تهران، شادآباد

سبد خرید

مه پاش سالن و گلخانه های آپارتمانی و زینتی

همه ما می‌دانیم که گیاهان آپارتمانی و زینتی برای زنده‌ماندن به آب نیاز دارند و اغلب اوقات ما گیاهان را با روش‌های سنتی مانند شلنگ یا آب‌پاش، آبیاری می‌کنیم. اما استفاده از دستگاهی به نام مه‌پاش که آبرسانی و رطوبت‌رسانی را به طور ملایم ایجاد کند، به گیاهان آپارتمانی و زینتی کمک می‌کند تا رشد بهتری داشته باشند.

مه پاش یا فوگر گلخانه ( رطوبت ساز )

بسیاری از گیاهان آپارتمانی و زینتی در گلخانه‌ها، از مناطق گرمسیری می‌آیند، جایی که رطوبت هوا بسیار بالاست. به همین دلیل اولین نیاز آنها به جز آب، رطوبت است. مه پاش گلخانه های آپارتمانی و زینتی یک راه‌حل آسان برای آبیاری و ایجاد رطوبت برای گیاهان گلخانه‌ای است.
همچنین استفاده از مه پاش گلخانه های آپارتمانی و زینتی باعث می‌شود تا گیاهان بیش از حد آبیاری نشوند. آبیاری بیش از حد یکی از شایع‌ترین علت ازبین‌رفتن گیاهان آپارتمانی و زینتی است.
با کمک مه پاش گلخانه‌ می‌توان از ایجاد کپک و پوسیدگی ریشه گیاهان جلوگیری می‌کند و بیماری‌هایی که در محیط مرطوب خاک ایجاد می‌شود را از بین می‌برد.

وظیفه مه پاش  گلخانه 

همان‌طور که ما انسان‌ها، در محیطی که در آن احساس راحتی کنیم، بهتر زندگی می‌کنیم و در صورت ناراحتی، نمی‌توانیم با آن شرایط بمانیم. در مورد گیاهان نیز این مسئله صدق می‌کند! پس مهم است که گلخانه‌ها به محیطی تبدیل شوند که برای هر گیاهی که می‌خواهید پرورش دهید ایدئال باشد.

هنگامی که سطح رطوبت در گلخانه‌ها پایین بیاید، فتوسنتز (فرایندی که گیاهان از نور خورشید برای تبدیل به انرژی شیمیایی استفاده می‌کنند) کند می‌شود و یا حتی به‌طورکلی متوقف می‌شود. به همین دلیل باید شرایط محیطی مناسب را برای گیاهان فراهم کرد تا بتوانند رطوبت، اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را مبادله کنند.

علاوه براین، گیاهان با سطح رطوبت مناسب رشد می‌کنند. زیرا منافذ آنها کاملاً باز می‌شود و به تنفس عمیق آنها بدون خطر ازدست‌دادن آب کمک می‌کند. در این وضعیت است که پای مه پاش گلخانه به این محیط باز می‌شود.

مه پاش گلخانه

نحوه عملکرد مه پاش گلخانه

به‌طورکلی، گلخانه‌ها و سالن‌های تولیدی محصولات کشاورزی مانند قارچ و زعفران نیاز به سیستمی دارند که رطوبت و دمای مطلوبی را برای آنها تأمین کند. به طور مثال، گل‌خانه‌های پرورش گل‌های زینتی و آپارتمانی، تولید و پرورش صیفی‌جات، تولیدکننده‌های نشا، مراکز کشت بافت و تحقیقات کشاورزی از این مراکز هستند.
در میان سیستم‌های رطوبت ساز، سیستم مه ‌پاش گلخانه، بازده تبخیری بالاتری نسبت به سیستم فن و پد دارد و همچنین باعث تأمین یکنواخت دما و رطوبت در کل محیط گلخانه می‌گردد. همچنین لازم است تا برای کاهش دما و افزایش رطوبت موردنیاز سالن از مه‌پاش با فن استفاده کرد.

در کشور ما ایران، گلخانه‌های تولیدی گل‌وگیاه درگذشته از فن و پد استفاده می‌کردند؛ اما امروزه از مه‌پاش برای خنک‌کاری و تأمین رطوبت استفاده می‌شود. همچنین گلخانه صیفی‌جات که داری پنجره‌های سقفی و فاقد فن و پد هستند نیز از این دستگاه استفاده می‌کنند.
سیستم مه ‌پاش در گلخانه‌ ها، هوا را از طریق جریان همرفتی انتقال می‌دهد. البته در مناطق گرم و خشک که دمای بالایی دارند (عموماً بالاتر از ۴۰ درجه) و گیاهان نیاز به دمای پائین‌تر از ۳۰ درجه دارد، برای خنک‌شدن بیشتر محیط از فن‌های تخلیه همراه با مه‌پاش استفاده می‌شود.

انتخاب مه پاش گلخانه به مساحت و محیط سالن پرورش گیاهان بستگی دارد تا بتواند وظیفه تبدیل‌کردن آب به ذرات پخش‌کردن قطرات پودر شده (مه مانند) را به‌درستی انجام دهد. همچنین محیط گلخانه را حتی در زمستان بدون یخ‌زدگی، سرد و خنک کند.

مزایای مه پاش در گلخانه های آپارتمانی

گیاهان در گلخانه‌های آپارتمانی و زینتی به مه پاش نیاز دارند زیرا:

1.ایجاد رطوبت هوا: مه پاش باعث افزایش رطوبت هوا می‌شود که برای گل‌های زینتی بسیار مفید است. رطوبت هوا باعث جذب رطوبت توسط برگ‌ها و ساقه‌های گل‌ها می‌شود و این باعث حفظ تروتازگی گل‌ها می‌شود.

2. جلوگیری از خشک‌شدن گیاهان: گل‌های زینتی به دلیل نور زیاد و دمای بالا در فصول گرم، به‌سرعت خشک می‌شوند و از بین می‌روند. با استفاده از مه‌پاش می‌توان از خشک‌شدن گل‌ها جلوگیری کرد.

3. جلوگیری از بیماری‌ها: گیاهان آپارتمانی و زینتی به دلیل رطوبت بالا در هوا، به برخی بیماری‌های قارچی و باکتریایی حساس هستند. با استفاده از مه‌پاش و ایجاد رطوبت مناسب می‌توان از احتمال ابتلا به بیماری قارچی و باکتریایی جلوگیری کرد.

مه پاش گلخانه های آپارتمانی و زینتی

روش نصب مه پاش گلخانه های آپارتمانی و زینتی

ازآنجایی‌که گیاهان زینتی نیاز به آبیاری با فشار کمتری و البته دقت بیشتری دارند؛ در این موارد باید از مه پاش گلخانه ای پرفشار استفاده شود تا قطرات آب باعث پرپر شدن گل‌ها و یا برگ‌های گیاه نشود.

برای نصب مه پاش گلخانه های آپارتمانی بهتر است، لوله و اتصالات سیستم مه پاش را از سطح زمین با ارتفاع نیم متر تا 3 متر قرار دهیم تا ذرات آب با عملکرد بهتری بر روی گیاهان پخش شوند. همچنین استفاده از فن سیرکوله برای افزایش برد دبی آب و چرخش هوای محیط گلخانه توصیه می‌شود.

یکی دیگر از مواردی که در نصب مه پاش باید در نظر داشت؛ استفاده از فیلتراسیون برای تنظیم ph و سختی آب است. در نظر داشته باشید که سیستم فیلتراسیون برای شهرهایی که آب مناسبی ندارند توصیه می‌شود.

کدام نوع مه پاش را برای گلخانه انتخاب کنیم؟ (مه پاش پرفشار یا مه پاش کم فشار)

سیستم‌های مه‌پاش یک راه‌حل عالی برای افزایش سطوح رطوبت در گلخانه‌ها هستند. این دستگاه‌ها قطرات آب را به‌صورت بسیار ریز در هوا آزاد می‌کنند. زمانی که قطرات آب در هوا معلق می‌شوند، گرمای هوا باعث تبخیر آنها و در نتیجه هوا خنک می‌شود.

مه پاش گلخانه می‌تواند دمای محیط را به میزان 15 درجه سانتیگراد کاهش دهد و درعین‌حال رطوبت را افزایش دهد. این سیستم به رشد گیاهان سالم کمک می‌کند و درعین‌حال خطر قارچ، پژمردگی و حشرات را کاهش می‌دهد.

بیشتر سیستم‌های مه‌پاش به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با اکثر سازه‌های گلخانه‌ای مناسب باشند. نازل‌های مه‌پاش به طور مساوی بالای گیاهان در سراسر گلخانه قرار گرفته‌اند. به همین دلیل، برای جلوگیری از سقوط قطرات بزرگ و آسیب رساندن به گیاهان، بهتر است از مه‌پاش پر فشار استفاده شود.
در واقع مه پاش پرفشار باعث می‌شود تا قطره‌ای آب بر روی گیاهان نچکد؛ اما درعین‌حال رطوبت افزایش یابد. توجه داشته باشید زمانی که رطوبت نسبی به زیر 30 درصد کاهش یابد، گیاهان رشد خود را متوقف کنند.

مه پاش برای گلخانه های آپارتمانی

قیمت و خرید سیستم مه پاش گلخانه آپارتمانی

مجموعه پارس صنعت یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجهیزکننده گلخانه‌ها و صنایع کشاورزی است. این مجموعه با فراهم‌کردن امکاناتی مانند طراحی، تأمین تجهیزات و نصب مه‌پاش در انواع گلخانه‌ها اعم از گلخانه آپارتمانی و زینتی، در خدمت کشاورزان عزیز کشورمان است.

سوالات متداول

بله، با استفاده از مه‌پاش آپارتمانی می‌توانید رطوبت هوا را در داخل گلخانه کنترل کنید و از آسیب به گیاهان جلوگیری کنید. همچنین مه‌پاش با کاهش دمای هوا، می‌تواند به تأمین هوای مناسب برای رشد گیاهان کمک کند.

بسته به محل قرار گیری آپارتمان و قوانین محلی، نصب مه‌پاش ممکن است مجاز یا غیرمجاز باشد. لذا برای نصب مه‌پاش در آپارتمان‌ها، بهتر است از قبل با شرکت مدیریت ساختمان مشورت کنید.

برای نصب مه‌پاش در گلخانه، به دو قسمت اصلی نیاز دارید: سیستم پمپ آب و لوله‌های اتصالی. ابتدا پمپ آب را در نزدیکی گلخانه نصب کنید و سپس لوله‌های اتصالی را به پمپ آب متصل کنید تا با استفاده از آب، مه‌پاش را فعال کنید. همچنین برای بهینه‌سازی عملکرد مه‌پاش، بهتر است طول لوله‌های مه پاش را بر اساس اندازه گلخانه تنظیم کنید.

برای بهینه‌سازی استفاده از مه‌پاش، بهتر است آن را در زمان‌هایی که رطوبت نسبی هوا پایین است و دمای هوا بالاست، روشن کنید. به عنوان مثال، استفاده از مه‌پاش در ساعات اوایل صبح یا آخر عصر می‌تواند مفید باشد و به کاهش دما کمک کند. 

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]