تهران، شادآباد

سبد خرید

10 روش رطوبت رسانی گل و گیاهان+قیمت روز

نسرین نیک نژاد
2023-10-12
19:19
No Responses
رطوبت رسانی برای گل و گیاهان

همه ما دوست داریم که در اطرافمان پر از زیبایی‌های طبیعت باشد و گل‌ها و گیاهان این زیبایی را به ما می‌دهند. اما آیا تابه‌حال به جز زیبایی، به اهمیت و روش‌های رطوبت رسانی گل و گیاهان برای آن‌ها فکر کرده‌اید؟

رطوبت‌رسانی یک عامل حیاتی برای سلامت گل‌ها و گیاهان است. در واقع، آب به‌عنوان منبع اصلی انرژی برای رشد و تغذیه آن‌ها عمل می‌کند. بدون رطوبت کافی، گیاهان نمی‌توانند به‌درستی فتوسنتز کنند که این فرایند برای تولید غذا و اکسیژن ضروری است.

در این مقاله پارس صنعت قصد داریم تا به بررسی ۱۰ روش رطوبت رسانی برای گل و گیاهان بپردازیم. پس ما همراه باشید. اما قبل از هر چیزی به ویدئوی زیر که کارکرد رطوبت ساز التراسونیک برای گلخانه را نشان می دهد، توجه کنید.

روش های رطوبت رسانی گل و گیاهان

در ادامه به روش‌های متداول برای رطوبت ‌رسان گل و گیاهان می‌پردازیم و در آخر به معرفی بهترین روش رطوبت‌زایی نگاهی می‌اندازیم.

1. اسپری کردن آب روی گل و گیاهان

اسپری‌کردن یا روش مه‌پاشی از روش‌های ساده و رایج برای تأمین رطوبت گل و گیاهان است. در این روش، با استفاده از اسپری یا مه‌پاش، آب به‌صورت مستقیم بر روی بافت گیاهان پاشیده می‌شود تا با تبخیر تدریجی، رطوبت محیط افزایش یابد.

2. قرار دادن گلدان‌های گیاهان در کنار هم

قراردادن گلدان‌ها کنار هم نیز یکی از یکی از روش‌های رطوبت رسانی گل و گیاهان برای تأمین رطوبت است. با این روش در فرایند تعرق، رطوبت حاصل از آبیاری تبخیر می‌شود و روی دیگر گیاهان تأثیر می‌گذارد، بنابراین رطوبت موردنیاز گیاه تأمین می‌شود.

3. قرار دادن ظرف آب کنار گل و گیاهان

شما می‌توانید یک ظرف آب را در کنار گلدان‌ها قرار داده و از تبخیر آب برای افزایش رطوبت هوا استفاده کنید. این روش یک راه ساده و معمولی رطوبت رسانی گل و گیاهان است.
البته توجه داشته باشید که ظرف حاوی آب بزرگ و پهناور است که به میزان کافی آب را تأمین کند. قراردادن ظرف در نزدیکی گلدان، موجب انتقال رطوبت به حاشیه گلدان می‌شود و به‌تدریج هوا را در اطرافش مرطوب می‌کند.

رطوبت رسانی گل و گیاهان

4. استفاده از روش دو گلدان

در روش دو گلدان برای تأمین رطوبت گیاهان، یک گلدان را داخل یک گلدان بزرگ‌تر قرار داده و فضای بین آن‌ها را با خزه پرکنید و سپس آن را با آب خیس کنید. به‌این‌ترتیب، خزه درون فضای بین دو گلدان آب را نگه می‌دارد و تبخیر آب از خزه باعث ایجاد رطوبت برای گیاه می‌شود.

5. پوشاندن گیاهان با پلاستیک شفاف

با پوشاندن گیاهان با پلاستیک می‌توان رطوبت گیاهان را حفظ و تأمین کرد. اما نگرانی از اینکه پلاستیک بر روی برگ‌ها خمیدگی و آسیب به گیاهان برساند، قابل‌پیشگیری است. شما می‌توانید برای حفظ ظاهر زیبا و سلامتی گیاهان، نزدیک بافت رویشی آن‌ها تعدادی چوب قرار داده تا پلاستیک با شاخه‌ها و برگ‌ها در تماس نباشد.

6. استفاده از تراریوم

علاوه بر جذابیت بصری، تراریوم‌های شیشه‌ای با حبس بخار آب و کاهش تهویه هوا، میزان رطوبت موردنیاز گیاهان را تأمین می‌کنند. شما هم می‌توانید با استفاده از روش‌های خلاقانه مانند استفاده از درپوش شیشه‌ای یا کیسه‌های پلاستیکی بر روی گیاهان، محیطی شبیه به یک تراریوم برای گیاهان خود ایجاد کنید.

7. قراردادن گلدان‌ها داخل حمام

حمام‌ به‌عنوان یکی از مرطوب‌ترین نقاط در خانه شماره می‌روند و می‌توانند برای تأمین رطوبت گیاهان مفید باشند. قراردادن گلدان‌ها در حمام باعث می‌شود که بخاری که از وان یا شیر آب گرم برخاسته، بر روی خاک، ساقه و برگ‌های گیاهان قرار بگیرد و با جذب آن، رطوبت موردنیاز گیاهان تأمین شود.

قرار دادن گلدان در حمام

8. قراردادن گلدان‌ها در کنار پارچه‌های خیس

آسان‌ترین راه برای تأمین رطوبت رسانی گل و گیاهان، قراردادن لباس‌های شسته شده در کنار گلدان‌هاست. با این روش، بخاری که از تبخیر آب لباس‌ها به وجود می‌آید، بر روی گیاهان تماس می‌یابد و رطوبت موردنیاز آن‌ها را فراهم می‌کند.

9. ساخت جزیره یا استفاده از زیر گلدانی

ساخت جزیره یا استفاده از زیر گلدانی، یکی از روش‌های ساده و سریع برای رطوبت رسانی به گیاهان است. برای ایجاد جزیره، شما می‌توانید یک سینی یا زیرگلدانی با سایز بزرگ‌تر از گلدان گیاهتان انتخاب کنید. سپس مقداری شن، سنگ‌ریزه، سفال و چوب تمیز را درون آن بریزید، به‌طوری‌که کف آن را کاملاً بپوشاند. در نهایت، گلدان گیاهتان را بر روی این لایه از مواد قرار دهید.

10. خرید رطوبت ساز التراسونیک

شاید همه روش‌های ذکر شده برای رطوبت‌رسانی گیاهان کمی مشکل باشد. به همین دلیل آخرین مورد را ما به‌عنوان راحت‌ترین راه مرطوب کردن معرفی می‌کنیم و آن چیزی نیست جز خرید رطوبت ساز التراسونیک!

رطوبت ساز برای گل با فناوری التراسونیک به این صورت است که یک دستگاه رطوبت ‌ساز التراسونیک در نزدیکی گلدان یا گل‌وگیاه قرار می‌گیرد. این دستگاه با تکنولوژی التراسونیک، آب را به قطره‌های بسیار ریز تبدیل می‌کند و آنها را در هوا پراکنده می‌کند. این قطره‌ها به‌صورت بخارهای ریز آب به گل‌وگیاه می‌رسند و رطوبت لازم را برای آنها ایجاد می‌کنند.

این رطوبت ساز گیاه بسیار به‌صرفه و اقتصادی است و در گلخانه‌های بزرگ نیز کارایی دارد. جهت اطلاع از آخرین قیمت رطوبت ساز گیاه می‌توانید با کارشناسان ما در پارس صنعت تماس بگیرید و یا بر روی کلمه رطوبت ساز  کلیک کنید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *