تهران، شادآباد

سبد خرید

مه پاش گلخانه های عمودی و طبقاتی

گلخانه‌های عمودی و طبقاتی برای نوعی از کشاورزی به کار برده می‌شوند که هیدروپونیک نام  دارد. این روش کشت یکی از متدهای پرطرف‌دار برای کشت گیاهان در یک محیط کنترل شده است. در این روش، گیاهان در محلول غذایی مایع قرار داده می‌شوند و با استفاده از لوله‌های خاص، آب و محلول‌های غذایی به ریشه  آنها  می‌رسد.

البته در گلخانه‌های عمودی و طبقاتی برای رشد گیاهان، نباید فقط به تأمین محلول غذایی و آب توجه کرد. بلکه عوامل دیگری نظیر نور، دما و رطوبت نیز بسیار مهم است. عامل دیگری که در رشد بهتر گیاهان نقش بسزایی داشته باشد، استفاده از مه‌پاش گلخانه است.

مه پاش گلخانه های عمودی و طبقاتی

مزایای مه پاش در گلخانه های عمودی

استفاده از مه پاش در گلخانه های عمودی و طبقاتی مزایای زیادی به همراه دارد که در ادامه به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

1. ایجاد رطوبت مناسب

با استفاده از مه‌پاش، رطوبت هوا در گلخانه به‌قدر کافی تولید می‌شود و باعث جلوگیری از خشک‌شدن برگ‌های گیاهان می‌شود.

2. کاهش دما

 نصب مه پاش در گلخانه‌های هیدروپونیک، دمای هوا را در گلخانه کاهش می‌دهد و باعث جلوگیری از بروز تنش گرمایی در گیاهان می‌شود.

3. افزایش رشد گیاهان

 یکی از عوامل رشد گیاهان، رطوبت کافی است. زمانی که رطوبت هوا بالاتر می‌رود باعث افزایش رشد گیاهان می‌شود. با کمک دستگاه مه‌پاش می‌توان شرایط رشد بیشتر گیاهان را افزایش داد.

4. کنترل آفات

 نصب مه پاش در گلخانه های عمودی و طبقاتی می‌تواند از بروز آفات در گلخانه جلوگیری کند. زیرا آب به‌صورت قطرات روی برگ‌های گیاهان می‌نشیند و باعث جذب آفات به سمت آنها می‌شود.

5. کنترل بيماري‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

 با استفاده از مه‌پاش، بیماری‌های مختلف گیاهان مانند سوختن لبه برگ‌ها از بین می‌رود.

6. کاهش هزینه های مصرف انرژی: استفاده از مه پاش در گلخانه های هیدروپونیک باعث کاهش هزینه های آبیاری و خنک کردن گلخانه می شود.

7. بهبود کيفيت محصول

 استفاده از مه‌پاش باعث بهبود کيفيت گياهان در گلخانۀ هیدروپونیک می‌شود.

به‌طورکلی، باتوجه‌به اینکه گلخانه‌های عمودی و طبقاتی به دلیل عدم وجود خاک و میزان کم آب، نسبت به گلخانه‌های سنتی بسیار حساس‌تر هستند، استفاده از مه‌پاش در این نوع گلخانه‌ها لازم و ضروری است.

سیستم مه پاش گلخانه عمودی

روش نصب مه‌ پاش در گلخانه های عمودی

برای نصب مه پاش در گلخانه های عمودی یا هیدروپونیک، ابتدا باید یک سیستم مه‌پاش مناسب را انتخاب کنید و آن را به شبکه آبیاری گلخانه متصل کنید. سپس باید فشار آب را تنظیم کرده و میزان دبی آب را به‌درستی تنظیم کنید تا بهترین نتایج را بگیرید.

قبل از نصب مه‌پاش، باید مطمئن شوید که تمام سطح گلخانه را پوشش می‌دهد و هیچ قسمتی از گلخانه باقی نمی‌ماند. همچنین، باید از راکد بودن جریان هوای در گلخانه با فن‌های سیر کوله جلوگیری کنید تا رطوبت به‌درستی در گلخانه پخش شود.

برای نصب مه پاش در گلخانه‌های هیدروپونیک از لوله های PVC با قطر 1/2 تا 3/4 اینچ استفاده می‌شود. لوله های PVC باید به شکل عمودی در دو طرف گلخانه قرار داده شوند و به سقف گلخانه بسته شوند. سپس، تقریباً در وسط لوله‌های PVC، نازل‌های مه پاش نصب می‌شود. برای تأمین آب نیز از پمپ آب استفاده می شود.

در نهایت برای برقراری ارتباط بین مه پاش و کنترل کننده هوشمند گلخانه، دستگاه کنترلر تایمردار هوشمند قرار داده می‌شود تا فعالیت‌های مه پاش به صورت خودکار و با توجه به شرایط هوا و رطوبت در گلخانه انجام شود.

(لازم به ذکر است که در نصب مه پاش باید از نازل‌های مناسبی استفاده شود تا ذرات آب را متناسب با گیاهان پودر و پخش کند. به طور مثال نازل مه‌پاشی که برای علوفه هیدروپونیک نصب می‌کنید باید با فشار کم‌کار کند و ذرات آب را به‌صورت قطرات بزرگ بر روی گیاه اسپری کند.)

نصب مه پاش در گلخانه عمودی

خرید مه پاش برای گلخانه‌های هیدروپونیک

گلخانه‌های طبقاتی یا هیدروپونیک یکی از روش‌های پرطرف‌دار برای تولید محصولات کشاورزی در فضای بسته هستند. در این روش، گیاهان در محلول آبی که حاوی مواد غذایی لازم برای رشد آنهاست، قرار می‌گیرند.

روش کشت طبقاتی در بسیاری از کشورها به علت مزایایی که دارد، جایگزین کشاورزی سنتی  شده است. این روش در کشور ما نیز به کار برده می‌شود و کشاورزان زیادی را  به خود جذب کرده است.

در همین راستا مجموعه پارس صنعت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجهیزکننده گلخانه‌ها و صنایع کشاورزی، با فراهم‌کردن امکاناتی مانند طراحی، تأمین تجهیزات و نصب مه‌پاش در گلخانه‌‌هایی عمودی و طبقاتی، در خدمت کشاورزان عزیز کشورمان است.

سوالات متداول

مه‌پاش گلخانه، وسیله‌ای  است که از طریق آن آب به صورت بخار یا ذرات ریز بر روی گیاهان پاشیده می‌شود. در گلخانه‌های عمودی و طبقاتی، مه‌پاش برای آبیاری گیاهان و نیز حفظ رطوبت در داخل گلخانه استفاده می‌شود.

برای نصب مه‌پاش در گلخانه‌های طبقاتی و عمودی، ابتدا باید موقعیت مناسبی را انتخاب کنید. سپس باید لوله‌های آب را را  در داخل گلخانه نصب کرده و سپس مه‌پاش را به سیستم آبیاری موجود متصل کنید.

در مه‌پاش گلخانه طبقاتی، پراکنش آب در هر طبقه به صورت جداگانه انجام می‌شود و در نتیجه باعث رطوبت دادن به گیاهان در هر طبقه می‌شود. در حالی که در مه‌پاش گلخانه عمودی، آب به صورت عمودی و در ارتفاع بالا اسپری می‌شود و به منظور رطوبت دادن به گیاهان در هر طبقه، باید مه‌پاش‌های جانبی نیز نصب شوند.

بله، در شرایطی که هوا خشک و گرم باشد، مه‌پاش برای حفظ رطوبت داخل گلخانه بسیار موثر است. اما در شرایطی که هوا رطوبت کافی داشته باشد، استفاده از مه‌پاش ممکن است منجر به ایجاد بیش از حد رطوبت در داخل گلخانه شود و باعث می‌شود و گیاهان را خراب کند.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]