طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک

طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک

طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک:

طی چند سال گذشته با توجه به چرای بی‌رویه دام، کمبود بارندگی و همچنین کاهش سطح آبهای زیرزمینی، کشت علوفه در مراتع کشورمان ایران بسیار کم شده است. در این شرایط قیمت علوفه بسیار گران‌تر از قبل شده و در نتیجه بر قیمت دام تأثیر مستقیم گذاشته است.

همه این مسائل کارشناسان صنعت کشاورزی را بر این داشت تا روش جایگزینی برای مقابله با این مشکلات بکنند. روش کشت علوفه بدون خاک یا روش هیدروپونیک یکی از روش‌های کارامد در زمینه کشاورزی بدون خاک و آب کم می‌باشد.

در روش هیدروپونیک به جای زمین‌های کشاورزی به فضاهای دیگری مانند گلخانه و کانکس نیاز است تا بتوان علوفه‌های قابل کشت در این روش را در آنجا پرورش داد.

اگر شما نیز به تجهیز کردن گلخانه و یا کانکس خود با طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک علاقه‌مند هستید و یا در مرحله آموزش کشت علوفه هیدروپونیک می‌باشید، با خرید طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک مناسب می‌توانید یکی از  مهم‌ترین تجهیزات روش هیدروپونیک  را فراهم کرده باشید.

 

طبقات گلخانه هیدروپونیک

روش کشت علوفه هیدروپونیک چیست؟

هیدروپونیک یک روش نوآورانه برای کشاورزی با استفاده از آب کم و بدون خاک می‌باشد. در این فرآیند تقریباً آسان به طور مثال دانه‌های جو ابتدا در آب خیس می شوند تا به مرحله جوانه زدن برسند و سپس در یک سازه گلخانه‌ای قرار داده می‌شوند و در آنجا با رساندن مواد مغذی و آب به رشد خود ادامه می دهند.

مدت زمان رشد علوفه در روش هیدروپونیک:

مدت زمان رشد علوفه در روش هیدروپونیک بسیار کوتاه است. به طور مثال برای بذرجو هفت روز کافی است تا شاخه های سبز و ریشه حصیری شکل آن رشد کند و تبدیل به علوفه دامی شود. بقیه بذرها هم مانند ارزن، چاودار، ذرت و … . به طور کلی علوفه هیدروپونیک برای رشد زمانی بین 5 تا 7 روز زمان نیاز دارند.

یکی از مزایای روش کشت علوفه هیدروپونیک همین زمان کوتاه رشد علوفه هیدروپونیک می‌باشد. درمقایسه روش هیدروپونیک با روش‌های سنتی کشاورزی زمان برداشت علوفه بسیار سریع می‌باشد به طوری‌که در این روش هر7 تا 10 روز علوفه تازه می‌توان برداشت کرد.

 

 

روش کشت علوفه هیدروپونیک

طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک:

علوفه هیدروپونیک یک خوراک طبیعی برای انواع دام مانند اسب، گوسفند، گاوهای شیری، گاوهای پرواری، انواع بزسانان و همچنین الاغ می‌باشد که با توجه به مصرف زیاد شیر الاغ در چندسال اخیر در تهیه صابون‌های زیبایی و مصارف دارویی، بسیار مورد توجه دامداران قرار گرفته است.

علوفه هیدروپونیک  درمقایسه با علوفه‌های خشک، دارای ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های بسیار زیادی هستند. این علوفه برای حیواناتی که نشخوارکننده هستند بسیار خوش‌خوراک است و همچنین در حیواناتی نیز که دستگاه گوارششان قادر به نشخوارکردن نمی‌باشد مانند اسب‌های مسابقه‌ای و غیر مسابقه‌ای بسیار مناسب است.

نکته مهم در تغذیه اسب‌ها بامصرف تنها علوفه هیدروپونیک جو به علت سازگاری با مزاج این حیوانات می‌باشد. می‌ علاوه بر مصارف این علوفه مغذی شده برای دام‌ها در تغذیه حیوانات دیگری مانند همستر، خوکچه هندی، خرگوش و پرندگانی مانند مرغ و خروس نیز استفاده می‌شود.

با علوفه هیدروپونیک حیوانات نه تنها سالم‌تر هستند بلکه برکیفیت محصولات دامی نیز تأثیر می‌گذارد. مزایا کشت علوفه هیدروپونیک برای حیوانات عبارتند از:

 • بهبود باروری (افزایش چند قلوزایی در دام )
 • تقویت سیستم ایمنی بدن دام (به دلیل جذب ویتامین D در علوفه هیدروپونیک که امکان جذب ابن ویتامین در علوفه خشک امکان‌پذیر نمی‌باشد)
 • تحریک اشتها(به علت مزه شیرین ریشه‌ علوفه هیدروپونیک)
 • افزایش شیردهی ( به طور مثال میزان شیردهی بز پاکستانی از 4 تا 5 لیتر به 9 تا 10 لیتر در روز افزایش می‌یابد.
 • استفاده ریزمغذی‌ها درعلوفه هیدروپونیک (در علوفه خشک به علت اینکه 60 درصد محصول نهایی زیر خاک در ریشه علوفه می‌ماند، این علوفه فاقد ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌باشد)
 •  وزن گرفتن سریع دام (به علت خوش خوراک بودن علوفه و وجود ریزمغذی‌ها)

برخی ازتجهیزات مهم در کشت علوفه هیدروپونیک:

 • اتاق رشد(گلخانه یا کانکس)
 • طبقات گلخانه علوفه هیدروپونیک
 • سینی کشت هیدروپونیک
 • مخزن آب
 • سیستم تهویه
 • لوله‌های آبرسانی
 • محلول ضدعفونی‌کننده
 • بذر مناسب

نکات مهم دیگری  که در تجهیز کردن گلخانه کشت علوفه هیدروپونیک وجود دارد که برای رشد علوفه باکیفیت لازم و ضروری است:

 • کنترل دما و رطوبت
  برای رشد علوفه با کیفیت، باید دما و رطوبت کنترل شود. اگر دما و رطوبت برای رشد بذر علوفه مناسب نباشد موجب فاسدشدن بذر،کپک زدگی و گندیدگی می‌شود که در صورت تغذیه دام با این علوفه فاسد موجب آسیب رساندن به دام و بیماری می‌شود.
 • نور مناسب

نور یکی از عوامل مهم در رشد علوفه هیدروپونیک می‌باشد. برخلاف تصور عامه مردم استفاده از نور طبیعی خورشید برای رشد علوفه هیدروپونیک مفید نیست و برای رشد این روش بدون خاک اصلاً نباید استفاده شود.

معمولاً نور خورشید در مناطق خشک و دارای اقلیم آب و هوای نامساعد برای گلخانه استفاده می‌شود. استفاده از نور خورشید در این شرایط به دلیل گرم شدن هوای گلخانه و استفاده از سیستمهای خنک کننده، هزینه مازادی برای تولیدکننده ایچاد می‌کند.

معمولاً در گلخانه‌‌ها و کانکس کشت علوفه هیدروپونیک از لامپ‌هایی با طیف خاصی ازنور و رنگ استفاده می‌شود مانند نور فلورسنت. استفاده از لامپ‌های ال ای دی مخصوص نیز مناسب است.

با توجه به اینکه نوع گلخانه هیدروپونیک و شرایط آب وهوایی که گلخانه در آن راه‌اندازی می‌شود و همچنین دامی که از این علوفه هیدروپونیک تغذیه می‌شود، متغیر است در صورت مشاوره تخصصی درمورد تجهیزات و خرید آنها با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

ویژگی‌های طبقات علوفه هیدروپونیک:

 • فاصله مناسب طبقات باهم
 • استفاده از ساختار و متریال مناسب برای طبقات علوفه هیدروپونیک
 • سیستم تهویه مناسب برای گردش هوا و رطوبت در بین طبقات
 • هماهنگی و تناسب طبقات با نصب لوله های آبرسانی و مه پاش
 • ارتفاع استاندارد برای دسترسی آسان به طبقات بالایی

راه‌اندازی  کشت علوفه هیدروپونیک:

تجهیز کردن گلخانه و یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک، شاید ساده به نظر برسد اما راه‌اندازی بستر کشت علوفه هیدروپونیک، به طور حتم باید با نظر کارشناسان این صنعت باشد. زیرا هرگونه اشتباه کوچکی ممکن است منجر به آسیب دیدگی علوفه و در نتیجه عدم استفاده از محصول نهایی می‌شود.

کارشناسان ما در پارس صنعت آماده ارائه انواع خدمات نظیر فروش ادوات و تجهیزات مورد نیاز راه‌اندازی گلخانه علوفه هیدروپونیک می‌باشند.

همچنین شما می‌توانید از مشاوره حضوری یا تلفنی برای بازدیداز گلخانه‌های کشت علوفه هیدروپونیک جهت عیب‌یابی و نظارت بر رشد علوفه باکیفیت نیز استفاده کنید.

همچنین از دیگر خدمات پارس صنعت ساخت کانکس کشت علوفه هیدروپونیک با توجه به ابعاد موردنظر مشتری می‌باشد، اگر قصد خرید کانکس کشت علوفه هیدروپونیک و محصولات دیگری مانند سینی کشت علوفه هیدروپونیک، بستر کشت علوفه، فن و سیستم تهویه، لوله‌های آبرسانی، محلول ضد عفونی کننده، مخزن آب، سازه مخصوص کشت علوفه هیدروپونیک، بذر مناسب (بذر گندم، جو، ذرت، ارزن، چاودار و …) و بسیاری از تجهیزات دیگر را دارید، می‌توانید همه روزه با شماره ۰۹۹۳۵۷۰۶۷۴۷ تماس بگیرید.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.