هستند که از روش هیدروپونیک برای تولید علوفه مغذی و باکیفیت بالا برای دام و طیور استفاده می‌شوند.

 

تاریخچه تولید علوفه هیدروپونیک:

تولید علوفه هیدروپونیک از دوران “باغ‌های معلق بابل”، هنگامی که دامداران اروپایی برای تولید شیر و تغذیه دام‌های خود در طول زمستان غلات جوانه‌زده می‌دادند.

به دلیل کمبود علوفه سبز و تازه در بیشتر کشورهای خاورمیانه، آفریقا و آسیا، به این فناوری روی آوردند. تولید علوفه سبز به روش سنتی،عمدتاً به علت مشکلات کشاورزی در زمین کاهش یافته است. تولید علوفه هیدروپونیک جایگزین مناسبی برای کشاورزی سنتی شده است.

امروزه هیدروپونیک در آب‌وهوای سخت مانند بیابان‌ها، مناطقی با خاک ضعیف یا مناطق شهری که هزینه‌های بالای زمین باعث حذف کشاورزی سنتی شده است، استفاده می‌شود. تولید علوفه هیدروپونیک احتمالاً بهترین گزینه برای مناطق نیمه‌خشک، خشک و مستعد خشکسالی در جهان است که از کمبود آب رنج می‌برند.

 

 

تجهیزات و لوازم تولید علوفه هیدروپونیک:

لوازم علوفه هیدروپونیک

۱. گلخانه یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک:

گلخانه با کانکس کشت علوفه هیدروپونیک باید بر اساس نیاز روزانه به علوفه هیدروپونیک طراحی شود. زیرا فضای زیاد و بلااستفاده موجب هدررفتن انرژی گرمایی می‌باشد.

خرید کانکس کشت علوفه هیدروپونیک نیز بر اساس فضای مورد نیازتان می‌باشد. شرکت پارس صنعت با طراحی سفارشی کانکس کشت علوفه هیدروپونیک متناسب با فضای مورد نظرتان در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

۲. سینی کشت علوفه هیدروپونیک:

سینی کشت علوفه هیدروپونیک باید دارای مقاومت بالایی باشد تا وزن علوفه را به‌خوبی تحمل کند. همچنین به علت آبرسانی به بذرها از به‌کاربردن سینی‌های فلزی باید اجتناب شود زیرا باعث زنگ‌زدگی سینی و تخریب بذرها می‌شود.

۳. لوله‌های آبرسانی:

لوله‌های آبرسانی معمولاً در کشت گیاهان دیگری به جز علوفه مورداستفاده قرار می‌گیرند. سبزیجاتی مانند توت‌فرنگی، اسفناج، کلم‌ها و … با لوله‌های آبرسانی آبیاری می‌شوند.

۴. طبقات کشت علوفه هیدروپونیک:

طبقات کشت علوفه هیدروپونیک باید با فاصله مناسب طراحی شوند زیرا فاصله نامناسب موجب نوردهی ناکافی به بذرها و تهویه نامناسب رطوبت و هوا می‌شود. متریال و ساختار طبقات نیز باید از جنس محکم ساخته شده باشد تا وزن سینی‌های علوفه هیدروپونیک را به خوبی تحمل کنند.

۴. مخزن آب:

مخزن آب نیز در تولید علوفه هیدروپونیک نقش مهمی دارد. حجم آن باید به گونه‌ای باشد تا میزان استفاده روزانه آب تأمین شود و همچنین جنس آن باید به گونه‌ای باشد که از واکنش در برابر مواد ضد عفونی‌کننده جلوگیری کند.

۵. سیستم تهویه:

سیستم تهویه و تأمین رطوبت در گلخانه یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک از موارد مهم برای لوازم تولید علوفه هیدروپونیک می‌باشد. گردش هوا در بین طبقات موجب اکسیژن رسانی به بذرها و جلوگیری از راکد ماندن هوا می‌شود. میزان رطوبت مناسب نیز بذرهای جوانه زده را از کپک‌زدگی محافظت می‌کند.

۶. محلول ضدعفونی‌کننده:

محلول ضدعفونی‌کننده برای شستن بذرها به موجب گندزدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.معمولاً بذرها را با این ماده ضدعفونی می‌کنند که ازآفت و کپک زدگی در امان بماند.

۷. بذر مناسب:

بذرهای مورد استفاده در تولید علوفه هیدروپونیک باید با کیفیت بالایی انتخاب شوند زیرا برای تولید علوفه هیدروپونیک مهم‌ترین فاکتور می‌باشد.بذرهای شکسته، پوک و بدون قوه جوانه‌دهی می‌تواند منجر به کاهش تولید علوفه و همچنین کپک‌زدگی و خرابی محصول نهایی شود.

۸. تأمین نور مصنوعی:

یکی از مهم‌ترین عوامل در رشد گیاهان در روش کشاورزی سنتی نور خورشید می‌باشد. اما باید در نظر داشت در تولید علوفه هیدروپونیک و روش کشت هیدروپونیک نه‌تنها نور خورشید مفید نیست بلکه می‌تواند مضر هم باشد.

برای تأمین نور از طیف خاصی از نورهای مصنوعی به طور مثال نور فلورسنت استفاده می‌شود.

 

 

نکات مهم دیگر در تولید علوفه هیدروپونیک:

  • بذرهای مورد استفاده نباید با تحت آفت‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها قرار گرفته باشند.
  • آب مورد نیاز برای آبیاری باید خالی از آلودگی میکروبی و باکتریایی باشد.
  • بذرهای مورد استفاده باید از قوه نامیه بالایی برخوردار باشند.
  • دما و رطوبت باید دائماً کنترل شود زیرا دما و رطوبت بالا باعث کپک زدگی دانه‌ها می‌شوند.
  • نور خورشید برای رشد علوفه هیدروپونیک مناسب نمی‌باشد.

 

علوفه هیدروپونیک

خرید لوازم تولید علوفه هیدروپونیک:

تجهیز کردن گلخانه و یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک، شاید ساده به نظر برسد اما راه‌اندازی بستر کشت علوفه هیدروپونیک، به طور حتم باید با نظر کارشناسان این صنعت باشد. زیرا هرگونه اشتباه کوچکی ممکن است منجر به آسیب دیدگی علوفه و در نتیجه عدم استفاده از محصول نهایی می‌شود.

کارشناسان ما در پارس صنعت آماده ارائه انواع خدمات نظیر فروش ادوات و تجهیزات مورد نیاز راه‌اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک می‌باشند.

همچنین شما می‌توانید از مشاوره حضوری یا تلفنی برای بازدیداز گلخانه‌های کشت علوفه هیدروپونیک جهت عیب‌یابی و نظارت بر رشد علوفه باکیفیت نیز استفاده کنید.

همچنین از دیگر خدمات پارس صنعت ساخت کانکس کشت علوفه هیدروپونیک با توجه به ابعاد موردنظر مشتری می‌باشد، اگر قصد خرید سینی کشت علوفه هیدروپونیک، بستر کشت علوفه، فن و سیستم تهویه، لوله‌های آبرسانی، محلول ضد عفونی کننده، مخزن آب، سازه مخصوص کشت علوفه هیدروپونیک، بذر مناسب (بذر گندم، جو، ذرت، ارزن، چاودار و …) و بسیاری از تجهیزات دیگر را دارید، می‌توانید همه روزه با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *