قبل از مطالعه حتما گوش دهید:

 

 

امروزه آموزش کشت علوفه هیدروپونیک در سطح جهان جایگاه ویژه‌ای را از آن خود کرده و این نوع کشت به دلیل بهره اقتصادی فراوانی که دارد مورد توجه خاص قرار گرفته است. دامداران یا کشاورزانی که به دلایل مختلف از جمله کمبود آب یا نداشتن زمین زراعی  یا داشتن شغلی پردرآمد علاقه مند به کشت علوفه بدون خاک هستند لازم است که این نوع کشت را یاد بگیرند.

البته کسانی هم هستند که به دلیل عدم شناخت از کشت علوفه هیدروپونیک تا کنون به این موضوع فکر هم نکردند چون آگاهی نداشتند. ما در این مقاله بر آن شدیم تا مراحل آموزش کشت علوفه هیدروپونیک از صفر تا صد را به صورتی ساده و شفاف بیان کنیم تا در پایان در صورت علاقه مندی نه تنها  بتوانید این نوع کشت را عملی کنید بلکه به دوستانتان هم آموزش دهید. پس با حوصله و کمی صبر، گام به گام با ما همراه شوید.

 


 

آموزش راه اندازی و کشت علوفه هیدروپونیک(پادکست-تولید شده توسط پارس صنعت)

 

 

جهت دانلود پادکست آموزشی بالا کلیک کنید

 


روش کشت هیدروپونیک چیست؟

قبل از شروع آموزش کشت هیدروپونیک بهتر است با مبانی این روش کشاورزی و مزایای آن آشنا شویم. مفهوم هیدروپونیک به زبان ساده یعنی  هر آنچه از انواع علوفه و سبزیجات با استفاده از خاک و زمین زراعی کشت می‌کنید می‌توانید چند برابر آن را بدون خاک و بدون داشتن زمین زراعی به دست آورید.

تلفظ سنگین واژه هیدروپونیک شما را به اشتباه نیندازد بر خلاف ظاهر معنایی بسیار واضح و روش دارد و اگر مشتاق هستید که معنای لغوی آن را هم بدانید با ما همراهی کنید. به عبارتی دیگر هیدروپوینک از دو واژه یونانی به نامهای هیدرو (hudor) به معنی آب و پونوس (ponos) به معنی کاشت ساخته شده است و روشی برای کاشت گیاهان بدون استفاده از خاک تعریف شده است.

این واژه نخستین بار در سال ۱۹۲۹ توسط فردی به نام دکتر گریک، استاد دانشگاه کالیفرنیا استفاده شد و در ایران نیز حدود بیست سالی است که این نوع کشت رواج پیدا کرده و طرفداران زیادی دارد.

 

آموزش کشت علوفه هیدروپونیک

 

کشت علوفه به روش هیدروپونیک چه مزایایی دارد؟

همانطور که گفتیم، کشت هیدروپونیک یکی از روش‌های مدرن کشاورزی است که امروزه در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله مزایای کشت علوفه به روش هیدروپونیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

الف) از نظر اقتصادی به صرفه است

در کشت هیدروپونیک هیچ‌گونه نیازی به تجهیزات گران قیمت نخواهید داشت؛ بلکه تنها با خرید سینی علوفه هیدروپونیک از پارس صنعت می‌توانید این روش کشت را امتحان کنید. علاوه بر آن، هزینه‌های مصرف آب، نیروی انسانی، کود و سموم کشاورزی و بسیار دیگر از مواد شیمیایی نیز به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

 

ب) در تمام فصول سال می‌توانید کشاورزی هیدروپونیک را انجام دهید

یکی دیگر از مزایای کشت هیدروپونیک این است که محدود به یک فصل از سال نخواهید بود و در تمامی فصول سال می‌توانید انواع علوفه و محصولات کشاورزی را کشت کنید. علاوه بر آن، امکان کشت در سالن‌های خانگی و با حداقل هزینه نیز میسر است.

 

آموزش کشت علوفه هیدروپونیک

ج) محصولات تولید شده به این روش بازدهی بالایی دارد

تجربه نشان داده است که بازدهی محصولات تولید شده به روش هیدروپونیک بسیار بالاتر از کشاورزی سنتی است. به عبارت دیگر با صرف زمان و هزینه کمتر می‌توانید محصولات بیشتری را در سینی کشت علوفه هیدروپونیک تولید نمایید. همچنین، کیفیت محصولات نیز بسیار بالاتر خواهد بود. زیرا در این روش استفاده از سموم کشاورزی به حداقل رسیده است.

 

د) علوفه ارزان قیمت برای پرورش دام را در اختیار خواهید داشت

از جمله مشکلات دامداران، تهیه علوفه مناسب در همه فصول سال است. اما باید به شما بگوییم که این مشکل نیز با روش کشاورزی هیدروپونیک به طور کلی حل شده است. چراکه امکان کشت علوفه در همه شرایط و با قیمت مناسب وجود دارد. فقط کافی است سبد کشت علوفه هیدروپونیک را از شرکت‌های معتبر مانند پارس صنعت خریداری کنید.

قبل از اینکه آموزش کشت علوفه هیدروپونیک را توضیح دهیم و تنوعی هم در مقاله داشته باشیم نخست یک فیلمی آموزشی در همین راستا برایتان انتخاب کردیم تا نگاه روشنتری نسبت به این موضوع حاصل شود.

 

 

 

آموزش کشت علوفه هیدروپونیک

احتمالاً تاکنون با مزایا و ویژگی‌های کشاورزی هیدروپونیک آشنا شده‌اید؛ حال بهتر است به دنبال آموزش این روش جذاب باشیم.بهترین مثال عینی در مورد آموزش کشت علوفه هیدروپونیک همان سبزه عید است که امروز با استفاده از تکنولوژی مدرن در در سطحی بزرگتر تولید می‌شود. تجربه نشان داده است که برای کشت علوفه به روش هیدروپونیک هفت مرحله لازم است؛ این مراحل عبارتند از:

 

آموزش کشت علوفه هیدروپونیک

مرحله اول: آماده‌سازی و خرید تجهیزات مورد نیاز

اولین کاری که برای کشت هیدروپونیک باید انجام دهید، خرید و آماده‌سازی تجهیزات است! برای این نوع کشت بر خلاف کشت سنتی به تجهیزات سنگین از جمله تراکتور، ماشین درو، زمین زراعی و غیره نیاز نداریم. از جمله تجهیزات مورد نیاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سینی کشت علوفه هیدروپونیک به تعداد مورد نیاز
  • خرید بذر مناسب و با کیفیت
  • ورق کاغذ نم گیر به تعداد لازم
  • در اختیار داشتن سالن سرپوشیده
  • بخاری
  • تجهیزات روشنایی
  • پمپ یک اینچ
  • قوطی های فلزی
  • لوله آبیاری
  • ابزار نصب

از بین تجهیزات مورد نیاز، سینی علوفه هیدروپونیک از اهمیت بسزایی برخوردار است. این سینی‌ها اگر کیفیت مناسبی داشته باشند، می‌توانند بازدهی کشاورزی را افزایش داده و هزینه‌ها را به مراتب کاهش دهند. علاوه بر آن، نحوه طراحی حفره‌ها، شیارها و سیستم زه‌کشی در سینی کشت علوفه بسیار مهم است.

به همین دلیل، برای خرید این سینی‌ها بهتر است نهایت دقت را داشته باشید. شرکت پارس صنعت با استفاده از متخصصان باتجربه و مواد اولیه استاندارد موفق به تولید سینی کشت علوفه هیدروپونیک شده است که بسیار مقرون بصرفه و باکیفیت است. بنابراین خرید این سینی‌ها از پارس صنعت پیشنهاد می‌شود.

 

👇ابعاد سینی کشت علوفه هیدروپونیک پارس صنعت👇

 

 

 

 

 

خرید سینی علوفه هیدروپونیک

 

خرید سینی هیدروپونیک

 

مهمترین تجهیزات لازم برای کشت علوفه هیدروپونیک یا کشت علوفه بدون خاک را فهرست وار بیان کردیم اما آنچه که از این موضوع مهم تر است نحوه استفاده از این تجهیزات است.

چنانچه تصمیم قطعی برای خرید تجهیزات گرفتید قبل از خرید حتما با یکی از کشاورزان یا دامدارانی که در این زمینه تجربه دارد صحبت کنید تا بتوانید با توجه به شرایط و مقدار پولی که می‌توانید هزینه کنید، خرید موفقی داشته باشید.

 

آموزش کشت علوفه هیدروپونیک

مرحله دوم: نصب سینی علوفه هیدروپونیک و راه‌اندازی سالن

پس از خرید تجهیزات باید سالن و محوطه را آماده کنید و شرایط آبیاری و نور را مهیا سازید. سپس سینی‌های کشت علوفه را در جای خود نصب کرده و متناسب با محیط و میزان محصولات، از سینی‌های بیشتری استفاده کنید. لازم به ذکر است که سینی کشت علوفه پارس صنعت علاوه بر استحکام بالا از وزن کمی نیز برخوردار است. به همین دلیل، حمل و نقل آن نیز راحت‌تر است.

 

مرحله سوم: قرار دادن بذرها در داخل سینی هیدروپونیک

بعد از ایجاد سالن و نصب سینی های پلاستیکی به تعداد مورد نیاز، بذر مرغوبی را که از قبل خریداری کردید و شستشوی لازم را انجام دادید  در داخل سینی ها که عمق کمی هم دارند پهن می‌کنید. علت شستشوی بذرها هم گرفتن قند اضافی موجود در آنها است تا بتوانید علوفه سالمی برداشت کنید.

قبل از اینکه بذر را داخل سینی های مخصوص پهن کنید از گذاشتن ورق کاغذ نم گیر در داخل سینی ها غافل نشوید. می‌توانید این سینی‌ها را به صورت طبقه طبقه با فاصله ۷۰ سانتی روی هم بگذارید تا در برداشت علوفه دچار زحمت نشوید.

 

 

آموزش کشت علوفه هیدروپونیک

مرحله چهارم: آبیاری بذرها

پس از قرار دادن سینی‌ها در جای خود و بذرپاشی آن‌ها نوبت به آبیاری می‌رسد. مرحله بعد آبیاری به صورت اسپری یا مهپاشی است که با فاصله زمانی ۲ الی ۴ ساعت به مدت ۱۰ الی ۲۰ ثانیه آبیاری را انجام می‌دهید. البته برای این کار باید حتما نوع محصول را نیز در نظر بگیرید و با افراد باتجربه مشورت کنید.

 

مرحله پنجم: برداشت محصولات

زمانی می‌توانید علوفه را برداشت کنید که ارتفاع آن به حدود ۲۰ سانتیمتر رسیده باشد که حدود ۶ الی ۸ روز زمان می‌برد و بعد از این مرحله می‌توانید به عنوان خوراک دام استفاده کنید. همانطور که قبلا هم گفتیم شما با استفاده از یک سالن کوچک سرپوشیده  ۱۰۰ الی ۲۰۰ متری می‌توانید به ازای هر یک کیلوگرم بذر ۷ کیلوگرم علوفه، استفاده ببرید که این مورد در کاشت جو تجربه شده است.

بر خلاف روش سنتی، حتی ریشه علوفه هم برای دامها قابل استفاده است و با اطمینان می‌توان گفت کشت علوفه هیدروپونیک هیچ گونه دور ریزی ندارد و از هر کیلو بذر کاشته شده می‌توان تا هفت برابر علوفه برداشت کرد.

 

آموزش کشت علوفه هیدروپونیک

ویدئو کشت علوفه هیدروپونیک در خانه

 

حرف آخر…

امروز کشت علوفه بدون خاک یا روش هیدروپونیک به علت صرفه اقتصادی فراوانی که دارد و  اینکه می توان در تمام فصول سال علف مورد نیاز دامها را تأمین کرد از استقبال جهانی برخوردار است.

این روش برای کاشت تمام علوفه‌ها (گندم، جو، ذرت، ارزن، یونجه) و انواع سبزیجات (گوجه فرنگی، خیار، فلفل، کاهو، ریحان، تره، جعفری و…) و گیاهان زینتی (رزها، گلهای پیازدار، گیاهان دارای شاخ و برگ) قابل استفاده است.

شما نیز می‌توانید روش هیدروپونیک را برای کشاورزی امتحان کنید! به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم که با خرید سینی علوفه هیدروپونیک از شرکت پارس صنعت خیال خود را از کیفیت محصولات و استاندارد بودن آن راحت کنید. پارس صنعت با کمک تجهیزات مدرن و مهندسان باتجربه، سبدهایی را طراحی و تولید کرده است از نظر کیفیت و قیمت حرف اول را می‌زنند.

 

جهت تهیه سینی کشت هیدروپونیک با شماره زیر تماس بگیریدو یا وارد صفحه محصول شوید

۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ پارس صنعت

(این شماره فقط جهت مشاوره و خرید سینی هیدروپونیک می باشد نه مشاوره گرفتن برای کشت علوفه)

parsanat.com/خرید-سینی-علوفه-هیدروپونیک/

Click to rate this post!
[Total: ۳ Average: ۵]